FacebookTwitterLinkedIn

Instrukcje usuwania malware typu złodziej Rhadamanthys

Znany również jako: Malware Rhadamanthys
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest Rhadamanthys?

Rhadamanthys jest złośliwym oprogramowaniem typu złodziej i jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczone do wydobywania danych z zainfekowanych urządzeń.

W chwili pisania tego tekstu to malware rozsyła się za pośrednictwem złośliwych witryn odzwierciedlających strony oryginalnego oprogramowania, takiego jak AnyDesk, Zoom, Notepad++ i inne. Rhadamanthys jest pobierany wraz z prawdziwym programem, co zmniejsza natychmiastowe podejrzenia użytkownika. Witryny te były promowane za pomocą reklam Google, które zastępowały legalne wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce Google.

Wykrycia malware Rhadamanthys na VirusTotal

Przegląd malware Rhadamanthys

Po udanej infiltracji (często wraz z legalnym oprogramowaniem, które ofiara zamierza zainstalować), Rhadamanthys zaczyna od zebrania odpowiednich danych urządzenia. Interesujące informacje mogą obejmować (między innymi): nazwę urządzenia, model, wersję systemu operacyjnego, architekturę systemu operacyjnego, szczegóły sprzętu, zainstalowane oprogramowanie, adres IP itp.

Program Rhadamanthys może wykonywać określone polecenia programu PowerShell. Jego celem są również pliki dokumentów, których kradzież (w zależności od wrażliwości danych) może spowodować poważne problemy dla ofiar.

Celem tego złodzieja są również portfele kryptowalutowe. Próbuje wydobyć hasła/hasła do portfeli kryptowalutowych w celu przejęcia ich i przechowywanych w nich środków.

Należy zauważyć, że twórcy malware często ulepszają swoje dzieła. W związku z tym potencjalne przyszłe wersje Rhadamanthys mogą dotyczyć szerszego zakresu danych (np. danych logowania i/lub informacji związanych z finansami z różnych przeglądarek i aplikacji itp.) lub zawierać dodatkowe/inne funkcje.

Podsumowując, obecność malware typu złodziej, takiego jak Rhadamanthys, na urządzeniach może spowodować poważne problemy z prywatnością, znaczne straty finansowe, a nawet kradzież tożsamości.

Jeśli podejrzewasz, że twoje urządzenie jest już zainfekowane Rhadamanthys (lub innym złośliwym oprogramowaniem), zdecydowanie zalecamy użycie antywirusa, aby je natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Malware Rhadamanthys
Typ zagrożenia Trojan, złodziej, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), Combo Cleaner (Trojan.GenericKD.64731873), ESET-NOD32 ( Win32/TrojanDownloader.Agent.GPZ), Kaspersky (UDS:Trojan-PSW.Win32.Stealer.a), Microsoft (Trojan:Win32/Casdet!rfn), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Powiązane domeny i wykrycia VirusTotal install-anydesk[.]com (VT), istaller-zoom[.]com (VT), zoom-for-desktop[.]com (VT), anydesk-for-desktop[.]com (VT)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i pozostawanie cichym, dzięki czemu na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne objawy.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia do „łamania" zabezpieczeń oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware typu złodziej

Przeanalizowaliśmy tysiące próbek malware, a Demon, FateGrab, StealDealRisePro i CryptoStealer to tylko niektóre z naszych najnowszych artykułów w kategorii złodziei.

Istnieje wiele rodzajów malware, np. takich których celem jest kradzież informacji, infekowanie urządzeń dodatkowymi szkodliwymi programami/komponentami, szyfrowanie danych i żądanie okupu za ich odszyfrowanie itp. Należy podkreślić, że niezależnie od sposobu działania szkodliwego oprogramowania – jego obecność w systemie zagraża integralności urządzenia i użytkownika bezpieczeństwo. Dlatego wszystkie zagrożenia muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Jak Rhadamanthys dostał się na mój komputer?

Złośliwe oprogramowanie jest najczęściej dystrybuowane przy użyciu technik phishingu i socjotechniki. Złośliwe programy są zwykle zamaskowane lub dołączone do zwykłych produktów. Obserwowane kampanie Rhadamanthys nie były wyjątkiem.

