FacebookTwitterLinkedIn

Niechciana aplikacja Mac Tweak (Mac)

Znany również jako: Potencjalnie niechciana aplikacja Mac Tweak
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "Mac Tweak" z Mac?

Czym jest "Mac Tweak"?

Deweloperzy Mac Tweak promują tę aplikację jako narzędzie do optymalizacji systemu, które zostało zaprojektowane w celu naprawiania różnych błędów, czyszczenia komputerów z niepotrzebnych plików i poprawy ogólnej wydajności komputera Mac. Jednak nie zaleca się ufania tej aplikacji (aby ją pobrać, zainstalować i używać). Programiści promują ją za pomocą zwodniczych (niewiarygodnych) witryn, które wyświetlają fałszywe powiadomienia o wirusach, komunikaty o błędach itd. Co więcej, jest ona również promowana za pomocą metody "sprzedaż wiązanej", co oznacza, że jest bardzo prawdopodobne, że jest wielu użytkowników, którzy instalują tę aplikację niechętnie/nieumyślnie. Właśnie dlatego Mac Tweak jest sklasyfikowana jako potencjalnie niechciana aplikacja (PUA).

Mac Tweak scam

Po zakończeniu skanowania systemu, Mac Tweak wyświetla listę różnych problemów. Naprawa tych problemów powinna poprawić wydajność komputera, zaoszczędzić miejsce na dysku itd. Jednak, aby naprawić dowolny z wykrytych problemów, użytkownicy muszą aktywować aplikację. Innymi słowy, są zachęcani do zakupu pełnej wersji Mac Tweak. Istnieje wiele podejrzanych aplikacji zaprojektowanych w celu generowania fałszywych wyników (wykrywania problemów, które nie istnieją) oraz nakłaniania użytkowników do zakupu tych aplikacji (zapłacenia za pełne wersje). Nie zaleca się ufać aplikacjom promowanym za pomocą wspomnianej metody "sprzedaży wiązanej" lub fałszywym witrynom wyświetlającym fałszywe błędy, wirusy i inne alerty. Jest możliwe, że Mac Tweak jest jedną z tych aplikacji, które są wykorzystywane do oszukiwania ludzi do wydawania pieniędzy na nie. Dodatkowo, metoda "sprzedaży wiązanej" jest często używana do dystrybucji kilku niechcianych aplikacji naraz, często różnych porywaczy przeglądarki i aplikacji typu adware. Zwykle aplikacje, po zainstalowaniu, karmią użytkowników natrętnymi reklamami, powodują niechciane przekierowania i zapisują dane związane z przeglądaniem (i inne). Te aplikacje są również sklasyfikowane jako potencjalnie niechciane aplikacje i często są odpowiedzialne za zmuszanie użytkowników do odwiedzania fałszywych witryn, które wyświetlają fałszywe błędy, powiadomienia o wirusach i promują podejrzane aplikacje, takie jak Mac Tweak. Zalecamy odinstalowanie wszelkich zainstalowanych niechcianych aplikacji, takich jak porywacze przeglądarki, adware i aplikacji Mac Tweak.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaPotencjalnie niechciana aplikacja Mac Tweak
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Mac Tweak nie jest jedyną aplikacją dystrybuowaną za pomocą metody "sprzedaży wiązanej" lub różnych zwodniczych witryn stron i promowaną jako użyteczne narzędzie. Inne przykłady podobnych aplikacji to: Mac-Mechanic, Advanced Mac Cleaner, Mac Cleanup Pro. Bardzo często potencjalnie niechciane aplikacje są przedstawiane jako legalne i przydatne narzędzia, jednak często są to tylko próby nakłonienia użytkowników do ich pobrania i zainstalowania. Zazwyczaj aplikacje tego typu nie przynoszą użytkownikom obiecanych funkcji, narzędzi ani innych funkcji i są przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla ich programistów. Poza tym posiadanie PUA może powodować problemy związane z prywatnością, bezpieczeństwem przeglądania itd.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

