FacebookTwitterLinkedIn

Instrukcje usuwania adware OperativeInfluence

Znany również jako: Reklamy OperativeInfluence
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest OperativeInfluence?

OperativeInfluence to nieuczciwa aplikacja, którą nasz zespół badawczy odkrył podczas sprawdzania nowych zgłoszeń do VirusTotal. Ustaliliśmy, że ta aplikacja działa jako adware i należy do rodziny malware AdLoad.

Adware OperativeInfluence

Przegląd adware OperativeInfluence

Adware oznacza oprogramowanie wspierane przez reklamy. Umożliwia umieszczanie reklam na odwiedzanych stronach i/lub różnych interfejsach. Reklamy promują różne oszustwa, podejrzane/niebezpieczne oprogramowanie, a nawet malware. Ponadto niektóre natrętne reklamy mogą takie oprogramowanie potajemnie pobierać/instalować po kliknięciu.

Należy wspomnieć, że jest mało prawdopodobne, aby jakiekolwiek oryginalne produkty napotkane za pośrednictwem tych reklam były promowane przez ich rzeczywistych programistów. Zamiast tego taka promocja jest prowadzona przez oszustów, którzy nadużywają programów partnerskich w celu uzyskania nielegalnych prowizji.

Oprogramowanie wspierane przez reklamy może nie prowadzić natrętnych kampanii reklamowych, jeśli specyfikacje przeglądarki/systemu są niezgodne, nie są odwiedzane określone witryny lub nie są spełnione inne warunki. Jednak niezależnie od tego, czy OperativeInfluence wyświetla reklamy – jego obecność w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika.

Ponadto aplikacje AdLoad często cechy porywacza przeglądarki. Może to dotyczyć OperativeInfluence, chociaż podczas naszej analizy nie zaobserwowaliśmy żadnych takich cech.

Co więcej, to nieuczciwe oprogramowanie prawdopodobnie śledzi aktywność przeglądania sieci przez użytkowników. Obierane za cel dane mogą obejmować: odwiedzane adresy URL, przeglądane strony internetowe, wyszukiwane hasła, nazwy użytkowników/hasła, dane osobowe, informacje związane z finansami itp. Zebrane dane mogą być sprzedawane stronom trzecim lub wykorzystywane w inny sposób dla zysku.

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak OperativeInfluence na urządzeniach może skutkować infekcjami systemu, poważnymi problemami prywatności, stratami finansowymi, a nawet kradzieżą tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy OperativeInfluence
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-L [Adw]), Combo Cleaner (Gen:Variant.Adware.MAC.AdLoad.8), ESET-NOD32 (wariant OSX/Adware.Synataeb.C), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.h), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż zwykle, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane strony internetowe.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania plików torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądarki internetowej (potencjalne problemy z prywatnością), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania do podejrzanych stron internetowych, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady adware

Sprawdziliśmy wiele aplikacji typu adware, a LaserMacroKnowledge, DominantDisplay i DigitalSection to tylko kilka przykładów.

Oprogramowanie wspierane przez reklamy rzadko wydaje się podejrzane. Zwykle wygląda na legalne i użyteczne. Jednak jego funkcje rzadko działają zgodnie z obietnicą, a w większości przypadków w ogóle nie działają. Nawet jeśli oprogramowanie działa zgodnie z reklamą – nie jest to dowodem jego legalności ani bezpieczeństwa.

Jak zainstalowano OperativeInfluence na moim komputerze?

Adware może być dołączane (spakowane razem) do zwykłych programów. Pobieranie produktów z podejrzanych źródeł (np. nieoficjalnych i bezpłatnych stron internetowych, sieci udostępniania P2P itp.) i pośpieszanie procesów instalacji (np. pomijanie kroków, korzystanie z „Łatwych"/„Szybkich" ustawień itp.) zwiększa ryzyko zezwolenia na wprowadzenie dołączonych produktów na urządzenia.

Adware może mieć również „oficjalne" promocyjne strony internetowe i jest promowane przez oszustwa internetowe. Większość użytkowników wchodzi na te zwodnicze strony przez przekierowania spowodowane przez witryny używające nieuczciwych sieci reklamowych, błędnie napisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane oprogramowanie reklamowe (z możliwością wymuszenia otwarcia przeglądarki).

Natrętne reklamy również dystrybuują oprogramowanie obsługiwane przez reklamy. Po kliknięciu niektóre reklamy mogą uruchamiać skrypty w celu pobierania/instalowania produktów bez zgody użytkownika. Ponadto w dystrybucji używane są fałszywe aktualizatory/instalatory Adobe Flash Player.

Jak uniknąć instalacji adware?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania i pobieranie go wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Bardzo ważne jest, aby ostrożnie podchodzić do instalacji, np. czytając warunki, sprawdzając dostępne opcje i korzystając z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień, aby zrezygnować ze wszystkich dodatków.

Innym zaleceniem jest zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i złośliwe treści zwykle wydają się uzasadnione. Przykładowo, natrętne reklamy mogą wyglądać niewinnie, ale przekierowywać do bardzo podejrzanych witryn (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itp.).

Jeśli ciągle doświadczasz tego rodzaju reklam/przekierowań, sprawdź urządzenie i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany OperativeInfluence, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Okno pop-up wyświetlane po zakończeniu instalacji OperativeInfluence:

Pop-up wyświetlany po zakończeniu instalacji OperativeInfluence

Folder instalacyjny adware OperativeInfluence:

Folder instalacyjny adware OperativeInfluence

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware OperativeInfluence za pomocą Combo Cleaner:

Usuwanie adware OperativeInfluence:

Usuń potencjalnie niechciane aplikacje powiązane z OperativeInfluence z twojego folderu "Aplikacje":

Manualne usuwanie złośliwych aplikacji na Mac

Kliknij ikonę Findera. W oknie Findera wybierz „Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj „MPlayerX", „NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przeciągnij je do Kosza.

Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy online, przeskanuj komputer Mac pod kątem wszelkich pozostałych niechcianych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy operativeinfluence:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy operativeinfluence z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy operativeinfluence z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy operativeinfluence z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy operativeinfluence z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakie szkody może wyrządzić adware?

Adware może obniżyć jakość przeglądania sieci i wydajność systemu. To oprogramowanie jest również uważane za zagrożenie dla prywatności, ponieważ zwykle zbiera prywatne dane. Ponadto adware wyświetla reklamy promujące oszukańcze/złośliwe treści, które mogą powodować poważne problemy (np. infekcje systemu, straty finansowe itp).

Co robi oprogramowanie reklamowe?

Adware działa poprzez umożliwienie umieszczania reklam na różnych interfejsach. Niektóre typy mogą również powodować przekierowania i zbierać prywatne informacje.

Jak twórcy oprogramowania reklamowego generują przychody?

Większość zysków pochodzi z programów partnerskich. Programiści adware mogą zarabiać na kliknięciach reklam, odwiedzaniu stron internetowych, pobieraniu plików, zakupach produktów, subskrypcjach usług itp.

Czy Combo Cleaner usunie adware OperativeInfluence?

Tak, Combo Cleaner może skanować komputery i usuwać zainstalowane aplikacje typu adware. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie (wykonywane bez pomocy programów bezpieczeństwa) może być nieskuteczne. W niektórych przypadkach, nawet po ręcznym usunięciu adware – resztki plików pozostają ukryte w systemie. Te pozostałości mogą nadal działać i powodować problemy. Dlatego konieczne jest dokładne usunięcie oprogramowania wspieranego przez reklamy.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy OperativeInfluence kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy OperativeInfluence na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.