Wirus Coinhive

Znany również jako: Coinhive (malware)
Typ: Adware
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania Coinhive

Czym jest Coinhive?

Coinhive to usługa, która pozwala twórcom stron internetowych wprowadzać na witryny kod za pomocą skryptów, które wykorzystują komputery użytkowników do wydobywania kryptowaluty Monero. Idea stojąca za Coinhive jest uzasadniona, a sama usługa nie jest szkodliwa. Jednak niektórzy twórcy stron internetowych, którzy wykorzystują tę usługę, stają się chciwi i korzystają z pewnego systemu: kryptowalutę wydobywa się bez zgody użytkowników, a korzystanie z zasobów systemu nie jest przez nich ograniczone. W rezultacie często niewłaściwie wykorzystują do 100% zasobów systemowych bez pozwolenia.

Coinhive scam

Programiści Coinhive udostępniają interfejs API JavaScript, który można wprowadzić do dowolnej witryny. Gdy użytkownik otworzy witrynę, skrypt natychmiast wykorzystuje zasoby systemowe w celu wydobywania kryptowaluty. Jak wspomniano powyżej, pomysł jest uzasadniony - programiści mają dodatkowy sposób na zarabianie na swoich witrynach, jednak niektórzy przestępcy nie mają granic. Istnieją różne przypadki, w których usługa Coinhive jest nadużywana. Przykładowo, cyberprzestępcy włamują się na legalne strony internetowe i wstrzykują na nie skrypt Coinhive. Istnieją również różne złośliwe witryny (które użytkownicy często odwiedzają nieumyślnie), które również używają Coinhive. Kryminaliści wprowadzają na nie skrypty, które uniemożliwiają zamknięcie kart/okien przeglądarki - aby użytkownicy pozostali na stronie tak długo, jak to możliwe. Zauważ, że Coinhive udostępnia funkcję, która pozwala programistom ograniczyć wykorzystanie zasobów systemowych, jednak przestępcy usuwają ten limit, ponieważ im więcej zasobów jest używanych, tym więcej wydobywanej kryptowaluty. JavaScript jest dobry w wykorzystywaniu zasobów procesora komputera. Dlatego, ponieważ limit jest usuwany, użycie procesora wzrasta do 100%, a system staje się bezużyteczny. Ponadto, system może ulec awarii (prawdopodobnie prowadząc do trwałej utraty danych), a procesor może się przegrzać. Podsumowując, usługa Coinhive jest legalna, ale często nadużywana. Dlatego z punktu widzenia użytkownika Coinhive nie jest godna zaufania ani bezpieczna.

Jak wspomniano, użytkownicy często nieumyślnie odwiedzają złośliwe witryny - są na nie przekierowywani przez potencjalnie niechciane programy typu adware (PUP). Te programy wykorzystują narzędzia do wyświetlania reklam banerowych, pop-up i innych uciążliwych. Reklama pop-up to zasadniczo nowe okno przeglądarki, w którym otwierana jest określona witryna. Wszystkie wyświetlane reklamy mogą potencjalnie prowadzić do witryn korzystających z Coinhive. W ten sposób programiści promują złośliwe strony internetowe za pomocą natrętnych reklam. Ponadto, aplikacje typu adware mogą gromadzić informacje dotyczące aktywności przeglądania Internetu przez użytkowników. Zebrane dane mogą zawierać dane osobowe, które programiści później udostępniają stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom). Badania pokazują, że ci ludzie niewłaściwie wykorzystują dane osobowe do generowania przychodów – to zachowanie może prowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. Dlatego obecność w systemie aplikacji śledzącej dane może prowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. PUP typu adware należy natychmiast odinstalować.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaCoinhive (malware)
Typ zagrożeniaAdware, niechciane reklamy, wirus pop-up
ObjawyDostrzeganie ogłoszeń nie pochodzących z przeglądanych stron. Natrętne reklamy pop-up. Zmniejszona prędkość przeglądania sieci.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player.
ZniszczenieZmniejszona wydajność komputera, śledzenie przeglądarki - problemy prywatności, możliwe dodatkowe infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Coinhive (malware), nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Większość aplikacji typu adware jest praktycznie identyczna. Programy te oferują "przydatne funkcje" tylko po to, aby sprawiać wrażenie bycia uzasadnionymi i nakłaniać użytkowników do instalacji. Jednak po infiltracji nie dostarczają prawdziwej wartości dla zwykłych użytkowników. Ich jedynym celem jest generowanie przychodów dla programistów, generowanie uciążliwych reklam i zapisywanie danych osobowych.

Jak potencjalnie niechciane programy zostały zainstalowane na moim komputerze?

