FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie oszustwa, jak "Your Computer Was Locked"

Znany również jako: Oszustwo wsparcia technicznego "Your computer was locked"
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest "Your computer was locked"?

Podobnie jak wiele innych fałszywych wiadomości, fałszywy błąd „Your computer was locked" jest wyświetlany na zwodniczych witrynach. Zwykle użytkownicy niechętnie odwiedzają te podejrzane witryny. Są na nie przekierowywani przez niechciane aplikacje, które zwykle instalują nieumyślnie. Dodatkowo, te oszustwa są promowane za pośrednictwem innych podejrzanych stron i zwodniczych reklam.

Zwykle aplikacje te wyświetlają również natrętne reklamy i zbierają różne dane związane z przeglądaniem. Fałszywy komunikat o błędzie „Your computer was locked" jest prezentowany zarówno w formacie tekstowym, jak i audio.

Oszustwo Your computer was locked

Szczegółowe informacje o oszustwie „Your computer was locked"

Jak twierdzi się w tym fałszywym komunikacie o błędzie „Your computer was locked", jest to ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa, które sugeruje, że na komputerze wystąpił błąd "# DT00X02" i jest on teraz zablokowany. Oznacza to również, że system wykrył oprogramowanie szpiegujące i inne wirusy, które mogą zagrozić danym logowaniom Facebooka, danym karty kredytowej, danym uwierzytelniającym, historii przeglądania i innym danym.

Ponadto stwierdza się, że jeśli witryna wyświetlająca to ostrzeżenie/błąd zostanie zamknięta bez rozwiązania wspomnianych problemów, komputer zostanie wyłączony, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Zachęca się użytkowników do natychmiastowego skontaktowania się z pomocą techniczną Windows pod podanym numerem "+1-855-428-1222" w celu rozwiązania wszystkich wspomnianych problemów.

Zauważ, że Microsoft (i/lub jego zespół pomocy technicznej) nie ma nic wspólnego z tym fałszywym komunikatem o błędzie. Jest to typowe oszustwo, którego używają oszuści, aby nakłonić ludzi do zakupu oprogramowania, zapłacenia pieniędzy za „wskazówki techniczne" itd. Należy zignorować wszystkich tych oszustów i ich fałszywe wiadomości.

Najlepiej po prostu zamknąć stronę i zignorować opisane „konsekwencje". Jeśli witryna uniemożliwia jej zamknięcie, użyj Menedżera zadań, aby zakończyć cały proces przeglądarki. Innym sposobem na zamknięcie tego jest ponowne uruchomienie komputera. Nie należy jednak przywracać poprzednio zamkniętej/zakończonej sesji.

Przywrócenie poprzedniej sesji otworzy tę samą witrynę, która wyświetliła fałszywy komunikat o błędzie „Your computer was locked" lub witrynę, która do niego doprowadziła.

Więcej informacji o aplikacjach promujących oszustwa

Jak wspomnieliśmy powyżej, to niechciane aplikacje powodują, że użytkownicy odwiedzają witryny zawierające fałszywe błędy, ostrzeżenia o wirusach i inne podobne wiadomości. Te aplikacje mają na celu wyświetlanie natrętnych reklam i zbieranie różnych danych. Zwykle wyświetlają różne reklamy kuponowe, banerowe, pop-up i inne podobne reklamy.

Dość często te reklamy są denerwujące i obniżają jakość przeglądania. Jest tak, ponieważ te natrętne reklamy są wyświetlane za pomocą narzędzi, które umożliwiają umieszczanie treści graficznych stron trzecich, które zakrywają podstawową zawartość każdej odwiedzanej witryny. Kliknięcie tych reklam może spowodować odwiedzenie podejrzanych witryn lub wykonanie skryptów zaprojektowanych do pobierania/instalowania innych niechcianych aplikacji.

