FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij utraty swojego konta e-mail poprzez fałszywe e-maile „Adobe Sign"

Znany również jako: E-mail phishingowy „Adobe Sign”
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Adobe Sign"?

Nasza kontrola e-maila „Adobe Sign" wykazała, że jest to spam. Celem tej wiadomości phishingowej jest nakłonienie odbiorców do ujawnienia danych logowania do konta e-mail poprzez twierdzenie, że są one niezbędne do przeglądania przesłanych dokumentów umownych. Należy podkreślić, że ten spam nie jest w żaden sposób powiązany z rzeczywistą firmą Adobe Inc.

E-mailowa kampania spamowa Adobe Sign

Przegląd oszustwa e-mailowego „Adobe Sign"

Oszukańcza wiadomość e-mail o temacie „Revised Contract Document: Sign" (może się różnić) jest prezentowana jako wiadomość dotycząca dokumentu wysłanego za pośrednictwem usługi podpisu elektronicznego Adobe Sign. Dokument został rzekomo przesłany przez „shareholder", a akta są oznaczone jako „Revised Contract Document". Odbiorca zostaje poinformowany, że po podpisaniu dokumentacji umowa zostanie przesłana do Działu HR.

Jak wspomniano wcześniej, wszystkie te twierdzenia są fałszywe i sama wiadomość nie są powiązane z prawdziwą firmą Adobe Inc.

Kliknięcie przycisku „Review and sign" znajdującego się w wiadomości spamowej spowodowało przekierowanie na stronę phishingową. Strona w dalszym ciągu udawała treści związane z firmą Adobe. Poinstruował odwiedzającego, aby zalogował się przy użyciu danych uwierzytelniających konta e-mail w celu wyświetlenia faktury – z innego powodu niż ten podany w oszukańczej wiadomości e-mail.

Strony phishingowe kradną wprowadzone w nich informacje. Ofiary tego spamu ryzykują nie tylko utratą e-maili, ponieważ są one zwykle wykorzystywane do rejestrowania innych treści, które również mogą zostać przejęte.

Aby to rozwinąć, cyberprzestępcy mogą kraść tożsamość właścicieli kont społecznościowych (np. e-maili, sieci społecznościowych, komunikatorów itp.) i prosić kontakty/znajomych/obserwujących o pożyczki lub datki, promować oszustwa, a nawet rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie, udostępniając złośliwe pliki/łącza.

Co więcej, skradzione konta związane z finansami (np. bankowości internetowej, przelewów pieniężnych, handlu elektronicznego, portfeli kryptowalutowych itp.) mogą być wykorzystywane do dokonywania nieuczciwych transakcji i zakupów online.

Podsumowując, ofiary e-maili takich jak „Adobe Sign" mogą doświadczyć poważnych problemów związanych z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli podałeś już dane logowania do witryny phishingowej – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i skontaktuj się z ich oficjalnym wsparciem.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Adobe Sign”
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Odbiorcy przesłano poprawiony dokument umowy, który należy podpisać.
Przebranie Adobe Sign
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, fałszywe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, błędnie napisane domeny.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

"Your Account Will Be Blocked", "OneDrive Purchase Order", "Quickbooks Payments Invoice" i "Saved Passwords Were Found Online" to tylko kilka przykładów e-maili phishingowych, które niedawno zbadaliśmy.

Wiadomości te dotyczą głównie danych logowania, danych osobowych i informacji związanych z finansami. Jednakże poczta spamowa jest wykorzystywana do promowania różnych oszustw, a nawet do rozsyłania malware.

Ze względu na powszechność i potencjalnie dobrze spreparowaną pocztę spamową, zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości błyskawicznych/prywatnych, SMS-ów i innych wiadomości.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile/wiadomości spamowe mogą zawierać zainfekowane pliki w postaci załączników lub linków do pobrania. Plikami tymi mogą być dokumenty (np. PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), archiwa (np. ZIP, RAR itp.), pliki wykonywalne (np. .exe, .run itp.), JavaScript itd.

Po otwarciu złośliwego pliku uruchomiony zostaje łańcuch infekcji. Niektóre formaty plików wymagają dodatkowych działań, aby rozpocząć pobieranie/instalowanie złośliwego oprogramowania. Przykładowo, pliki Microsoft Office wymagają od użytkowników włączenia makropolecenia (tj. edycji/treści), podczas gdy dokumenty OneNote wymagają od użytkowników kliknięcia osadzonych plików/linków.

Jak uniknąć instalacji malware?

Niezwykle istotne jest ostrożne traktowanie przychodzących e-maili i innych wiadomości. Odradzamy otwieranie załączników lub linków znajdujących się w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą one być zakaźne. Zalecamy używanie wersji pakietu Microsoft Office po 2010 roku, ponieważ posiadają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Ponieważ złośliwe oprogramowanie nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem poczty spamowej, zalecamy również pobieranie wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń) i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać malware.

Kolejnym zaleceniem jest zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i niebezpieczne treści online zwykle wydają się zwyczajne i nieszkodliwe.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i regularnie aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Tego oprogramowania należy używać do regularnego skanowania systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli otworzyłeś już złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail „Adobe Sign":

Temat: Revised Contract Document: Sign


Adobe Sign
Adobe


Shareholders requests your signature on
Revised Contract Document   - ********


Review and sign


This document is for ********
Please review and sign.


After you sign Revised Contract Document, the agreement will be sent to   HR Department
Then, all parties will receive a final PDF copy by email.


Don't forward this email: If you don't want to sign, you can   delegate to someone else.


Powered by Adobe Sign

 

By proceeding, you agree that this agreement may be signed using electronic or handwritten signatures.


To ensure that you continue receiving our emails, please add adobesign@adobesign.com to your address book or safe list.


© 2022 Adobe. All rights reserved.


Unsubscribe -  Unsubscribe Preferences

Zrzut ekranu witryny phishingowej promowanej przez kampanię spamową „Adobe Sign":

Strona phishingowa promowana przez oszustwo e-mailowe Adobe Sign

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem tego e-maila?

Poczta spamowa nie jest osobista. Cyberprzestępcy rozpowszechniają ją na masową skalę – dlatego tysiące użytkowników otrzymuje identyczne e-maile.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez tę wiadomość spamową. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane uwierzytelniające do swojego konta – zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i niezwłocznie powiadom ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne informacje (np. dane dowodu osobistego, zdjęcia/skany paszportu, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem wiadomość spamową, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Urządzenia są infekowane po otwarciu złośliwych załączników/linków; samo przeczytanie e-maila nie wystarczy, aby uruchomić te procesy.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości spamowej. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy doszło do infekcji, może zależeć od formatu otwartego pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak. Można by jednak tego uniknąć, gdyby był to dokument (.doc, .xls, .pdf, .one itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowej interakcji użytkownika (np. włączenia makr, kliknięcia osadzonej zawartości itp.), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-mail?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy podkreślić, że ponieważ wyrafinowane szkodliwe programy mają tendencję do ukrywania się głęboko w systemach, najważniejsze jest wykonanie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Adobe Sign” kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Adobe Sign” na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.