FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć MetaStealer z Mac

Znany również jako: Złodziej informacji MetaStealer
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest MetaStealer?

MetaStealer to rodzaj złośliwego oprogramowania zaprojektowanego z myślą o użytkownikach komputerów Mac. Jego głównym celem jest uzyskanie poufnych informacji od swoich ofiar. To malware jest zbudowane przy użyciu języka programowania Go. Po infiltracji MetaStealer stanowi poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa użytkowników komputerów Mac.

Malware MetaStealer

Przegląd MetaStealer

W 2023 r. zaobserwowano gwałtowny wzrost liczby kradzieży informacji, których celem są użytkownicy systemu macOS, a jednym z najważniejszych zagrożeń jest malware MetaStealer. To malware wykazuje charakterystyczne cechy, które odróżniają je od innych niedawnych programów kradnących informacje. Godne uwagi jest celowe atakowanie użytkowników biznesowych systemu macOS przy użyciu taktyk socjotechniki, podczas których napastnicy podają się za fałszywych klientów, aby zwabić ofiary do wykonania złośliwych ładunków.

Przynęty te często przybierają postać pakietów obrazów dysków z nazwami plików pozornie związanymi z biznesem, tworząc nietypowy wzór dla złośliwego oprogramowania dla systemu macOS. Podstawowy plik wykonywalny pakietu MetaStealer to procesor Intel x86 Mach-O zawierający zaciemniony kod źródłowy Go.

Choć są mocno zaciemnione, niektóre aspekty funkcjonalne pozostają zauważalne, w tym funkcje wydobywania pęku kluczy, wydobywania zapisanych haseł i odzyskiwania plików. Co ciekawe, niektóre wersje MetaStealer atakują usługi Telegram i Meta. Wiadomo też, że MetaStealer (niektóre jego wersje) podszywa się pod aplikację TradingView.

MetaStealer stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych, kradnąc poufne informacje, co może prowadzić do kradzieży tożsamości, strat finansowych i naruszeń prywatności. Celując w użytkowników biznesowych, MetaStealer może zakłócić działalność firmy, narazić na szwank zastrzeżone dane i skutkować niepowodzeniami finansowymi i uszczerbkiem na reputacji organizacji.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Złodziej informacji MetaStealer
Typ zagrożenia Złodziej informacji
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:Agent-XZ [Trj]), Combo Cleaner (Trojan.Generic.33936513), Emsisoft (Trojan.Generic.33936513 (B)), Kaspersky (UDS:Trojan-PSW.OSX.HashBreaker.c), Symantec (OSX.Trojan.Gen), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Celem złodziei informacji jest potajemna infiltracja komputera ofiary i zachowanie ciszy, dzięki czemu na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne objawy.
Metody dystrybucji Fałszywe aplikacje, pliki DMG uzyskane z podejrzanych źródeł, zainfekowane załączniki do e-maila, złośliwe reklamy online, socjotechnika, narzędzia „łamania” zabezpieczeń oprogramowania.
Zniszczenie Kradzież haseł i informacji bankowych, kradzież tożsamości, straty finansowe i nie tylko.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Wniosek

Podsumowując, MetaStealer reprezentuje niepokojącą ewolucję w krajobrazie złodziei informacji skupionych na systemie macOS, demonstrując zdolność adaptacji i wyrafinowanie współczesnych zagrożeń cybernetycznych. Celowe atakowanie przez to malware użytkowników biznesowych za pomocą taktyk socjotechniki i technik zaciemniania podkreśla jego potencjał w zakresie szeroko zakrojonej kradzieży danych i szpiegostwa korporacyjnego.

Ponieważ cyberprzestępcy stale udoskonalają swoje strategie, czujne praktyki cyberbezpieczeństwa i proaktywne wykrywanie zagrożeń są niezbędne, aby zabezpieczyć się przed podstępnym wpływem MetaStealer i podobnego malware na osoby fizyczne i organizacje.

Więcej przykładów malware atakującego użytkowników komputerów Mac to XLoader, JokerSpy i Geacon.

Jak MetaStealer został zainstalowany na moim komputerze?

Cyberprzestępcy stosują sprytne taktyki, aby zwabić użytkowników do zainfekowania ich komputerów MetaStealer. Opierają się głównie na technikach inżynierii społecznej, takich jak udawanie fałszywych klientów lub wykorzystywanie kuszących nazw plików, aby oszukać ofiary i uruchomić złośliwe ładunki. Malware jest często ukryte w pakietach obrazów dysków, a nazwy plików sugerują znaczenie biznesowe, tworząc poczucie legalności i zachęcając użytkowników biznesowych.

