FacebookTwitterLinkedIn

Wirus KMSPico

Znany również jako: KMSPico (malware)
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa KMSPico

Czym jest KMSPico?

Opracowane przez cyberprzestępców, KMSPico to narzędzie, które pozwala użytkownikom bezpłatnie aktywować swoje systemy operacyjne Windows. KMS (Key Management System) to zasadniczo technologia, która umożliwia aktywację niektórych usług za pośrednictwem sieci lokalnej. Usługa KMS pozwala na aktywację bez połączenia z serwerami Microsoft. Jest ona zwykle używana przez firmy, które mają wiele komputerów podłączonych do lokalnej sieci/serwera. KMSPico pomija cały proces i po prostu zastępuje istniejący klucz nowym. Generując nowy klucz, narzędzie KMSPico odracza aktywację systemu Windows (zazwyczaj o 180 dni).

KMSPico adware

KMSPico nie jest legalnym narzędziem i jest rozwijane przez cyberprzestępców, a nie korporację Microsoft. Dlatego też korzystanie z tego narzędzia jest niezgodne z regulaminem systemu operacyjnego Windows. Ponadto często jest ono dystrybuowane przez podejrzane witryny zawierające złośliwe treści. Te witryny zawierają infekcyjne pliki wykonywalne, takie jak KMSPico. Zamiast uruchomienia funkcji KMSPico, użytkownicy są często wprowadzani w błąd przy pobieraniu i uruchamianiu malware. Ponadto programiści KMSPico zachęcają użytkowników do wyłączenia wszelkich zainstalowanych aplikacji antywirusowych. Chociaż twierdzą, że narzędzie jest wolne od wirusów, jest to wątpliwe twierdzenie - prośby o wyłączenie oprogramowania antyspyware wskazują na potencjalną dystrybucję malware. Z tych powodów nie należy nigdy używać narzędzia KMSPico. Windows i MS Office powinny być aktywowane wyłącznie za pomocą oryginalnych kluczy dostarczonych przez Microsoft.

Jak wspomniano powyżej, złośliwe strony często dystrybuują malware. Jest wiele potencjalnych infekcji - wydobywanie kryptowalut, adware, porywacze przeglądarek i inne potencjalnie niechciane programy (PUP). Złośliwi górnicy kryptowaluty w gruncie rzeczy źle wykorzystują zasoby systemowe do zdobywania kryptowalut bez zgody użytkowników. Obecność takich aplikacji znacznie obniża wydajność systemu. Aby uzyskać więcej informacji na temat podejrzanych górników kryptowaluty, kliknij tutaj. Aplikacje typu adware są zaprojektowane tak, aby generować natrętne reklamy (kuponowe, banerowe, pop-up itp.). Aby to osiągnąć, twórcy adware wykorzystują narzędzia umożliwiające umieszczanie treści graficznych stron trzecich na dowolnej stronie. W związku z tym reklamy często zakrywają treści odwiedzanych stron, co znacznie zmniejsza komfort przeglądania. Ponadto natrętne reklamy często przekierowują do złośliwych stron i/lub wykonują skrypty, które pobierają/instalują malware. Dlatego nawet jedno kliknięcie może spowodować infekcje komputerowe wysokiego ryzyka. Porywacze przeglądarki infiltrują przeglądarki internetowe (zazwyczaj Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox) i promują fałszywe wyszukiwarki. Na przykład, ci porywacze przypisują nowe domyślne ustawienia do adresu URL nowej karty, strony domowej i wyszukiwarki do określonych adresów URL. Ponadto ponownie przypisują te ustawienia, gdy podejmowane są próby ich zmiany. W związku z tym użytkownicy nie mogą przywrócić przeglądarek do ich wcześniejszych stanów i są zmuszeni do odwiedzania fałszywych stron. Adware, porywacze przeglądarki i inne potencjalnie niechciane programy mogą również zbierać wrażliwe dane. Lista zebranych danych obejmuje zwykle (ale nie ogranicza się do) naciśnięcia klawiszy, adresy URL odwiedzanych stron, przeglądane strony, zapytania wyszukiwania, adresy IP (Protokołu Internetowego) i dostawców usług internetowych (ISP). Zgromadzone informacje często zawierają dane osobowe, które przestępcy sprzedają stronom trzecim, które z kolei generują przychody poprzez niewłaściwe wykorzystanie tych danych. Dlatego śledzenie danych może prowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. Potencjalnie niechciane programy powinny zostać natychmiast odinstalowane. Niektóre PUP są ukryte, a użytkownicy nie mogą ich usunąć ręcznie. Dlatego zalecamy, aby przeskanować system za pomocą uzasadnionego oprogramowania antywirusowego/antyspyware, aby usunąć wszystkie PUP i wszelkie pozostałości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa KMSPico (malware)
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, spyware
Nazwy wykrycia (KMSpico v.10.2.0.zip) Avast (Win32:PUP-gen [PUP]), BitDefender (Application.Hacktool.KMSAuto.N), ESET-NOD32 (a variant of MSIL/HackTool.IdleKMS.E potentially unsafe), Kaspersky (HackTool.MSIL.KMSAuto.dh), pełna lista (VirusTotal)
Objawy Trojany są zaprojektowane do podstępnej infiltracji komputera ofiary i pozostawania cichymi, w wyniku czego na komputerze ofiary nie ma jasno widocznych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-maila, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, złamane oprogramowanie, fałszywe oszustwa gier komputerowych.
Zniszczenie Skradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować KMSPico (malware), nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.

