FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware TgToxic z twojego urządzenia z Androidem

Znany również jako: Wirus TgToxic
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest TgToxic?

TgToxic to nazwa malware bankowego dla systemu Android. Jest to złośliwy program, który stara się zdobyć informacje związane z finansami.

To malware było aktywne w Azji Południowo-Wschodniej już w lipcu 2022 roku. Początkowo obserwowane kampanie były skierowane do użytkowników z Tajwanu, a następnie rozszerzyły się na Tajlandię i Indonezję. W rozprzestrzenianiu TgToxic zastosowano różne techniki inżynierii społecznej, w tym (między innymi) graficzne przynęty na treści dla dorosłych, smishing i oszustwa związane z kryptowalutami.

Wykrycia malware TgToxic na VirusTotal

Przegląd malware TgToxic

Podobnie jak wiele złośliwych programów atakujących Androida, TgToxic nadużywa usług ułatwień dostępu Androida, aby uzyskać dostęp i kontrolę nad systemami. Usługi te mają na celu pomóc użytkownikom, którzy potrzebują dodatkowej pomocy w interakcji z ich urządzeniami. Usługi ułatwień dostępu są w stanie odczytywać zawartość ekranu urządzenia, symulować ekran dotykowy, generować dane wprowadzane z klawiatury itd. Tym samym złośliwe oprogramowanie TgToxic zyskuje również możliwość wykonywania tych czynności.

TgToxic może uzyskać niezbędne uprawnienia, prosząc o nie, gdy jest instalowane jako nieszkodliwie wyglądająca aplikacja, i może eskalować swoje uprawnienia, przyznając sobie uprawnienia bez udziału użytkownika. Złośliwy program może uniemożliwić jego usunięcie i wyłącza oprogramowanie bezpieczeństwa, aby uniknąć wykrycia.

Korzystając z usług ułatwień dostępu systemu Android i innych uprawnień, TgToxic może w różny sposób manipulować urządzeniem, np. powstrzymywać je przed usypianiem/usypianiem, poznawać wzór blokady/kod PIN urządzenia i blokować/odblokowywać je, odmawiać lub zatwierdzać działania, wchodzić w interakcje z klawiatury, dostęp do galerii/albumów (odczytywanie nazw folderów/plików i miniatur), przeglądanie list zainstalowanych aplikacji itp.

Złośliwe oprogramowanie śledzi również dane wprowadzane przez użytkownika, tj. kliknięcia użytkownika i wpisywany tekst (rejestrowanie klawiszy). Dodatkowo TgToxic może robić zrzuty ekranu i zdjęcia za pomocą aparatu (aparatów) urządzenia.

Ten program zbiera informacje, czytając i wydobywając kontakty, e-maile i SMS-y ofiar. W związku z tym malware może uzyskiwać kody 2FA/MFA (uwierzytelniania dwuskładnikowego) wysyłane SMS-em lub e-mailem. Ponieważ celem TgToxic jest przejmowanie kontroli nad internetowymi kontami bankowymi, aplikacjami związanymi z finansami i portfelami kryptowalutowymi, kluczowe znaczenie ma umiejętność uzyskania 2FA/MFA. To złośliwe oprogramowanie kradnie również kody Google Authenticator 2FA za pośrednictwem usług ułatwień dostępu Androida.

Podsumowując, porywając legalne aplikacje i kradnąc dane uwierzytelniające, TgToxic może wykonywać małe transakcje bez udziału i wiedzy użytkownika.

Należy pamiętać, że ponieważ twórcy malware często ulepszają swoje oprogramowanie, prawdopodobne jest, że przyszłe wydania TgToxic będą miały dodatkowe/inne możliwości.

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak TgToxic na urządzeniach może spowodować poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości. Jeśli podejrzewasz, że twoje urządzenie z Androidem jest zainfekowane TgToxic (lub innym złośliwym oprogramowaniem) – zdecydowanie zalecamy jego niezwłoczne usunięcie.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus TgToxic
Typ zagrożenia Złośliwe oprogramowanie na Androida, złośliwa aplikacja, niechciana aplikacja.
Nazwy wykrycia Avast-Mobile (APK:RepMalware [Trj]), ESET-NOD32 (wiele wykryć), Fortinet (Riskware/PackagingUntrustworthyJiagu!An), GData (Trojan.Linux.Generic.291963), Kaspersky (UDS:Trojan-Spy.AndroidOS.FakeApp.p), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Urządzenie działa wolno, ustawienia systemowe są zmieniane bez zgody użytkownika, pojawiają się podejrzane aplikacje, znacznie wzrasta zużycie danych i baterii.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki wiadomości e-mail, złośliwe reklamy internetowe, inżynieria społeczna, oszukańcze aplikacje, oszukańcze strony internetowe.
Zniszczenie Skradzione dane osobowe (prywatne wiadomości, loginy/hasła itp.), zmniejszona wydajność urządzenia, szybkie rozładowywanie baterii, zmniejszona prędkość internetu, ogromne straty danych, straty finansowe, skradziona tożsamość (złośliwe aplikacje mogą wykorzystywać aplikacje komunikacyjne).
Usuwanie malware (Android) Aby usunąć infekcje złośliwym oprogramowaniem, nasi badacze bezpieczeństwa zalecają przeskanowanie twojego urządzenia z Androidem legalnym oprogramowaniem chroniącym przed malware. Polecamy Avast, Bitdefender, ESET lub Malwarebytes.

