FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware DarkGate z systemu operacyjnego

Znany również jako: Zestaw narzędzi malware DarkGate
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest DarkGate?

DarkGate to wszechstronny zestaw narzędzi do usuwania złośliwego oprogramowania. Istnieje już co najmniej od 2018 r., a najnowszy wariant pojawił się w lipcu 2023 r. Starsze wersje były szeroko rozsyłane za pośrednictwem poczty spamowej i witryn torrent, przy czym ta ostatnia skupiała się na Europie, zwłaszcza na użytkownikach hiszpańskojęzycznych.

Zaobserwowano, że najnowsza wersja DarkGate jest dystrybuowana przy użyciu złośliwych reklam, zatruwanie wyszukiwarki i kampanii spamowych.

Wykrycia malware DarkGate na VirusTotal

Przegląd malware DarkGate

DarkGate oferuje kilka mechanizmów zapobiegających wykrywaniu i analizie. Implementuje zaciemnianie, funkcje anty-VM (tj. wykrywanie po uruchomieniu na maszynie wirtualnej) i wykluczanie wykrywania Microsoft Defender Antivirus. To malware jest również ukryte w Menedżerze zadań systemu Windows i niewidoczne podczas uruchamiania, nawet w przypadku zaawansowanych narzędzi.

DarkGate może eskalować swoje uprawnienia (np. uzyskać uprawnienia administratora itp.). Ten szkodliwy program posiada funkcje zdalnego pulpitu. Potrafi zarządzać plikami, np. przenosić, kopiować, przeglądać, tworzyć, usuwać itp.

Ponieważ DarkGate może infiltrować i uruchamiać pliki, może zostać wykorzystane do ułatwienia infekcji łańcuchowych (tj. pobrania/zainstalowania dodatkowych złośliwych komponentów lub programów). Teoretycznie oprogramowanie tego rodzaju może powodować niemal każdy rodzaj infekcji (np. trojanami, ransomware, koparkami kryptowalutowymi itp.). Jednak programy te zwykle działają w ramach pewnych ograniczeń lub specyfikacji.

DarkGate ma wiele możliwości kradzieży danych. Jego celem są różne przeglądarki i może wyodrębniać historie przeglądania, cookies internetowe i zapisane dane logowania (np. identyfikatory, adresy e-mail, nazwy użytkowników, hasła, hasła itp.). DarkGate może również pozyskiwać tokeny z platformy komunikacyjnej/wiadomości Discord. Program ten ma również możliwości zapisywania naciśnięć klawiszy (tj. może rejestrować dane wprowadzane z klawiatury).

Warto zauważyć, że twórcy malware często udoskonalają swoje oprogramowanie i metodologie. Dlatego też potencjalne przyszłe wersje DarkGate mogą mieć dodatkowe/różne funkcjonalności i cechy.

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak DarkGate na urządzeniach może prowadzić do wielu infekcji systemu, utraty danych, poważnych problemów prywatności, znacznych strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Zestaw narzędzi malware DarkGate
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Avast (Other:Malware-gen [Trj]), Combo Cleaner (AIT:Trojan.Nymeria.5608), ESET-NOD32 (Win32/Delf.BJT), Kaspersky (HEUR:Trojan.Script.Generic), Microsoft (Trojan:Win32/Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany zostały zaprojektowane tak, aby potajemnie infiltrować komputer ofiary i zachowywać się cicho, w związku z czym na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne objawy.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do e-maili, złośliwe reklamy online, socjotechnika, narzędzia „łamania” zabezpieczeń oprogramowania.
Zniszczenie Kradzież haseł i danych bankowych, kradzież tożsamości, dodanie komputera ofiary do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o malware

Przeanalizowaliśmy tysiące szkodliwych programów, a DukeJackal i CommonMagic to kilka przykładów zestawów narzędzi złośliwego oprogramowania, o których ostatnio pisaliśmy. Malware może mieć szeroką gamę możliwości, które mogą występować w różnych kombinacjach. Może służyć niezwykle konkretnemu celowi lub być bardzo wszechstronne.

Jednak niezależnie od tego, jak działa złośliwe oprogramowanie – jego obecność w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego niezwykle ważne jest, aby usunąć wszystkie zagrożenia natychmiast po wykryciu.

Jak malware DarkGate dostało się na mój komputer?

Jak wskazano we wstępie, DarkGate było dystrybuowane przy użyciu różnych technik, np. poczty spamowej, stron torrentowych, zatruwania SEO i złośliwych reklam.

Ten zestaw narzędzi do malware był i jest obecnie promowany na forach hakerskich. Wiadomo, że sprzedaż DarkGate jest limitowana. Cena tego szkodliwego oprogramowania jeszcze bardziej zawęża grono potencjalnych nabywców. Pakiet jednodniowy kosztuje 1 000 $, miesięczny – 15 000 $, a roczny (z aktualizacjami) – 100 000 $.

