FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware VIPSpace z twojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus VIPSpace
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest VIPSpace?

Twórcy malware często korzystają z legalnych usług, aby zmniejszyć wykrywalność swoich dzieł, a VIPSpace jest tego przykładem. Malware VIPSpace wykorzystuje platformę Discord do rozsyłania swoich ładunków.

Ten złośliwy program służy jako narzędzie otwierania tylnych drzwi dla innego złośliwego oprogramowania do infiltracji zhakowanych urządzeń. Jednak badania przeprowadzone przez Minerva Labs wskazują, że VIPSpace ma wady. Wprowadza do systemów dużą liczbę szkodliwych programów ostatecznie prawdopodobnie je zawiesza.

Jest to mało prawdopodobne, aby był to cel cyberprzestępców, ponieważ VIPSpace wstrzykuje malware, które nie jest destrukcyjne, ale raczej ma na celu kradzież informacji, kontrolowanie urządzeń lub wykonywanie podobnych działań.

Wykrycia malware VIPSpace na VirusTotal

Przegląd malware VIPSpace

Analiza VIPSpace przeprowadzona przez Minerva Labs ujawniła, że jego łańcuch infekcji zaczyna się od samorozpakowującego się archiwum, które instaluje pierwszy szkodliwy ładunek (plik wykonywalny VIPSpace). Kolejny etap obejmuje dostęp do serwerów Discord i pobranie złośliwego pliku wykonywalnego w postaci pliku BMP zapisanego z rozszerzeniem .DLL. Plik ten uzyskuje listę adresów URL, a każdy z nich zawiera malware przeznaczone do pobrania i późniejszej infekcji.

Chociaż VIPSpace nie używa żadnych technik unikania, wyłącza program Microsoft Defender.

W chwili pisania tego tekstu każda infekcja VIPSpace jest wyjątkowa pod względem kombinacji ładunków. To malware może wstrzyknąć do dwudziestu pięciu różnych szkodliwych programów, wśród nich zaobserwowano złodzieja informacji RedLine i RAT (trojana zdalnego dostępu) BlackNET. Tak duża liczba programów zbyt mocno obciąża zasoby systemowe i prawdopodobnie zniszczy zainfekowany system.

Ponadto VIPSpace niepotrzebnie wprowadza wiele wariantów tego samego malware. Same ładunki sugerują, że niszczenie systemu ofiar nie jest celem VIPSpace. Dlatego też możliwe jest, że te wady zostaną usunięte w późniejszych wersjach tego programu.

Jeśli podejrzewasz, że twoje urządzenie jest zainfekowane VIPSpace (lub innym malware), zdecydowanie zalecamy skorzystanie z programu antywirusowego, aby je natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus VIPSpace
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Avast (Win32:TrojanX-gen [Trj]), Combo Cleaner (Gen:Variant.Zusy.397941), ESET-NOD32 (wariant Win32/TrojanDownloader.Agent.FUQ), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Chapak.gen), Microsoft (TrojanDownloader:Win32/SmallAgent.AN), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i milczenie, dzięki czemu na zainfekowanej maszynie nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady podobnego malware

Przeanalizowaliśmy tysiące próbek malware, a dropper malware TeamBot, narzędzie otwierania tylnych drzwi Saitama, trojan ZxxZ i narzędzie otwierania tylnych drzwi Serpent to tylko niektóre przykłady programów zdolnych do wywoływania infekcji łańcuchowych.

Infekcje te mogą powodować wiele różnych problemów, ponieważ ich zagrożenia zależą od możliwości malware i sposobu działania atakujących. Jednak niezależnie od sposobu działania malware, jego obecność zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego wszystkie zagrożenia muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Jak malware VIPSpace dostało się na mój komputer?

Malware rozsyła się głównie za pomocą technik phishingu i socjotechniki. Złośliwe programy są z reguły prezentowane jako zwykłe oprogramowanie/media lub w dołączone do zwykłego oprogramowania.

Zawirusowanymi plikami mogą być pliki wykonywalne (.exe, .run itp.), archiwa (RAR, ZIP itp.), dokumenty Microsoft Office i PDF, JavaScript itp. Gdy złośliwy plik zostanie uruchomiony, wykonany lub w inny sposób otwarty – uruchamiany jest łańcuch infekcji.

Złośliwe oprogramowanie jest najczęściej dystrybuowane poprzez pobrania drive-by (ukryte/zwodnicze), oszustwa internetowe, złośliwe załączniki lub linki w e-mailach/wiadomościach spamowych, podejrzane kanały pobierania (np. witryny z freeware i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), nielegalne narzędzia do aktywacji programu („pirackie") i fałszywe aktualizacje.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i regularnie aktualizowane przy użyciu legalnych narzędzi. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („pirackie") i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać malware.

Odradzamy otwieranie załączników i linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych e-mailach i wiadomościach, ponieważ może to spowodować infekcję systemu.

Bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowany i regularnie aktualizowany niezawodny program antywirusowy. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware VIPSpace. Czy należy sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Większość złośliwych programów można usunąć bez formatowania.

Jakie są największe problemy, które może powodować malware VIPSpace?

Zagrożenia stwarzane przez złośliwy program zależą od jego możliwości i celów cyberprzestępców. W czasie badań VIPSpace był wadliwym złośliwym oprogramowaniem. Chociaż jest przeznaczone do pobierania/instalowania dodatkowych złośliwych programów, VIPSpace może wstrzyknąć ich tak dużą liczbę, że może to spowodować awarię systemu. Nie wydaje się to być celem deweloperów i dlatego wady mogą zostać naprawione w późniejszych wydaniach.

Ogólnie rzecz biorąc, infekcje malware mogą prowadzić do zmniejszenia wydajności lub awarii systemu, utraty danych, poważnych problemów z prywatnością, uszkodzenia sprzętu, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jaki jest cel malware VIPSpace?

Zwykle malware jest wykorzystywane do generowania przychodów. Może być jednak również wykorzystane do rozbawienia atakujących, realizacji osobistych urazów, zakłócania procesów (np. stron internetowych, usług, firm itp.) lub przeprowadzania ataków motywowanych politycznie/geopolitycznie.

Jak malware VIPSpace przeniknęło do mojego komputera?

Złośliwe oprogramowanie jest rozsyłane głównie za pośrednictwem pobrań drive-by, e-mailu i wiadomości spamowych, oszustw internetowych, podejrzanych kanałów pobierania (np. witryn z bezpłatnym oprogramowaniem i stron trzecich, sieci udostępniania P2P itp.), narzędzi do nielegalnej aktywacji oprogramowania („pirackich") oraz fałszywych aktualizacji. Ponadto niektóre złośliwe programy mogą samoistnie rozsyłać się za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. pamięci flash USB, zewnętrznych dysków twardych itp.).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed złośliwym oprogramowaniem?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje malware. Warto zauważyć, że wysokiej klasy malware zwykle chowa się głęboko w systemach. Dlatego też kluczowe jest wykonanie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus VIPSpace kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus VIPSpace na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.