Przykłady malware bankowego na Androida

Przeanalizowaliśmy dziesiątki szkodliwych programów atakujących urządzenia z systemem Android, a HookGodFatherBrasDex i AxBanker to tylko niektóre przykłady malware bankowego dla systemu Android.

Ogólnie rzecz biorąc, złośliwe oprogramowanie może atakować wiele różnych informacji i/lub mieć inne możliwości. Jednak niezależnie od tego, jak działa malware – jego obecność w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego niezwykle ważne jest usunięcie wszystkich zagrożeń natychmiast po ich wykryciu.

Jak TgToxic dostało się na moje urządzenie?

Jak wcześniej wspomniano, TgToxic jest dystrybuowane pod pozorem różnych popularnych i wyglądających na legalne aplikacji. Powszechne przebrania obejmują te związane z treściami o charakterze jednoznacznie seksualnym, randkami dla dorosłych, stylem życia, kryptowalutą i komunikacją (komunikatory).

To złośliwe oprogramowanie jest aktywnie rozpowszechniane co najmniej od lata 2022 r. Społeczność badaczy cyberbezpieczeństwa po raz pierwszy odkryła tę kampanię w lipcu 2022 roku. Następnie dwa konta na Facebooku promowały złośliwą witrynę na tajwańskich grupach społecznościowych.

Witryna phishingowa była przebrana jako oficjalna strona rządowa dotycząca pomocy dla potrzebujących obywateli Tajwanu. Fałszywa strona zażądała rejestracji prośby o pomoc dla ofiar klęski żywiołowej i COVID-19. Jedna fałszywa aplikacja zawierała różne programy pomocowe dla rolników, rybaków, pracowników transportu, przewodników turystycznych, samozatrudnionych i innych kwalifikujących się obywateli.

Późnym latem i wczesną jesienią pojawiły się oszustwa phishingowe wymierzone w użytkowników z Tajwanu i Indonezji. Te kampanie TgToxic wykorzystywały różne przebrania w aplikacjach i witrynach internetowych.

W styczniu 2023 roku odkryto kolejną kampanię. Używała ona tej samej różnorodności przynęt, ale zamiast tego był skierowany do tajlandzkich użytkowników. Popularna pozostała dystrybucja za pośrednictwem Facebooka oraz smishing (sms-y phishingowe).

Warto wspomnieć, że malware rozsyła się przy użyciu szerokiej gamy technik i nie jest to mało prawdopodobne w przypadku TgToxic. Ogólnie rzecz biorąc, cyberprzestępcy na różne sposoby maskują lub łączą malware ze zwykłym oprogramowaniem/mediami.

Do najczęściej stosowanych metod dystrybucji należą: złośliwe załączniki i linki w poczcie spamowej (np. SMS-ach, e-mailach, wiadomościach prywatnych/błyskawicznych itp.), pobrania drive-by (podstępne/zwodnicze), podejrzane kanały pobierania (np. freeware i strony trzecie) strony innych firm, sieci udostępniania peer-to-peer itp.), narzędzia do nielegalnej aktywacji programów („pirackie") i pirackie oprogramowanie, fałszywe aktualizacje, złośliwe reklamy i oszustwa internetowe.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania poprzez czytanie warunków i recenzji ekspertów/użytkowników, sprawdzanie wymaganych uprawnień, weryfikację legalności programisty itp. Równie ważne jest pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych źródeł. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi.

Innym zaleceniem jest ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ oszukańcze i złośliwe treści online zwykle wydają się zwyczajne i nieszkodliwe.

Tę samą czujność należy rozszerzyć na przychodzące e-maile, wiadomości prywatne/wiadomości prywatne, SMS-y i inne wiadomości. Załączniki lub linki znalezione w podejrzanej/nieistotnej poczcie nie mogą być otwierane, ponieważ mogą być zaraźliwe.

