Ransomware Seon

Znany również jako: Wirus Seon
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Seon

Czym jest Seon?

Seon to malware sklasyfikowane jako ransomware, zaprojektowane do blokowania dostępu do danych (poprzez szyfrowanie) do czasu zapłacenia okupu. Ta infekcja komputerowa została wykryta przez Anti-malware vigilante. Seon zmienia nazwę każdego zaszyfrowanego pliku, dodając do niego rozszerzenie ".FIXT". Przykładowo, "1.jpg" staje się "1.jpg.FIXT" itd. Wyświetla również dwie wiadomości z żądaniem okupu: jedną w oknie pop-up, drugą w pliku tekstowym o nazwie "YOUR_FILES_ARE_ENCRYPTED.TXT".

Oba komunikaty z żądaniem okupu mówią, że Seon zaszyfrował wszystkie pliki (dokumenty, zdjęcia, bazy danych itd.) i aby je odzyskać, ofiary muszą skontaktować się z cyberprzestępcami za pomocą jednego z podanych adresów e-mail: [email protected], kleomicro @ dicksinhisan .us, [email protected], [email protected] lub [email protected] Następnie ponoć otrzymają „Deszyfrator SEON" zdolny do bezpłatnego odszyfrowania jednego pliku. Aby odszyfrować pozostałe pliki, użytkownicy są zachęcani do dokonania płatności (skutecznego zapłacenia okupu) za pełne oprogramowanie. Według twórców Seon koszt zależy od tego, jak szybko ofiary się z nimi skontaktują. Okup musi być zapłacony w Bitcoinach lub innej kryptowalucie. Twierdzi się również, że wszystkie klucze deszyfrowania są indywidualne, a te wygenerowane dla innych ofiar nie będą działać. Niestety te informacje są prawdziwe: większość cyberprzestępców (twórców ransomware) używa algorytmów szyfrowania (symetrycznego lub asymetrycznego), które generują unikalne klucze. Ponadto przechowują je na zdalnych serwerach kontrolowanych przez nich. Dlatego wyłącznie cyberprzestępcy mogą zapewnić ofiarom klucze (lub narzędzia) do odszyfrowywania. Deweloperzy Seon używają publicznie dostępnych adresów e-mail (takich jak Gmail), co umożliwia ich śledzenie. Dlatego jest prawdopodobne, że programiści Seon są po prostu aspirującymi cyberprzestępcami lub amatorami. Mimo to nie można odszyfrować zaszyfrowanych danych bez ich udziału (bez dostępu do unikalnych narzędzi/kluczy deszyfrujących). Należy pamiętać, że cyberprzestępcom nie można ufać - zazwyczaj nie udostępniają żadnych narzędzi ani kluczy deszyfrujących, nawet jeśli wszystkie wymagania zostaną spełnione, a okup zapłacony. Ponadto nie ma obecnie żadnych narzędzi umożliwiających bezpłatne odszyfrowywanie danych. W takich przypadkach najlepszym sposobem na odzyskanie plików jest użycie kopii zapasowej (jeśli została utworzona przed infekcją) i odtworzenie z niej wszystkiego.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Seon decrypt instructions