Inną wadą niektórych niechcianych aplikacji jest to, że często są one przeznaczone do zbierania różnych danych. Zwykle te aplikacje zbierają adresy URL odwiedzanych stron internetowych, wyszukiwane hasła, adresy IP (protokołu internetowego) i niektóre inne dane związane z przeglądaniem.

Jednak niektóre zapisywane dane będą prawdopodobnie zawierać osobiste i wrażliwe informacje. Później twórcy aplikacji wykorzystywanych do zbierania danych mogą udostępniać te dane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), które wykorzystałyby je do generowania przychodów. Takie działania mogą powodować nie tylko problemy z bezpieczeństwem przeglądania sieci czy prywatnością, ale także kradzież tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo wsparcia technicznego "Your computer was locked"
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy pop-up online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata poufnych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach

Istnieje wiele fałszywych wiadomości (takich jak Error # 0xx90025ee9, System Firewall Has Blocked Some Features, The System Is Badly Damaged i wiele innych), które mają służyć jednemu celowi. Mają one nakłonić użytkowników do zapłacenia oszustom pieniędzy za pewne produkty lub usługi. Nie należy ufać żadnej z tych fałszywych informacji o wirusach, błędach i innych.

Jak niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

Czasami te aplikacje mają swoje oficjalne witryny. Jednak w większości przypadków użytkownicy instalują je niechętnie. Jednym ze sposobów instalowania takich aplikacji jest klikanie natrętnych reklam, które są w stanie wykonać określone skrypty. W innych przypadkach użytkownicy instalują niechciane aplikacje, gdy twórcy oprogramowania używają metody „sprzedaży wiązanej".

Sprzedaż wiązana to sposób na nakłonienie osób do zainstalowania niechcianych aplikacji razem z innym oprogramowaniem (zwykłymi aplikacjami). Twórcy oprogramowania ukrywają dołączone aplikacje w „Zaawansowanych", „Niestandardowych" i innych podobnych ustawieniach procesów pobierania/instalacji.

Informacje o niechcianych aplikacjach obecnych w ustawieniach instalacji nie są często prawidłowo ujawniane. Podsumowując, użytkownicy, którzy nieostrożnie instalują oprogramowanie (pomijają kroki instalacji), często instalują również niechciane aplikacje.

Jak uniknąć instalacji niechcianych aplikacji?

Pobieraj oprogramowanie wyłącznie z wiarygodnych i oficjalnych witryn/źródeł. Nie zaleca się korzystania z zewnętrznych programów pobierania/instalacji oprogramowania, torrentów lub innych podobnych kanałów. Przed zakończeniem instalacji zawsze sprawdzaj, jakie są dostępne „Zaawansowane"/„Niestandardowe" i inne sekcje/ustawienia procesów pobierania/instalacji.

Należy pamiętać, że złośliwe (lub inne podejrzane) reklamy zwykle wyglądają na odpowiednie, jednak po kliknięciu przekierowują użytkowników do jakiejś niewiarygodnej witryny, takiej jak z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych itd.

Jeśli napotkasz takie reklamy lub spowodowane przekierowaniami, sprawdź, czy nie ma nowych wtyczek, dodatków i rozszerzeń zainstalowanych w przeglądarce lub niechcianych programów zainstalowanych na komputerze oraz natychmiast odinstaluj niechciane oprogramowanie/dodatki.

Jeśli twój komputer jest już zainfekowany niechcianymi aplikacjami, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Tekst prezentowany na witrynie i w oknie pop-up "Your computer was locked":

** YOUR COMPUTER WAS LOCKED **

Error # DT00X02.

Call Windows Technical Suppport: +1-855-428-1222:

Do Not Ignore This Important Warning
If you close this page without resolving issue, access to your computer will be disabled to prevent further damage to our network.

