FacebookTwitterLinkedIn

Nie ufaj fałszywym stronom „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!"

Znany również jako: Pop-up „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!"?

Podczas badania podejrzanych stron internetowych nasz zespół badawczy odkrył oszukańczy komunikat „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!". Ta oszukańcza zawartość podszywa się pod antywirusa McAfee i należy podkreślić, że rzeczywista firma McAfee Corp. nie jest z nim powiązana.

„McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!" składa fałszywe twierdzenia dotyczące infekcji systemowych. Zwykle oszustwa tego rodzaju są wykorzystywane do promowania niewiarygodnego i szkodliwego oprogramowania.

Oszustwo McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!

Przegląd oszustwa „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!"

Oszustwo to jest przedstawiane jako antywirus McAfee – przy użyciu jego nazwy, logo i innych elementów graficznych. Gdy uzyskano dostęp do witryny promującej to oszustwo, strona wyświetlała okienko pop-up. Zawarty w nim komunikat informował, że na urządzeniu odwiedzającego wykryto wirusa. Ostrzegł, że dane komputerowe mogą zostać usunięte.

Pop-up namawiał do przeskanowania systemu i usunięcia zagrożenia. Po naciśnięciu przycisku „Scan PC" oszustwo wyświetliło fałszywy interfejs antywirusa McAfee i imitowało skanowanie systemu. Podczas działania fałszywego skanowania po prawej stronie strony wyświetlało się wiele raportów o zagrożeniach. Następnie oszustwo przedstawiło nam okienko pop-up używane przez wersje oszustwa "McAfee - Your PC is infected with 5 viruses!".

Jak wspomniano wcześniej, ta oszukańcza zawartość nie jest w żaden sposób powiązana z McAfee, Windows ani żadnymi innymi legalnymi produktami/firmami.

W większości przypadków oszustwa takie jak „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!" są używane do promowania fałszywych antywirusów, adware, porywaczy przeglądarki i PUA – pod pozorem „przydatnych" i „korzystnych" narzędzi. Odkryliśmy nawet przypadki, w których takie oszustwa rozsyłały trojany, ransomware i inne złośliwe oprogramowanie.

Warto zauważyć, że programy tego rodzaju mogą wykorzystywać programy partnerskie legalnego oprogramowania/usług i przekierowywać do ich oficjalnych stron internetowych. W takich przypadkach oszuści starają się uzyskać nielegalne prowizje za oszukańczą promocję.

Jednak nawet jeśli przekierowanie trafi na legalną stronę – oszustwu nie można ufać. Po pierwsze, może to być złośliwa strona udająca witrynę należącą do renomowanych treści, a po drugie, schemat przekierowań może ulec zmianie. Dlatego zdecydowanie zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł.

Podsumowując, ufając oszustwu takiemu jak „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!" – użytkownicy mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Urządzenie jest zainfekowane wirusami.
Przebranie McAfee
Powiązane domeny mograppido[.]com
Nazwy wykrycia (mograppido[.]com) Nie dotyczy (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP (mograppido[.]com) 35.175.94.196
Objawy Fałszywe komunikaty o błędach, fałszywe ostrzeżenia systemowe, błędy pop-up, fałszywe skanowanie komputera.
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, nieuczciwe reklamy pop-up online, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, utrata pieniędzy, kradzież tożsamości, możliwe infekcje złośliwym oprogramowaniem.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady podobnych oszustw

Zbadaliśmy tysiące oszustw internetowych, a "Your NordVPN AntiVirus License Has Expired!", "oszustwo Avira Security", "Aura Antivirus Protection" i "McAfee - TROJAN_2022 And Other Viruses Detected" to tylko niektóre przykłady podobnych do „ McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!".

W sieci są różne oszustwa. Niektóre ostrzegają przed wirusami/zagrożeniami i nakłaniają do pobrania/zainstalowania aplikacji lub dzwonienia na fałszywe infolinie, inne obiecują nagrody za wypełnienie ankiet/rejestrację konta itd. Jednak jedynym celem oszustw jest czerpanie korzyści z ofiar.

Ze względu na to, jak rozpowszechnione są oszukańcze i złośliwe treści w internecie, zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci.

Jak otworzyłem oszukańczą witrynę?

