FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe strony „Temporary Files Deletion Have Started"

Znany również jako: Oszustwo wsparcia technicznego „Temporary Files Deletion Have Started"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „Temporary Files Deletion Have Started"?

Nasz zespół badawczy odkrył oszustwo związane z pomocą techniczną „Temporary Files Deletion Have Started" podczas przeglądania podejrzanych witryn. Podszywa się ono pod witrynę Microsoft, która skanuje system, wykrywa różne zagrożenia i inicjuje proces usuwania niepotrzebnych plików. Użytkownicy są stale proszeni o kontakt z „Windows Support".

Należy podkreślić, że wszystkie informacje podawane przez to oszustwo są fałszywe, a te zwodnicze treści nie są powiązane z żadnymi legalnymi podmiotami.

Oszustwo Temporary Files Deletion Have Started

Przegląd oszustwa „Temporary Files Deletion Have Started"

Gdy zostanie wywołana strona z komunikatem „Temporary Files Deletion Have Started", przedstawia odwiedzającemu fałszywą witrynę Microsoft. Strona internetowa jest pokryta wieloma okienkami pop-up. Pierwsze okno to fałszywe skanowanie systemu, które wykrywa liczne wirusy i inne zagrożenia na urządzeniu użytkownika. Kilka okienek pop-up szczegółowo opisuje problemy i twierdzi, że komputer odwiedzającego został zablokowany ze względów bezpieczeństwa.

Najczęściej pojawiające się okienka pop-up dotyczą oszukańczego procesu tymczasowego usuwania plików. Użytkownik jest ostrzegany, aby nie wchodził w interakcję ze swoim urządzeniem. W przeciwnym razie ryzykuje trwałe usunięcie plików. Zachęca się gościa do skontaktowania się z działem pomocy technicznej systemu Windows i uzyskania pomocy technika w celu zatrzymania automatycznego usuwania plików.

Jak wspomniano we wstępie, wszystkie twierdzenia „Temporary Files Deletion Have Started" są fałszywe, a to oszustwo nie jest w żaden sposób powiązane z systemem Windows lub Microsoft. Tak naprawdę żadna strona internetowa nie jest w stanie wykryć zagrożeń ani problemów na urządzeniach odwiedzających.

Oszustwa związane z pomocą techniczną polegają na tym, że ofiary dzwonią do oszustów, którzy podają się za „techników z certyfikatem Microsoft", „wsparcie systemu Windows", „ekspertów techników" itp. Od tego momentu przebieg programu może się różnić. Jednakże oszustwa te stwarzają wiele poważnych zagrożeń, od prawdziwych infekcji złośliwym oprogramowaniem po kradzież tożsamości.

Zagrożenia stwarzane przez oszustów wsparcia technicznego

Oszustwa związane z pomocą techniczną mogą mieć miejsce wyłącznie przez telefon. Fałszywi „technicy" mogą oszukać osoby dzwoniące w celu pobrania/zainstalowania złośliwego oprogramowania (np. trojanów, ransomware, koparek kryptowalutowych itp.), dokonania transakcji pieniężnych, ujawnienia prywatnych danych lub wykonania innych czynności.

W większości przypadków oszustwa te obejmują dostęp zdalny. Zwykle cyberprzestępcy łączą się z urządzeniami ofiar za pomocą legalnego oprogramowania do zdalnego dostępu (np. UltraViewer, TeamViewer etc.).

Po nawiązaniu połączenia oszuści udają, że oferują wsparcie/usługi techniczne podczas wykonywania działań mających na celu zwabienie lub wykonanie złośliwych operacji. Przestępcy mogą wyłączać/usuwać oryginalne narzędzia bezpieczeństwa, instalować fałszywe antywirusy, infiltrować złośliwe oprogramowanie, ułatwiać nieuczciwe transakcje lub zdobywać bardzo wrażliwe informacje.

Ofiary mogą zostać oszukane i ujawnić dane przez telefon lub wprowadzić je do witryn/plików phishingowych. Informacje można również zdobyć za pomocą złośliwego oprogramowania kradnącego dane.

Docelowe dane obejmują dane logowania do różnych kont (np. poczty e-mail, sieci społecznościowych, handlu elektronicznego, przelewów pieniężnych, portfeli cyfrowych, bankowości internetowej itp.), danych osobowych (np. danych identyfikacyjnych, skanów/zdjęć paszportowych itp.) oraz danych związanych z finansami (np. danych konta bankowego, numerów kart kredytowych/debetowych itp.).

