FacebookTwitterLinkedIn

Jak uniknąć zaufania takim oszustwom, jak „CCleaner Total Protection"

Znany również jako: Oszustwo CCleaner Total Protection
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo pop-up „CCleaner Total Protection"?

Po dokładnej analizie strony stało się jasne, że stosuje ona oszukańcze taktyki, aby wprowadzić odwiedzających w błąd, myśląc, że muszą podjąć określone działania w celu usunięcia rzekomo wykrytych wirusów. Niniejsza witryna wyświetla fałszywe wiadomości i inne treści, których celem jest oszukanie użytkowników. Te oszukańcze programy są powszechnie określane jako oszustwa typu pop-up.

Oszustwo CCleaner Total Protection

Szczegółowe informacje o oszustwie „CCleaner Total Protection"

Komunikat wyświetlany na stronie informuje odwiedzających, że ich komputery są rzekomo zainfekowane pięcioma wirusami. Pilnie wzywa do natychmiastowych działań, stwierdzając, że ich subskrypcja CCleaner wygasła i zachęca do niezwłocznego jej odnowienia, aby zapewnić ochronę komputera.

Dalej komunikat sugeruje, że wirusy wykryte na komputerze mogą potencjalnie śledzić aktywność w internecie w celu zbierania poufnych informacji bankowych i danych logowania. Podkreśla również zwiększoną podatność niechronionych komputerów na ataki, twierdząc, że ryzyko ich zarażenia złośliwym oprogramowaniem jest o 93% większe.

Na koniec wiadomość zawiera opcję „Proceed..." (przycisk) stanowiącą wezwanie do działania dla odwiedzających. Warto zauważyć, że to zwodnicze ostrzeżenie pojawia się po uruchomieniu fałszywego skanowania systemu. Kliknięcie przycisku „Proceed" prowadzi do witryny promującej CCleaner, legalną aplikację.

Wygląda na to, że to oszustwo pop-up jest organizowane przez marketingowców stowarzyszonych z zamiarem zarobienia nieuczciwych prowizji. Podmioty te stosują zwodnicze taktyki, aby przekonać użytkowników do zakupu oprogramowania za pośrednictwem ich linków partnerskich. Ich głównym celem jest generowanie przychodów w ramach tego nieetycznego programu poprzez wykorzystywanie niczego niepodejrzewających użytkowników, którzy padają ofiarą ich podstępu.

Innym godnym uwagi aspektem tej oszukańczej witryny jest to, że chce wyświetlać powiadomienia. Zezwolenie na powiadomienia z takich witryn może spowodować zalanie urządzeń ciągłym strumieniem niechcianych i często zwodniczych wiadomości, reklam lub alertów, co może być bardzo irytujące i uciążliwe.

Niektóre powiadomienia mogą prowadzić do linków typu clickbait lub potencjalnie szkodliwych witryn, co może skutkować niezamierzonym pobraniem złośliwego oprogramowania lub narażeniem na próby phishingu. Ponadto powiadomienia te są często częścią agresywnych taktyk marketingowych, których celem jest nakłonienie cię do zakupu produktów lub usług, których możesz nie potrzebować lub nie chcieć.

Dlatego należy zachować ostrożność i dokładnie rozważyć konsekwencje zezwolenia na powiadomienia z dowolnej witryny internetowej, zwłaszcza jeśli budzi to wątpliwości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo CCleaner Total Protection
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Komputer jest zainfekowany pięcioma wirusami
Przebranie Uzasadnione ostrzeżenie od CCleaner
Powiązana domena safeclean[.]site
Nazwy wykrycia Nie dotyczy (VirusTotal)
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy w okienkach pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, fałszywe reklamy pop-up online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach

Strony wyświetlające zwodnicze okienka pop-up, fałszywie sugerujące infekcję komputera, często mają wspólne cechy: zawierają pilne ostrzeżenia, fałszywe skany antywirusowe i fałszywe numery pomocy technicznej, a jednocześnie naśladują wygląd wiarygodnych firm technologicznych, takich jak Microsoft czy Apple, aby stworzyć wrażenie prawowitość.

Wiele z nich angażuje się także w wyłudzanie danych osobowych lub informacji finansowych, wykorzystując strach i niepokój użytkowników do manipulowania pochopnymi reakcjami. Zachowanie ostrożności i unikanie niechcianych okienek pop-up to istotne środki ostrożności przed tymi zwodniczymi taktykami.

