FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware Words z twojego systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus Words
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest malware Words?

Words to nazwa złośliwego programu, który nasz zespół badawczy wykrył podczas inspekcji fałszywych witryn pobierania pirackiego oprogramowania. Malware może wymusić otwieranie podejrzanych i niebezpiecznych witryn internetowych, a także może mieć inne szkodliwe właściwości.

Warto zauważyć, że ten program próbuje uniknąć wykrycia użytkownika za pomocą ikony Microsoft Word i nazwy procesu „words" w Menedżerze zadań.

Folder instalatora malware Words

Przegląd malware Words

Po zainstalowaniu Words na naszej maszynie testowej dowiedzieliśmy się, że wymusza ono otwieranie różnych stron internetowych. Zwykle oprogramowanie o takich możliwościach powoduje przekierowania na strony promujące podejrzane treści (hazard, pornografię, randki dla dorosłych itp.), oszustwa internetowe (phishing, fałszywe: alerty o wirusach i nieaktualnym oprogramowaniu, loterie, programy nagród, prezenty itp.), niechciane i niebezpieczne aplikacje, a nawet malware.

Nie jest wykluczone, że Words będzie miało dodatkowe złośliwe funkcje. Złośliwe oprogramowanie jest często wielofunkcyjne, a programiści często dodają do niego funkcje.

Do najczęstszych funkcji należą: instalowanie innego malware (infekcje łańcuchowe), szpiegowanie (np. zapisywanie naciśnięć klawiszy, nagrywanie dźwięku i obrazu przez mikrofony i kamery internetowe itp.), szyfrowanie danych i/lub blokowanie ekranu urządzenia (ransomware), nadużywanie zasobów systemowych w celu generowania kryptowaluty (koparki kryptowalutowe), wydobywanie plików i danych z systemów oraz zainstalowanych aplikacji, zamienianie informacji skopiowanych do schowka itd.

Co więcej, instalator zawierający Words był również dołączony do innego niechcianego oprogramowania. Dlatego użytkownicy mogą również napotkać infekcje adware, porywaczy przeglądarki i inne.

Podsumowując, infekcje Words mogą prowadzić do poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości. Jeśli podejrzewasz, że Words przeniknął do twojego systemu, zalecamy użycie antywirusa, aby go bezzwłocznie usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Words
Typ zagrożenia Złośliwe oprogramowanie, niechciane przekierowania, niechciane reklamy, wirus pop-up
Nazwy wykrycia (złośliwego instalatora) Avast (Win32:Trojan-gen), Combo Cleaner (Dropped:Trojan.GenericKD.49007540), ESET-NOD32 (wiele wykryć), Kaspersky (Trojan.Win32.Agent.xapfll), Microsoft (Trojan:MSIL/RedLineStealer.AH!MTB), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (Words) Avast (Win32:AdwareX-gen [Adw]), Combo Cleaner (Gen:Variant.Bulz.543135), ESET-NOD32 (wariant MSIL/Adware.CsdiMonetize.B), Kaspersky (Trojan-Downloader.MSIL.CSDI.gen), Microsoft (Trojan:Win32/Conteban.A!ml), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa zwodniczego procesu words
Objawy Nieproszone przekierowania do podejrzanych i potencjalnie złośliwych witryn.
Metody dystrybucji „Pirackie” instalatory oprogramowania, zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika.
Zniszczenie Zmniejszona wydajność komputera, poważne problemy z prywatnością, możliwe dodatkowe infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware

Mamy duże doświadczenie w badaniu infekcji malware — przeanalizowaliśmy tysiące szkodliwych programów. Dllhost.exe malware3Ex2BJT2aiqDJKPAFeuWMbB4T6MhML384pBurmilla Stealer - to tylko kilka przykładów naszych najnowszych znalezisk.

Złośliwe oprogramowanie może mieć szeroki zakres funkcji, które mogą występować w różnych kombinacjach. Jednak niezależnie od sposobu działania malware – jego obecność w systemie zagraża bezpieczeństwu urządzenia/użytkownika. Dlatego wszystkie zagrożenia muszą zostać usunięte natychmiast po wykryciu.

Jak zainstalowano Words na moim komputerze?

Pobraliśmy Words z fałszywej witryny pobierania pirackiego oprogramowania. Jednak ten program jest prawdopodobnie rozsyłany również przy użyciu innych metod.