Musimy podkreślić, jak ważne jest zainstalowanie i aktualizowanie renomowanego programu antywirusowego. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do przeprowadzania regularnych skanów systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów.

Wygląd fałszywych aplikacji i ich witryn używanych do dystryubucji malware TgToxic (źródło obrazu – Trend Micro):

Fałszywa aplikacja dystrybuująca malware TgToxic - 1 Fałszywa aplikacja dystrybuująca malware TgToxic - 2

Szybkie menu:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Chrome:

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Wyczyść dane przeglądania". Wybierz zakładkę „ZAAWANSOWANE". Wybierz zakres czasu i typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „Wyczyść dane".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Chrome:

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Ustawienia".

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Ustawienia witryny" i kliknij ją. Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Powiadomienia" i stuknij ją.

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Znajdź witryny, które wyświetlają powiadomienia przeglądarki. Stuknij je i kliknij „Wyczyść i zresetuj". Spowoduje to usunięcie uprawnień przyznanych tym witrynom w celu wyświetlania powiadomień. Jednak, jeśli ponownie odwiedzisz tę samą witrynę może ona ponownie poprosić o zgodę. Możesz wybrać czy udzielić tych uprawnień, czy nie (jeśli zdecydujesz się odmówić, witryna przejdzie do sekcji „Zablokowane" i nie będzie już prosić o zgodę).

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Chrome:

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do sekcji „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Chrome". Wybierz ją i stuknij opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „ZARZĄDZAJ PAMIĘCIĄ", a następnie „WYCZYŚĆ WSZYSTKIE DANE" i potwierdź czynność, stukając „OK". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Wyczyść prywatne dane" i stuknij tę opcję. Wybierz typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „WYCZYŚĆ DANE".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox:

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce internetowej Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Odwiedź witrynę, która wyświetla powiadomienia przeglądarki. Stuknij ikonę wyświetlaną po lewej stronie paska adresu URL (ikona niekoniecznie będzie oznaczać „Kłódkę") i wybierz „Edytuj ustawienia witryny".

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce internetowej Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

W otwartym okienku pop-up zaznacz opcję „Powiadomienia" i stuknij „WYCZYŚĆ".

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Firefox:

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Firefox". Wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „WYCZYŚĆ DANE" i potwierdź akcję stukając „USUŃ". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Odinstaluj potencjalnie niechciane i/lub złośliwe aplikacje:

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz potencjalnie niechcianą i/lub złośliwą aplikację. Wybierz ją i stuknij „Odinstaluj". Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz usunąć wybranej aplikacji (np. wyświetla się komunikat o błędzie), spróbuj użyć „Trybu awaryjnego".

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom urządzenie z Androidem w „Trybie awaryjnym":

Tryb awaryjny" w systemie operacyjnym Android tymczasowo wyłącza uruchamianie wszystkich aplikacji innych firm. Korzystanie z tego trybu to dobry sposób na diagnozowanie i rozwiązywanie różnych problemów (np. usuwanie złośliwych aplikacji, które uniemożliwiają to, gdy urządzenie działa „normalnie").

Uruchamianie urządzenia z systemem Android w trybie awaryjnym

Naciśnij przycisk „Zasilanie" i przytrzymaj go, aż zobaczysz ekran „Wyłącz". Stuknij ikonę „Wyłącz" i przytrzymaj ją. Po kilku sekundach pojawi się opcja „Tryb awaryjny" i będzie ją kliknąć, aby ponownie uruchomić urządzenie.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź zużycie baterii przez różne aplikacje:

Sprawdzanie zużycia baterii przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Konserwacja urządzenia" i stuknij ją.

Sprawdzanie zużycia baterii przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Baterię" i sprawdź użycie każdej aplikacji. Legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownika i oszczędzać energię. Dlatego wysokie zużycie baterii może wskazywać, że aplikacja jest złośliwa.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź wykorzystanie danych przez różne aplikacje:

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Połączenia" i stuknij ją.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Użycie danych" i wybierz tę opcję. Podobnie jak w przypadku baterii, legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zminimalizować zużycie danych. Dlatego znaczne wykorzystanie danych może wskazywać na obecność złośliwej aplikacji. Pamiętaj, że niektóre złośliwe aplikacje mogą być zaprojektowane do działania tylko wtedy, gdy urządzenie jest połączone z siecią bezprzewodową. Z tego powodu należy sprawdzić użycie danych mobilnych i Wi-Fi.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Jeśli znajdziesz aplikację, która wykorzystuje znaczące dane, mimo że nigdy jej nie używasz, zdecydowanie zalecamy jej natychmiastowe odinstalowanie.

