FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware AxBanker z twojego urządzenia z Androidem

Znany również jako: Wirus AxBanker
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest AxBanker?

AxBanker to złośliwe oprogramowanie bankowe specyficzne dla systemu Android. Jak sugeruje jego klasyfikacja, to malware ma na celu uzyskanie informacji bankowych. AxBanker był używany w dużych kampaniach smishingowych (phishing SMS) skierowanych do użytkowników z Indii. Operacje te koncentrowały się na niektórych z najbardziej znanych banków w regionie.

Badania przeprowadzone przez analityków Trend Micro wykryły wiele kampanii aktywnych w Indiach, które obejmują następujące szkodliwe programy - Elibomi, FakeReward, IcRAT i IcSpy. Jednak w momencie pisania tego tekstu nie ma wystarczających dowodów, aby powiązać te kampanie ze sobą.

Wykrycia malware AxBanker na VirusTotal

Przegląd AxBanker

AxBanker infiltruje systemy jako złośliwa aplikacja, zwykle korzystająca z projektu graficznego legalnej instytucji bankowej i oferująca różne nagrody lub zniżki.

Po udanej instalacji AxBanker prosi ofiary o włączenie uprawnień SMS, za pomocą których może przechwytywać i uzyskiwać przychodzące wiadomości tekstowe. Funkcjonalność ta może być wykorzystana do zapobiegania dotarciu ostrzeżeń do ofiary lub do pozyskiwania OTP (haseł jednorazowych) i 2FA/MFA (uwierzytelniania dwu/wieloskładnikowego).

AxBanker (jako fałszywa aplikacja) wyświetla wiele okien phishingowych, które proszą użytkowników o podanie poufnych informacji w celu uzyskania nagrody. Sprawdzony wariant AxBanker zbierał następujące dane: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer telefonu komórkowego, adres e-mail oraz dane karty kredytowej. Mając tego rodzaju informacje w swoim posiadaniu, cyberprzestępcy mogą powodować różne szkody, takie jak dokonywanie nieuczciwych transakcji, nieautoryzowane zakupy online itp.

Warto wspomnieć, że twórcy malware często ulepszają swoje dzieła. W związku z tym wszelkie przyszłe warianty AxBanker prawdopodobnie będą miały dodatkowe/inne zdolności.

Podsumowując, infekcje AxBanker mogą skutkować poważnymi problemami prywatności, znacznymi stratami finansowymi i kradzieżą tożsamości.

Jeśli podejrzewasz, że twoje urządzenie jest zainfekowane AxBanker (lub innym złośliwym oprogramowaniem), zalecamy skorzystanie z programu antywirusowego i natychmiastowe usunięcie go. A jeśli twoje prywatne dane zostały już naruszone, zalecamy niezwłoczny kontakt z odpowiednimi organami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus AxBanker
Typ zagrożenia Złośliwe oprogramowanie dla systemu Android, złośliwe oprogramowanie bankowe, złośliwa aplikacja.
Nazwy wykrycia Avast-Mobile (Android:Evo-gen [Trj]), DrWeb (Android.Banker.518.origin), ESET-NOD32 (wariant ndroid/Spy.Banker.BNG), Kaspersky (HEUR:Trojan-Banker.AndroidOS.Agent.kb), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Urządzenie działa wolno, ustawienia systemowe są zmieniane bez zgody użytkownika, pojawiają się podejrzane aplikacje, znacznie wzrasta zużycie danych i baterii, przeglądarki przekierowują na podejrzane strony internetowe, wyświetlane są natrętne reklamy.
Metody dystrybucji Złośliwe SMS-y, zainfekowane załączniki wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, oszukańcze aplikacje, oszukańcze strony internetowe.
Zniszczenie Skradzione dane osobowe (prywatne wiadomości, loginy/hasła itp.), zmniejszona wydajność urządzenia, szybkie rozładowywanie baterii, zmniejszona prędkość internetu, ogromne straty danych, straty finansowe, skradziona tożsamość (złośliwe aplikacje mogą wykorzystywać aplikacje komunikacyjne).
Usuwanie malware (Android) Aby usunąć infekcje złośliwym oprogramowaniem, nasi badacze bezpieczeństwa zalecają przeskanowanie twojego urządzenia z Androidem legalnym oprogramowaniem chroniącym przed złośliwym oprogramowaniem. Polecamy Avast, Bitdefender, ESET lub Malwarebytes.