Oszuści zajmujący się pomocą techniczną nie łamią charakteru i nadal udają, że oferują prawdziwe usługi, które wiążą się z wygórowanymi opłatami. Do pozyskiwania środków stosuje się trudne do wyśledzenia metody, np. waluty cyfrowe, bony przedpłacone, karty podarunkowe, gotówkę ukrytą i wysłaną w paczkach itp.

Polegając na takich metodach, cyberprzestępcy zmniejszają szanse na ściganie i odzyskanie pieniędzy. Ofiary, które zostały skutecznie oszukane, często padają ofiarą wielokrotnego ataku.

Podsumowując, ufając oszustwu typu „Temporary Files Deletion Have Started" – użytkownicy mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jeśli nie da się zamknąć zwodniczej strony internetowej – zakończ proces przeglądarki za pomocą Menedżera zadań. Pamiętaj, że przywrócenie poprzedniej sesji przeglądania spowoduje ponowne otwarcie fałszywej strony. Dlatego też należy rozpocząć nową sesję po ponownym uruchomieniu przeglądarki.

Jeśli pozwoliłeś oszustom na zdalny dostęp do twojego urządzenia – musisz najpierw odłączyć je od internetu. Następnie odinstaluj używany program dostępu zdalnego, ponieważ cyberprzestępcy mogą nie potrzebować twojej zgody, aby ponownie się połączyć. Na koniec wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą renomowanego programu antywirusowego i usuń wszystkie zagrożenia.

Jeżeli przekazałeś oszustom swoje dane logowania – zmień hasła do wszystkich kont, które mogły zostać przejęte, i powiadom ich oficjalne wsparcie. Jeżeli jednak ujawnione dane miały inny charakter osobisty (np. dane z dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – należy natychmiast skontaktować się z odpowiednimi organami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo wsparcia technicznego „Temporary Files Deletion Have Started"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Urządzenie użytkownika zostało zainfekowane i zablokowane. Witryna przeprowadza proces usuwania plików tymczasowych.
Przebranie Microsoft
Numer telefonu wsparcia technicznego oszustów +1 866-651-3831
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy w okienkach pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, fałszywe reklamy pop-up online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady oszustw wsparcia technicznego

Sprawdziliśmy tysiące oszustw internetowych, a "Error: Ox800VDS", "Threat Detected: xxbc Detected", "Windows Defender Firewall Alert" i "Microsoft Windows Firewall Warning" to tylko kilka przykładów oszustw związanych z pomocą techniczną.

Internet jest pełen zwodniczych i złośliwych treści. Oprócz oszustw wykorzystujących roszczenia dotyczące problemów z systemem, inne popularne obejmują te związane z nieaktualnym oprogramowaniem, problemami z kontem, zwrotami pieniędzy, prezentami, promocjami produktów itp.

Należy pamiętać, że chociaż oszustwa są często pełne różnych błędów, mogą być również kompetentnie wykonane, a nawet w wiarygodny sposób zamaskowane jako treści powiązane z prawdziwymi firmami, usługodawcami, urzędami i innymi podmiotami.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Zwodnicze witryny są promowane głównie za pośrednictwem linków/załączników w spamie (np. e-mailach, wiadomościach prywatnych/bezpośrednich, SMS-ach, postach w mediach społecznościowych, powiadomieniach przeglądarki itp.) i przekierowań generowanych przez strony korzystające z fałszywych sieci reklamowych, błędnie wpisanych adresów URL, natrętnych reklam i adware.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?

Oszukańcze i złośliwe treści online zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe. Przykładowo, natrętne reklamy i spamowe powiadomienia przeglądarki mogą wyglądać nieszkodliwie, a mimo to przekierowywać użytkowników na bardzo podejrzane strony (np. promujące oszustwa, pornografię, hazard, randki dla dorosłych itp.).

Dlatego zalecamy ostrożność podczas przeglądania sieci. Zwracaj uwagę na adresy URL i ostrożnie je wpisuj. Wybieraj strony, którym zezwalasz na wyświetlanie powiadomień przeglądarki. Nie pozwalaj na to podejrzanym witrynom, a zamiast tego ignoruj lub odrzucaj takie prośby (np. naciskając przycisk „Zablokuj", „Zablokuj powiadomienia" itp.).

Odradzamy korzystanie ze stron internetowych zawierających pirackie programy/multimedia lub oferujących inne podejrzane usługi (np. nielegalne przesyłanie strumieniowe/pobieranie, torrentowanie itp.), ponieważ te strony internetowe zarabiają zwykle za pośrednictwem nieuczciwych sieci reklamowych. Ponadto zachowaj ostrożność w przypadku przychodzących e-maili/wiadomości i nie otwieraj załączników/linków znalezionych w podejrzanej poczcie.

