FacebookTwitterLinkedIn

Instrukcje usuwania malware StripedFly

Znany również jako: Strukturalne malware StripedFly
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest StripedFly?

StripedFly to wyrafinowana, wieloplatformowa platforma złośliwego oprogramowania. Celem jest systemy operacyjne Windows i Linux. To oprogramowanie ma charakter modułowy, tj. pobiera moduły w celu uzyskania dodatkowej funkcjonalności.

StripedFly wykorzystuje szerokie możliwości zapobiegania wykryciu, które przyczyniły się do początkowej błędnej identyfikacji firmy jako osoby wydobywającej kryptowaluty. Chociaż to malware ma możliwości koparki kryptowalutowej, jego funkcje są znacznie szersze.

StripedFly po raz pierwszy zyskało na znaczeniu w 2022 r. Jednak wykorzystanie przez niego exploita znanego od 2017 r. sugeruje, że program ten mógł istnieć znacznie dłużej.

Warto zauważyć, że StripedFly korzysta z legalnych repozytoriów kodu do hostowania i pobierania treści, np. Bitbucket, GitHub i GitLab. Śledzenie pobierania zapewniane przez Bitbucket wskazało, że niektóre pliki powiązane z tym szkodliwym oprogramowaniem zostały pobrane w przedziale 50–150 tys. Same liczby z tego repozytorium pokazują, że StripedFly ma szeroki zasięg.

Wykrycia malware StripedFly na VirusTotal

Przegląd malware StripedFly

Jak wspomniano we wstępie, StripedFly jest uważane za szkodliwe oprogramowanie najwyższej klasy ze względu na mnogość zaimplementowanych funkcji zapobiegania wykryciu. Ta struktura malware infiltruje systemy w wieloetapowym łańcuchu, który obejmuje specjalnie zbudowanego, lekkiego klienta TOR.

StripedFly to oprogramowanie modułowe i jako takie – jego infekcje mogą się różnić w zależności od kombinacji pobranych modułów.

Aby rozwinąć niektóre godne uwagi komponenty, w tej strukturze zastosowano moduł rozpoznania. Zbiera on dane systemowe i wysyła je z powrotem do serwera C&C (zarządzania i kontroli) np. nazwę urządzenia, wersję systemu operacyjnego, adres MAC, RAM, nazwę NetBIOS, adresy IP (geolokalizacje), nazwę konta użytkownika i uprawnienia, język systemu i układ klawiatury, zainstalowany program antywirusowy itp.

StripedFly wykorzystuje również kilka modułów do pomyślnego odbierania i wykonywania poleceń. Inne moduły umożliwiają temu szkodliwemu programowi znajdowanie i pobieranie plików w określonym formacie, np. związanych z kodem źródłowym, certyfikatami, bazami danych, archiwami, dokumentami, obrazami, dźwiękiem, wideo itp. StripedFly rezygnuje z folderów systemowych, ale skanuje w poszukiwaniu interesujących plików wszystkie dyski lokalne i udziały sieciowe.

Dodatkowo, malware może zbierać informacje o aktywnych oknach i wykonywać zrzuty ekranu. StripedFly nagrywa również dźwięk za pomocą zintegrowanych/dołączonych mikrofonów.

Inny moduł służy do kradzieży danych uwierzytelniających. Zbiera nazwy użytkowników/hasła, dane osobowe (np. nazwiska, adresy, zawody, stanowiska, firmy zatrudniające itp.) i inne dane uwierzytelniające.

Docelowe przeglądarki obejmują między innymi Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Brave, Epic Privacy Browser, Nichrome, RockMelt, SeaMonkey i Vivaldi. Moduł ten zbiera również nazwy sieci Wi-Fi oraz dane FTP, SSH i dane WebDAV dla Cyberduck, FileZilla, WinSCP i podobnego oprogramowania.

Moduł wydobywania kryptowalut StripedFly po raz pierwszy doprowadził badaczy do błędnego zidentyfikowania tego szkodliwego oprogramowania jako koparki kryptowalutowej. To złośliwe oprogramowanie wydobywa (tj. generuje) kryptowalutę Monero.

Nie jest jasne, czy włączenie lub przechowywanie tego modułu ogranicza się do bezpośrednich motywacji finansowych, ponieważ wydobywanie kryptowalut nie jest niezwykle lukratywnym zajęciem, szczególnie nie dla twórców wyrafinowanego malware.

Warto wspomnieć, że infekcje modułowym malware mogą się różnić w zależności od ich konfiguracji (tj. zainstalowanych modułów), a twórcy szkodliwego oprogramowania często udoskonalają swoje dzieła. Co więcej, StripedFly może pobierać aktualizacje. Dlatego też potencjalne przyszłe wersje tego złośliwego oprogramowania mogą oferować dodatkowe/różne możliwości lub funkcje.

