FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznac fałszywe wymiany kryptowaluty

Znany również jako: Fałszywa platforma wymiany kryptowalutowej
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest fałszywa platforma wymiany kryptowalutowej?

Fałszywe platformy wymiany kryptowalut to wyrafinowane pułapki udające legalne platformy handlowe, jednocześnie ukrywające oszukańcze intencje. Platformy te często wykorzystują rosnące zainteresowanie kryptowalutami, wabiąc inwestorów obietnicami wysokich zysków i łatwych transakcji. Z reguły te fałszywe giełdy mają na celu wysysanie środków i danych osobowych od niczego niepodejrzewających użytkowników.

Oszustwo fałszywej platformy wymiany kryptowalut

Więcej informacji o fałszywej wymianie kryptowalut

Fałszywe giełdy kryptowalut działają pod przykrywką legalnych platform handlowych. Wabią potencjalne ofiary obietnicami lukratywnych możliwości i bezproblemowych doświadczeń handlowych. Często oferują zaawansowane funkcje, takie jak przyjazne dla użytkownika interfejsy, zaawansowane narzędzia do tworzenia wykresów i dane rynkowe w czasie rzeczywistym, aby stworzyć iluzję legalności.

Ponadto platformy te mogą oferować kuszące zachęty, takie jak niskie opłaty transakcyjne, opcje wysokiej dźwigni lub ekskluzywne premie lub nagrody w celu przyciągnięcia użytkowników. Jednak za tymi atrakcyjnymi fasadami kryje się złośliwy plan.

Platformy te mają na celu oszukać niczego niepodejrzewające osoby, aby uwierzyły, że uzyskują dostęp do legalnego środowiska handlowego, jedynie po to, aby wykorzystać ich zaufanie i ukraść ich kryptowalutę w zwodniczy sposób. Sprawcy stojący za tymi fałszywymi giełdami zachęcają użytkowników do zdeponowania kryptowaluty, a następnie uciekają z nią po jej zdeponowaniu.

Oszuści obsługujący te platformy nalegają, aby użytkownicy musieli przelać kryptowalutę na wyznaczony portfel, aby zainicjować depozyt na platformie wymiany. Jednak wysłana kryptowaluta jest jedynie przekazywana na konta oszustów bez możliwości jej odzyskania.

Co więcej, istnieje ryzyko, że oszuści wykorzystają te platformy do kradzieży danych logowania (poprzez fałszywe formularze rejestracyjne), które można wykorzystać na różne sposoby. Po uzyskaniu te dane logowania mogą zostać wykorzystane przez oszustów na różne sposoby.

Mogą bezpośrednio uzyskiwać dostęp do środków z zainfekowanych portfeli kryptowalut powiązanych ze skradzionymi kontami i je pobierać, co prowadzi do strat finansowych dla ofiar. Ponadto oszuści mogą wykorzystać skradzione dane uwierzytelniające do kradzieży tożsamości, uzyskać dostęp do innych wrażliwych kont lub dokonać oszukańczych działań w imieniu ofiar.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Fałszywa platforma wymiany kryptowalutowej
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Przebranie Legalna platforma wymiany kryptowalut
Powiązane domeny telumex[.]com, yeblance[.]com, heopex[.]com, taxtay[.]com, solstrade[.]com, lunemex[.]com, fluwex[.]com, khaderbit[.]com, zenlunex[.]com, bidmux[.]com, tradexton[.]com
Objawy Błędnie napisane lub różne domeny, presja na szybkie inwestowanie, brak przejrzystości na temat firmy, brak odpowiednich zgód regulacyjnych.
Metody dystrybucji Media społecznościowe, przejęte/skradzione konta, fałszywe reklamy internetowe pop-up, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Wniosek

Podsumowując, rozpowszechnienie fałszywych platform wymiany kryptowalut stwarza znaczne ryzyko dla niczego niepodejrzewających użytkowników. Bardzo ważne jest, aby osoby fizyczne zachowały ostrożność i przeprowadziły dokładne badania przed nawiązaniem kontaktu z jakąkolwiek platformą wymiany kryptowalut, aby ograniczyć ryzyko związane z tymi zwodniczymi programami. Przykładami fałszywych giełd kryptowalut są cbusy[.]com, bitsowex[.]com i nevofex[.]com.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Oszuści stosują różnorodne taktyki, aby złapać w pułapkę niczego niepodejrzewające ofiary. Jedną z powszechnych metod jest przejmowanie zweryfikowanych kont w mediach społecznościowych (np. kont X (Twittera), YouTube lub Facebooka) należących do celebrytów lub renomowanych firm w celu promowania ich oszustw i naprowadzania użytkowników na oszukańcze programy. Fałszywe giełdy są często promowane za pomocą kodów polecających i promocyjnych.