Przykłady malware bankowego

Przeanalizowaliśmy tysiące próbek malware, a S.O.V.A., ZanubisRevive – to tylko niektóre przykłady bankowego złośliwego oprogramowania atakującego Androida.

Programy te mogą być zaprojektowane do kradzieży określonych informacji lub szerokiego zakresu danych. Ponadto to oprogramowanie może mieć różne cele i funkcje w różnych kombinacjach. Jednak niezależnie od tego, jak działa – obecność takiego zagrożenia w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego wszystkie zagrożenia muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Jak malware AxBanker dostało się na moje urządzenie?

Zaobserwowano, że AxBanker jest promowane za pomocą spamowych wiadomości SMS. Dotyczą one ulg/odliczeń podatkowych lub programów nagród bankowych. Zachęcają odbiorców do pobrania powiązanej aplikacji (tj. AxBanker pod przykrywką). Jednak jest prawdopodobne, że to złośliwe oprogramowanie jest również rozpowszechniane przy użyciu innych technik.

Ogólnie rzecz biorąc, malware jest dystrybuowane przy użyciu taktyk phishingu i socjotechniki. Może być zamaskowane lub dołączone do zwykłych programów/mediów.

Najbardziej rozpowszechnione metody dystrybucji obejmują: złośliwe załączniki/linki w poczcie spamowej (np. SMS-ach, e-mailach, wiadomościach prywatnych/błyskawicznych itp.), potajemne/oszukańcze pobieranie, oszustwa internetowe, podejrzane kanały pobierania (np. strony z freeware i witryny internetowe stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), złośliwe reklamy, narzędzia do nielegalnej aktywacji oprogramowania („pirackie") i fałszywe aktualizacje.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania przed jego pobraniem/instalacją i/lub zakupem, np. czytając warunki i recenzje ekspertów/użytkowników, sprawdzając niezbędne uprawnienia, weryfikując legalność programisty itp. Ponadto wszystkie pobrania muszą być wykonywane z oficjalnych i wiarygodnych źródeł. Istotne jest, aby aktywować i aktualizować oprogramowanie przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi.

Innym zaleceniem jest ostrożność przy przychodzących e-mailach, SMS-ach, wiadomościach prywatnych/błyskawicznych itp. Nie należy otwierać załączników/linków znajdujących się w wiadomościach spamowych, ponieważ mogą być złośliwe i powodować infekcje systemu. Zalecamy zachowanie czujności podczas przeglądania sieci. Fałszywe i szkodliwe treści zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe.

Musimy podkreślić, jak ważne jest zainstalowanie i aktualizowanie renomowanego programu antywirusowego. Programy zabezpieczające muszą być używane do przeprowadzania regularnych skanów systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów.

Wygląd przebranej aplikacji AxBanker proszącej o prywatne dane (źródło obrazu - Trend Micro):

Fałszywa aplikacja malware AxBanker

Szybkie menu:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Chrome:

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Wyczyść dane przeglądania". Wybierz zakładkę „ZAAWANSOWANE". Wybierz zakres czasu i typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „Wyczyść dane".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Chrome:

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Ustawienia".

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Ustawienia witryny" i kliknij ją. Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Powiadomienia" i stuknij ją.

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Znajdź witryny, które wyświetlają powiadomienia przeglądarki. Stuknij je i kliknij „Wyczyść i zresetuj". Spowoduje to usunięcie uprawnień przyznanych tym witrynom w celu wyświetlania powiadomień. Jednak, jeśli ponownie odwiedzisz tę samą witrynę może ona ponownie poprosić o zgodę. Możesz wybrać czy udzielić tych uprawnień, czy nie (jeśli zdecydujesz się odmówić, witryna przejdzie do sekcji „Zablokowane" i nie będzie już prosić o zgodę).