Odnotowano, że wspomniany program do kradzieży był dystrybuowany za pośrednictwem fałszywych witryn imitujących strony legalnego oprogramowania (np. AnyDesk, Zoom, Notepad++ itp.). Szkodliwe strony były promowane za pomocą reklam Google, które pojawiały się na najwyższych pozycjach wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Gdy ofiara pobierała pliki z takiej witryny, pobierała zarówno oryginalny program, jak i program złodziej Rhadamanthys.

Jednak to malware może być również dystrybuowane przy użyciu innych metod. Najpopularniejsze techniki rozsyłania obejmują: oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, złośliwe załączniki/linki w poczcie spamowej (np. e-mailach, wiadomościach prywatnych/błyskawicznych, SMS-ach itp.), niewiarygodne źródła pobierania (np. witryny z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania P2P itp.), potajemne/zwodnicze pobrania, narzędzia do nielegalnej aktywacji oprogramowania („pirackie") i fałszywe aktualizacje.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku przychodzących e-maili i innych wiadomości. Nie należy otwierać załączników i linków znalezionych w podejrzanej/nieistotnej poczcie, ponieważ mogą być złośliwe i powodować infekcje systemu.

Równie ważne jest, aby zachować ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i niebezpieczne treści online zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe.

Ponadto wszystkie pobrania muszą pochodzić z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Innym zaleceniem jest aktywacja i aktualizacja programów za pomocą narzędzi zapewnionych przez prawdziwych programistów, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i fałszywe aktualizacje mogą zawierać malware.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i regularnie aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do regularnego skanowania systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Zrzut ekranu fałszywej witryny AnyDesk używanej do dystrybucji malware Rhadamanthys:

Fałszywa witryna AnyDesk rozsyłająca malware złodziej Rhadamanthys

Zrzut ekranu ogłoszenia Google promującego fałszywą witrynę AnyDesk:

Reklama Google promująca fałszywą witrynę AnyDesk rozsyłającą malware złodziej Rhadamanthys

Zrzut ekranu obrazu używanego w materiale promocyjnym malware Rhadamanthys:

Obraz promujący malware złodziej Rhadamanthys

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Wypakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware Rhadamanthys. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, usunięcie złodzieja Rhadamanthys nie wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware Rhadamanthys?

Zagrożenia stwarzane przez szkodliwy program zależą od jego możliwości i sposobu działania cyberprzestępców. Rhadamanthys to złodziej – rodzaj złośliwego oprogramowania zaprojektowany w celu potajemnego pozyskiwania poufnych informacji z zainfekowanych systemów. Zwykle tego rodzaju infekcje mogą powodować poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości.

Jaki jest cel malware Rhadamanthys?

W większości przypadków złośliwe oprogramowanie jest wykorzystywane do generowania przychodów kosztem ofiar. Jednak cyberprzestępcy mogą również wykorzystywać to oprogramowanie do rozrywki, przeprowadzania osobistych wendet, zakłócania procesów (np. stron internetowych, usług, firm, organizacji itp.) oraz przeprowadzania ataków motywowanych politycznie/geopolitycznie.

Jak malware Rhadamanthys dostało się do mojego komputera?

Rhadamanthys był w szczególności rozpowszechniany za pośrednictwem złośliwych witryn podszywających się pod legalne programy (np. AnyDesk, Zoom, Notepad++ itp.), które były rozpowszechniane za pośrednictwem reklam Google. Prawdopodobne są również inne metody dystrybucji.

Złośliwe oprogramowanie jest najczęściej dystrybuowane poprzez pobrania drive-by, e-maile/wiadomości spamowe, podejrzane kanały pobierania (np. witryny z bezpłatnym oprogramowaniem i strony osób trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, narzędzia do nielegalnej aktywacji oprogramowania („pirackie") i fałszywe aktualizacje. Ponadto niektóre złośliwe programy są zdolne do samodzielnego rozsyłania się za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. dysków flash USB, zewnętrznych dysków twardych itp.).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje złośliwym oprogramowaniem. Należy podkreślić, że przeprowadzenie pełnego skanowania systemu jest niezbędne, ponieważ wyrafinowane szkodliwe programy ukrywają się zwykle głęboko w systemach.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Malware Rhadamanthys kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware Rhadamanthys na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.