Jedna z najnowszych kampanii DarkGate wykorzystywała zatruwanie wyszukiwarek, aby promować złośliwe witryny jako najwyższe wyniki, gdy użytkownik wpisał odpowiednie zapytanie. Złośliwe witryny imitowały legalne i wyglądające na legalne narzędzia do zarządzania IT systemu Windows.

Przykładowo jedna z tych stron promowała „Advanced IP Scanner". Pobrany plik konfiguracyjny instalacji zawierał oryginalny plik binarny Advanced IP Scanner, ale zawierał także dodatkowe pliki, które zostały rozpakowane w folderze tymczasowym (%temp%). Początkowa konfiguracja była mocno zaciemniona, co minimalizowało szanse wykrycia.

Jednakże nie jest mało prawdopodobne, że DarkGate jest dystrybuowane przy użyciu innych metod. Malware rozsyłało się głównie za pomocą phishingu i socjotechniki. Zainfekowane pliki występują w różnych formatach, np. archiwów (RAR, ZIP itp.), plików wykonywalnych (.exe, .run itp.), dokumentów (Microsoft Office, Microsoft OneNote, PDF itp.), JavaScript itd.

Do najpowszechniej stosowanych technik dystrybucji należą: złośliwe załączniki i linki w spamie (np. e-mailach, wiadomościach prywatnych/czatach, SMS-ach itp.), pobrania typu drive-by (potajemne/oszukańcze), oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, niewiarygodne źródła pobierania (np. witryny z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania P2P itp.), nielegalne narzędzia do aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) oraz fałszywe aktualizacje.

Ponadto niektóre złośliwe programy mogą samorozsyłać się za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. zewnętrznych dysków twardych, dysków flash USB itp.).

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i niebezpieczne treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe. Należy zachować ostrożność w przypadku przychodzących e-maili i innych wiadomości. Nie należy otwierać załączników ani linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą one być zakaźne.

Ponadto wszystkie pliki do pobrania muszą być pobierane z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Zalecamy aktywację i aktualizację oprogramowania przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać malware.

Dla bezpieczeństwa urządzenia/użytkownika istotne jest, aby mieć zainstalowany i aktualizowany renomowany program antywirusowy. Do regularnego skanowania systemu i usuwania zagrożeń/problemów należy używać programów zabezpieczających. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Zrzut ekranu malware DarkGate promowanego na forum hakerskim:

Malware DarkGate promowane online

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Autoruns wygląd aplikacji

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Wyodrębnij archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware DarkGate. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Usuwanie złośliwego oprogramowania rzadko wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware DarkGate?

Zagrożenia stwarzane przez szkodliwy program zależą od jego funkcjonalności i celów cyberprzestępców. DarkGate to wszechstronny zestaw narzędzi do złośliwego oprogramowania oferujący różnorodne możliwości, w tym kradzież danych i pobieranie/instalowanie dodatkowych złośliwych produktów. Do głównych zagrożeń należą infekcje wielu systemów, utrata danych, poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości. Należy pamiętać, że ataki ukierunkowane na cele o wysokiej wrażliwości stwarzają zagrożenia o większym znaczeniu.

Jaki jest cel złośliwego oprogramowania DarkGate?

Motywacją większości ataków jest zysk finansowy. Jednak cyberprzestępcy mogą również wykorzystywać malware do rozrywki, wyrażania osobistych urazów, zakłócania procesów (np. stron internetowych, usług, firm, organizacji itp.), a nawet przeprowadzania ataków na tle politycznym/geopolitycznym.

Jak malware DarkGate przeniknęło do mojego komputera?

Odnotowano, że DarkGate jest dystrybuowane przy użyciu różnych metod. Najnowszy wariant rozprzestrzeniał się za pośrednictwem wiadomości spamowych, zatruwanie SEO i złośliwych reklam. Jedna z godnych uwagi kampanii dystrybuowała DarkGate pod przykrywka narzędzi do zarządzania IT w systemie Windows.

Prawdopodobne są jednak inne metody. Ogólnie rzecz biorąc, malware jest rozprzestrzeniane głównie za pośrednictwem poczty spamowej, oszustw internetowych, złośliwych reklam, podejrzanych kanałów pobierania (np. witryn z freeware i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" zabezpieczeń) i fałszywych aktualizacji. Niektóre złośliwe programy mogą samodzielnie rozsyłać się za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed złośliwym oprogramowaniem?

Tak, Combo Cleaner jest przeznaczony do wykrywania i usuwania zagrożeń. Jest w stanie wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. Należy pamiętać, że przeprowadzenie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Zestaw narzędzi malware DarkGate kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Zestaw narzędzi malware DarkGate na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.