Te taktyki inżynierii społecznej wykorzystują zaufanie ofiary, prowadząc ją do uruchomienia ukrytego malware. Po uruchomieniu MetaStealer uzyskuje nieautoryzowany dostęp do systemu macOS ofiary, inicjując operacje kradzieży informacji. Fałszywe aplikacje, takie jak TradingView, były również wykorzystywane do dystrybucji MetaStealer.

Jak uniknąć instalacji niechcianych aplikacji?

Podczas pobierania oprogramowania korzystaj z oficjalnych sklepów z aplikacjami i autoryzowanych witryn, unikając scrackowanych lub pirackich wersji z niezaufanych źródeł. Zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z załącznikami lub linkami do wiadomości e-mail, szczególnie jeśli nadawca jest nieznany lub jeśli e-mail budzi podejrzenia. Regularnie aktualizuj swój system operacyjny, oprogramowanie i aplikacje.

Używaj renomowanego oprogramowania antywirusowego lub chroniącego przed malware, aby identyfikować i udaremniać zagrożenia, a także aktualizuj te narzędzia bezpieczeństwa, aby zwalczać najnowsze odmiany złośliwego oprogramowania. W niektórych przypadkach ofiary są oszukiwane, aby uwierzyły, że szkodliwy ładunek jest powiązany z ich toczącymi się negocjacjami z rzekomymi klientami.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Malware MetaStealer przebrane za aplikację TradingView:

Malware MetaStealer przebrane za aplikację TradingView

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć oprogramowanie typu adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie niechcianych aplikacji:

Usuń potencjalnie niechciane aplikacje z folderu „Aplikacje":

Manualne usuwanie złośliwych aplikacji Mac

Kliknij ikonę Findera. W oknie Findera wybierz „Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj „MPlayerX", „NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przeciągnij je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji powodujących reklamy w Internecie przeskanuj komputer Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware MetaStealer. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

W przypadku infekcji złośliwym oprogramowaniem MetaStealer na twoim urządzeniu, sformatowanie pamięci powinno być traktowane jako drastyczne, ale skuteczne rozwiązanie w celu jej usunięcia. Należy jednak traktować tę opcję jako ostateczność, ponieważ formatowanie spowoduje całkowite usunięcie wszystkich danych z urządzenia pamięci. Przed rozważeniem formatowania zaleca się zbadanie alternatywnych metod, takich jak użycie renomowanego oprogramowania bezpieczeństwa, takiego jak Combo Cleaner.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware?

Złośliwe oprogramowanie stwarza kilka poważnych zagrożeń dla osób i organizacji. Należą do nich naruszenia i kradzież danych prowadzące do kradzieży tożsamości i strat finansowych; zakłócenia w działaniu systemów i sieci skutkujące przestojami i spadkiem produktywności; oraz możliwość rozsyłania dodatkowego malware, tworząc kaskadowy efekt luk w zabezpieczeniach i dalszych cyberataków.

Jaki jest cel złośliwego oprogramowania MetaStealer?

Głównym celem malware MetaStealer jest potajemna kradzież poufnych informacji od użytkowników systemu macOS. To złośliwe oprogramowanie zostało specjalnie zaprojektowane do infiltrowania systemów macOS i zbierania cennych danych, w tym danych logowania, danych osobowych i poufnych plików.

Jak malware MetaStealer przeniknęło do mojego komputera?

Cyberprzestępcy wykorzystują przebiegłe taktyki, w szczególności metody socjotechniczne, aby usidlić użytkowników i zmusić ich do nieświadomego zainfekowania ich komputerów programem MetaStealer. Ich podejście polega na udawaniu nieuczciwych klientów lub kuszeniu ofiar zwodniczymi nazwami plików, a wszystko to w kontekście pozornego znaczenia biznesowego. Fałszywe aplikacje (np. TradingView) są również wykorzystywane do dystrybucji MetaStealer.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed złośliwym oprogramowaniem?

Combo Cleaner posiada zdolność wykrywania i usuwania prawie wszystkich znanych infekcji malware. Należy jednak pamiętać, że zaawansowane złośliwe oprogramowanie często ukrywa się głęboko w rdzeniu systemu. Dlatego przeprowadzenie kompleksowego pełnego skanowania systemu jest konieczne, aby odkryć i zaradzić tym ukrytym zagrożeniom.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Złodziej informacji MetaStealer kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Złodziej informacji MetaStealer na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.