FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie oszustwa, jak „Mega Millions International Lottery"

Znany również jako: Oszustwo loteryjne Mega Millions International Lottery
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest „Mega Millions International Lottery"?

Po zbadaniu tego e-maila nasz zespół ustalił, że jest to oszukańczy e-mail napisany przez oszustów, którzy próbują oszukać odbiorców, aby uwierzyli, że wygrali na loterii, ale nie odebrali nagrody. Ich celem jest nakłonienie odbiorców do podania danych osobowych i (lub) przelania pieniędzy. Ten e-mail należy zignorować.

Oszukańczy e-mail Mega Millions International Lottery

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym „Mega Millions International Lottery"

Ten e-mail twierdzi, że adres e-mail odbiorcy wydaje się być wśród szczęśliwych zwycięzców, którzy nie złożyli wniosku o nagrodę. Mówi, że adres ten wygrał podczas międzynarodowej loterii Mega Millions, Megamillions, Monthly Play, Thunder ball i Hot picks (internetowy program loterii). Nagroda, o którą odbiorca rzekomo może się ubiegać, to milion dolarów amerykańskich.

Oszuści stojący za tą wiadomością podszywają się pod Elizabeth Lyons, agentkę Mega Millions International Lottery. Po skontaktowaniu się z nimi mogą poprosić o podanie danych osobowych (np. danych karty kredytowej, danych dowodu osobistego, adresu itp.) lub uiszczenia opłat „administracyjnych" lub innych.

Osoby, które dają się nabrać na takie oszustwa, nigdy nie otrzymują żadnych nagród. Dlatego te oszukańcze wiadomości powinny być zgłaszane jako spam i usuwane.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Mega Millions International Lottery Email Scam
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Wygrałeś milion dolarów, ale nie odebrałeś nagrody
Przebranie List od agenta ds. roszczeń Mega Millions International Lottery
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Więcej podobnych oszustw

Przykładami podobnych oszukańczych e-maili są "Qatar World Cup 2022 Pay-Out", "Google - Qatar World Cup Lottery" i "Scam Victim Compensation Funds". Z reguły oszuści stojący za tego rodzaju e-mailami mają na celu wyłudzenie pieniędzy i (lub) poufnych informacji. Zwykle udają prawdziwe osoby, legalne firmy lub inne podmioty.

Należy wspomnieć, że cyberprzestępcy wykorzystują pocztę e-mail również do nakłaniania odbiorców do zainfekowania ich komputerów.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Odbiorcy infekują komputery za pośrednictwem e-maili po otwarciu złośliwych załączników lub linków. Zwykle cyberprzestępcy dołączają złośliwe pliki MS Office, dokumenty PDF, archiwa zawierające inne złośliwe pliki, pliki ISO, pliki JavaScript lub pliki wykonywalne. Ich celem jest nakłonienie użytkowników do samodzielnego pobrania i uruchomienia złośliwego oprogramowania.

Nie wszystkie pliki infekują komputery natychmiast po ich otwarciu. Przykładowo złośliwe dokumenty MS Office infekują komputery po włączeniu poleceń makr.

Jak uniknąć instalacji malware?

Dokładnie sprawdzaj e-maile zawierające pliki lub linki, zwłaszcza gdy nadawcy są nieznani, a wiadomości nie mają znaczenia. Pobieraj programy z oficjalnych stron internetowych i zweryfikowanych sklepów. Nie ufaj reklamom i linkom na podejrzanych stronach (lub powiadomieniom z tego rodzaju stron).

Regularnie aktualizuj system operacyjny i zainstalowane oprogramowanie. Regularnie przeprowadzaj skanowanie antywirusowe. Używaj renomowanego oprogramowania bezpieczeństwa do ochrony komputera. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć zakaźne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „Mega Millions International Lottery":

Temat: CONGRATS YOUR EMAIL ID HAS WON


Dear Email User

We noticed that some prize remain unclaimed and your email ID appeared to be among the lucky winners who have not filed for the claim of their award prize.

Your email ID  won during the Mega Millions International Lottery, Megamillions, Monthly Play, Thunder ball, Hot picks which is an internet giveaway program whereby email addresses extracted from the internet, and the winners selected from a ballot draw.

Note, that tickets are not sold anywhere for this program; hence, your e-mail address subsequently won you in the 3rd category, i.e. match five plus bonus.

You have been approved for over two months to claim a total sum of One Million United States Dollars, credited to file GOLDEN/9GM/327752.


Sincerely yours,
Elizabeth Lyons
Mega Millions International Lottery
International claims agent.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Oszuści wysłali tę samą wiadomość do wszystkich odbiorców. Ten e-mail nie jest osobisty.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co powinienem zrobić?

Jeśli podałeś dane osobowe, takie jak dane karty kredytowej, dane dowodu osobistego, numery ubezpieczenia społecznego itp., Jak najszybciej skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Pobrałem i otworzyłem szkodliwy plik dołączony do wiadomości e-mail. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otworzyłeś plik wykonywalny, prawdopodobnie twój komputer jest zainfekowany. W innych przypadkach mogłeś uniknąć zainfekowania komputera (np. jeśli otworzyłeś złośliwy dokument MS Office, ale nie włączyłeś poleceń makr).

Wysłałem kryptowalutę na adres podany w takim e-mailu. Czy mogę odzyskać pieniądze?

Niestety nie ma możliwości odzyskania przelanych środków kryptowalutowych. Transakcje kryptowalutowe są nieodwracalne.

Przeczytałem wiadomość, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Otwieranie e-maila bez otwierania łączy lub załączników jest bezpieczne (nawet jeśli te pliki lub łącza są złośliwe).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku e-mail?

Tak, Combo Cleaner przeskanuje system operacyjny i usunie złośliwe oprogramowanie (może wykryć prawie każde znane malware). Ponieważ zaawansowane złośliwe oprogramowanie zwykle ukrywa się głęboko w systemie, do jego usunięcia wymagane jest pełne skanowanie systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo loteryjne Mega Millions International Lottery kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo loteryjne Mega Millions International Lottery na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.