Przykładami podobnych oszustw są "Security Protection Center", "Avast - Your PC Is Infected With 5 Viruses!" i "YOUR DEVICE MAY BE COMPROMISED".

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Użytkownicy mogą przypadkowo natknąć się na zwodnicze strony różnymi kanałami. Jednym z częstych sposobów jest angażowanie się w kuszące reklamy internetowe, okienka pop-up lub banery na podejrzanych witrynach. Reklamy te, mające na celu przyciągnięcie uwagi, często przekierowują użytkowników do oszukańczych witryn internetowych.

Ponadto oszuści często wysyłają e-maile phishingowe zawierające łącza przekierowujące odbiorców do tych fałszywych witryn. W niektórych przypadkach oszukańcze witryny infiltrują wyniki wyszukiwania, podszywając się pod legalne strony internetowe i skutecznie wabiąc użytkowników poszukujących informacji lub usług.

Tymczasem niektóre witryny, takie jak platformy torrentowe, strony rzekomo oferujące pobieranie filmów z YouTube, nieautoryzowane witryny do przesyłania strumieniowego filmów i powiadomienia z podejrzanych źródeł mogą służyć jako kanały prowadzące użytkowników na te oszukańcze strony.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych stron?

Sprawdź adres URL witryny pod kątem autentyczności, unikaj klikania podejrzanych linków w niechcianych e-mailach lub okienkach pop-up i powstrzymuj się od pobierania plików lub oprogramowania z niezweryfikowanych źródeł. Polegaj na zaufanych wyszukiwarkach i uważaj na podejrzane wyniki wyszukiwania.

Używaj renomowanego oprogramowania antywirusowego lub chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem, aby wykrywać potencjalne zagrożenia i zapobiegać im. Nie zezwalaj podejrzanym stronom na wysyłanie powiadomień. Bądź dobrze poinformowany o powszechnych oszustwach internetowych i podchodź sceptycznie do ofert, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany niechcianymi aplikacjami, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Wygląd oszustwa pop-up „CCleaner Total Protection" (GIF):

Wygląd oszustwa CCleaner Total Protection

Tekst w fałszywym ostrzeżeniu:

CCleaner Total Protection

Your PC is infected with 5 viruses!

IMMEDIATE ACTION REQUIRED!

Your CCleaner subscription has expired!

Renew now to keep your PC protected.

Viruses found on this PC most likely track internet activity to collect banking details and login credentials. Unprotected PCs are 93% more vulnerable to suffer from malware.

[Proceed...]

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo typu pop-up?

Oszustwo w postaci okienek pop-up to zwodnicza taktyka internetowa, polegająca na tym, że na komputerze lub urządzeniu użytkownika pojawiają się fałszywe okienka pop-up lub wiadomości (np. fałszywe ostrzeżenia lub powiadomienia o błędach), zwykle podczas przeglądania internetu. Celem tych okienek pop-up jest nakłonienie użytkowników do podjęcia określonych działań.

Jaki jest cel oszustwa typu pop-up?

Głównym celem oszustwa typu pop-up jest wykorzystanie zaufania, strachu lub braku świadomości użytkowników w celu osiągnięcia korzyści finansowych lub naruszenia ich danych osobowych lub urządzeń.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Fałszywe okienka pop-up są często spotykane podczas przeglądania internetu z różnych powodów. Mogą pojawiać się w wyniku kliknięcia/interakcji ze złośliwymi reklamami, wiadomościami phishingowymi, zainfekowanymi witrynami, zmanipulowanymi wynikami wyszukiwania i niechcianym oprogramowaniem. Często zdarza się, że strony wyświetlające zwodnicze okienka pop-up są otwierane za pośrednictwem witryn z torrentami, nielegalnych platform do strumieniowego przesyłania filmów i podobnych kanałów.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami typu pop-up?

Combo Cleaner jest stworzony do skanowania wszystkich odwiedzanych stron internetowych i identyfikowania tych, które mają złośliwe zamiary. Obejmuje to strony internetowe zaprojektowane w celu przeprowadzania oszustw typu pop-up. W przypadku napotkania takiej witryny otrzymasz natychmiastowe ostrzeżenie, a dostęp zostanie natychmiast ograniczony.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo CCleaner Total Protection kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo CCleaner Total Protection na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.