FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe witryny Jupiter Airdrop

Znany również jako: Oszukańcza witryna „Jupiter Airdrop"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „Jupiter Airdrop"?

Przebadany przez nas zrzut „Jupiter Airdrop", który badaliś jest oszustwem. Ten zrzut ma na celu dystrybucję kryptowaluty Jupiter (JUP). Jednak gdy ofiara podłączy swój portfel cyfrowy do tej platformy, zaczyna ona działać jako narzędzie do pobierania kryptowalut i opróżnia środki.

Oszustwo Jupiter Airdrop

Przegląd oszustwa „Jupiter Airdrop"

Oszustwo to rzekomo dystrybuuje kryptowalutę Jupiter (JUP). Celem tego fałszywego zrzutu jest zachęcenie użytkowników do podłączenia – tj. ujawnienia – swoich portfeli kryptowalutowych. Gdy ofiara to zrobi, oszustwo zaczyna działać jako drenaż kryptowalut. Automatyczne transakcje wychodzące inicjowane są z portfela cyfrowego – opróżniając go w ten sposób.

Ofiary „Jupiter Airdrop" ponoszą straty finansowe. Ponadto nie są w stanie zwrócić swoich środków ze względu na niewykrywalny charakter transakcji kryptowalutowych.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszukańcza witryna „Jupiter Airdrop"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Kryptowaluta Jupiter (JUP) dystrybuowana metodą zrzutu.
Powiązane domeny visit-jup[.]app, get-jup[.]xyz, listed-jup[.]space
Nazwy wykrycia (visit-jup[.]app) Emsisoft (phishing), Trustwave (phishing), Ermes (niepolecany), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (visit-jup[.]app) 104.21.16.67
Metody dystrybucji Spamujące posty w mediach społecznościowych, zainfekowane strony internetowe, fałszywe wyskakujące reklamy online i potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Strata pieniężna
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady oszustw opróżniających kryptowaluty

Zbadaliśmy liczne oszustwa internetowe, a "SatoshiVM Token Airdrop", "Coinbase Cashback" i "Gasfees Airdrop" to tylko kilka zrzutów kryptowalut. W internecie istnieje niezliczona ilość oszustw, które wykorzystują różne fałszywe twierdzenia i mechanizmy w celu zdobycia, a następnie nadużywania zaufania ofiar.

Ze względu na to, jak powszechne są zwodnicze/złośliwe treści w internecie i jak dobrze mogą być wykonane, zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Zaobserwowano, że „Jupiter Airdrop" jest promowany w postach opublikowanych na platformie mediów społecznościowych X (bardziej znanej pod dawną nazwą – Twitter).

Często zdarza się, że oszustwa związane z kryptowalutami są przeprowadzane przy użyciu kont skradzionych legalnym firmom, projektom, organizacjom, celebrytom, wpływowym osobom itp. Dlatego prawdopodobnie będzie tak w przypadku „Jupiter Airdrop".

Oszustwa internetowe są promowane przy użyciu różnych technik, w tym wszelkiego rodzaju spamu (np. postów w mediach społecznościowych/na forach, powiadomień przeglądarki, e-maili, czatów/wiadomości prywatnych, SMS-ów itp.) oraz przekierowań generowanych przez witryny wykorzystujące nieuczciwe sieci reklamowe, natrętne reklamy, adresy URL z błędami ortograficznymi i zainstalowane adware.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?

Należy zachować ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe. Przykładowo, pomimo ich nieszkodliwego wyglądu – natrętne reklamy i spamowe powiadomienia przeglądarki przekierowują do niewiarygodnych/podejrzanych witryn (np. promujących oszustwa, hazardowych, pornograficznych itp.).

Odradzamy korzystanie ze stron internetowych oferujących pirackie programy/multimedia lub inne podejrzane usługi (np. nielegalne przesyłanie strumieniowe/pobieranie, torrentowanie itp.), ponieważ te strony internetowe zwykle zarabiają za pośrednictwem nieuczciwych sieci reklamowych. Kolejnym zaleceniem jest zwrócenie uwagi na adresy URL i ostrożne ich wprowadzanie.

