FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć wirusa SppExtComObjHook.dll z systemu operacyjnego

Znany również jako: Trojan SppExtComObjHook.dll
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest "SppExtComObjHook.dll"?

Plik SppExtComObjHook.dll jest powiązany z różnymi nielegalnymi narzędziami do aktywacji oprogramowania, takimi jak KMSPico, AutoKMS, Re-Loader i KMSAuto.

Te narzędzia aktywują produkty Microsoft Windows lub Office bez konieczności płacenia za nie. Zwykle programy antywirusowe lub antyszpiegowskie wykrywają plik SppExtComObjHook.dll jako zagrożenie podczas otwierania jednego z wyżej wymienionych (lub innych) narzędzi aktywacyjnych. Korzystanie z tych narzędzi jest nielegalne i często infekują one komputery malware.

Malware SppExtComObjHook.dll

Przegląd „SppExtComObjHook.dll"

Zwykle narzędzia aktywacyjne, takie jak KMSAuto, KMSPico, AutoKMS i Re-Loader można pobrać z różnych podejrzanych witryn, a niektóre mogą być prezentowane jako „oficjalne". Istnieje wiele przypadków, w których zainstalowane programy antywirusowe lub antyszpiegowskie uniemożliwiają użytkownikom komputerów otwieranie pobranych plików wykonywalnych, które rzekomo instalują pirackie narzędzia do „łamania" zabezpieczeń oprogramowania.

Jak wspomniano, programy bezpieczeństwa wykrywają SppExtComObjHook.dll po otwarciu jednego z tych narzędzi aktywacyjnych. Już samo to wskazuje, że narzędziom tego typu nie można ufać. Cyberprzestępcy wykorzystują je do rozsyłania złośliwych programów. Narzędzia aktywacyjne pobierają i instalują malware zamiast aktywować inne oprogramowanie.

Ułatwia to przestępcom nakłanianie ludzi do instalacji malware, zachęcając ich do wyłączenia programów antywirusowych lub antyszpiegowskich przed uruchomieniem „aktywatora". W ten sposób użytkownicy pozwalają na instalowanie złośliwego oprogramowania bez wykrycia go. Niechciane pobranie i instalacja złośliwego oprogramowania to nie jedyny problem powodowany przez te narzędzia.

Są one często wykorzystywane do dystrybucji programów do kopania kryptowalut. Programy te wykorzystują zasoby komputera i zmuszają komputery do nadmiernego zużycia energii. Dlatego zainfekowane komputery działają wolniej, a użytkownicy otrzymują wyższe rachunki za prąd. Pamiętaj, narzędzia do „łamania" zabezpieczeń oprogramowania powodują poważne problemy, a korzystanie z nich jest nielegalne.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Trojan SppExtComObjHook.dll
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące
Nazwy wykrycia BitDefender (Application.Hacktool.KMSAuto.U), ESET-NOD32 (wariant Win64/HackKMS.C potentially unsafe), Kaspersky (not-a-virus:RiskTool.Win64.ProcPatcher.a), Microsoft (HackTool:Win32/AutoKMS), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i milczenie, dzięki czemu na zainfekowanej maszynie nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Skradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady nielegalnych narzędzi aktywacji oprogramowania

KMSPico, AutoKMS i Re-Loader to przykłady tylko niektórych narzędzi aktywacyjnych. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Zwykle narzędzia te są tworzone przez różnych cyberprzestępców. Niektóre mogą nie rozsyłać szkodliwych programów, jednak ich używanie i tak jest nielegalne. Aby uniknąć infekcji komputerowych, strat finansowych i innych problemów, zalecamy prawidłową aktywację każdego oprogramowania.

Jak „SppExtComObjHook.dll" dostał się na mój komputer?

Plik SppExtComObjHook.dll infiltruje systemy poprzez KMSPico, AutoKMS, Re-Loader, KMSAuto lub inne narzędzia aktywacyjne. Alternatywnie mogą dostawać się do systemu przez instalatory Windows, które mają już wbudowane narzędzie aktywacyjne. Oprócz narzędzi do „łamania" zabezpieczeń oprogramowania cyberprzestępcy wybierają inne sposoby dystrybucji malware.