Mac Tweak ma swoją oficjalną witrynę, na której można ją pobrać, jednak można ją pobrać również przez niewiarygodne (zwodnicze) witryny lub niechcący - kiedy twórcy oprogramowania wykorzystują metodę "sprzedaży wiązanej". Jest to zwodnicza metoda marketingowa używana do nakłaniania użytkowników do instalowania (lub pobierania) niechcianych aplikacji wraz ze zwykłym i/lub pożądanym oprogramowaniem. Zazwyczaj PUA są ukryte we „Własnych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach lub opcjach pobierania/instalacji. Najczęściej użytkownicy instalują niechciane aplikacje, gdy pomijają kroki pobierania lub instalacji bez sprawdzania żadnego z wymienionych ustawień i pozostawiania ich bez zmian.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby zapobiec instalacjom (lub pobieraniu) różnych niechcianych aplikacji, zalecamy przeglądanie sieci, pobieranie i instalowanie różnych programów z zachowaniem ostrożności. Nie ufaj witrynom twierdzącym, że wykryły niektóre wirusy, błędy lub inne problemy na komputerze ani nie pobieraj promowanych przez nie aplikacji. Pamiętaj, że nie ma witryn, które są w stanie wykryć tego typu problemy. Pobieraj oprogramowanie, korzystając wyłącznie z oficjalnych witryn (i linków bezpośrednich) lub z innych zaufanych źródeł. Ponadto starannie pobieraj i instaluj oprogramowanie: zawsze sprawdzaj wszystkie ustawienia lub opcje, takie jak "Niestandardowe", "Zaawansowane" itd. Odznacz dodatkowo dołączone aplikacje, a dopiero potem zakończ proces pobierania lub instalacji. Zauważ, że istnieją niechciane aplikacje, które są dystrybuowane poprzez natrętne reklamy: niektóre z tych reklam są w stanie uruchamiać skrypty, które pobierają i instalują takie aplikacje, lub po prostu prowadzą do stron internetowych zaprojektowanych w celu nakłonienia użytkowników do instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji. Poza tym reklamy tego typu często prowadzą do podejrzanych witryn, takich jak z pornografią, hazardem, randkami dla dorosłych lub innych potencjalnie złośliwych witryn. Jeśli natrafisz na niechciane przekierowania, sprawdź, czy w twojej przeglądarce internetowej (lub programach na twoim komputerze) nie ma niechcianych aplikacji (rozszerzeń, wtyczek lub dodatków) i je usuń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie wyeliminować.

Wygląd niechcianej aplikacji "Mac Tweak" (GIF):

Appearance of Mac Tweak scam (GIF)

Zrzut ekranu aplikacji Mac Tweak:

Mac Tweak potentially unwanted application

Fałszywy alarm wirusowy promujący aplikację Mac Tweak:

fake virus alert promoting Mac Tweak application

Fałszywe wyniki skanowania wyświetlone przez wspomniany alarm wirusowy:

fake scan results displayed by virus alert

Zrzut ekranu instalatora aplikacji Mac Tweak:

Mac Tweak app installer 

WAŻNA UWAGA! Mac Tweak dodaje się do listy aplikacji, które są automatycznie uruchamiane po każdym logowaniu użytkownika. Dlatego przed rozpoczęciem wykonaj następujące kroki:

  • Przejdź do Preferencje systemowe -> Użytkownicy i grupy.
  • Kliknij swoje konto (znane również jako bieżący użytkownik).
  • Kliknij pozycje logowania.
  • Poszukaj wpisu "Mac Tweak". Wybierz go i kliknij przycisk "-", aby go usunąć.

Mac Tweak PUA system preferences

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć niechcianą aplikację Mac Tweak przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianej aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.r other suspicious applications and drag them to the Trash. After removing the potentially unwanted application(s) that cause online ads, scan your Mac for any remaining unwanted components.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja mac tweak:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki potencjalnie niechciana aplikacja mac tweak z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja mac tweak z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja mac tweak z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja mac tweak z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Potencjalnie niechciana aplikacja Mac Tweak kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Potencjalnie niechciana aplikacja Mac Tweak na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.