W celu dystrybuowania adware, programiści wykorzystują wspomniane już natrętne reklamy i zwodniczą metodę marketingową o nazwie "sprzedaż wiązana". Natrętne reklamy mogą prowadzić do złośliwych stron internetowych i uruchamiać skrypty, które pobierają i instalują malware/PUP. "Sprzedaż wiązana" to potajemna instalacja potencjalnie niechcianych programów za pomocą zwykłego oprogramowania/aplikacji. Programiści ukrywają "dołączone" aplikacje w różnych sekcjach (np. "Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawieniach) procesów pobierania lub instalacji. Ponadto wielu użytkowników klika natrętne reklamy i pomija kroki pobierania/instalacji. Takie zachowanie często prowadzi do nieumyślnej instalacji potencjalnie niechcianych programów. W ten sposób użytkownicy często narażają swoje systemy na ryzyko różnych infekcji i naruszają własną prywatność.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie - kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego, aby zapobiec infiltracji systemu przez PUP, należy zachować szczególną ostrożność podczas przeglądania Internetu, a zwłaszcza podczas pobierania/instalowania oprogramowania. Przestępcy zapewniają, że natrętne reklamy wydają się uzasadnione, a zatem niezwykle trudno jest ustalić, czy są one autentyczne. Jednak po kliknięciu przekierowują one do podejrzanych witryn, takich jak gry hazardowe, randki dla dorosłych, pornografia lub znacznie obniżające wydajność systemu. Jeśli natkniesz się na te przekierowania, natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki. Pamiętaj również, aby dokładnie przeanalizować każde okno dialogowe pobierania/instalacji, zrezygnować ze wszystkich dołączonych programów i odrzucić oferty, aby je pobrać/zainstalować. Zalecamy również pobieranie aplikacji z oficjalnych źródeł tylko za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. Narzędzia pobierania/instalacji stron trzecich zarabiają poprzez używanie metody "sprzedaży wiązanej" i dlatego nie należy ich używać. Posiadanie legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware jest również najważniejsze.

Wykorzystanie procesora komputerowego po otwarciu strony internetowej ze skryptem Coinhive:

CPU usage when visiting a site that uses Coinhive script

Przykład strony używającej skryptu Coinhive:

Coinhive script using website

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Coinhive (malware): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Coinhive (malware). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie potencjalnie niechcianych programów:

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows XP:

Uzyskiwanie dostępu do Dodaj lub usuń programy w Windows XP

Kliknij Start, wybierz Ustawienia i kliknij Panel sterowania. Zlokalizuj i kliknij Dodaj lub usuń programy.

Użytkownicy Windows 10, Windows 8:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Mac OSX:

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Coinhive adware uninstall via Control Panel

W oknie odinstalowywania programów, spójrz na wszelkie podejrzane/ostatnio zainstalowane aplikacje, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianego programu, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie złośliwych rozszerzeń z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 1

Kliknij ikonę "koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Internet Explorer) i wybierz "Zarządzaj dodatkami". Spójrz na wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij "Usuń".

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem coinhive (malware), możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Removing rogue extensions from Google Chrome step 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome), wybierz "Więcej narzędzi" i kliknij "Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki, wybierz te wpisy i kliknij ikonę kosza.

Removing rogue extensions from Google Chrome step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem coinhive (malware), przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz "Dodatki". Kliknij "Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszystkie ostatnio zainstalowane i podejrzane wtyczki przeglądarki.

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem coinhive (malware), mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Microsoft Edge logoUsuwanie złośliwych dodatków z Microsoft Edge:

Removing browser hijackers from Microsoft Edge step 1

Kliknij ikonę trzech poziomych kropek edge more icon (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Poszukaj ostatnio zainstalowanych podejrzanych rozszerzeń, kliknij te wpisy prawym przyciskiem myszy i kliknij "Odinstaluj".

Removing browser hijackers from Microsoft Edge step 2

Metoda opcjonalna:

Kliknij ikonę trzech poziomych kropek edge more icon (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Resetting Microsoft Edge settings step 1

W otwartej karcie kliknij przycisk "Wybierz, co usunąć".

Resetting Microsoft Edge settings step 2

Kliknij Pokaż więcej i wybierz wszystko, a następnie kliknij przycisk "Usuń".

Resetting Microsoft Edge settings step 3

  • Jeśli to nie pomoże, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami, wyjaśniającymi jak zresetować przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware coinhive (malware) ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat coinhive (malware) lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12449-coinhive-virus

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
Coinhive (malware) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Coinhive (malware) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Coinhive (malware) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.