Your computer has alerted us that it was infected with virus and spyware. The following data is at risk:

1. Facebook Login
2. Credit Card Information
3. Email Credentials
4. Browsing History and Data

You must contact us immediately so our engineers can guide you through the recovery process by phone. Please call us within the next 5 minutes to prevent complete loss of your computer.
Contact Windows Engineer: +1-855-428-1222 (Toll-Free)

Wygląd okna pop-up "Your computer was locked" (GIF):

Oszustwo Your computer was locked - gif

Zrzut ekranu witryny wyświetlającej okno pop-up "Your computer was locked":

witryna waslocked wyświetlająca okno pop-up

Francuski wariant oszustwa pop-up "Your Computer Was Locked":

Francuski wariant oszustwa POP-UP Your Computer Was Locked

Tekst prezentowany w początkowym oknie pop-up:

** VOTRE ORDINATEUR A ÉTÉ VERROUILLÉ **

 Error # DT00X2.

Appelez le support technique Windows: 01 851 49 603  (Appel Gratuit).
Ne pas ignorer cet avertissement important..
Si vous fermez cette page sans résoudre le problème, l'accès à votre ordinateur sera désactivé pour éviter tout dommage supplémentaire à notre réseau. Votre ordinateur nous a averti qu'il était infecté par un virus et un logiciel espion. Les données suivantes sont à risque:

 >Identifiant Facebook
 >Information de carte de crédit
 >Identifiants de messagerie
 >Historique de navigation et données
Vous devez nous contacter immédiatement afin que nos ingénieurs puissent vous guider tout au long du processus de récupération par téléphone. Veuillez nous appeler dans les 5 prochaines minutes pour éviter la perte complète de votre ordinateur.

Appelez le support technique Windows: 01 851 49 603  (Toll Free)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak rozpoznać oszustwo pop-up?

Okienka pop-up z różnymi fałszywymi wiadomościami są powszechnym rodzajem przynęty, z której korzystają cyberprzestępcy. Zbierają wrażliwe dane osobowe, nakłaniają internautów do zadzwonienia pod fałszywe numery pomocy technicznej, zakupu subskrypcji bezużytecznych usług online, zainwestowania w podejrzane oszustwa kryptowalutowe itp.

Chociaż w większości przypadków te okienka pop-up nie infekują urządzeń użytkowników malware, mogą powodować bezpośrednie straty finansowe lub kradzież tożsamości.

Cyberprzestępcy starają się tworzyć nieuczciwe okienka pop-up tak, aby wyglądały na wiarygodne. Jednak oszustwa mają zwykle następujące cechy:

  • Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy — Dokładnie sprawdź informacje wyświetlane w okienku pop-up. Błędy ortograficzne i nieprofesjonalne obrazy mogą być oznaką oszustwa.
  • Poczucie pilności — Minutnik z kilkoma minutami, proszący o podanie swoich danych osobowych lub zasubskrybowanie jakiejś usługi online.
  • Twierdzenia, że coś wygrałeś — Jeśli nie brałeś udziału w loterii, konkursie internetowym itp., a widzisz okienko pop-up z informacją, że wygrałeś.
  • Skanowanie komputera lub urządzenia mobilnego — Okienko pop-up, które skanuje urządzenie i informuje o wykrytych problemach jest niewątpliwie oszustwem. Witryny nie mogą wykonywać takich działań.
  • Wyłączność — Okienka pop-up informujące, że tylko ty masz tajny dostęp do programu finansowego, który może szybko uczynić cię bogatym.

Przykłady oszustwa pop-up:

Przykład oszustwa pop-up

Jak działają oszustwa pop-up?

Cyberprzestępcy i oszukańczy marketingowcy wykorzystują zwykle różne sieci reklamowe, techniki zatruwania wyszukiwarek i podejrzane strony internetowe, aby generować ruch do swoich okienek pop-up. Użytkownicy trafiają na ich internetowe przynęty po kliknięciu fałszywych przycisków pobierania, skorzystaniu ze strony z torrentami lub po prostu kliknięciu wyniku wyszukiwania w internecie.

Oszustwa pop-up są wyświetlane na podstawie lokalizacji użytkowników i informacji o urządzeniu. Przynęty prezentowane w takich okienkach pop-up obejmują zarówno programy szybkiego wzbogacania się, jak i fałszywe skany antywirusowe.