Do najpopularniejszych technik rozsyłania złośliwego oprogramowania należą: złośliwe załączniki i linki w wiadomościach/e-mailach spamowych, pobrania drive-by (ukryte i zwodnicze), niewiarygodne kanały pobierania (np. witryny z bezpłatnym oprogramowaniem i stron trzecich, sieci udostępniania peer-to-peer itp.), narzędzia do nielegalnej aktywacji programów („łamania" zabezpieczeń), oszustwa internetowe i fałszywe aktualizacje.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi zapewnionych przez legalnych programistów.

Radzimy zachować ostrożność w przypadku poczty przychodzącej. Nie należy otwierać załączników i linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych e-mailach i wiadomościach, ponieważ może to spowodować infekcję malware.

Bardzo ważne jest posiadanie zainstalowanego i zaktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Oprogramowanie bezpieczeństwa musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli rwój komputer jest już zainfekowany Words, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to złośliwe oprogramowanie.

Zrzut ekranu konfiguratora instalacji malware Words:

Instalator malware Official Words

Zrzut ekranu procesu malware Words w Menedżerze Zadań Windows (nazwa procesu "words"):

Proces malware Words w Menedżerze zadań (words - nazwa procesu)

Zrzut ekranu fałszywej "pirackiej" witryny pobierania oprogramowania, używanej do promowania malware Words:

Fałszywa witryna z pirackim oprogramowaniem promująca malware Words

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie malware Words:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Odinstalowanie malware Words poprzez Panel sterowania

W oknie odinstalowywania programów poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych aplikacji, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianej aplikacji, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie adware z przeglądarek internetowych:

W czasie badań malware Words nie zainstalowało żadnych wtyczek do przeglądarek w przeglądarkach Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox, jednak było dołączone do adware. Dlatego zaleca się usunięcie wszystkich potencjalnie niechcianych dodatków przeglądarki ze swoich przeglądarek internetowych.

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie reklam Words z Google Chrome krok 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz „Więcej narzędzi" i kliknij „Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki przeglądarki i usuń je.

Usuwanie reklam Words z Google Chrome krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem wirus words, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie reklam Words z Mozilla Firefox krok 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz „Dodatki". Kliknij „Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszelkie ostatnio zainstalowane wtyczki przeglądarki.

Usuwanie reklam Words z Mozilla Firefox krok 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem wirus words, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/23828-words-malware

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware Words. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, usunięcie Words nie wymaga tak drastycznych środków.

Jakie są największe problemy, które może powodować malware Words?

Zagrożenia stwarzane przez złośliwy program zależą od jego możliwości i sposobu działania cyberprzestępców. Words ma na celu wymuszanie otwierania zwodniczych i złośliwych witryn, które mogą powodować poważne problemy. Ogólnie rzecz biorąc, infekcje malware mogą powodować poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości.

Jaki jest cel złośliwego oprogramowania Words?

Głównym celem malware jest generowanie przychodów dla atakujących. Jednak złośliwe programy mogą być również wykorzystywane do rozśmieszania cyberprzestępców, zakłócania procesów (np. stron internetowych, usług, firm, organizacji itp.), przeprowadzania osobistych wendet i przeprowadzania ataków motywowanych politycznie/geopolitycznie.

Jak malware Words przeniknęło do mojego komputera?

Words było w szczególności rozpowszechniane za pośrednictwem fałszywych stron internetowych z ofertami pirackiego oprogramowania do pobrania. Najczęściej używane metody dystrybucji złośliwego oprogramowania to: pobrania drive-by, e-maile i wiadomości spamowe, oszustwa internetowe, nieoficjalne witryny i strony z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, sieci wymiany peer-to-peer, fałszywe aktualizacje i nielegalne narzędzia aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń). Niektóre złośliwe programy są również zdolne do samodzielnego rozsyłania się poprzez sieci lokalne i wymienne urządzenia pamięci masowej (np. zewnętrzne dyski twarde, dyski flash USB itp.).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner jest przeznaczony do skanowania systemów i wykrywania oraz eliminowania infekcji malware. Jest w stanie usunąć większość znanych infekcji złośliwego oprogramowania. Należy jednak podkreślić, że wykonanie pełnego skanowania systemu jest niezbędne, ponieważ wysokiej klasy malware zwykle chowa się głęboko w systemie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Words kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Words na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.