Podobnie jak w przypadku KMSPico, niektóre PUP oferują różne przydatne funkcje, jednak są przeznaczone wyłącznie do generowania przychodów dla programistów. Obietnice dostarczenia "przydatnych funkcji" to jedynie próby nakłonienia użytkowników do instalacji danego oprogramowania. Zamiast przynosić prawdziwą wartość, PUP stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa przeglądania Internetu.

Jak KMSPico przeniknął do mojego komputera?

KMSPico ma swoją oficjalną stronę do pobrania, jednak jest często dystrybuowane za pośrednictwem złośliwych stron internetowych. W rzeczywistości strony te jedynie dystrybuują KMSPico - albo nazywają złośliwe aplikacje nazwą KMSPico, bądź rozwijają nieoficjalne narzędzia pobierania/instalacji, które "dołączają" nieuczciwe oprogramowanie. "Sprzedaż wiązana" to potajemna instalacja potencjalnie niechcianych programów wraz ze zwykłym oprogramowaniem/aplikacjami. Deweloperzy ukrywają „dołączone" programy w ramach "Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawień (lub innych sekcji) procesów pobierania/instalacji. Wielu użytkowników spieszy się z tymi procedurami i pomija ich kroki. W ten sposób narażają swoje systemy na ryzyko różnych infekcji. Programiści KMSPico proszą użytkowników o wyłączenie programów antywirusowych, a zatem KMSPico może również "dołączać" podejrzane programy.

Jak uniknąć instalacji malware?

Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego należy zachować ostrożność podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania oprogramowania. Używaj tylko legalnych aplikacji, które nie są rozwijane przez cyberprzestępców. Ponadto pobieraj oprogramowanie tylko z oficjalnych źródeł, a najlepiej za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji zarabiają na wykorzystywaniu metody "sprzedaży wiązanej" - nie korzystaj z nich. Ponadto cyberprzestępcy inwestują wiele zasobów w projektowanie natrętnych reklam - większość wydaje się być zgodna z prawem, a ustalenie, czy reklamy te pochodzą z odwiedzanej (legalnej) strony internetowej, jest praktycznie niemożliwe. Jednak po kliknięciu przekierowują one do podejrzanych stron (z hazardem, ankietami, pornografią itd.). Wyświetlanie tych reklam wskazuje na potencjalną infekcję komputera. Jeśli je napotkasz, natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje/wtyczki przeglądarki i przeskanuj cały system za pomocą legalnego pakietu antywirusowego.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie KMSPico (malware): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się KMSPico (malware). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
KMSPico (malware) kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania KMSPico (malware) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się KMSPico (malware) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.