FacebookTwitterLinkedIn

Jak uniknąć zostania ofiarą takiego oszustwa phishingowego, jak „Account Shutdown Notification"

Znany również jako: Kampania phishingowa Account Shutdown Notification
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest „Account Shutdown Notification"?

Sprawdziliśmy tę wiadomość i odkryliśmy, że jest to zwodnicza i powszechnie nazywana próba wyłudzenia informacji, zaaranżowaną przez oszustów. Głównym celem takich wiadomości jest oszukanie odbiorców do ujawnienia danych osobowych poprzez nakłonienie ich do uzyskania dostępu do fałszywej strony internetowej zaprojektowanej w celu imitowania legalnego portalu logowania. W związku z tym zaleca się zignorowanie tego e-maila.

E-mailowa kampania spamowa Account Shutdown Notification

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „Account Shutdown Notification"

Treść e-maila zawiera wiadomość informującą odbiorcę o rychłym zamknięciu konta w związku z rzekomą prośbą otrzymaną z ustawień poczty e-mail. Monituje odbiorcę o kliknięcie udostępnionego linku oznaczonego jako „Cancel shutdown", jeśli to nie on zainicjował żądanie.

W e-mailu zastosowano taktykę pilności, grożąc, że brak weryfikacji konta w ciągu 24 godzin spowoduje zamknięcie poczty. Ponadto e-mail zawiera stopkę ze znakiem praw autorskich, co jest powszechną taktyką sprawiającą, że e-mail wygląda na bardziej wiarygodny.

Ogólnie rzecz biorąc, e-mail wywołuje poczucie pilności i strachu, co skłania odbiorcę do podjęcia natychmiastowych działań bez zastanawiania się nad autentycznością prośby. Ma na celu nakłonienie odbiorcy do kliknięcia podanego linku, który prowadzi do strony phishingowej zaprojektowanej w celu kradzieży danych logowania lub innych poufnych informacji.

Oszuści wykorzystują skradzione dane logowania do różnych niegodziwych celów. Na przykład wykorzystują zhakowane dane uwierzytelniające, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do kont osobistych ofiary (np. profili w mediach społecznościowych lub kont e-mail). Dzięki temu dostępowi mogą zbierać wrażliwe dane osobowe, dokonywać nieautoryzowanych zakupów, a nawet podszywać się pod ofiarę w celu dalszych oszukańczych działań.

Ponadto oszuści mogą próbować uzyskać dostęp do bankowości internetowej lub platform płatniczych, aby wyssać środki bezpośrednio z kont ofiary lub przeprowadzić nieautoryzowane transakcje. Mogą również wykorzystać naruszone dane uwierzytelniające, aby uzyskać dostęp do wrażliwych informacji finansowych, takich jak numery kart kredytowych lub dane bankowe, które następnie mogą sprzedać w ciemnej sieci lub wykorzystać do popełnienia oszustwa dotyczącego tożsamości.

Oprócz motywów finansowych skradzione dane logowania można również wykorzystać do szerszych działań cyberprzestępczych, takich jak uruchamianie kampanii phishingowych, rozsyłanie malware lub przeprowadzanie cyberszpiegostwa.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Account Shutdown Notification Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odbiorca poprosił o zamknięcie konta e-mail
Przebranie Wiadomość od dostawcy usług e-mail
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych e-mailach

E-maile phishingowe to zwodnicze wiadomości tworzone przez cyberprzestępców w celu nakłonienia odbiorców do ujawnienia poufnych informacji, takich jak dane logowania, dane finansowe lub dane osobowe. Te e-maile często wydają się wiarygodne i podszywają się pod zaufane podmioty, takie jak banki, platformy mediów społecznościowych lub agencje rządowe.

Często stosują taktykę pilności lub strachu, aby nakłonić odbiorców do otwarcia złośliwych linków lub pobrania szkodliwych załączników. Dlatego ważne jest, aby zachować czujność i ostrożność w przypadku napotkania niechcianych e-maili, weryfikując ich autentyczność przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Przykładami e-maili phishingowych są "cPanel Mail Server IMAP/POP3 Error", "Your Invoice Is Ready" i "American Express - Disputed Payment Received".

