FacebookTwitterLinkedIn

Nie ufaj Chance To Win The New iPad Pro lub podobnym oszustwom

Znany również jako: Pop-up Chance To Win The New iPad Pro
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest "Chance To Win The New iPad Pro"?

Oszuści często wykorzystują witryny phishingowych, aby nakłonić użytkowników do podania poufnych informacji. Rzadko zdarza się jednak, aby takie strony były celowo odwiedzane przez użytkowników.

W większości przypadków strony phishingowe są otwierane po kliknięciu podejrzanych reklam, za pośrednictwem innych podejrzanych stron lub po zainstalowaniu potencjalnie niechcianych aplikacji (PUA).

Większość oszustów korzysta z tych stron, aby nakłonić niczego niepodejrzewających użytkowników do podania danych logowania (np. nazwy użytkownika, adresu e-mail, hasła), numerów kont bankowych, danych karty kredytowej, numerów PESEL lub innych poufnych danych osobowych.

Oszustwo Chance To Win The New iPad Pro

Przegląd oszustwa „Chance To Win The New iPad Pro"

Ta konkretna witryna phishingowa wyświetla komunikat informujący, że odwiedzający został wybrany do udziału w ankiecie i ma szansę na wygranie iPada Pro.

Znajduje się na nim przycisk „CLAIM MY IPAD PRO NOW", który prowadzi do „formularza", w którym odwiedzający jest proszony o podanie swojego adresu e-mail, numeru telefonu, kodu pocztowego, imienia i nazwiska posiadacza karty, numeru karty kredytowej, daty ważności i kod bezpieczeństwa (CVV).

Dlatego jasne jest, że oszuści stojący za tą witryną phishingową próbują wydobyć dane karty kredytowej, które mogą być niewłaściwie wykorzystane do dokonania nieuczciwych zakupów, nieautoryzowanych transakcji, sprzedane w ciemnej sieci (innym cyberprzestępcom) lub wykorzystane w inny sposób. Warto wspomnieć, że podany adres e-mail i numer telefonu mogą być wykorzystywane do wysyłania spamu, malspamu (e-maili zawierających złośliwe załączniki, linki do stron internetowych).

W taki czy inny sposób nikt nigdy nie wygrywa żadnych nagród za pośrednictwem takich witryn. Wręcz przeciwnie, użytkownicy, którzy dają się nabrać na takie oszustwa, często stają się ofiarami kradzieży tożsamości, tracą pieniądze, napotykają problemy związane z prywatnością w internecie, bezpieczeństwem przeglądania lub inne problemy.

Jak wspomniano w pierwszym akapicie, strony phishingowe można promować za pomocą PUA – aplikacji, które użytkownicy nieświadomie pobierają oraz instalują w przeglądarkach i na komputerach. Dość często PUA mają na celu zbieranie różnych danych, generowanie reklam.

Większość z nich obiera za cel dane związane z przeglądaniem sieci, na przykład adresy protokołu internetowego (IP), wprowadzone zapytania wyszukiwania, geolokalizacje, adresy odwiedzanych stron. Ważne jest, aby wiedzieć, że aplikacje tego typu mogą mieć dostęp do osobistych i wrażliwych danych.

Tak czy inaczej, zawsze istnieje ryzyko, że można zarabiać na zebranych danych, sprzedając je stronom trzecim, wykorzystując je do celów marketingowych itp. Przykładami reklam, które mogą generować PUA, są kuponowe, pop-up, ankietowe i banerowe. Po kliknięciu, reklamy te mają tendencję do otwierania podejrzanych, potencjalnie złośliwych stron.

Czasami wykonują pewne skrypty zaprojektowane do pobierania lub nawet instalowania niechcianego oprogramowania. To są główne powody, dla których przeglądarki otwierające oszukańcze witryny (lub inne podejrzane strony) powinny być sprawdzane pod kątem PUA, a wszelkie zainstalowane aplikacje tego rodzaju powinny zostać usunięte tak szybko, jak to możliwe.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up Chance To Win The New iPad Pro
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe.
Fałszywe twierdzenie Goście zostali wybrani do wygrania iPada Pro
Objawy Podejrzane działania na koncie bankowym, problemy podczas próby uzyskania dostępu do kont osobistych
Metody dystrybucji Zaatakowane strony internetowe, nieuczciwe internetowe reklamy pop-up, potencjalnie niechciane aplikacje.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady podobnych oszustw

Internet jest pełen oszustw oferujących szansę na wygranie nagrody lub twierdzących, że odwiedzający już coś wygrali i proszących o podanie różnych informacji. Oto kilka przykładów: "Chance To Win The Brand New Playstation 5", "Google Membership Rewards", "Chrome Search Contest 2021".

