FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij kradzieży swojego konta poprzez e-mail „Password Expiry Notification"

Znany również jako: E-mail phishingowy „Password Expiry Notification"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Password Expiry Notification"?

Nasza kontrola e-maila „Password Expiry Notification" wykazała, że jest to spam. Fałszywie twierdzi, że hasło do konta e-mail odbiorcy wkrótce wygaśnie. Celem tej poczty phishingowej jest uzyskanie danych logowania ofiar i kradzież ich kont e-mail.

E-mailowa kampania spamowa Password Expiry Notification

Przegląd oszustwa e-mailowego „Password Expiry Notification"

E-mail o temacie „Final warning: Password for [adres_konta_e-mail] expires in 48hrs" (może się różnić) informuje odbiorcę, że jego hasło e-mail wygaśnie za dwa dni. Odbiorca jest proszony o kliknięcie przycisku znajdującego się w wiadomości w celu zachowania dotychczasowego hasła. Jak wspomniano wcześniej, ten e-mail jest fałszywy, podobnie jak wszystkie jego twierdzenia.

Naciśnięcie przycisku „KEEP CURRENT Password" powodowało przekierowanie do witryny phishingowej, która naśladuje stronę logowania do konta e-mail odbiorcy. Dane logowania (tj. adres e-mail i odpowiadające mu hasło) wprowadzone na tej stronie zostaną zapisane. Posiadając te dane, oszuści mogą ukraść ujawnione konta pocztowe i zarejestrowaną za ich pośrednictwem zawartość.

Porwane konta i platformy mogą być wykorzystywane w różny sposób w celach zarobkowych. Przykładowo cyberprzestępcy mogą kraść tożsamość właścicieli kont społecznościowych (np. e-maili, sieci społecznościowych, mediów społecznościowych itp.) i prosić kontakty/znajomych/obserwatorów o pożyczki lub darowizny, promować oszustwa i dystrybuować malware poprzez udostępnianie złośliwych plików/linków.

Konta związane z finansami (np. bankowością internetową, handlem elektronicznym, portfelami cyfrowymi itp.) mogą być wykorzystywane do dokonywania nieuczciwych transakcji i zakupów online.

Podsumowując, ufając takiej wiadomości, jak „Password Expiry Notification" - użytkownicy mogą doświadczyć infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jeśli podałeś już swoje dane logowania – zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i niezwłocznie skontaktuj się z ich oficjalnym wsparciem.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail phishingowy „Password Expiry Notification"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Hasło do konta e-mail wygaśnie za 48 godzin.
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady spamowych kampanii phishingowych

Przeanalizowaliśmy tysiące wiadomości spamowych, a "Junk Filter", "DHL - Shipment Designated", "Check Your Email", "Bank Slip" i "Webmail Security Changes" to tylko niektóre przykłady kampanii phishingowych.

Wiadomości te są wykorzystywane do ułatwiania różnych oszustw, a nawet do rozsyłania trojanów, ransomware i innego złośliwego oprogramowania. W tym celu stosowane są różne techniki inżynierii społecznej i przebrania. Te e-maile mogą być nawet przedstawiane jako wiadomości od legalnych firm, korporacji, usługodawców, instytucji, władz i innych podmiotów.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

E-maile spamowe mogą zawierać złośliwe pliki jako załączniki lub linki do pobierania. Pliki te mogą mieć różne formaty, np. dokumentów (Microsoft Office, Microsoft OneNote, PDF itp.), plików wykonywalnych (.exe, .run itp.), archiwów (ZIP, RAR itp.), JavaScript itd.

Kiedy taki plik jest wykonywany, uruchamiany lub otwierany w inny sposób – inicjowany jest łańcuch infekcji (tj. pobieranie/instalacja malware). Przykładowo dokumenty Microsoft Office infekują urządzenia, wykonując złośliwe makropolecenia, podczas gdy złośliwe pliki OneNote wymagają od użytkowników kliknięcia osadzonych plików/linków.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożne podejście do poczty przychodzącej (np. e-maili, wiadomości prywatnych/błyskawicznych, SMS-ów itp.). Załączniki i linki znalezione w podejrzanych/nieistotnych wiadomościach nie mogą być otwierane, ponieważ mogą być zakaźne. Ważne jest, aby używać wersji pakietu Microsoft Office po 2010 r., ponieważ mają one tryb „Widoku chronionego", który zapobiega automatycznemu wykonywaniu makropoleceń.

Należy wspomnieć, że malware nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem spamu. Dlatego wszystkie pobrania muszą być wykonywane z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i fałszywe aktualizatory mogą zawierać malware.

Innym zaleceniem jest zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści online zwykle wydają się nieszkodliwe.

Musimy podkreślić, jak ważne jest zainstalowanie i regularne aktualizowanie renomowanego programu antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do przeprowadzania regularnych skanów systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć zakaźne malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail „Password Expiry Notification":

Temat: Final warning: Password for - expires in 48hrs.


Password Expiry Notification


Valued -,


Password for - expires in 48hrs.


You can continue using your current Password via the link below.


KEEP CURRENT Password


- Webmail Support


Unsubscribe From This List | Manage Email Preferences

Zrzut ekranu witryny phishingowej promowanej przez kampanię spamową „Password Expiry Notification":

Strona phishingowa promowana przez oszukańczy e-mail Password Expiry Notification

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

E-maile spamowe nie są osobiste. Wiadomości te są dystrybuowane w ramach masowych kampanii. Dlatego też tysiące użytkowników otrzymują identyczne wiadomości.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail spamowy. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania – natychmiast zmień hasła do wszystkich potencjalnie narażonych kont i poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne dane (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, samo otwarcie lub przeczytanie e-maila nie zainicjuje żadnych procesów infekcji systemu. Procesy pobierania/instalowania malware są uruchamiane po otwarciu/kliknięciu złośliwego załącznika lub linku.

Pobrałem i otworzyłem plik dołączony do spamu. Czy mój komputer jest zainfekowany?

To, czy twoje urządzenie zostało zainfekowane, może zależeć od formatu otwartego pliku. Jeśli był to plik wykonywalny (.exe, run itp.) – najprawdopodobniej tak. Jednak formaty dokumentów (.doc, .xls, .one, .pdf itp.) mogą wymagać dodatkowej interakcji użytkownika (np. włączenia makropoleceń, kliknięcia osadzonej zawartości itp.) – aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner może wykrywać i usuwać prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy podkreślić, że ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach, niezbędne jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail phishingowy „Password Expiry Notification kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail phishingowy „Password Expiry Notification" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.