FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie oszustwa, jak „IPS Pending Package Delivery"

Znany również jako: Kampania phishingowa IPS Pending Package Delivery
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest „IPS Pending Package Delivery"?

Po sprawdzeniu okazało się, że jest to wiadomość phishingowa udająca powiadomienie od IPS dotyczące oczekującej dostawy paczki. Sprawcy stojący za tym oszustwem stworzyli tę wiadomość z zamiarem oszukania odbiorców do ujawnienia ich wrażliwych danych osobowych.

E-mail phishingowy IPS Pending Package Delivery

Więcej informacji o „IPS Pending Package Delivery"

Ten e-mail prawdopodobnie podszywa się pod IPS (International Parcel Service) i rzekomo powiadamia odbiorcę o oczekującej dostawie paczki. Znajduje się w nim informacja, że jedna paczka oczekuje na dostawę, i prosi odbiorcę o użycie podanego kodu śledzenia „IPS475528176BPY" (kod może się różnić) w celu śledzenia i odebrania paczki.

Dodatkowo dostępny jest przycisk „Track your package". Jednak ta wiadomość stanowi oszukańczą próbę nakłonienia odbiorców do ujawnienia danych osobowych. Podany przycisk prowadzi do fałszywej witryny UPS, na której odwiedzającym wyświetlana jest krótka wiadomość i przycisk „Schedule your delivery".

Kliknięcie powyższego przycisku prowadzi do innej zwodniczej witryny, na której odwiedzający proszeni są o podanie takich informacji, jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres, kod pocztowy, miasto, stan i dane karty kredytowej (numer karty, data ważności i Kod CVV). Kiedy oszustom uda się zdobyć poufne informacje, wykorzystują je do różnych oszukańczych działań.

Oszuści mogą kraść tożsamość, wykorzystując zebrane dane osobowe do tworzenia fałszywych tożsamości lub popełniać oszustwa finansowe. Ponadto skradzione informacje o karcie kredytowej mogą zostać wykorzystane do dokonywania nieautoryzowanych transakcji, co może prowadzić do strat finansowych osób, których dane zostały naruszone.

Co więcej, oszuści mogą sprzedawać uzyskane informacje w ciemnej sieci, przyczyniając się do rozwoju podziemnego rynku skradzionych danych osobowych i finansowych. Informacje te mogą zostać zakupione i wykorzystane przez inne szkodliwe podmioty do szeregu nielegalnych celów, co pogłębia potencjalną szkodę dla osób, których dane zostały pierwotnie zaatakowane.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa IPS Pending Package Delivery Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Jedna paczka oczekuje na dostawę
Przebranie List od firmy zajmującej się przesyłkami międzynarodowymi (IPS)
Powiązana domena ecommercemegadeals[.]com
Nazwy wykrycia (ecommercemegadeals[.]com) Avira (phishing), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach e-mailowych

E-maile phishingowe zawierają zwykle pilne lub alarmujące tematy, które zachęcają do szybkiego działania, wywołując poczucie pilności lub strachu. Te e-maile często podszywają się pod zaufane podmioty, takie jak banki, usługi internetowe lub firmy kurierskie, używając oficjalnych logo i języka, aby wyglądać na wiarygodne.

Ponadto często zawierają klikalne linki lub załączniki, których interakcja prowadzi do fałszywych witryn lub pobierania złośliwej zawartości. Ogólnie rzecz biorąc, wspólnym wątkiem e-maili phishingowych jest ich zamiar nakłonienia osób do ujawnienia poufnych informacji lub zaangażowania się w działania zagrażające ich bezpieczeństwu.

Przykładami kampanii phishingowych są "DHL Unpaid Duty", "Microsoft Security Team - Password Expiration" i "Quarantine Area".

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Użytkownicy mogą infekować komputery poprzez załączniki do e-maili zawierające złośliwe oprogramowanie. Załączniki te mogą być zamaskowane jako niewinne dokumenty, archiwa, obrazy lub inne pliki, nakłaniając użytkowników do ich otwarcia. Po otwarciu malware może zostać uruchomione, narażając komputer użytkownika.

Inną częstą drogą infekcji za pośrednictwem poczty e-mail są linki osadzone w wiadomościach. Linki te po kliknięciu kierują użytkowników do fałszywych witryn zaprojektowanych w celu dystrybucji złośliwego oprogramowania.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zachowaj ostrożność w przypadku niechcianych e-maili, szczególnie tych zawierających nieoczekiwane załączniki lub linki. Nie wchodź w interakcję z linkami lub plikami zawartymi w takich e-mailach. Zainstaluj oraz regularnie aktualizuj na swoim komputerze renomowane oprogramowanie antywirusowe i chroniące przed złośliwym oprogramowaniem. Regularnie aktualizuj swój system operacyjny, program antywirusowy, przeglądarki i inne aplikacje, aby łatać luki w zabezpieczeniach.

Unikaj odwiedzania podejrzanych witryn i zachowaj ostrożność podczas klikania reklam lub okienek pop-up. Nie pobieraj pirackiego oprogramowania ani nie korzystaj z sieci P2P, zewnętrznych programów do pobierania i podobnych źródeł do pobierania plików lub programów. Pobieraj oprogramowanie z oficjalnych stron lub sklepów z aplikacjami.

Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „IPS Pending Package Delivery":

Temat: Please confirm receipt, Customer No. 31625480669#

ips
International Parcel Service

PENDING PACKAGE DELIVERY

You have (1) package awaiting delivery. Use your code to track it out and receive it

Your tracking code:

IPS475528176BPY

[Track your package]

Wygląd fałszywej strony prezentowanej w tym e-mailu i otworzonej przez niego strony phishingowej (GIF):

Wygląd fałszywej strony oszustwa e-mail IPS Pending Package Delivery

Zrzut ekranu początkowej strony:

Początkowa strona oszustwa e-mailowego IPS Pending Package Delivery

Zrzut ekranu strony phishingowej używanej do kradzieży informacji:

Druga strona oszustwa e-mailowego IPS Pending Package Delivery

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Przestępcy rozsyłają identyczne wiadomości do wielu odbiorców, licząc na prawdopodobieństwo, że ktoś z nich zostanie wprowadzony w błąd. Te wiadomości spamowe są pozbawione personalizacji i strategicznie opracowane tak, aby docierać do szerokiego grona odbiorców i wykorzystywać słabość niczego niepodejrzewających ofiar.

Podałem moje dane osobowe, gdy oszukał mnie ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś jakiekolwiek dane uwierzytelniające do konta, konieczna jest szybka zmiana wszystkich haseł. Jeśli ujawniłeś inne dane osobowe, takie jak dane karty kredytowej, zaleca się niezwłoczne powiadomienie odpowiednich władz.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do e-maila. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Pobranie i otwarcie złośliwego pliku z e-maila może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem. To zależy od typu pliku. Na przykład otwarcie pliku wykonywalnego z większym prawdopodobieństwem zainfekowania komputera niż otwarcie dokumentu.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Czytanie samej wiadomości bez otwierania załącznika nie infekuje komputera.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załączniku do wiadomości e-mail?

Combo Cleaner może znaleźć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że zaawansowane malware często kryje się głęboko w systemie. Dlatego w celu optymalnego wykrycia i usunięcia konieczne jest przeprowadzenie dokładnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Kampania phishingowa IPS Pending Package Delivery kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Kampania phishingowa IPS Pending Package Delivery na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.