Aby zapobiec przedostawaniu się do systemu dołączonego/szkodliwego oprogramowania – pobieraj je wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów i ostrożnie podchodź do procesów instalacji (np. czytaj warunki, przeglądaj opcje, korzystaj z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i zrezygnuj z dodatkowych aplikacji, rozszerzeń i funkcji itp.).

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Tekst prezentowany w oknie pop-up „Temporary Files Deletion Have Started":

Temporary Files deletion have started. Do not touch or use the machine because that may result to permanent files deletion.


We understand it annoys you, but it is for your own safety. Please contact us immediately. A technician will help you solve the problem.


If you are the Owner of the Windows Activation Keys report immediately to Windows Support: +1 866-651-3831 (Toll Free) to halt the auto-deletion of files and application from this computer.

Wygląd oszustwa pop-up „Temporary Files Deletion Have Started" (GIF):

Wygląd oszustwa Temporary Files Deletion Have Started (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo typu pop-up?

Zasadniczo oszustwa typu pop-up to wiadomości mające na celu oszukanie użytkowników do wykonania określonych działań. Mówiąc bardziej szczegółowo, ofiary można oszukać, aby zadzwoniły na fałszywe linie wsparcia, umożliwiły cyberprzestępcom zdalny dostęp do urządzeń, pobranie/instalację oprogramowania, zakup produktów, subskrypcję usług, ujawnienie poufnych informacji, dokonanie transakcji pieniężnych itd.

Jaki jest cel oszustwa typu pop-up?

Oszustwa typu pop-up mają na celu generowanie przychodów kosztem ofiar. Cyberprzestępcy czerpią zyski głównie z uzyskiwania środków w drodze oszustwa, promowania treści (np. stron internetowych, oprogramowania, produktów, usług itp.), sprzedaży/nadużywania prywatnych danych i rozsyłania malware.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa typu pop-up są hostowane na fałszywych lub zainfekowanych witrynach. Można uzyskać do nich dostęp poprzez przekierowania generowane przez strony internetowe wykorzystujące fałszywe sieci reklamowe, błędnie napisane adresy URL, natrętne reklamy i adware. Do promowania oszustw wykorzystywane są również różne rodzaje spamu (np. powiadomienia przeglądarki, e-maile, wiadomości prywatne/czaty, SMS-y, posty w mediach społecznościowych itp.).

Nie mogę opuścić fałszywej strony. Jak ją zamknąć?

Jeśli zamknięcie oszukańczej strony jest niemożliwe – zakończ proces przeglądarki za pomocą Menedżera zadań. Jednak nie przywracaj poprzedniej sesji podczas ponownego uzyskiwania dostępu do przeglądarki, ponieważ spowoduje to ponowne otwarcie zwodniczej strony internetowej. Aby tego uniknąć, rozpocznij nową sesję przeglądania.

Pozwoliłem cyberprzestępcom na zdalny dostęp do mojego komputera. Co powinienem zrobić?

Jeśli pozwoliłeś cyberprzestępcom na zdalny dostęp do twojego urządzenia – najpierw odłącz je od internetu. Po drugie, usuń oprogramowanie do zdalnego dostępu, z którego korzystali przestępcy (np. TeamViewer, UltraViewer itp.), ponieważ mogą nie potrzebować twojej zgody do ponownego połączenia. Na koniec wykonaj pełne skanowanie systemu za pomocą programu antywirusowego i usuń wszystkie wykryte zagrożenia.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez oszustwo pop-up. Co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś swoje dane logowania – zmień hasła do wszystkich potencjalnie przejętych kont i niezwłocznie powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli podałeś inne prywatne informacje (np. dane dowodu osobistego, zdjęcia/skany paszportu, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami w postaci okienek pop-up i rozsyłanym przez nie złośliwym oprogramowaniem?

Combo Cleaner ma na celu eliminację wszelkiego rodzaju zagrożeń. Jest w stanie skanować odwiedzane strony internetowe i wykrywać zwodnicze/złośliwe strony. Dlatego jeśli wejdziesz na taką stronę – natychmiast zostaniesz o tym ostrzeżony, a dalszy dostęp do niej zostanie zablokowany.

Dodatkowo Combo Cleaner potrafi wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje malware. Należy pamiętać, że ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach, konieczne jest wykonanie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo wsparcia technicznego „Temporary Files Deletion Have Started kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo wsparcia technicznego „Temporary Files Deletion Have Started" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.