FacebookTwitterLinkedIn

Jak uniknąć utraty kryptowaluty poprzez oszustwo LIDO Staking

Znany również jako: Fałszywa platforma LIDO Staking
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo „LIDO Staking"?

Podczas naszego dochodzenia odkryliśmy, że jest to oszustwo (seria fałszywych witryn) podszywające się pod oficjalną witrynę Lido (lido[.]fi). Odkryliśmy, że osoby stojące za oszustwem LIDO Staking próbują oszukać niczego niepodejrzewające osoby do podjęcia działań, które doprowadziłyby do wyczerpania ich portfeli kryptowalutowych.

Oszustwo LIDO Staking

Szczegółowe informacje o oszustwie „LIDO Staking"

Odkryliśmy oszustwo LIDO Staking po kliknięciu wprowadzającej w błąd reklamy, linku zamieszczonego na X (dawniej Twitterze). Na otwartej stronie z oszustwem użytkownikom oferuje się możliwość postawienia ich ETH (Ether) jako zakładu i zdobycia nagród przy jednoczesnym zachowaniu płynności poprzez emisję postawionych tokenów ETH (stETH).

Jak wspomniano wcześniej, istnieje kilka fałszywych witryn Lido. Jednak ich główny cel pozostaje niezmienny: oszukiwanie odwiedzających, aby „podłączyli" swoje portfele za pomocą udostępnionego formularza. „Podłączenie" portfela na którejkolwiek z tych stron inicjuje podpisanie szkodliwej umowy.

Po podpisaniu umowy aktywowany jest mechanizm drenażowy kryptowaluty (drenaż). Jego celem jest transfer środków z portfela ofiary do portfela oszusta. Zasadniczo oszuści wykorzystują fałszywe strony Lido w celu kradzieży kryptowalut z „połączonych" portfeli.

To oszukańcze działanie podkreśla znaczenie czujności i ostrożności podczas interakcji z platformami internetowymi, szczególnie tymi, które obejmują transakcje kryptowalutowe. Odzyskanie utraconej kryptowaluty może być niezwykle trudne, a w wielu przypadkach nieosiągalne.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Fałszywa platforma LIDO Staking
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Użytkownicy mogą obstawiać swoją kryptowalutę za pomocą udostępnionej platformy
Przebranie Prawdziwa witryna Lido (lido[.]fi)
Fałszywe witryny Lido stakinglido[.]co, app.lidofinance[.]click, stake.lido-defi[.]fi, lido.com-staked[.]live, lido.com-accelerator[.]app, staking-q9cj3.github[.]io, lidoevent[.]org, staking-1dd0o.github[.]io, staking-a5y16.github[.]io, staking-h1a5o.github[.]io
Objawy Błędnie wpisane domeny
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, fałszywe reklamy pop-up online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach

Oszustwa związane z kryptowalutami często mają wspólne cechy, które pomagają je zidentyfikować. Często obiecują wysokie zyski przy niewielkim ryzyku lub bez niego, wykorzystując urok szybkiego wzbogacenia się w celu przyciągnięcia ofiar. Oszustwa te często obejmują oszukańcze programy inwestycyjne, w ramach których pierwsi inwestorzy otrzymują zwrot ze środków od nowych inwestorów, co stwarza fałszywe wrażenie rentowności.

Ogólnie rzecz ujmując, oszustwa związane z kryptowalutami często opierają się na chciwości, strachu przed przegapieniem i ignorancji, co podkreśla znaczenie dokładnych badań i sceptycyzmu podczas angażowania się w działania związane z kryptowalutami. Niektóre przykłady oszustw podobnych do oszustwa LIDO Staking to "oszustwo Ether.fi", "World Games Airdrop" i "Pacmoon Airdrop".

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Oszuści wykorzystują różnorodne strategie, aby usidlić niczego niepodejrzewające ofiary. Jedna z powszechnych taktyk polega na przejmowaniu zweryfikowanych kont w mediach społecznościowych (np. kont na Twitterze/X), takich jak konta celebrytów lub renomowanych firm, w celu promowania ich oszustw i przekierowywania użytkowników do ich oszukańczych programów.

Co więcej, osoby fizyczne mogą natknąć się na oszukańcze strony za pośrednictwem wprowadzających w błąd reklam, okienek pop-up lub powiadomień z podejrzanych źródeł. Ponadto oszuści często rejestrują zwodnicze nazwy domen przypominające nazwy autentycznych projektów, aby oszukać niczego niepodejrzewających użytkowników.

Ponadto użytkownicy mogą trafić na strony zawierające oszustwa za pośrednictwem witryn wykorzystujących fałszywe sieci reklamowe (np. witryny z torrentami lub strony z nielegalnym streamingiem filmów).

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych stron?

Zachowaj ostrożność podczas obsługi linków w niechcianych e-mailach, szczególnie tych, które wydają się wyrwane z kontekstu lub nieoczekiwane. Zachowaj ostrożność w przypadku e-maili i stron internetowych, które wymagają pilności lub zawierają podejrzane treści. Zawsze sprawdzaj legalność witryn, weryfikując adresy URL, aby upewnić się, że są one zgodne z oficjalnymi domenami.

Zachowaj ostrożność w przypadku reklam internetowych i okienek pop-up, powstrzymując się od klikania ich bez dokładnej oceny. Odmawiaj otrzymywania powiadomień z podejrzanych witryn. Dodatkowo korzystaj z godnego zaufania oprogramowania antywirusowego i regularnie aktualizuj swoje systemy i aplikacje, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany niechcianymi aplikacjami, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Wygląd oszustwa pop-up „LIDO Staking" (GIF):

Wygląd oszustwa LIDO Staking

Post na X (Twitterze) promujący to oszustwo:

Post na X (Twitterze) promujący oszustwo LIDO staking

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytani (FAQ)

Co to jest oszustwo kryptowalutowe?

Oszustwo kryptowalutowe obejmuje zwykle oszukańcze taktyki mające na celu zwabienie osób do oszukańczych programów obiecujących przesadne zyski lub korzyści. Oszustwa te często wykorzystują anonimowość i zdecentralizowany charakter kryptowalut do kradzieży środków lub wrażliwych informacji od niczego niepodejrzewających ofiar.

Czy można odzyskać utracone kryptowaluty?

Odzyskanie utraconych środków w kryptowalutach jest bardzo trudne, a często niemożliwe ze względu na zdecentralizowaną i pseudonimową charakterystykę transakcji kryptowalutowych.

Dlaczego spotykam się z oszustwami związanymi z kryptowalutami?

Oszuści wykorzystują szeroką gamę taktyk do rozpowszechniania tych oszustw, w tym fałszywe e-maile, zhakowane konta w mediach społecznościowych i zwodnicze reklamy. Ponadto wykorzystują powiadomienia z niewiarygodnych witryn i platform powiązanych z nieuczciwymi sieciami reklamowymi, takimi jak strony z torrentami, aby nakłonić użytkowników do napotkania różnych oszustw.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami?

Combo Cleaner skutecznie skanuje strony internetowe, szybko identyfikując strony z oszustwami. Natychmiast powiadamia użytkowników i wdraża ograniczenia dostępu, chroniąc ich przed zagrożeniami.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Fałszywa platforma LIDO Staking kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Fałszywa platforma LIDO Staking na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.