FacebookTwitterLinkedIn

Trojan CryptoStealer

Znany również jako: Wirus CryptoStealer
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa CryptoStealer

Czym jest CryptoStealer?

CryptoStealer to ogólna nazwa wirusów zaprojektowanych do kradzieży kryptowalut i portfeli z mechanizmem kryptowalutowym. W ciągu ostatnich kilku lat wydobywanie kryptowaluty stało się bardzo popularne, szczególnie po sukcesie Bitcoina w ostatnim kwartale 2017 roku. Cała sprawa przyciągnęła wiele uwagi i inwestycji. Oczywiście cyberprzestępcy również byli zainteresowani, ponieważ jest to świetny sposób na generowanie przychodów, zwłaszcza ze względu na to, że transakcje są anonimowe. Osoby te zaczęły kraść kryptowaluty za pomocą różnych technik, poczynając od porywania słabo zabezpieczonych stron internetowych (oszuści modyfikują treści stron internetowych, zmieniając adres właściciela witryny internetowej na własny) i kończąc na rozwoju malware wysokiego ryzyka, które kradnie dane uwierzytelniające konto i wykonuje inne złośliwe działania.

CryptoStealer malware

Chociaż cyberprzestępcy używają wielu metod kradzieży kryptowaluty, dziś powiemy o złośliwych aplikacjach, które są wykorzystywane do takich złośliwych działań. Istnieje wiele złośliwych programów, które pomagają cyberprzestępcom kraść kryptowaluty i dane portfeli kryptowalutowych. Większość z nich ma na celu kradzież zapisanych loginów/haseł, plików cookies przeglądarki, nagrywanie ekranu, naciśnięcia klawiszy i przeglądanie Internetu. Zapisane informacje są zapisywane na serwerze zdalnego sterowania i kontroli (C&C). Dlatego cyberprzestępcy uzyskują dostęp do portfeli kryptowalutowych użytkowników i mogą z łatwością przesyłać pieniądze na swoje własne. Jakby tego było mało, wielu użytkowników używa tych samych e-maili/loginów i haseł do wielu kont, co oznacza, że ​​skradzione dane mogą zostać niewłaściwie wykorzystane na wiele różnych sposobów. Przykładowo, oszuści mogą uzyskać dostęp do kart kredytowych użytkowników i ukraść oszczędności wszystkich użytkowników. Ponadto osoby te często używają skradzionych wiadomości e-mail i kont sieci społecznościowych, aby jeszcze bardziej rozsyłać malware. Teraz istnieje inny rodzaj wirusów, które są przeznaczone do monitorowania aktywności użytkowników. Malware wykrywa, kiedy użytkownik próbuje przesłać kryptowalutę i zmienia adres portfela odbiorcy na adres należący do cyberprzestępców. Należy pamiętać, że adres kryptowaluty to długi ciąg losowych znaków. W związku z tym użytkownicy prawdopodobnie nie zauważą tych zmian i nieumyślnie przeleją pieniądze na cyberprzestępców, a nie dla kogoś, komu chcą. Istnieje również rodzaj wirusów, które nie kradną informacji osobistych, ale wykorzystują zasoby systemowe do wydobywania kryptowaluty. Oczywiście wszystkie dochody trafiają do kieszeni cyberprzestępców. Problem polega na tym, że wydobycie może zająć do 100% zasobów systemu, co powoduje, że jest on niestabilny (bardzo prawdopodobne są awarie) i praktycznie nie nadaje się do użytku (ledwie reaguje). Warto wspomnieć, że większość z tych wirusów działa w tle systemów i dobrze się ukrywa. Dlatego w większości przypadków użytkownicy nie są w stanie określić/wykryć ich obecności. Jedyne ślady pozostawione przez te wirusy to pliki ukryte głęboko w folderach systemowych i procesy z podejrzanymi nazwami w Menedżerze zadań Windows. Niektóre z tych procesów używają znanych nazw jako przebrania (np. Sys32.exe, system.exe itp.), co sprawia, że ​​odróżnianie ich jest jeszcze trudniejsze dla zwykłego użytkownika. Jeśli jednak podejrzewasz, że twój komputer jest zainfekowany i/lub zostałeś okradziony (np. karta kryptowalutowa lub karta kredytowa zostały opróżnione), natychmiast przeskanuj swój komputer przy użyciu sprawdzonego pakietu antywirusowego/antyspyware i zlikwiduj wszystkie wykryte zagrożenia. Ponadto należy usunąć wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaWirus CryptoStealer
Typ zagrożeniaTrojan, wirus kradnący hasła, bankowe malware, spyware
ObjawyTrojany są zaprojektowane do podstępne infiltracji komputera ofiary oraz pozostawania cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych konkretnych objawów.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, złamane oprogramowanie.
ZniszczenieSkradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary został dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak wspomniano powyżej, istnieje wiele wirusów kradnących kryptowalutę. Lista przykładów obejmuje (ale nie ogranicza się do) Torrent Movies, Vidar, CookieMiner, AZORult, Spy.Delf, TrickBot, CryptoShuffler i wiele innych. Wirusy te są tworzone przez różnych cyberprzestępców, a zatem ich zachowanie może się nieznacznie różnić. Jednak ich główny cel jest dokładnie taki sam: pomoc cyberprzestępcom w generowaniu przychodów poprzez kradzież od niczego nie podejrzewających użytkowników. Dlatego najważniejsze jest usunięcie takich wirusów.

