FacebookTwitterLinkedIn

Uniknij zostania oszukanym przez fałszywe e-maile „Thank You For Shopping With Apple"

Znany również jako: E-mail spamowy „Thank You For Shopping With Apple"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim e-mailem jest „Thank You For Shopping With Apple"?

Po sprawdzeniu e-maila „Thank You For Shopping With Apple" stwierdziliśmy, że jest to spam. Wiadomość jest prezentowana jako powiadomienie dotyczące zakupu od Apple. Jej celem jest nakłonienie odbiorców do zadzwonienia na „infolinię pomocy technicznej", co prawdopodobnie spowoduje anulowanie fałszywego zakupu.

Należy podkreślić, że wiadomość e-mail „Thank You For Shopping With Apple" jest fałszywa, podobnie jak wszystkie zawarte w niej twierdzenia. Należy również podkreślić, że to oszustwo nie jest w żaden sposób powiązane z Apple Inc.

E-mailowa kampania spamowa Thank You For Shopping With Apple

Przegląd oszustwa e-mailowego „Thank You For Shopping With Apple"

E-mail ze spamem jest prezentowany jako faktura od Apple. Dziękuje odbiorcy za zakup – „Apple Watch Series 8" w cenie 519,99 $. W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z zakupami lub zgłoszeń oszustwo e-mailowe zawiera fałszywy numer pomocy technicznej.

Jak wcześniej wspomniano, wiadomość „Thank You For Shopping With Apple" jest oszustwem, a dzwoniąc pod podane numery telefonów – użytkownicy zostaną oszukani.

Oszustwa związane z zadzwonieniem pod podany numer mogą działać na wiele różnych sposobów. Cyberprzestępcy mogą instruować ofiary przez telefon, aby wykonywały niebezpieczne działania, takie jak ujawnianie prywatnych danych (np. danych dowodu osobistego, numerów kart kredytowych itp.), odwiedzanie witryn phishingowych, uzyskiwanie dostępu do złośliwych witryn oraz pobieranie/instalowanie złośliwego oprogramowania (np., trojanów, ransomware etc.) itd.

Jednak programy te często działają jako oszustwa związane ze zwrotem pieniędzy i/lub zawierają elementy oszustwa związanego z pomocą techniczną. W takich scenariuszach użytkownicy proszeni są o zezwolenie oszustom (np. „wsparcia", „ekspertom technicznym" itp.) na zdalny dostęp do ich urządzeń za pomocą oprogramowania takiego jak TeamViewer, UltraViewer, AnyDesk lub innego.

Po uzyskaniu dostępu cyberprzestępcy mogą powodować różne poważne problemy. Mogą usuwać legalne narzędzia bezpieczeństwa, kraść pliki lub dane, a nawet wprowadzać malware do systemu.

W oszustwach związanych ze zwrotem pieniędzy cyberprzestępcy proszą ofiary o odwiedzenie swoich internetowych kont bankowych. Oszuści wykorzystują funkcję programu zdalnego dostępu, aby przyciemnić ekran i poprosić użytkownika o ręczne wprowadzenie kwoty zwrotu (podczas gdy nie widzi on swojego ekranu).

W tym czasie konto bankowe jest manipulowane poprzez zmianę kodu HTML strony internetowej lub przesyłanie środków między kontami (np. z oszczędnościowych do bieżących). Oba te działania stwarzają jedynie wrażenie przelewania pieniędzy na konto – oszuści twierdzą jednak, że ofiara pomyliła się przy wpisaniu kwoty i otrzymała znacznie większą sumę.

Następnie oszuści błagają lub żądają zwrotu nadwyżki środków. Ofiary są instruowane, aby użyć trudnych do wyśledzenia metod przelewania „nadwyżki" – czyli de facto ich własnych pieniędzy. Oszuści mogą poprosić o „zwrot" pieniędzy w postaci kryptowalut, przedpłaconych kuponów, kart podarunkowych lub gotówki ukrytej, a następnie wysłanej w niewinnie wyglądających przesyłkach. Należy wspomnieć, że skutecznie oszukane ofiary są zwykle ciągłym celem.

Podsumowując, ofiary oszustw takich jak „Thank You For Shopping With Apple" – mogą doświadczyć infekcji systemu, utraty danych, poważnych problemów z prywatnością, znacznych strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Jeśli już ujawniłeś swoje prywatne informacje (np. dane dowodu osobistego, skany/zdjęcia paszportowe, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi organami. A jeśli uważasz, że twoje dane uwierzytelniające zostały ujawnione – zmień hasła do wszystkich potencjalnie zagrożonych kont i niezwłocznie poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie.

Jeśli zezwoliłeś oszustom na zdalny dostęp do twojego urządzenia, po pierwsze – odłącz je od internetu. Po drugie, odinstaluj oprogramowanie zdalnego dostępu, którego użyli przestępcy, ponieważ mogą nie potrzebować twojej zgody na ponowne połączenie. Na koniec uruchom pełne skanowanie systemu programem antywirusowym i usuń wszystkie wykryte zagrożenia.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa E-mail spamowy „Thank You For Shopping With Apple"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenia E-mail jest prezentowany jako faktura za zakup dokonany w Apple.
Przebranie Apple
Numer telefonu fałszywego wsparcia technicznego +1-888-722-2324
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Oszukańcze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady podobnych kampanii spamowych

Sprawdziliśmy tysiące e-maili spamowych, a "Apple Invoice" jest identyczna z „Thank You For Shopping With Apple", a "oszustwo e-mailowe Windows Defender", "PayPal - Your Order Is Already Processed" – to kilka przykładów podobnych.