Każdego dnia rośnie liczba wirusów ransomware. Niektórymi przykładami innych podobnych infekcji są Nostro, LyaS i Grafimatriux. Te szkodliwe programy mają często ten sam cel: blokowanie dostępu do danych poprzez szyfrowanie, aż do zapłacenia okupu. Typowe różnice między programami typu ransomware to algorytm szyfrowania używany do szyfrowania i koszt narzędzia/klucza deszyfrującego (wysokość okupu). Zwykle nie można odszyfrować danych bez udziału cyberprzestępców, chyba że wirus nie jest w pełni rozwinięty (zawiera błędy, wady itp.). Dlatego regularnie wykonuj kopie zapasowe danych i przechowuj je na odłączonych urządzeniach lub zdalnych serwerach. W przeciwnym razie lokalne kopie zapasowe zostaną zaszyfrowane z innymi lokalnie przechowywanymi danymi.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Dokładna metoda, którą deweloperzy Seon wykorzystują do rozsyłania wirusa ransomware, jest nieznana. Jednak zwykle cyberprzestępcy rozsyłają ransomware (i inne infekcje) za pomocą kampanii spamowych, szkodliwych programów zwanych trojanami, nieoficjalnych (podejrzanych) źródeł pobierania oprogramowania i fałszywych narzędzi aktualizacji oprogramowania (aktualizatorów). Kampanie spamowe rozsyłają ransomware (i inne infekcje komputerowe) wysyłając e-maile ze złośliwymi załącznikami. Załączone pliki to często dokumenty Microsoft Office (Word, Excel itd.), pliki PDF, pliki archiwum (ZIP i RAR), pliki wykonywalne itp. Głównym celem tych kampanii e-mailowych jest nakłonienie ludzi do pobrania i otworzenia tych załączników, które prowadzą do instalacji wirusów wysokiego ryzyka, w tym przypadku ransomware. Trojany powodują infekcje łańcuchowe: po zainstalowaniu szkodliwe programy rozsyłają inne (dodatkowe) wirusy. Nieuczciwie, niewiarygodne źródła pobierania oprogramowania (bezpłatne strony do pobrania, bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci typu peer-to-peer, takie jak torrenty, eMule itd.) rozsyłają szkodliwe programy, prezentując je jako uzasadnione. Pobierając i instalując to oprogramowanie, użytkownicy są wprowadzani w błąd, powodując infekcje komputerowe. Fałszywe programy aktualizujące infekują komputery, pobierając malware, a nie oczekiwane aktualizacje, lub wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania, które jest już zainstalowane w systemie.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Seon
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .FIXT
Wiadomość z żądaniem okupu okno pop-up, plik tekstowy YOUR_FILES_ARE_ENCRYPTED.TXT
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia (test-s.exe)
Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Gen:Heur.Ransom.Imps.1), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.NSV), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Encoder.bxg), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu (zwykle w Bitcoinach), aby odblokować twoje pliki.
Dodatkowe informacje Oferuje bezpłatne odszyfrowanie 1 pliku.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie można ich otworzyć bez płacenia okupu. Dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware moga zostać zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Seon, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby zapobiec infekcji systemów przez ransomware lub inne wirusy, ostrożnie pobieraj, instaluj, aktualizuj oprogramowanie i przeglądaj Internet. Nie używaj programów do pobierania/instalowania oprogramowania innych firm ani innych narzędzi tego typu. Pobieraj oprogramowanie za pomocą oficjalnych i wiarygodnych stron internetowych (lub innych kanałów) oraz korzystając z bezpośrednich linków. Aktualizuj zainstalowane oprogramowanie za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych wyłącznie przez oficjalnych programistów. Nie otwieraj plików dołączonych do wiadomości e-mail otrzymanych z nieznanych (lub podejrzanych) adresów e-mail, bez uprzedniego przestudiowania tych wiadomości. To samo dotyczy nieistotnych wiadomości e-mail lub przedstawionych w nich linków internetowych. Zainstaluj renomowane oprogramowanie antyszpiegowskie/antywirusowe i włącz je. Programy te mogą wykryć i wyeliminować infekcje komputerowe, zanim wyrządzą jakiekolwiek szkody. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Seon, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst wyświetlany w oknie pop-up ransomware Seon:

WSZYSTKIE TWOJE OSOBISTE PLIKI ZOSTAŁY ZASZYFROWANE!

Wszystkie twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki zostały zaszyfrowane i nie możesz sam ich odszyfrować. Nikt oprócz nas nie może odzyskać twoich plików. Bezpłatne narzędzie do deszyfrowania nie istnieje. Każdy plik jest zaszyfrowany unikalnym kluczem, kryptografią opartą na krzywych eliptycznych i odzyskanie klucza jest niemożliwe.

Skup się na problemie i postępuj zgodnie z instrukcjami, a wszystko będzie dobrze. NIE PANIKUJ! MOŻESZ ODZYSKAĆ WSZYSTKIE SWOJE PLIKI!

BEZPŁATNE odszyfrowanie jako gwarancja

Możesz przetestować deszyfrowanie 1 dowolnego pliku za darmo (z pomocą naszego specjalnego oprogramowania „Deszyfrator SEON").

Co robić?

Najpierw napisz do mnie, a wyślę ci specjalne oprogramowanie „Deszyfrator SEON" (to oprogramowanie jest potrzebne do odszyfrowania zaszyfrowanych plików).

Aby rozpocząć proces deszyfrowania WSZYSTKICH plików, musisz kupić klucz do „Deszyfratora SEON".

Cena zależy od tego, jak szybko do nas piszesz.

Kontakty

E-Mail: [email protected]
E-Mail: [email protected]
E-Mail: [email protected]
E-Mail: [email protected]
E-Mail: [email protected]

Uwaga!

Klucze odszyfrowywania są indywidualne. Klucze innych użytkowników nie będą działać u ciebie.

Nie próbuj odszyfrowywać plików za pomocą narzędzi innych firm. Może to prowadzić do utraty danych.

Nie pytaj o pomoc na forach bezpieczeństwa komputerowego i u innych „ekspertów" - to bezużyteczne. Oni nie mogą ci pomóc. Ceń swój czas

Zrzut ekranu pliku tekstowego Seon ("YOUR_FILES_ARE_ENCRYPTED.TXT"):

Seon text file

Tekst prezentowany w pliku tekstowym Seon:

RANSOMWARE SEON wersja 0.2
wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane

istnieje tylko jeden sposób na odzyskanie twoich plików: skontaktuj się z nami, pobierz oprogramowanie deszyfrujące i zapłać

Akceptujemy Bitcoin i inne kryptowaluty

Możesz odszyfrować 1 plik za darmo

Nasze e-maile kontaktowe:
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Seon (rozszerzenie ".FIXT"):

Files encrypted by Seon

Usuwanie ransomware Seon:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Seon: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Seon. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Seon. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware RYUK).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Seon.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Seon są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Seon możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Seon.

Zauważ, że aktualizacja Wndows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęo do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Seon:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14250-seon-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Seon kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Seon na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Seon dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.