FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć złodzieja Burmilla z zainfekowanego komputera

Znany również jako: Złodziej informacji Burmilla
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest Burmilla?

Burmilla to nazwa złośliwego oprogramowania kradnącego informacje. Kradnie ono dane z niektórych aplikacji i klientów, przeglądarek i portfeli kryptowalutowych. Ponadto przechwytuje zrzuty ekranu i uzyskuje informacje o systemie (oraz informacje o plikach przechowywanych na zainfekowanym komputerze).

Malware Burmilla

Szczegółowe informacje o złodzieju Burmilla

Burmilla zbiera informacje z przeglądarek internetowych (zwykle malware kradnące informacje zbiera hasła, dane autouzupełniania, pliki cookie i inne dane) oraz pliki wallet.dat. wallet.dat to plik, który zawiera adres Bitcoin i klucz prywatny umożliwiający dostęp do tego adresu i innych danych.

Ponadto Burmilla kradnie informacje z klientów/kont FileZilla, Steam i Discord oraz zbiera informacje systemowe oraz informacje o plikach przechowywanych na komputerze. Dodatkowo może robić zrzuty ekranu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Złodziej informacji Burmilla
Typ zagrożenia Wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Avast (Win32:SpywareX-gen [Trj]), Combo Cleaner (Trojan.GenericKD.50251967), ESET-NOD32 (wariant MSIL/Spy.Agent.CVR), Kaspersky (HEUR:Trojan-Spy.MSIL.Stealer.gen), Microsoft (Trojan:MSIL/FormBook.CD!MTB), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Złodzieje informacji mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i milczenie, dzięki czemu na zainfekowanej maszynie nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, pirackie oprogramowanie.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o złodzieju Burmilla

Burmilla to złośliwe oprogramowanie, które może zostać wykorzystane do przejęcia kont osobistych (np. mediów społecznościowych, kont bankowych, kont e-mail) oraz kradzieży kryptowalut i tożsamości. To malware jest najprawdopodobniej zaprojektowane do cichego działania i unikania wykrycia. Więcej przykładów złodziei informacji to Stealerium, Prynt Stealer i Whisper Stealer.

Jak Burmilla dostał się na mój komputer?

Zwykle cyberprzestępcy mają na celu nakłonienie użytkowników do wykonania złośliwych plików za pomocą pobrań drive-by, plików pobranych z pirackich witryn pobierania oprogramowania (i innych podejrzanych źródeł) lub złośliwych załączników/plików do wiadomości e-mail pobranych za pośrednictwem linków. W innych przypadkach malware jest dystrybuowane za pośrednictwem fałszywych aktualizacji i pewnego rodzaju trojanów.

Większość cyberprzestępców wykorzystuje złośliwe dokumenty Microsoft Office lub PDF, pliki JavaScript, pliki archiwów (pliki wyodrębnione z ZIP, RAR lub innych plików archiwalnych) lub pliki wykonywalne, aby nakłonić użytkowników do zainfekowania ich komputerów malware.

Przykładami niewiarygodnych źródeł pobierania plików i oprogramowania wykorzystywanego do rozsyłania malware są nieoficjalne strony internetowe, zewnętrzne konfiguratory pobierania, sieci P2P, strony z bezpłatnym hostingiem plików i podobne źródła.

Jak uniknąć instalacji malware?

Używaj oficjalnych witryn i bezpośrednich linków jako źródeł pobierania oprogramowania. Poprawnie zaktualizuj i aktywuj już zainstalowane oprogramowanie – wykonuj to za pomocą narzędzi zapewnionych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Nie otwieraj linków ani załączników/plików prezentowanych w podejrzanych e-mailach. Szczególnie, gdy e-maile te są nieistotne i pochodzą z nieznanych adresów.

Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Złodziej informacji Burmilla promowany na forum hakerskim (GIF):

Złodziej burmilla promowany na forum hakerskim

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

krok ręcznego usuwania złośliwego oprogramowania 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Czesto zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware Stealium. Czy należy sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Możesz usunąć to malware, wykonując czynności opisane powyżej. Formatowanie urządzenia pamięci masowej nie jest konieczne, aby usunąć malware Burmilla.

Jakie są największe problemy, które może powodować malware?

To zależy od rodzaju złośliwego oprogramowania. Najczęstsze problemy to utrata pieniędzy, zaszyfrowanie danych, porwanie kont osobistych i kradzież tożsamości.

Jaki jest cel malware Burmilla?

To malware kradnie informacje z przeglądarek i plików wallet.dat oraz dane klientów Steam, FileZilla i Discord. Przechwytuje również zrzuty ekranu i zbiera informacje o systemie oraz informacje z plików przechowywanych na komputerze.

Jak malware dostało się na mój komputer?

Zwykle złośliwe oprogramowanie jest rozpowszechniane za pośrednictwem e-maili (załączników lub zawartych w nich linków), stron do pobierania pirackiego oprogramowania i innych niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania (lub plików). W niektórych przypadkach cyberprzestępcy używają trojanów, fałszywych aktualizacji i podobnych metod do dystrybucji malware.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane złośliwe oprogramowanie. Ponieważ wysokiej klasy malware zwykle ukrywa się głęboko w systemie, wymagane jest przeprowadzenie pełnego skanowania systemu w celu jego wykrycia i usunięcia.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Złodziej informacji Burmilla kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Złodziej informacji Burmilla na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.