Jak CryptoStealer przeniknął do mojego komputera?

W celu rozsyłania takich trojanów cyberprzestępcy często wykorzystują kampanie spamowe e-mail, fałszywe aktualizacje oprogramowania, nieoficjalne źródła pobierania oprogramowania, pęknięcia oprogramowania i inne trojany. Kampanie spamowe służą do rozsyłania szkodliwych załączników (np. linków/dokumentów). Wiadomości e-mail zwykle zawierają zwodnicze wiadomości zachęcające użytkowników do otworzenia załączników. Jednak często powodują one infekcję komputera wysokiego ryzyka. Fałszywe aktualizacje oprogramowania infekują komputery, wykorzystując błędy/luki nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast obiecanych/oczekiwanych aktualizacji. Zewnętrzne źródła pobierania oprogramowania (sieci peer-to-peer [P2P], witryny z bezpłatnym hostingiem plików, strony z bezpłatnymi plikami do pobrania itp.) prezentują złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie, co zachęca użytkowników do samodzielnego pobierania i instalowania malware. Pęknięcia oprogramowania służą do ominięcia aktywacji oprogramowania. Jednak oszuści często używają tych (fałszywych) narzędzi do rozsyłania wirusów. Dlatego zamiast aktywować płatne oprogramowanie, użytkownicy często infekują swoje komputery. Niektóre z trojanów zostały zaprojektowane do wywoływania tak zwanych „infekcji łańcuchowych". Zasadniczo infiltrują komputery i stale wprowadzają do systemu dodatkowe malware.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Po pierwsze, użytkownicy powinni wiedzieć, że głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nierozważne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność, a tym samym konieczne jest zwracanie uwagi podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Zawsze dokładnie analizuj każdą otrzymaną wiadomość e-mail. Jeśli nadawca wygląda podejrzanie/nierozpoznawalnie i/lub załącznik nie dotyczy ciebie, nie otwieraj żadnego załączonego pliku/linku i natychmiast usuń wiadomość e-mail. Ponadto należy pobierać aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia instalacji/pobierania często zawierają fałszywe aplikacje, dlatego nigdy nie należy z nich korzystać. Zdecydowanie zalecamy bieżące aktualizowanie zainstalowanych aplikacji/systemu operacyjnego. Aby to osiągnąć, korzystaj jednak wyłącznie z wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Ponadto nigdy nie należy używać pękniętego oprogramowania, ponieważ używanie pirackiego oprogramowania nie tylko jest uważane za cyberprzestępstwo, ale także istnieje ryzyko zainfekowania komputera. Niezbędne jest również posiadanie zainstalowanego i uruchomionego sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner , aby automatycznie wyeliminować infiltrujące złośliwe oprogramowanie.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus CryptoStealer kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus CryptoStealer na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.