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Cyberprzestępcy często umieszczają w e-mailach hiperłącza, które wydają się uzasadnione, ale w rzeczywistości prowadzą do złośliwych witryn. Witryny te mogą zachęcać użytkowników do pobrania plików zainfekowanych malware lub wykorzystywać luki w przeglądarkach internetowych lub wtyczkach w celu wstrzyknięcia malware.

Inną popularną taktyką jest dołączanie do e-maili takich plików, jak programy wykonywalne lub dokumenty. Pliki te mogą zawierać ukryte złośliwe oprogramowanie, które aktywuje się, gdy użytkownik je otworzy. Na przykład otwarcie pozornie niewinnego dokumentu programu Word może spowodować instalację ransomware lub spyware na komputerze.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zachowaj ostrożność w przypadku niechcianych e-maili, szczególnie tych pochodzących od nieznanych nadawców lub zawierających podejrzane tematy. Powstrzymaj się od klikania linków i pobierania załączników z tych e-maili. Regularnie aktualizuj system operacyjny, aplikacje i oprogramowanie antywirusowe, aby zwiększyć bezpieczeństwo komputera.

Ponadto nadaj priorytet pobieraniu aplikacji z wiarygodnych źródeł, takich jak oficjalne strony internetowe lub renomowane sklepy z aplikacjami. Zastosuj praktyki bezpiecznego przeglądania, unikając podejrzanych witryn i powstrzymując się od klikania reklam, okienek pop-up lub linków z nieznanych źródeł.

Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „Account Shutdown Notification":

Temat: Please verify your email account ********

      
Account Shutdown Notification
For: ********     
This is to notify you that we received a request from your email settings instructing us to shutdown your account. if you did not make this request, click cancel below.
Cancel shut down
 
If you fail to verify your account within 24hrs, your email will be shut down.
This email was sent by ********. Not for you? Unsubscribe
© 2023

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Oszuści rozpowszechniają identyczne e-maile do dużej liczby odbiorców, mając na celu oszukanie co najmniej jednej osoby. Te wiadomości spamowe nie są personalizowane i mają za zadanie zarzucić szeroką sieć w nadziei na złapanie niczego niepodejrzewających osób.

Podałem moje dane osobowe, gdy oszukał mnie ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś jakiekolwiek dane uwierzytelniające do konta, niezwykle istotna jest natychmiastowa zmiana wszystkich powiązanych haseł, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do twoich kont. Ponadto, jeśli udostępniłeś dane karty kredytowej lub dane dowodu osobistego, konieczne jest niezwłoczne powiadomienie odpowiednich władz, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży tożsamości lub oszustwa finansowego.

Pobrałem i otworzyłem złośliwy plik załączony do e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli podejrzany plik był plikiem wykonywalnym, prawdopodobnie do twojego systemu przedostało się złośliwe oprogramowanie. Jeśli jednak plik był dokumentem w formacie .pdf lub .doc, istnieje ryzyko, że udało ci się uniknąć infekcji. Samo otwarcie tego typu dokumentów nie zawsze prowadzi do przedostania się malware do systemu.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Samo otwarcie e-maila nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa systemu. Jednak interakcja z treścią e-maila, np. klikanie linków lub otwieranie załączonych plików, może prowadzić do infekcji systemu i innych zagrożeń bezpieczeństwa.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załączniku do e-maila?

Combo Cleaner skutecznie wykrywa i usuwa prawie wszystkie znane infekcje malware. Należy jednak pamiętać, że niektóre wyrafinowane złośliwe oprogramowanie może ukrywać się głęboko w systemie, co utrudnia wykrycie. Dlatego zdecydowanie zaleca się wykonanie pełnego skanowania systemu, aby zapewnić kompleksową ochronę i dokładne usunięcie wszelkich ukrytych zagrożeń.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Kampania phishingowa Account Shutdown Notification kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Kampania phishingowa Account Shutdown Notification na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.