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Chrome:

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do sekcji „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Chrome". Wybierz ją i stuknij opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „ZARZĄDZAJ PAMIĘCIĄ", a następnie „WYCZYŚĆ WSZYSTKIE DANE" i potwierdź czynność, stukając „OK". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Wyczyść prywatne dane" i stuknij tę opcję. Wybierz typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „WYCZYŚĆ DANE".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox:

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce internetowej Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Odwiedź witrynę, która wyświetla powiadomienia przeglądarki. Stuknij ikonę wyświetlaną po lewej stronie paska adresu URL (ikona niekoniecznie będzie oznaczać „Kłódkę") i wybierz „Edytuj ustawienia witryny".

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce internetowej Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

W otwartym okienku pop-up zaznacz opcję „Powiadomienia" i stuknij „WYCZYŚĆ".

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Firefox:

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Firefox". Wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „WYCZYŚĆ DANE" i potwierdź akcję stukając „USUŃ". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Odinstaluj potencjalnie niechciane i/lub złośliwe aplikacje:

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz potencjalnie niechcianą i/lub złośliwą aplikację. Wybierz ją i stuknij „Odinstaluj". Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz usunąć wybranej aplikacji (np. wyświetla się komunikat o błędzie), spróbuj użyć „Trybu awaryjnego".

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom urządzenie z Androidem w „Trybie awaryjnym":

Tryb awaryjny" w systemie operacyjnym Android tymczasowo wyłącza uruchamianie wszystkich aplikacji innych firm. Korzystanie z tego trybu to dobry sposób na diagnozowanie i rozwiązywanie różnych problemów (np. usuwanie złośliwych aplikacji, które uniemożliwiają to, gdy urządzenie działa „normalnie").

Uruchamianie urządzenia z systemem Android w trybie awaryjnym

Naciśnij przycisk „Zasilanie" i przytrzymaj go, aż zobaczysz ekran „Wyłącz". Stuknij ikonę „Wyłącz" i przytrzymaj ją. Po kilku sekundach pojawi się opcja „Tryb awaryjny" i będzie ją kliknąć, aby ponownie uruchomić urządzenie.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź zużycie baterii przez różne aplikacje:

Sprawdzanie zużycia baterii przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Konserwacja urządzenia" i stuknij ją.

Sprawdzanie zużycia baterii przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Baterię" i sprawdź użycie każdej aplikacji. Legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownika i oszczędzać energię. Dlatego wysokie zużycie baterii może wskazywać, że aplikacja jest złośliwa.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź wykorzystanie danych przez różne aplikacje:

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Połączenia" i stuknij ją.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Użycie danych" i wybierz tę opcję. Podobnie jak w przypadku baterii, legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zminimalizować zużycie danych. Dlatego znaczne wykorzystanie danych może wskazywać na obecność złośliwej aplikacji. Pamiętaj, że niektóre złośliwe aplikacje mogą być zaprojektowane do działania tylko wtedy, gdy urządzenie jest połączone z siecią bezprzewodową. Z tego powodu należy sprawdzić użycie danych mobilnych i Wi-Fi.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Jeśli znajdziesz aplikację, która wykorzystuje znaczące dane, mimo że nigdy jej nie używasz, zdecydowanie zalecamy jej natychmiastowe odinstalowanie.

[Wróć do Spisu treści]

Zainstaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania:

Utrzymywanie aktualności oprogramowania to dobra praktyka zapewniająca bezpieczeństwo urządzeń. Producenci urządzeń nieustannie publikują różne łatki bezpieczeństwa i aktualizacje Androida, aby naprawić błędy i luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Nieaktualny system jest znacznie bardziej podatny na ataki. Dlatego zawsze należy upewnić się, że oprogramowanie urządzenia jest aktualne.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Aktualizacje oprogramowania" i stuknij ją.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij opcję „Pobierz aktualizacje ręcznie" i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli tak, zainstaluj je natychmiast. Zalecamy również włączenie opcji „Pobieraj aktualizacje automatycznie". Pozwoli to systemowi powiadomić cię o wydaniu aktualizacji i/lub zainstalować ją automatycznie.

