FacebookTwitterLinkedIn

Nie ufaj fałszywym e-mailom „Recovered Stolen Funds And Crypto Currency"

Znany również jako: E-mail spamowy „Recovered Stolen Funds And Crypto Currency"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Recovered Stolen Funds And Crypto Currency"?

Po sprawdzeniu e-maila „Recovered Stolen Funds And Crypto Currency" ustaliliśmy, że jest to spam. W wiadomości znajduje się informacja, że organizacja zajmująca się odzyskiwaniem środków odzyskała skradzioną odbiorcy kryptowalutę.

Najbardziej prawdopodobnym celem tej oszukańczej poczty jest nakłonienie odbiorców do ujawnienia danych logowania do portfela cyfrowego i/lub przesłania kryptowaluty oszustom.

E-mailowa kampania spamowa Recovered Stolen Funds And Crypto Currency

Przegląd oszustwa e-mailowego „Recovered Stolen Funds And Crypto Currency"

E-mail o tytule „SAY NO TO SCAMS !!!" (może się różnić) jest prezentowany jako wiadomość od podmiotu zatytułowana „National Un-Recovered Financial Services". Informuje odbiorcę, że jego środki i kryptowaluta (Bitcoiny) zostały odzyskane. Odbiorca proszony jest o napisanie na podany adres e-mail i uwolnienie środków.

Tego rodzaju oszukańcze e-maile mogą działać na różne sposoby. Po nawiązaniu kontaktu odbiorca może zostać przekierowany na stronę phishingową udającą stronę logowania do portfela kryptowalutowego. Alternatywnie może zostać im wysłany plik phishingowy zawierający takie przebranie.

Informacje (np. identyfikatory, adresy e-mail, nazwy użytkowników, hasła, hasła itp.) wprowadzane na stronach/plikach phishing są rejestrowane i wysyłane do cyberprzestępców.

Inny potencjalny model oszustwa może obejmować oszustów proszących ofiary o przesłanie im kryptowaluty w celach testowych lub jako zapłatę za fałszywą usługę. Należy wspomnieć, że ze względu na praktycznie niewykrywalny charakter transakcji kryptowalutowych, ich cofnięcie jest praktycznie niemożliwe.

Podsumowując, ofiary spamu typu „Odzyskane skradzione środki i kryptowaluta" mogą doświadczyć poważnych problemów związanych z prywatnością i znacznych strat finansowych.

Jeśli podałeś już swoje dane do logowania – natychmiast zmień hasła/hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i powiadom ich oficjalne wsparcie.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail spamowy „Recovered Stolen Funds And Crypto Currency"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odzyskano kryptowalutę skradzioną odbiorcy.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o kampaniach spamowych

Przeanalizowaliśmy niezliczone e-maile spamowe, a "Email Requires A Mandatory Authentication", "Money Order Check", "JPMorgan Chase Online Security Department", "Microsoft Ending Promotion Award", "Switch To New Version", "Cloud Voicemail" – to tylko niektóre z naszych najnowszych odkryć.

Wiadomości spamowe ułatwiają różne oszustwa, a nawet są wykorzystywane do rozsyłania złośliwego oprogramowania. Te e-maile mogą być proste i pełne błędów lub kompetentnie zamaskowane jako wiadomości od legalnych firm, korporacji, organizacji, instytucji, usługodawców, władz lub innych podmiotów.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Cyberprzestępcy często wykorzystują kampanie spamowe do rozsyłania złośliwego oprogramowania. Do zwodniczych e-maili/wiadomości mogą być dołączone lub zawarte w nich zainfekowane pliki. Pliki te są dostępne w różnych formatach, np. dokumentów (PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), archiwów (RAR, ZIP itp.), plików wykonywalnych (.exe, .run itp.), JavaScript itd.

Po otwarciu złośliwego pliku uruchamiany jest proces infekcji. Jednak niektóre formaty mogą wymagać dodatkowych działań w celu zainicjowania łańcuchów pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Przykładowo dokumenty Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia makropoleceń (tj. edycji/treści), podczas gdy pliki OneNote wymagają kliknięcia osadzonych łączy lub plików.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości bezpośrednich/prywatnych, SMS-ów i innych wiadomości. Nie należy otwierać załączników ani linków znajdujących się w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą one być złośliwe. Ważne jest, aby używać wersji pakietu Microsoft Office po 2010 r., ponieważ ich tryb „Widoku chronionego" uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Jednak złośliwe oprogramowanie nie rozsyła się wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej. Dlatego zalecamy również pobieranie wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu funkcji/narzędzi dostarczonych przez legalnych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń") i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Kolejnym zaleceniem jest zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i niebezpieczne treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe.

Bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowany i aktualizowany renomowany program antywirusowy. Do regularnego skanowania systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów należy używać oprogramowania bezpieczeństwa. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mailowej „Recovered Stolen Funds And Crypto Currency":

Temat: SAY NO TO SCAMS !!!


PROTECTION AND ADVOCACY


OFFICE LONDON UNITED KINGDOM


Attention: Beneficiary


SAY NO TO SCAMS,


THIS FIGHT AGAINST FRAUDULENT ACTIVITIES GOING ON IN OUR PRESENT WORLD MUST STOP.


We at the National Un-Recovered Financial Services [ NURFS] wish to inform you that we have  recovered your Stolen Funds and Crypto Currency. Bitcoins .Kindly contact us via our official email:  fundrecovery@nunrfunds.com    for the immediate release of the aforementioned Funds and Crypto Currency.


Regards
Kathy Parker
NURFS INC

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Niezależnie od wszelkich istotnych szczegółów, jakie mogą zawierać, wiadomości spamowe nie są osobiste. Cyberprzestępcy rozpowszechniają te e-maile tysiącami, mając nadzieję, że przynajmniej niektórzy odbiorcy dadzą się nabrać na oszustwa.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś swoje dane logowania – zmień hasła/hasła do wszystkich potencjalnie przejętych kont i niezwłocznie powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne dane (np. dane dowodu osobistego, skany/zdjęcia paszportu, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem wiadomość spamową, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Urządzenia są infekowane po otwarciu złośliwych załączników lub łączy. Dlatego też samo przeczytanie e-maila jest nieszkodliwe.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy system został naruszony, może zależeć od formatu otwartego pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak. Można jednak uniknąć uruchomienia łańcucha infekcji, jeśli był to dokument (.doc, .xls, .one, .pdf itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowych działań w celu przyspieszenia procesów pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonych plików/linków itp.).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?

Tak, Combo Cleaner przeznaczony jest do skanowania systemów i usuwania zagrożeń. Może usunąć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że ponieważ wyrafinowane złośliwe programy mają tendencję do ukrywania się głęboko w systemach – przeprowadzenie pełnego oszustwa systemowego ma kluczowe znaczenie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail spamowy „Recovered Stolen Funds And Crypto Currency kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail spamowy „Recovered Stolen Funds And Crypto Currency" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.