Poczta spamowa jest wykorzystywana do ułatwiania różnych oszustw i dystrybucji malware. Wiadomości te mogą przybierać różne przebrania i często są przedstawiane jako wiadomości od legalnych firm, usługodawców, organizacji, instytucji, władz i innych podmiotów.

Ze względu na to, jak rozpowszechniony jest spam, zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości prywatnych/błyskawicznych, SMS-ów i innych wiadomości.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Wywoływanie infekcji przez oszustów kampanii spamowych wchodzących w bezpośrednią interakcję z odbiorcami nie jest szczególnie powszechną techniką. Zwykle oszukańcze e-maile rozsyłają malware poprzez dystrybucję złośliwych plików, które można załączyć do wiadomości lub do nich linkować.

Pliki te mogą być dokumentami PDF i Microsoft Office, archiwami (RAR, ZIP itp.), plikami wykonywalnymi (.exe, .run itp.), JavaScript itd. Gdy złośliwy plik jest wykonywany, uruchamiany lub otwierany w inny sposób – natychmiast uruchamiany jest proces infekcji (tj. pobieranie/instalacja złośliwego oprogramowania). Przykładowo dokumenty Microsoft Office infekują systemy, wykonując złośliwe makropolecenia.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących e-maili, wiadomości prywatnych/błyskawicznych, SMS-ów i innych wiadomości. Załączniki i linki znalezione w podejrzanej poczcie nie mogą być otwierane, ponieważ mogą być złośliwe.

Konieczne jest korzystanie z wersji Microsoft Office wydanych po 2010 roku, ponieważ mają one tryb „Widoku chronionego", który uniemożliwia automatyczne wykonanie makropoleceń.

Jednak malware nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem spamu. Dlatego zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych źródeł. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać malware.

Równie ważne jest zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ nielegalne i złośliwe treści online zwykle wydają się zwyczajne i nieszkodliwe.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i regularnie aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń. Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć zainfekowane malware.

Tekst prezentowany w spamowej wiadomości e-mail „Thank You For Shopping With Apple":

INVOICE
# 00023991237


Order Id: 00023991237
Payment Method: Apple Pay
Order Status: Under Process
PO Number: 001357
Balance Due: $519.99


Apple Inc.
All Rights Reserved 2023


Apple Helpline
+1-888-722-2324

 

Thank You for Shopping With Apple | Quantity | Rate | Amount
Apple Watch Series 8 | 1 | $519.99 | $519.99
[GPS + Cellular 45mm] Smart Watch w/ Midnight
Aluminum Case with Midnight Sport Band - M/L.
Subtotal: $519.99
Tax (0%): $0.00
Total: $519.99


Dear Customer::
Thank You for choosing Apple Pay Credit.
Your order will be Fulfilled by Apple Inc.
we have successfully received your payment and it will reflect on your Apple pay Credit statement on your order is Completed


Apple Toll-Free::+1-888-722-2324
If you have any question related to your purchase or if you did not made this purchase kindly report fraud complaint immediately

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

E-maile spamowe nie są osobiste. Cyberprzestępcy rozpowszechniają te wiadomości w ramach masowych kampanii – dlatego tysiące użytkowników otrzymują identyczne wiadomości.

Podałem swoje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail ze spamem. Co powinienem zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane logowania do konta – zmień hasła do wszystkich potencjalnie ujawnionych kont i niezwłocznie poinformuj o tym ich oficjalne wsparcie. A jeśli podałeś inne prywatne informacje (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) – natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Zezwoliłem cyberprzestępcom na zdalny dostęp do mojego komputera. Co mam zrobić?

Jeśli zezwoliłeś cyberprzestępcom na zdalny dostęp do twojego urządzenia – odłącz je od internetu. Następnie odinstaluj program zdalnego dostępu, którego używali przestępcy (np. TeamViewer, UltraViewer, AnyDesk itp.). Na koniec użyj programu antywirusowego, aby przeskanować system w poszukiwaniu malware. W przypadku wykrycia infekcji – użyj antywirusa, aby bezzwłocznie usunąć złośliwe oprogramowanie.

Przeczytałem e-mail ze spamem, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, otwarcie/czytanie e-maili nie zainicjuje żadnego łańcucha pobierania/instalacji malware. Systemy są infekowane, gdy złośliwe pliki lub linki znalezione w poczcie spamowej są otwierane/klikane.

Pobrałem i otworzyłem plik dołączony do spamu. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli otwarty plik był plikiem wykonywalnym (.exe, .run itp.) – najprawdopodobniej tak – twoje urządzenie zostało zainfekowane. A gdyby był to dokument (.doc, .xls, .pdf itp.) – być może udałoby ci się uniknąć wywołania infekcji. Te formaty mogą wymagać dodatkowych działań (np. włączenia makropoleceń), aby rozpocząć pobieranie/instalowanie malware.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware obecne w załącznikach wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner jest przeznaczony do wykrywania i usuwania zagrożeń. Jest w stanie usunąć prawie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy jednak podkreślić, że przeprowadzenie pełnego skanowania systemu jest niezbędne, ponieważ wyrafinowane malware zwykle ukrywa się głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
E-mail spamowy „Thank You For Shopping With Apple kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania E-mail spamowy „Thank You For Shopping With Apple" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.