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć system do stanu domyślnego:

Wykonanie „Resetu do ustawień fabrycznych" to dobry sposób na usunięcie wszystkich niechcianych aplikacji, przywrócenie ustawień systemowych do wartości domyślnych i ogólne wyczyszczenie urządzenia. Pamiętaj również, że wszystkie dane w urządzeniu zostaną usunięte, w tym zdjęcia, pliki wideo/audio, numery telefonów (przechowywane w urządzeniu, a nie na karcie SIM), wiadomości SMS itd. Oznacza to, że urządzenie zostanie przywrócone do stanu początkowego/fabrycznego.

Możesz także przywrócić podstawowe ustawienia systemowe lub po prostu ustawienia sieciowe.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Informacje o telefonie" i stuknij ją.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Przywróć" i stuknij ją. Teraz wybierz akcję, którą chcesz wykonać:
Przywróć ustawienia" – przywróć wszystkie ustawienia systemowe do domyślnych;
Przywróć ustawienia sieciowe" – przywróć wszystkie ustawienia związane z siecią do domyślnych;
Przywróć dane fabryczne" – przywróć cały system i całkowicie usuń wszystkie zapisane dane.

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz aplikacje, które mają uprawnienia administratora:

Jeśli złośliwa aplikacja otrzyma uprawnienia administratora, może poważnie uszkodzić system. Aby urządzenie było jak najbardziej bezpieczne, zawsze sprawdzaj, które aplikacje mają takie uprawnienia i wyłączaj te, które nie powinny.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 1)

Przejdź do „Ustawień". Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Blokadę ekranu i bezpieczeństwo" i stuknij ją.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Inne ustawienia zabezpieczeń". Stuknij tę opcję, a następnie stuknij „Aplikacje administratora urządzenia".

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 3)

Zidentyfikuj aplikacje, które nie powinny mieć uprawnień administratora. Stuknij je, a następnie stuknij „WYŁĄCZ".

Często zadawane pytania (FAQ)

Moje urządzenie z Androidem jest zainfekowane malware AxBanker. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, usunięcie AxBanker nie wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware AxBanker?

Zagrożenia stwarzane przez infekcję zależą od funkcjonalności programu i sposobu działania cyberprzestępców. Celem AxBanker są informacje bankowe i dane osobowe. W związku z tym infekcje te mogą spowodować poważne problemy z prywatnością, znaczne straty finansowe i kradzież tożsamości.

Jaki jest cel malware AxBanker?

Złośliwe oprogramowanie jest zwykle wykorzystywane do generowania przychodów, a możliwości AxBanker sugerują, że właśnie w ten sposób jest ono wykorzystywane. Inne przyczyny infekcji malware mogą obejmować: rozrywkę atakujących, zakłócenia procesów (np. stron internetowych, usług, firm, organizacji itp.), osobiste urazy oraz motywacje polityczne/geopolityczne.

Jak złośliwe oprogramowanie AxBanker przeniknęło do mojego urządzenia z Androidem?

AxBanker było aktywnie dystrybuowane poprzez rozsyłanie SMS-ów obiecujących nagrody za aktywność bankową (lub podobne rzeczy) i nakłaniające odbiorców do kliknięcia linku. Można jednak zastosować również inne techniki dystrybucji.

Ogólnie rzecz biorąc, malware jest dystrybuowane za pośrednictwem poczty spamowej (e-maili, SMS-ów, wiadomości prywatnych/błyskawicznych itp.), pobrań drive-by, oszustw internetowych, niewiarygodnych źródeł pobierania (np. witryn z freeware i stron trzecich, sieci udostępniania peer-to-peer, itp.), złośliwych reklam, nielegalnych narzędzia do aktywacji („pirackich") oprogramowania, fałszywych aktualizacji itd.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus AxBanker kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus AxBanker na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.