Jak usunąć fałszywe okienka pop-up?

W większości przypadków oszustwa pop-up nie infekują urządzeń użytkowników złośliwym oprogramowaniem. Jeśli napotkałeś oszukańcze okienko pop-up, po prostu je zamknij. W niektórych przypadkach oszustwa pop-up mogą być trudne do zamknięcia. W takich przypadkach zamknij przeglądarkę internetową i uruchom ją ponownie.

W niezwykle rzadkich przypadkach może być konieczne przywrócenie przeglądarki internetowej. W tym celu skorzystaj z naszych instrukcji wyjaśniających jak przywrócić ustawienia przeglądarki internetowej.

Jak zapobiec fałszywym okienkom pop-up?

Aby zapobiec pojawianiu się oszustw pop-up, należy odwiedzać tylko renomowane witryny. Witryny z torrentami, pirackim oprogramowaniem, bezpłatnym streamingiem filmów online, pobieraniem filmów z YouTube i inne witryny o podobnej reputacji często przekierowują użytkowników sieci do oszustw pop-up.

Aby zminimalizować ryzyko napotkania oszustw pop-up, należy regularnie aktualizować przeglądarki internetowe i korzystać z renomowanej aplikacji anty-malware. W tym celu polecamy Combo Cleaner.

Co zrobić jeśli zostaniesz oszukany przez oszustwo pop-up?

To zależy od rodzaju oszustwa, na które się nabrałeś. Najczęściej oszustwa pop-up mają na celu nakłonienie użytkowników do wysłania pieniędzy, podania danych osobowych lub udostępnienia urządzenia.

  • Jeśli wysłałeś pieniądze oszustom: Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową i wyjaśnić, że zostałeś oszukany. Jeśli szybko ją poinformujesz, istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy.
  • Jeśli podałeś swoje dane osobowe: Zmień swoje hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich usługach online, z których korzystasz. Odwiedź stronę Federalnej Komisji Handlu, aby zgłosić kradzież tożsamości i uzyskać spersonalizowane kroki odzyskiwania.
  • Jeśli pozwolisz oszustom połączyć się z twoim urządzeniem: Powinieneś przeskanować komputer sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym (zalecamy Combo Cleaner) - cyberprzestępcy mogli na nim umieścić trojany, keyloggery i inne malware. Nie używaj komputera do czasu usunięcia potencjalnych zagrożeń.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu: zgłoś oszustwa internetowe Federalnej Komisji Handlu.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest oszustwo pop-up?

Jest to fałszywa/zwodnicza wiadomość (np. fałszywy alert o wirusie, ostrzeżenie o bezpieczeństwie, powiadomienie o błędzie) mająca na celu nakłonienie użytkowników do wykonania określonych działań.

Jaki jest cel oszustwa pop-up?

W większości przypadków oszustwa te są wykorzystywane do dystrybucji malware, zbierania danych osobowych, zdalnego dostępu do komputerów, promowania podejrzanego oprogramowania lub wyłudzania pieniędzy.

Dlaczego napotykam fałszywe okienka pop-up?

Oszustwa pop-up są wyświetlane przez podejrzane witryny, które są nieumyślnie otwierane. Zwykle użytkownicy otwierają te strony podczas odwiedzania innych stron, które używają nieuczciwych sieci reklamowych lub klikając zwodnicze reklamy. Ponadto strony te mogą być promowane za pomocą podejrzanych aplikacji (lub za pomocą technik zatruwania wyszukiwarek).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed oszustwami pop-up?

Tak, Combo Cleaner przeskanuje każdą witrynę i wykryje strony, które wyświetlają oszustwa pop-up i inne podejrzane witryny. Ponadto ostrzeże cię o takich stronach i ograniczy dostęp do nich.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo wsparcia technicznego Your computer was locked kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo wsparcia technicznego "Your computer was locked" na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.