FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware Medusa Stealer z twojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus Medusa Stealer
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest Medusa Stealer?

Medusa Stealer to nazwa szkodliwego programu. Opisana przez swoją promocyjną stronę internetową jako narzędzie do odzyskiwania/wydobywania danych i testowania sieci – jest całkiem oczywiste, że zamierzona aplikacja Medusa Stealer jest zupełnie inna. To malware potrafi kraść dane, przeprowadzać ataki DDoS i wydobywać kryptowalutę.

Wykrycia malware Medusa Stealer na VirusTotal

Przegląd malware Medusa Stealer

Malware objęte klasyfikacją złodzieja jest przeznaczone do wydobywania danych z zainfekowanych systemów i zainstalowanych na nich aplikacji. Docelowe źródła i typ informacji mogą się różnić w zależności od programu.

Zwykle interesujące dane obejmują: informacje o systemie i użytkownikach, historię przeglądania i wyszukiwania, adresy IP (geolokalizacje), internetowe pliki cookie, dane automatycznego wypełniania, nazwy użytkowników/hasła, numery kart kredytowych itd. Skradzione informacje mogą prowadzić do kradzieży kont, które cyberprzestępcy mogą następnie wykorzystać do oszustw, rozsyłania złośliwego oprogramowania, nieuczciwych transakcji pieniężnych, nieautoryzowanych zakupów online itp.

Oprócz kradzieży danych, Medusa Stealer może przeprowadzać ataki DDoS (Distributed Denial-of-Service). Polegają one na składaniu dużej liczby żądań, aby ofiara (np. witryna, usługa, firma itp.) była nieosiągalna dla legalnych. W atakach DDoS żądania pochodzą z wielu źródeł i mogą albo zakłócić docelową operację, albo ją przeciążyć (a tym samym ją zamknąć).

Dodatkowo Medusa Stealer może kopać kryptowalutę Bitcoin. Malware kryptowalutowe ma na celu nadużywanie zasobów systemowych w celu generowania kryptowaluty (poprzez rozwiązywanie problemów matematycznych).

Obciążenie powodowane przez to malware może spowodować, że zainfekowane urządzenie przestanie odpowiadać lub spowodować awarię systemu. To ekstremalne wykorzystanie zasobów generuje dużo ciepła i w połączeniu z pewnymi czynnikami (np. słabym systemem chłodzenia, wysokimi temperaturami zewnętrznymi itp.) może nawet uszkodzić sprzęt urządzenia.

Należy wspomnieć, że twórcy malware często ulepszają i aktualizują swoje dzieła. Dlatego też jest całkiem prawdopodobne, że Medusa Stealer będzie miał przyszłe wersje z inną listą funkcji.

Podsumowując, infekcje Medusa Stealer mogą powodować poważne problemy z prywatnością, utratę danych, uszkodzenie sprzętu, straty finansowe i kradzież tożsamości.

Jeśli uważasz, że twoje urządzenie jest już zainfekowane tym (lub innym) złośliwym oprogramowaniem, zdecydowanie zalecamy skorzystanie z programu antywirusowego, aby je natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Medusa Stealer
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), Fortinet (W32/PossibleThreat), Ikarus (Trojan-Spy.MedusaStealer), Malwarebytes (Spyware.MedusaStealer), McAfee (Artemis!BDC0920C0AA7), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i milczenie, dzięki czemu na zainfekowanym urządzeniu nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware kradnącego dane

Przeanalizowaliśmy niezliczone próbki malware, a CovalentStealer, Ducktail PHP stealer, ScanBox i OnionPoison to tylko niektóre z naszych najnowszych artykułów na temat programów z możliwością kradzieży danych.

Złośliwe oprogramowanie często ma szeroką gamę funkcji, które mogą występować w różnych kombinacjach. Jednak niezależnie od sposobu działania – obecność malware w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkowników. Dlatego zalecamy usunięcie wszystkich zagrożeń natychmiast po ich wykryciu.

Jak Medusa Stealer dostał się na mój komputer?