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak StripedFly na urządzeniach może prowadzić do zmniejszenia wydajności systemu, poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Strukturalne malware StripedFly
Typ zagrożenia Strukturalne malware, trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Arcabit (Trojan.Mikey.D1C03F), Combo Cleaner (Gen:Variant.Mikey.114751), Kaspersky (Trojan.Win32.Miner.bdr), NANO-Antivirus (NANO-Antivirus), VIPRE (Gen:Variant.Mikey.114751), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany zostały zaprojektowane tak, aby potajemnie infiltrować komputer ofiary i zachowywać się cicho, w związku z czym na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne objawy.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do e-maili, złośliwe reklamy online, socjotechnika, narzędzia „łamania” zabezpieczeń oprogramowania.
Zniszczenie Kradzież haseł i danych bankowych, kradzież tożsamości, dodanie komputera ofiary do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware strukturalnego

Zbadaliśmy niezliczone próbki szkodliwych programów, a MgBotSoul i NetDooka to tylko kilka przykładów strukturalnego malware.

Należy podkreślić, że niezależnie od tego, czy złośliwy program ma ograniczone możliwości i niezwykle specyficzne zastosowania, czy szeroką gamę funkcjonalności o szerokim zastosowaniu – obecność tego oprogramowania w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego niezwykle istotne jest usunięcie wszystkich zagrożeń natychmiast po ich wykryciu.

Jak malware StripedFly dostało się na mój komputer?

Obecnie nie wiadomo, w jaki sposób rozprzestrzenia się StripedFly. Jednak to malware może samodzielnie rozsyłać się w sieciach lokalnych.

Ogólnie rzecz biorąc, w dystrybucji malware dominują taktyki phishingu i socjotechniki. Złośliwe oprogramowanie jest zwykle ukrywane pod postacią zwykłych programów/plików multimedialnych lub dołączane do nich. Mogą to być archiwa (ZIP, RAR itp.), pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), dokumenty (Microsoft Office, Microsoft OneNote, PDF etc.), JavaScript itd.

Do najpowszechniej stosowanych metod dystrybucji należą: pobrania metodą drive-by (potajemne/oszukańcze), niewiarygodne źródła pobierania (np. witryny z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania peer-to-peer itp.), złośliwe załączniki lub linki w e-mailach/wiadomościach spamowych, oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, nielegalne narzędzia do aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) i fałszywe aktualizacje.

Oprócz samodzielnego rozsyłania się za pośrednictwem sieci lokalnych, niektóre złośliwe programy mogą rozsyłać się za pośrednictwem wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. zewnętrznych dysków twardych, dysków flash USB itp.).

Jak uniknąć instalacji malware?

Należy zachować ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańczy i złośliwy kontakt online zwykle wydaje się autentyczny i nieszkodliwy. Nie należy otwierać załączników ani linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach (np. e-mailach, wiadomościach prywatnych/bezpośrednich, SMS-ach itp.), ponieważ mogą one być zaraźliwe.

Ponadto wszystkie pliki do pobrania muszą być pobierane z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Kolejnym zaleceniem jest aktywacja i aktualizacja oprogramowania przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ te uzyskane od stron trzecich mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Programy zabezpieczające muszą być używane do regularnego skanowania systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Zrzut ekranu plików binarnych StripedFly hostowanych w repozytorium Bitbucket:

Zawartość malware StripedFly hostowana na Bitbucket

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Wyodrębnij archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń malware w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware StripedFly. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Usunięcie złośliwego oprogramowania rzadko wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware StripedFly?

Zagrożenia stwarzane przez infekcję zależą od możliwości szkodliwego programu i sposobu działania cyberprzestępców. StripedFly to środowisko złośliwego oprogramowania, którego funkcjonalność opiera się na wielu modułach. To oprogramowanie jest w stanie wyodrębniać/eksfiltrować szeroką gamę wrażliwych danych i wydobywać kryptowalutę. Należy pamiętać, że ze względu na modułową naturę StripedFly – jego możliwości mogą się różnić. Ogólnie rzecz biorąc, infekcje wysokiego ryzyka mogą prowadzić do poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jaki jest cel złośliwego oprogramowania StripedFly?

Motywacją większości infekcji złośliwym oprogramowaniem jest zysk finansowy. Jednak cyberprzestępcy mogą również wykorzystywać malware do rozrywki, przeprowadzania osobistej zemsty, zakłócania procesów (np. witryn, usług, firm itp.), a nawet przeprowadzania ataków na tle politycznym/geopolitycznym.

Jak malware StripedFly przeniknęło do mojego komputera?

Techniki stosowane do dystrybucji StripedFly są obecnie nieznane, ale to złośliwe oprogramowanie może się samodzielnie rozsyłać w sieciach lokalnych. Do najczęściej stosowanych metod dystrybucji należą: pobrania metodą drive-by, poczta spamowa, oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, podejrzane kanały pobierania (np. witryny z freeware i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), nielegalne narzędzia aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) i fałszywe aktualizacje. Inną techniką samodzielnego rozsyłania się, wykorzystywaną przez złośliwe oprogramowanie jest wykorzystanie wymiennych urządzeń pamięci masowej.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed złośliwym oprogramowaniem?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy podkreślić, że ponieważ wyrafinowane szkodliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach – niezbędne jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Strukturalne malware StripedFly kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Strukturalne malware StripedFly na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.