Przykładowo, do takich celów wykorzystywane są e-mailowe kampanie spamowe, trojany, niewiarygodne źródła pobierania oprogramowania i fałszywe narzędzia do aktualizacji/aktualizacji oprogramowania. Korzystając z kampanii spamowych, wysyłają e-maile zawierające załącznik lub link do strony internetowej. Zwykle cyberprzestępcy dołączają dokument Microsoft Office, dokument PDF, plik archiwum (ZIP, RAR), plik wykonywalny (.exe) lub plik JavaScript.

Głównym celem tych e-maili jest nakłonienie ludzi do otwarcia plików. Po ich otwarciu załącznik instaluje złośliwy program. Trojan to kolejny złośliwy program, który po zainstalowaniu powoduje infekcje łańcuchowe. Jednym z celów trojanów jest dystrybucja wirusów.

Cyberprzestępcy dystrybuują malware za pośrednictwem sieci peer-to-peer (takich jak torrenty, eMule itp.), witryn z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, witryn z bezpłatnym hostingiem plików, nieoficjalnych witryn i innych podobnych narzędzi. Próbują nakłonić ludzi do pobrania i otwarcia złośliwych plików, które są zamaskowane jako legalne.

Jeśli im się to uda, ludzie ostatecznie pobierają i instalują infekcje komputerowe. Fałszywe (nieoficjalne) narzędzia do aktualizacji oprogramowania powodują infekcje komputerowe, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub pobierając (i instalując) malware zamiast obiecanych aktualizacji, poprawek itp.

Jak uniknąć instalacji malware?

Pobieraj, instaluj i aktualizuj oprogramowanie oraz odpowiedzialnie przeglądaj internet. Otwieranie załączników (lub linków internetowych) znajdujących się w e-mailach otrzymanych z nieznanych i podejrzanych adresów e-mail nie jest bezpieczne. Jeśli wydają się nieistotne, należy je zignorować, a ich zawartość nie powinna być otwierana.

Zalecamy regularne aktualizowanie zainstalowanego oprogramowania. W tym celu należy jednak korzystać z wbudowanych funkcji lub narzędzi zapewnionych wyłącznie przez oficjalnych programistów. To samo dotyczy aktywacji oprogramowania. Takie narzędzia są nielegalne i nie można im ufać. Ponadto unikaj pobierania oprogramowania z podejrzanych lub nieoficjalnych źródeł.

Najlepszym sposobem pobierania produktów jest korzystanie z oficjalnych stron internetowych i bezpośrednich linków do pobierania. Ponadto zainstaluj renomowane oprogramowanie antyszpiegowskie lub antywirusowe oraz miej je włączone przez cały czas. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Witryna promująca narzędzie aktywacyjne KMSAuto:

Witryna promująca narzędzie aktywacyjne KMSAuto

Zrzut ekranu programu KMSAuto:

Program KMSAuto

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Co to jest „SppExtComObjHook.dll"?

"SppExtComObjHook.dll" to plik powiązany z nielegalnymi narzędziami do aktywacji oprogramowania (pirackimi). Oprócz tego, że te pirackie narzędzia są nielegalne, są często dołączane do złośliwego oprogramowania (lub używane jako przebranie). Dlatego obecność SppExtComObjHook.dll w systemie może wskazywać na infekcję trojan, ransomware, cryptominer lub innym złośliwym oprogramowaniem.

Mój komputer jest zainfekowany malware. Czy powinienem sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, większość złośliwych programów nie wymaga usunięcia formatowania.

Jakie są największe problemy, które może powodować malware?

Zagrożenia stwarzane przez złośliwe oprogramowanie zależą od możliwości programu i sposobu działania cyberprzestępców. Ogólnie rzecz biorąc, malware może powodować wiele infekcji systemowych, zmniejszoną wydajność lub awarię systemu, trwałą utratę danych, uszkodzenie sprzętu, poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości.

Jaki jest cel malware?

W większości przypadków cyberprzestępcy wykorzystują złośliwe oprogramowanie do generowania przychodów. Jednak to oprogramowanie może być również wykorzystywane do rozśmieszenia przestępców, zakłócania procesów (np. witryn, usług, firm itp.), przeprowadzania osobistych wendet lub przeprowadzania ataków motywowanych politycznie/geopolitycznie.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner jest przeznaczony do wykrywania i usuwania zagrożeń. Jest w stanie usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje malware. Należy jednak podkreślić, że wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach. Dlatego kluczowe znaczenie ma wykonanie pełnego skanowania systemu.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Trojan SppExtComObjHook.dll kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Trojan SppExtComObjHook.dll na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.