Ponadto użytkownicy mogą natknąć się na oszukańcze strony poprzez zwodnicze reklamy, okienka pop-up lub powiadomienia z podejrzanych stron internetowych. Ponadto oszuści często rejestrują zwodnicze nazwy domen, które przypominają nazwy legalnych projektów, aby zwabić użytkowników.

W innych przypadkach użytkownicy mogą natknąć się na oszustwa za pośrednictwem witryn wykorzystujących nieuczciwe sieci reklamowe, takie jak witryny z torrentami lub nielegalne strony do strumieniowego przesyłania filmów. Te różne strategie podkreślają wszechobecny charakter oszustw internetowych i znaczenie zachowania czujności podczas poruszania się po środowisku cyfrowym.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych stron?

Unikaj interakcji z linkami w e-mailach (i wiadomościach) od nieznanych nadawców lub tych, które wydają się podejrzane. Korzystaj ze znanych wyszukiwarek i unikaj klikania linków sponsorowanych lub reklam, które mogą prowadzić do oszukańczych witryn. Zawsze sprawdzaj adres URL witryny, aby upewnić się, że jest zgodny z legalną witryną, którą zamierzasz odwiedzić.

Trzymaj się z daleka od witryn z torrentami, nielegalnych platform do przesyłania strumieniowego i innych witryn wysokiego ryzyka oraz nie ufaj reklamom i okienkom pop-up na tego typu witrynach. Nigdy nie wyrażaj zgody na otrzymywanie powiadomień z podejrzanych witryn. Używaj renomowanego narzędzia bezpieczeństwa i regularnie skanuj swój komputer w poszukiwaniu niechcianych aplikacji lub innych zagrożeń.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany niechcianymi aplikacjami, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Wygląd fałszywej platformy wymiany kryptowalutowej, telumex[.]com (GIF):

Wyglądał fałszywej platformy wymiany kryptowalut

Przykłady fałszywych wymian kryptowalutowych:

Fałszywa platforma wymiany kryptowalut - lunemex[.]com Fałszywa platforma wymiany kryptowalut - solstrade[.]com Fałszywa platforma wymiany kryptowalut - taxtay[.]com Fałszywa platforma wymiany kryptowalut - heopex[.]com Fałszywa platforma wymiany kryptowalut - yeblance[.]com Fałszywa platforma wymiany kryptowalut - fluwex[.]com Fałszywa platforma wymiany kryptowalut - zenlunex[.]com Fałszywa platforma wymiany kryptowalut - khaderbit[.]com Fałszywa platforma wymiany kryptowalut - bidmux[.]com Fałszywa platforma wymiany kryptowalut - tradexton[.]com

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Czym jest fałszywa giełda kryptowalutowa?

Fałszywa giełda kryptowalutowa to fałszywa platforma, która udaje legalną giełdę kryptowalutową, ale ma na celu oszukanie użytkowników w celu wysłania kryptowaluty lub ujawnienia danych osobowych. Platformy te często naśladują wygląd i funkcjonalność prawdziwych giełd, oferując usługi handlowe, przechowywanie portfela i inne funkcje.

Czy można odzyskać kryptowalutę wysłaną do oszustów?

Jeśli środki kryptowalutowe zostaną wysłane do oszustów, szanse na ich odzyskanie są zwykle bardzo niskie. Transakcje kryptowalutowe są nieodwracalne, co oznacza, że raz przesłanych środków nie można cofnąć ani anulować, jak w przypadku tradycyjnych transakcji bankowych.

Dlaczego spotykam się z oszustwami związanymi z kryptowalutami?

Oszuści wysyłają fałszywe e-maile i przejmują konta w mediach społecznościowych, aby umieszczać zwodnicze reklamy. Ponadto wykorzystują powiadomienia z niewiarygodnych witryn i platform powiązanych z nieuczciwymi sieciami reklamowymi, takimi jak strony z torrentami, aby narazić użytkowników na szeroką gamę oszustw. Taktyki te mają na celu wykorzystanie zaufania i ciekawości użytkowników, prowadząc ich do spotkań z oszukańczymi programami.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami?

Combo Cleaner jest przystosowany do skanowania witryn i szybkiego identyfikowania stron zawierających oszustwa w celu ochrony użytkowników. Po wykryciu natychmiast ostrzega użytkowników i egzekwuje ograniczenia dostępu, skutecznie chroniąc ich przed ryzykiem związanym z interakcją z fałszywymi witrynami.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Fałszywa platforma wymiany kryptowalutowej kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Fałszywa platforma wymiany kryptowalutowej na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.