[Wróć do Spisu treści]

Zainstaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania:

Utrzymywanie aktualności oprogramowania to dobra praktyka zapewniająca bezpieczeństwo urządzeń. Producenci urządzeń nieustannie publikują różne łatki bezpieczeństwa i aktualizacje Androida, aby naprawić błędy i luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Nieaktualny system jest znacznie bardziej podatny na ataki. Dlatego zawsze należy upewnić się, że oprogramowanie urządzenia jest aktualne.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Aktualizacje oprogramowania" i stuknij ją.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij opcję „Pobierz aktualizacje ręcznie" i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli tak, zainstaluj je natychmiast. Zalecamy również włączenie opcji „Pobieraj aktualizacje automatycznie". Pozwoli to systemowi powiadomić cię o wydaniu aktualizacji i/lub zainstalować ją automatycznie.

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć system do stanu domyślnego:

PWykonanie „Resetu do ustawień fabrycznych" to dobry sposób na usunięcie wszystkich niechcianych aplikacji, przywrócenie ustawień systemowych do wartości domyślnych i ogólne wyczyszczenie urządzenia. Pamiętaj również, że wszystkie dane w urządzeniu zostaną usunięte, w tym zdjęcia, pliki wideo/audio, numery telefonów (przechowywane w urządzeniu, a nie na karcie SIM), wiadomości SMS itd. Oznacza to, że urządzenie zostanie przywrócone do stanu początkowego/fabrycznego.

Możesz także przywrócić podstawowe ustawienia systemowe lub po prostu ustawienia sieciowe.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Informacje o telefonie" i stuknij ją.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Przywróć" i stuknij ją. Teraz wybierz akcję, którą chcesz wykonać:
Przywróć ustawienia" – przywróć wszystkie ustawienia systemowe do domyślnych;
Przywróć ustawienia sieciowe" – przywróć wszystkie ustawienia związane z siecią do domyślnych;
Przywróć dane fabryczne" – przywróć cały system i całkowicie usuń wszystkie zapisane dane.

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz aplikacje, które mają uprawnienia administratora:

Jeśli złośliwa aplikacja uzyska uprawnienia administratora, może poważnie uszkodzić system. Aby urządzenie było jak najbardziej bezpieczne, należy zawsze sprawdzać, które aplikacje mają takie uprawnienia i wyłączać te, które nie powinny.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Blokadę ekranu i bezpieczeństwo" i stuknij ją.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Inne ustawienia zabezpieczeń". Stuknij tę opcję, a następnie stuknij „Aplikacje administratora urządzenia".

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 3)

Zidentyfikuj aplikacje, które nie powinny mieć uprawnień administratora. Stuknij je, a następnie stuknij „WYŁĄCZ".

Często zadawane pytania (FAQ)

Moje urządzenie z Androidem jest zainfekowane malware TgToxic. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, większość złośliwych programów można usunąć bez konieczności formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware TgToxic?

Zagrożenia stwarzane przez infekcję są podyktowane możliwościami szkodliwego oprogramowania i modus operandi cyberprzestępców. TgToxic to program, który stara się zdobyć informacje związane z bankowością i finansami w celu dokonywania różnych oszukańczych transakcji. Dlatego te infekcje mogą powodować poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości.

Jaki jest cel malware TgToxic?

W większości przypadków złośliwe oprogramowanie jest wykorzystywane do generowania przychodów. Jednak cyberprzestępcy mogą również używać tego oprogramowania do rozrywki, żywić osobiste urazy, przeprowadzać cyberszpiegostwo, a nawet przeprowadzać ataki motywowane politycznie/geopolitycznie.

Jak malware TgToxic przeniknęło do mojego urządzenia z Androidem?

Zaobserwowano, że TgToxic jest dystrybuowane przy użyciu różnych taktyk inżynierii społecznej i fałszywych aplikacji, w tym: treści o charakterze jednoznacznie seksualnym, aplikacji randkowych dla dorosłych, stron pomocy rządowej, oprogramowania/witryn związanych z kryptowalutami, komunikatorów itp. Jednak to malware może być również rozpowszechniane za pomocą innych technik.

Złośliwe oprogramowanie jest dystrybuowane głównie poprzez pobrania drive-by, pocztę spamową (np. SMS-y, e-maile, wiadomości prywatne/błyskawiczne itp.), oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, podejrzane źródła pobierania (np. witryny z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania P2P itp.), narzędzia do nielegalnej aktywacji programów („pirackie") oraz fałszywe aktualizacje.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus TgToxic kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus TgToxic na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.