FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij utraty swojego konta poprzez fałszywy e-mail „Purchase Confirmation"

Znany również jako: E-mail phishingowy „Purchase Confirmation"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Purchase Confirmation"?

Po sprawdzeniu e-maila „Purchase Confirmation" stwierdziliśmy, że jest to spam. Ta wiadomość jest prezentowana jako wiadomość dotycząca potwierdzenia zakupu. Podobno zawiera odpowiednią dokumentację; jednak po kliknięciu podanego łącza przekierowuje do strony phishingowej, której celem są dane logowania do konta e-mail.

E-mailowa kampania spamowa Purchase Confirmation

Przegląd oszustwa e-mailowego „Purchase Confirmation"

E-mail spamowy identyfikuje odbiorcę jako „partnera" i stwierdza, że zgodnie z żądaniem do wiadomości dołączone jest „potwierdzenie zakupu". Dokumentacja została podpisana i opieczętowana oraz przesłana w bezpieczny sposób. Następnie wiadomość podaje szczegóły dotyczące nieistniejących dokumentów i prosi o potwierdzenie ich otrzymania.

Kiedy nacisnęliśmy przycisk „PO/27666/19" – który rzekomo prowadzi do dokumentacji – zostaliśmy przekierowani na stronę phishingową. Witryna była zamaskowana jako strona logowania do konta e-mail. Należy podkreślić, że wiadomość „Purchase Confirmation" jest oszustwem, a promowana przez niego strona internetowa jest fałszywa.

Informacje wprowadzone na stronę phishingową zostaną zarejestrowane i wysłane do oszustów stojących za tą kampanią spamową. Posiadając te dane, cyberprzestępcy mogą ukraść ujawnione konta e-mail i potencjalnie zarejestrowaną za ich pośrednictwem zawartość.

Aby rozwinąć, w jaki sposób nieautoryzowany dostęp może być nadużywany, przejęte konta społecznościowe (np. e-maile, sieci/media społecznościowe, komunikatory itp.) mogą być wykorzystywane do kradzieży tożsamości ich właścicieli i proszenia ich kontaktów/znajomych o pożyczki, promowania oszustw, a nawet rozsyłają złośliwe oprogramowanie, udostępniając złośliwe pliki/linki.

Ponadto skradzione konta związane z finansami (np. bankowości internetowej, przelewów pieniężnych, handlu elektronicznego, portfeli cyfrowych itp.) mogą być wykorzystywane do dokonywania oszukańczych transakcji i zakupów online.

Podsumowując, ofiary e-maili spamowych, takich jak „Purchase Confirmation", mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jeśli podałeś już swoje dane logowania do strony phishingowej – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Purchase Confirmation"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie E-mail zawiera dokumenty dotyczące potwierdzenia zakupu.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady phishingowych kampanii spamowych

"Economic Devastation Recovery Relief", "Your Bitcoin Wallet Has Been Credited", "Authenticate Your Credentials To Access All Your Documents", "Email Account Has Been Used To Spread Malicious Content" – to tylko niektóre przykłady wiadomości phishingowych, które ostatnio sprawdziliśmy.

Oprócz różnych oszustw, spam służy do dystrybucji malware (np. trojanów, ransomware itp.). Wiadomości te są zwykle zamaskowane w różny sposób, w tym jako wiadomości od legalnych usługodawców, firm, instytucji, organizacji i innych podmiotów.

Ze względu na to, jak rozpowszechniona i dobrze przygotowana może być ta poczta, zdecydowanie zalecamy czujność w przypadku przychodzących wiadomości e-mail, wiadomości prywatnych/błyskawicznych, SMS-ów i innych wiadomości.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile spamowe mogą zawierać złośliwe pliki jako załączniki lub linki do pobrania. Pliki te mają różne formaty, np. dokumentów (Microsoft Office, Microsoft OneNote, PDF itp.), plików wykonywalnych (.exe, .run itp.), archiwów (ZIP, RAR itp.), JavaScript itd.

Kiedy szkodliwy plik jest wykonywany, uruchamiany lub otwierany w inny sposób – uruchamiany jest proces infekcji (tj. pobierania/instalowania złośliwego oprogramowania). Przykładowo, dokumenty Microsoft Office infekują systemy, wykonując złośliwe makropolecenia, podczas gdy zakaźne pliki OneNote wymagają od użytkowników kliknięcia osadzonych plików/linków.

Jak uniknąć instalacji malware?

Bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność w przypadku przychodzących e-maili i innych wiadomości. Odradzamy otwieranie załączników lub linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach, ponieważ mogą one być złośliwe. Zalecamy również korzystanie z wersji pakietu Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ mają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonywanie makr.

Jednak malware nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem spamu. Dlatego taką samą czujność należy objąć przeglądanie sieci, ponieważ fałszywe i złośliwe treści online zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe.

Ponadto wszystkie pobrania plików muszą być wykonywane z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Równie ważne jest aktywowanie i aktualizowanie programów przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać malware.

Musimy podkreślić, że zainstalowanie i regularne aktualizowanie renomowanego programu antywirusowego ma ogromne znaczenie dla integralności urządzenia i bezpieczeństwa użytkownika. To oprogramowanie musi być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć zainfekowane malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail „Purchase Confirmation":

Dear Partner,


In response to our request, please
find attached our Purchase Confirmation duly sgined and stamp in secured format
please pay more attention to number (1&5) regarding contract details
(Ref No. PO/27666/19) 4/18/2023 3:52:28 p.m. for your review and approval.
Click on the link below to view documents


PO/27666/19


Kindly acknowledge  receipt of this e-mail for our internal record purposes.


Best Regards,Ha Bao

Zrzut ekranu witryny phishingowej promowanej przez kampanię spamową „Purchase Confirmation":

Oszukańczy e-mail Purchase Confirmation promujący stronę phishingową

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

E-maile spamowe nie są osobiste. Są one dystrybuowane w masowych operacjach. Dlatego też tysiące użytkowników otrzymują identyczne wiadomości.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania do swojego konta – zmień hasła do wszystkich kont, które mogą być narażone i niezwłocznie poinformuj o tym oficjalne wsparcie. A jeśli ujawnione informacje miały inny charakter (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi organami.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo otwarcie e-maila nie zainicjuje żadnych procesów pobierania/instalacji złośliwego oprogramowania. Systemy są infekowane, gdy złośliwe załączniki lub linki są otwierane/klikane.

Pobrałem i otworzyłem plik dołączony do spamu. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy twoje urządzenie zostało zainfekowane, może zależeć od formatu otwartego pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak. Jednak mógłbyś uniknąć infekcji, gdyby był to dokument (.doc, .xls, .one, .pdf itp.). Te formaty mogą wymagać dodatkowej interakcji (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonej zawartości itp.), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach do e-maili?

Tak, Combo Cleaner jest przeznaczony do wykrywania i usuwania zagrożeń. Jest w stanie usunąć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że przeprowadzenie pełnego skanowania systemu jest niezbędne, ponieważ zaawansowane malware zwykle ukrywa się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Purchase Confirmation kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Purchase Confirmation" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.