Oszukańcze witryny rzadko są celowo odwiedzane. Przekierowanie na takie strony mogą nastąpić na stronie korzystającej z nieuczciwych sieci reklamowych – natychmiast po uzyskaniu dostępu lub interakcji z hostowaną treścią (np. kliknięciu przycisków, linków, pól wprowadzania tekstu itp.).

Oszustwa internetowe są również promowane przez natrętne reklamy i spamowe powiadomienia przeglądarki. Błędne wpisanie adresu URL witryny może również spowodować przekierowanie (lub prowadzący łańcuch przekierowań) do zwodniczej strony internetowej. Ponadto oszukańcze strony są promowane przez adware – poprzez wyświetlane reklamy lub generowane przekierowania.

Jak uniknąć odwiedzania oszukańczych witryn?

Dostęp do zwodniczych witryn uzyskuje się głównie poprzez przekierowania spowodowane przez strony wykorzystujące nieuczciwe sieci reklamowe, błędnie napisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy i zainstalowane oprogramowanie reklamowe.

Zdecydowanie zalecamy zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe/złośliwe treści online zwykle wydają się uzasadnione. Przykładowo natrętne reklamy mogą wyglądać niewinnie, ale przekierowywać do bardzo podejrzanych witryn (np. promujących oszustwa, hazard, pornografię, randki dla dorosłych itp.).

Odradzamy korzystanie z witryn oferujących pirackie programy/media lub inne podejrzane usługi (np. torrenty, nielegalne przesyłanie strumieniowe/pobieranie itp.), ponieważ zwykle zarabiają na nich za pośrednictwem nieuczciwych sieci reklamowych. Ponadto ważne jest, aby zwracać uwagę na adresy URL i ostrożnie je wprowadzać.

Aby uniknąć otrzymywania niechcianych powiadomień przeglądarki nie zezwalaj na ich wyświetlanie przez podejrzane strony internetowe (np. „Zezwalaj", „Zezwalaj na powiadomienia" itp.). Zamiast tego odrzucaj żądania powiadomień (tj. wybieraj „Blokuj", „Blokuj powiadomienia" itp.) lub całkowicie je ignoruj.

Zalecamy również pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych/wiarygodnych kanałów oraz ostrożne podchodzenie do procesów instalacji (np. czytanie warunków, przeglądanie opcji, używanie „Własnych"/„Zaawansowanych" ustawień itp.) – aby zapobiec infiltracji urządzenia przez dołączone/szkodliwe produkty.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć wszystkie zagrożenia.

Tekst prezentowany w oknie pop-up „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!":

McAfee Windows


Attention! A virus has been found on your PC!


Your computer data may be deleted


Click the button to scan your PC and remove the virus


[Scan PC]

Wygląd oszustwa pop-up „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!" (GIF):

Wygląd oszustwa McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC! (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo pop-up?

Zasadniczo okienka pop-up to zwodnicze wiadomości mające na celu nakłonienie użytkowników do wykonania określonych działań. Przykładowo ofiary mogą zostać zwabione do pobrania/zainstalowania oprogramowania, kupienia produktów, dokonania transakcji pieniężnych, ujawnienia prywatnych informacji, zadzwonienia na fałszywe infolinie itd.

Jaki jest cel oszustwa w okienkach pop-up?

Oszustwa pop-up są wykorzystywane do generowania przychodów kosztem ofiar. Oszuści mogą czerpać zyski, uzyskując fundusze poprzez oszustwo, sprzedaż lub wykorzystywanie poufnych informacji, promowanie treści, dystrybucję złośliwego oprogramowania itd.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa pop-up są uruchamiane na zwodniczych stronach internetowych, do których rzadko uzyskuje się celowy dostęp. Większość wchodzi na nie poprzez przekierowania spowodowane przez strony korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych, błędnie napisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane adware.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami w okienkach pop-up?

Combo Cleaner jest przeznaczony do wykrywania i usuwania zagrożeń. Obejmuje to skanowanie odwiedzanych stron internetowych i ostrzeganie, jeśli okażą się podejrzane lub złośliwe. Dlatego jeśli wejdziesz na taką stronę – zostaniesz natychmiast ostrzeżony, a dalszy dostęp do niej zostanie zablokowany.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC! kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up „McAfee - A Virus Has Been Found On Your PC!" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.