Medusa Stealer jest oferowany do sprzedaży w internecie i na różnych platformach społecznościowych. Dlatego też sposób jego dystrybucji zależy od cyberprzestępców, którzy w tym czasie z niego korzystali.

Zwykle złośliwe oprogramowanie rozsyła się za pomocą technik phishingu i socjotechniki. Często jest zamaskowane lub dołączane do zwykłych programów/mediów. Szkodliwe pliki mogą mieć różne formaty, np. dokumentów PDF i Microsoft Office, archiwów, plików wykonywalnych, JavaScript itp. Po otwarciu takiego pliku inicjowany jest łańcuch infekcji.

Najczęściej stosowane metody dystrybucji malware obejmują: pobrania drive-by (ukryte/oszukańcze), złośliwe załączniki/linki w spamie (np. e-maile, wiadomości prywatne/błyskawiczne, SMS itp.), oszustwa internetowe, podejrzane kanały pobierania (np. witryny z bezpłatnym oprogramowaniem i stron trzecich, sieci udostępniania peer-to-peer itp.), narzędzia do nielegalnej aktywacji oprogramowania („pirackie"), fałszywe aktualizacje i złośliwe reklamy.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Równie ważne jest aktywowanie i aktualizowanie programów przy użyciu oryginalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i aktualizacje innych firm mogą zawierać malware.

Innym zaleceniem jest zachowanie czujności podczas przeglądania sieci, ponieważ niebezpieczne treści zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe. Odradzamy otwieranie załączników lub linków znalezionych w podejrzanej/nieistotnej poczcie (np. e-mailach, wiadomościach błyskawicznych/prywatnych, SMS-ach itp.), ponieważ mogą one być szkodliwe i powodować infekcje systemowe.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i zaktualizowanego niezawodnego programu antywirusowego. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania zagrożeń. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Zrzut ekranu witryny kontaktowej Medusa Stealer:

Strona kontaktowa malware Medusa Stealer

Wygląd witryny promocyjnej Medusa Stealer (automatycznie przetłumaczonej z francuskiego na angielski):

Witryna używana do promowania malware Medusa Stealer (GIF)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware Medusa Stealer. Czy należy sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, usunięcie Medusa Stealer nie wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, które może powodować malware Medusa Stealer?

Zagrożenia stwarzane przez złośliwy program zależą od jego możliwości i sposobu działania cyberprzestępców. Medusa Stealer może kraść dane, przeprowadzać ataki DDoS i kopać kryptowalutę. Dlatego jego infekcja może prowadzić do zakłócenia krytycznych procesów lub usług, poważnych problemów z prywatnością, utraty danych, zmniejszonej wydajności lub awarii systemu, uszkodzenia sprzętu, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jaki jest cel malware Medusa Stealer?

W większości przypadków malware jest wykorzystywane do generowania przychodów. Jednak cyberprzestępcy mogą go również wykorzystywać do zabawy, zakłócania procesów (np. witryn, usług, firm, organizacji itp.), przeprowadzania osobistych wendet, a nawet przeprowadzania ataków motywowanych politycznie/geopolitycznie.

Jak malware Medusa Stealer przeniknęło do mojego komputera?

Złośliwe oprogramowanie jest głównie rozsyłane za pośrednictwem oszustw internetowych, pobrań drive-by, e-maili i wiadomości spamowych, niewiarygodnych źródeł pobierania (np. nieoficjalnych witryn i stron z freeware, sieci wymiany peer-to-peer itp.), nielegalnych narzędzi aktywacji programów („pirackich"), fałszywych aktualizacji i złośliwych reklam. Ponadto niektóre złośliwe programy mogą samodzielnie rozsyłać się za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. zewnętrznych dysków twardych, dysków flash USB itp.).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć większość znanych infekcji malware. Należy jednak podkreślić, że uruchomienie pełnego skanowania systemu jest niezbędne, ponieważ wysokiej klasy złośliwe oprogramowanie zwykle ukrywa się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Medusa Stealer kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Medusa Stealer na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.