Jeśli uzyskasz dostęp do podejrzanej strony – nie pozwalaj jej na wyświetlanie powiadomień przeglądarki (tj. nie klikaj „Zezwalaj", „Zezwalaj na powiadomienia" itp.). Zamiast tego odmów wyświetlania powiadomień z takich stron internetowych (tj. naciśnij „Zablokuj", „Zablokuj powiadomienia" itp.) lub całkowicie zignoruj te żądania.

Należy ostrożnie traktować przychodzące e-maile i inne wiadomości. Nie należy otwierać załączników ani linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą być szkodliwe.

Aby zapobiec przedostawaniu się dołączonego/niebezpiecznego oprogramowania do urządzenia – pobieraj je z oficjalnych/wiarygodnych źródeł i traktuj instalacje z ostrożnością (np. czytaj warunki, przeglądaj opcje, korzystaj z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i zrezygnuj z dodatkowych aplikacji, rozszerzeń itp.).

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Wygląd oszustwa „Jupiter Airdrop" (GIF):

Wygląd oszustwa Jupiter Airdrop (GIF)

Zrzut ekranu postu promującego oszustwo „Jupiter Airdrop" na platformie mediów społecznościowych X (Twitterze):

Post na X (Twitterze) promujący oszustwo Jupiter Airdrop

Zrzut ekranu kolejnej strony oszustwa powiązanego tematycznie ze zrzutem Jupiter Airdrop (listed-jup[.]space):

Witryna oszustwa Jupiter Airdrop - listed-jup[.]space

Zrzut ekranu postu na X (Twitter) promującego to oszustwo:

 Post na X (Twitterze) promujący witrynę oszustwa Jupiter Airdrop - listed-jup[.]space

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo internetowe?

Zasadniczo oszustwa internetowe to zwodnicze wiadomości mające na celu nakłonienie użytkowników do wykonania określonych działań. Przykładowo, ofiary mogą zostać zwabione do podłączenia swoich portfeli do urządzeń wysysających kryptowaluty, dokonania transakcji pieniężnych, zakupu produktów, subskrypcji usług, ujawnienia prywatnych informacji, pobrania/zainstalowania oprogramowania itd.

Jaki jest cel oszustw internetowych?

Celem oszustw internetowych jest generowanie przychodów dla ich projektantów. Cyberprzestępcy czerpią zyski głównie ze zdobywania funduszy poprzez oszustwo, sprzedaż lub nadużywanie danych wrażliwych, promowanie treści i rozsyłanie złośliwego oprogramowania.

Straciłem kryptowalutę w wyniku oszustwa „Jupiter Airdrop". Czy mogę odzyskać pieniądze?

Transakcje kryptowalutowe są praktycznie nieodwracalne ze względu na ich praktycznie niewykrywalny charakter.

Dlaczego spotykam się z oszustwami internetowymi?

Zauważono, że oszustwo „Jupiter Airdrop" było promowane za pośrednictwem postów X (dawniej Twitterze) opublikowanych przez konta, które prawdopodobnie zostały porwane. Należy pamiętać, że niewykluczone są inne metody promocji. Ogólnie rzecz biorąc, oszustwa internetowe są promowane za pośrednictwem witryn wykorzystujących nieuczciwe sieci reklamowe, natrętne reklamy, spam (np. e-maile, wiadomości prywatne/bezpośrednie, powiadomienia przeglądarki, posty w mediach społecznościowych/na forach itp.), błędnie wpisane adresy URL i zainstalowane adware.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami internetowymi?

Combo Cleaner przeznaczony jest do skanowania odwiedzanych witryn. Jest w stanie wykryć fałszywe, zwodnicze/złośliwe i złośliwe strony internetowe. Dlatego też, jeśli wejdziesz na taką stronę – zostaniesz natychmiast ostrzeżony, a dalszy dostęp do niej zostanie zablokowany.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszukańcza witryna „Jupiter Airdrop kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszukańcza witryna „Jupiter Airdrop" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.