FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie fałszywe e-maile, jak „YouTube Copyright Infringement"

Znany również jako: Kampania malspamowa YouTube Copyright Infringement Warning
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest wirus e-mailowy „YouTube Copyright Infringement Warning"?

Po przeanalizowaniu wiadomości odkryliśmy, że jest to fałszywa wiadomość od YouTube dotycząca naruszenia praw autorskich. Zawiera link do strony internetowej przeznaczony do pobrania pliku archiwum zawierającego złośliwy plik. Cyberprzestępcy stojący za tym e-mailem mają na celu nakłonienie odbiorców do pobrania i uruchomienia malware (złośliwego pliku).

E-mail rozsyłąjący malware wirusowe YouTube Copyright Infringement Warning

Więcej informacji o fałszywym e-mailu „YouTube Copyright Infringement Warning"

Ten fałszywy e-mail zawiera informację, że filmy przesłane do YouTube przez odbiorcę zostaną usunięte, jeśli zostanie potwierdzone naruszenie praw autorskich. Kanał otrzyma również ostrzeżenie. Po trzech ostrzeżeniach kanał zostanie zablokowany bez możliwości odwołania.

E-mail prosi odbiorcę o przeczytanie pełnego raportu (otwarcie podanego linku do witryny). Link w tej wiadomości e-mail pobiera plik archiwum zawierający złośliwy plik. Po uruchomieniu plik ten infekuje komputer malware. Typ złośliwego oprogramowania dystrybuowanego za pośrednictwem wspomnianego powyżej pliku jest nieznany. Może to być ransomware, trojan, koparka kryptowaluty lub inne malware.

Ransomware szyfruje pliki. W związku z tym ofiary nie mogą otwierać/używać swoich plików, dopóki nie zostanie zapłacony okup. Zwykle tylko atakujący mają narzędzia do odszyfrowania. Koparki kryptowalutowe używają sprzętu komputerowego (np. CPU, GPU) do kopania kryptowalut. Komputer zainfekowany koparką kryptowaluty zwykle zużywa więcej energii elektrycznej, działa wolno, ulega awarii itp.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Kampania malspamowa YouTube Copyright Infringement Warning
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Oszustwo E-mail twierdzi, że filmy przesłane do YouTube naruszają prawa autorskie
Metoda dystrybucji malware Link do witryny, który pobiera złośliwy plik
Nazwy wykrycia (skompresowanego pliku wykonywalnego) AhnLab-V3 (HackTool/Win32.Agent.R342140), Avira (TR/Crypt.XPACK.Gen2), ESET-NOD32 (wariant Win32/Packed.VMProtect.AEK), Ikarus (Trojan.Win32.Generic), NANO-Antivirus (Virus.Win32.Gen.ccmw), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Złośliwe oprogramowanie może potajemnie przeniknąć do komputera ofiary i pozostać cichym. W związku z tym na zainfekowanym urządzeniu nie mogą być wyraźnie widoczne żadne konkretne objawy.
Ładunek Nieznane złośliwe oprogramowanie
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, dodanie komputera ofiary do botnetu, utrata danych, utrata pieniędzy itp.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Podobieństwa pomiędzy kampaniami malspamowymi

Przykładami podobnych wiadomości e-mail są "wirus e-mailowy Declined Debit", "wirus e-mailowy ACHIVA" i "wirus e-mailowy FedEx Corporation". Jednym z najczęstszych podobieństw między takimi e-mailami jest to, że są one zamaskowane jako oficjalne/ważne/pilne wiadomości od legalnych firm, organizacji lub innych podmiotów.

Jak „wirus e-mailowy YouTube Copyright Infringement Warning" zainfekował mój komputer?

Ten e-mail zawiera link do strony internetowej, który pobiera plik archiwum (np. ZIP, RAR lub inny plik archiwum). Ten plik archiwum zawiera szkodliwy plik. Komputer zostaje zainfekowany po otwarciu/wykonaniu pliku wyodrębnionego z pliku archiwum.

Przykładami innych typów plików wykorzystywanych przez cyberprzestępców do dystrybucji malware są pakiet MS Office, dokumenty PDF, pliki ISO, pliki JavaScript, pliki wykonywalne itp. Twórcy zagrożeń odnoszą sukces tylko wtedy, gdy użytkownicy sami pobierają i uruchamiają malware.

Jak uniknąć instalacji malware?

Pobieraj oprogramowanie i pliki z oficjalnych stron internetowych oraz sklepów. W celu pobrania produktów nigdy nie używaj zewnętrznych programów do pobierania, podejrzanych stron, witryn z torrentami i podobnych źródeł. Sprawdź e-maile przed otwarciem linków lub plików (załączników). Należy pamiętać, że nieistotne e-maile wysyłane z nieznanych (lub podejrzanych) adresów zawierające linki/pliki są zwykle wykorzystywane do dystrybucji malware.

Regularnie aktualizuj i aktywuj zainstalowane oprogramowanie za pomocą narzędzi zapewnionych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Aktualizuj system operacyjny i zainstalowane programy. Jeśli już otworzyłeś załącznik „wirusa e-mailowego YouTube Copyright Infringement Warning", zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Wygląd wiadomości e-mail „YouTube Copyright Infringement Warning":

Wygląd e-maila YouTube Copyright Infringement Warning

Tekst w tym e-mailu:

Subject: YouTube copyright infringement

Copyright infringement warning

Hello, -

Moderation will review these complaints in the near term, and if confirmed, your videos will be removed and your channel will get a strike.
Upon reaching 3 strikes, your channel will be blocked without the possibility of appeal.

Video Title: ********

Link: https://www.youtube.com/watch?v=********

Applicant: WMG

Possible causes:

Your video may contain copyrighted content.

Copyright holders can block YouTube videos that contain their content.

Read the full report in the document at the link below, if you do not read the report in this case you can not appeal the moderation decision.

@2022 LLC 901 San Bruno, CA 94066, USA

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Ten e-mail został wysłany na wszystkie adresy, które oszuści uzyskali po naruszeniu danych lub w inny sposób. W każdym przypadku ten e-mail nie jest osobisty.

Otworzyłem plik wyodrębniony z pliku archiwum pobranego za pośrednictwem linku do strony internetowej w tym e-mailu. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli plik był wykonywalny, to z pewnością komputer jest już zainfekowany. W innych przypadkach komputery nie mogą zostać zainfekowane bez włączenia poleceń makr w dokumentach MS Office lub wykonania innych dodatkowych kroków.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem linku. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, otwieranie e-maili jest nieszkodliwe. Infekcje komputerowe nie mogą być spowodowane bez otwierania linków lub załączników otrzymanych pocztą elektroniczną.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w pliku pobranym przez podany link?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane malware. Ponieważ wysokiej klasy złośliwe oprogramowanie zwykle ukrywa się głęboko w systemie operacyjnym, wymagane jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu. Szybkie skanowanie nie wystarczy do wykrycia ukrytego malware.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Kampania malspamowa YouTube Copyright Infringement Warning kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Kampania malspamowa YouTube Copyright Infringement Warning na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.