Należy wspomnieć, że istnieją podobne oszustwa wykorzystywane do nakłaniania niczego niepodejrzewających użytkowników do zapłacenia „podatków", „opłat wysyłkowych", „opłat obsługowych" lub innych lub do uiszczania opłat za „przetwarzanie" w celu zdobycia nagrody. Tak czy inaczej należy zignorować takie witryny.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

Zwykle użytkownicy nieświadomie powodują niechciane pobrania i instalacje. Czasami powodują je, klikając zwodnicze reklamy, które pojawiają się głównie na podejrzanych witrynach i są zaprojektowane do uruchamiania określonych skryptów. Jednak częściej użytkownicy powodują to podczas pobierania lub instalacji innych programów.

Dokładniej, ma to miejsce, gdy programiści rozsyłają PUA za pomocą metody „sprzedaży wiązanej". Jest to metoda powszechnie używana do nakłaniania użytkowników do instalowania lub pobierania PUA wraz z innymi programami. W takich przypadkach PUA są zawarte w konfiguratorach pobierania i instalatorach innych programów jako dodatkowe oferty.

Oferty te można znaleźć w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach lub w pobliżu pól wyboru. W tych samych miejscach można je również odrzucić. Jednak nie wszyscy użytkownicy zmieniają te ustawienia. Gdy pozostawią je bez zmian, pozwalają na pobranie lub zainstalowanie PUA wraz z pożądanymi programami.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aplikacje i pliki należy pobierać z oficjalnych oraz wiarygodnych witryn (lub App Store) oraz poprzez bezpośrednie linki. Powszechne jest, że niechciane oprogramowanie jest rozsyłane za pomocą zewnętrznych programów pobierania, sieci peer-to-peer (takich jak klienci torrent, eMule) i podejrzanych witryn.

Dlatego nie należy korzystać z innych źródeł pobierania plików, aplikacji. Należy wspomnieć, że instalatory innych firm mogą być również wykorzystywane do dystrybucji niechcianego oprogramowania.

Ponadto, procesy pobierania i instalacji nie powinny być kończone bez sprawdzenia programów pobierania i instalatorów pod kątem takich ustawień, jak „Zaawansowane", „Niestandardowe" i sprawdzenia, czy można ich użyć do odrzucenia niechcianych ofert (zrezygnowania z dołączonych aplikacji).

Reklamy pojawiające się na podejrzanych witrynach mają tendencję do otwierania innych stron tego rodzaju, a nawet pobierania i instalowania niechcianego oprogramowania. Dlatego też nie zaleca się klikania tych reklam.

Niechciane, podejrzane rozszerzenia, wtyczki lub dodatki zainstalowane w przeglądarce oraz tego rodzaju programy zainstalowane w systemie operacyjnym powinny zostać usunięte. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Wygląd oszustwa pop-up "Chance To Win The New iPad Pro" (GIF):

Wygląd oszustwa Chance To Win The New iPad Pro

Tekst w tej zwodniczej wiadomości:

Congratulations!
You Have Been Selected
main
Get a chance to win the brand new iPad Pro,
included in the lovedates Trial

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo pop-up?

Oszustwa pop-up to wiadomości mające na celu nakłonienie użytkowników do ujawnienia poufnych informacji, pobrania/zainstalowania i/lub zakupu aplikacji, dokonania transakcji pieniężnych, zadzwonienia na fałszywe linie wsparcia lub wykonania innych czynności.

Jaki jest cel oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy wykorzystują oszustwa pop-up do generowania przychodów. Mogą zarabiać, pozyskując fundusze poprzez oszustwa, nadużywanie lub sprzedaż prywatnych danych, promowanie oprogramowania, rozsyłanie złośliwego oprogramowania itp.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez oszustwo. Co mam zrobić?

Jeśli ujawniłeś dane uwierzytelniające konta, zmień hasła wszystkich potencjalnie porwanych kont i natychmiast poinformuj ich oficjalne wsparcie. A jeśli ujawniłeś inne prywatne dane (np. dane dowodu osobistego, numery kart kredytowych itp.) , natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi urzędami.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa pop-up są wyświetlane na zwodniczych stronach internetowych. Większość użytkowników odwiedza takie strony pośrednictwem przekierowań spowodowanych przez witryny korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych, natrętne reklamy, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki lub zainstalowane adware.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami pop-up?

Combo Cleaner jest przeznaczony do skanowania odwiedzanych stron internetowych oraz wykrywania zwodniczych i złośliwych. Oprócz wyświetlania ostrzeżeń po wejściu na takie strony, Combo Cleaner może blokować wszelki dalszy dostęp do nich.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up Chance To Win The New iPad Pro kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up Chance To Win The New iPad Pro na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.