FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie uszustwa, jak Someone matched with you on Tinder!

Znany również jako: Oszustwo Someone matched with you on Tinder!
Poziom zniszczenia: Średni

Jakim oszustwem jest "Someone matched with you on Tinder!"?

Nasz zespół przeanalizował ten e-mail i stwierdził, że jest to fałszywe powiadomienie e-mail od Tindera z informacją, że ktoś do ciebie pasuje. Warto wspomnieć, że Tinder faktycznie wysyła takie powiadomienia do swoich użytkowników. Jednak ten jest wysyłany przez oszustów, którzy próbują nakłonić użytkowników do otwarcia zwodniczej strony.

Oszustwo e-mailowe Someone matched with you on Tinder!

Więcej informacji o oszustwie e-mailowym "Someone matched with you on Tinder!"

To fałszywe powiadomienie e-mail z Tindera rzekomo pozwala dowiedzieć się, kto został do ciebie dopasowany i radzi włączyć powiadomienia push. Zawiera hiperlink „FIND OUT WHO" przeznaczony do otwierania strony internetowej twierdzącej, że nie jest to serwis randkowy. Ta strona ostrzega odwiedzających, że odwiedzający muszą odpowiedzieć na kilka pytań, zanim zobaczą listę i zdjęcia kobiet, które mieszkają w pobliżu i są gotowe na seks.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że oszuści wykorzystają ten e-mail do nakłonienia odbiorców do podania poufnych informacji. Przeanalizowaliśmy wiele oszustw e-mailowych i stwierdziliśmy, że większość z nich służy do wydobywania danych karty kredytowej, danych logowania lub innych informacji. Ponadto oszuści wykorzystują takie wiadomości, aby nakłonić odbiorców do wysłania pieniędzy lub nawet pobrania malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo e-mailowe Someone Matched With You On Tinder!
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Ktoś został do Ciebie dopasowany poprzez aplikację Tinder
Powiązana domena urflirtyjoy[.]com
Nazwy wykrycia (urflirtyjoy[.]com) alphaMountain.ai (podejrzany), Fortinet (podejrzany), ESET (podejrzany), Forcepoint ThreatSeeker (podejrzany), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP 104.21.25.58
Przebranie Powiadomienie z Tindera
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe wyskakujące reklamy online, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędami pisowni.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniędzy, kradzież tożsamości.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o podobnych oszustwach

Więcej przykładów oszustw e-mailowych to "Binance Email Scam", "Raiffeisen Bank Email Scam", "New Policy Notice Email Scam". Zwykle są one zamaskowane jako oficjalne pisma od legalnych podmiotów (firm, banków, instytucji rządowych itp.). Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, e-maile mogą być wykorzystywane do rozsyłania malware.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Wiadomości e-mail używane do dystrybucji złośliwego oprogramowania zawierają złośliwe załączniki/pliki lub linki. W obu przypadkach cel takich e-maili jest taki sam – nakłonienie odbiorców do pobrania i uruchomienia malware. Cyberprzestępcy wykorzystują złośliwe dokumenty MS Office, PDF (lub inne), pliki JavaScript, pliki wykonywalne, archiwa i inne pliki w celu rozpowszechniania malware.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie klikaj linków ani nie otwieraj załączników prezentowanych w podejrzanych e-mailach (nieistotnych wiadomościach wysłanych z nieznanych lub podejrzanych adresów). Sprawdź e-maile przed otwarciem ich zawartości. Używaj również oficjalnych witryn i platform jako źródeł pobierania oprogramowania (lub plików).

Nie ufaj plikom i programom pobranym z nieoficjalnych stron, za pomocą zewnętrznych programów pobierania, sieci P2P itp. Dbaj o aktualność systemu operacyjnego i zainstalowanego oprogramowania. Nigdy nie używaj narzędzi innych firm do aktualizacji lub aktywacji. Należy to zrobić za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez oficjalnych twórców oprogramowania.

Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail "Someone matched with you on Tinder!":

Subject: It's a Match!


Someone matched with you on Tinder!
FIND OUT WHO
Tip: Turn on push notifications
Turn on push notifications to see your new matches immediately.
    
Follow us         
Instagram         Twitter         Facebook
    
    This email was sent by Tinder.
8833 Sunset Blvd. West Hollywood 90069
©2022 Match Group, LLC. | Privacy Policy

Zrzut ekranu promowanej strony dla dorosłych:

Strona phishingowa oszustwa e-mailowego someone matched with you on tinder

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Typy złośliwych wiadomości e-mailowych:

Phishing email icon E-maile phishingowe

Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują zwodnicze e-maile, aby nakłonić użytkowników internetu do podania swoich poufnych informacji prywatnych, na przykład danych logowania do różnych usług online, kont e-mail lub informacji bankowych online.

Takie ataki nazywane są phishingiem. W ataku phishingowym cyberprzestępcy zwykle wysyłają wiadomość e-mail z logo popularnej usługi (na przykład Microsoft, DHL, Amazon, Netflix), tworzą wrażenie pilności (zły adres wysyłki, nieaktualne hasło itp.) i umieszczają link, który mają nadzieję ich potencjalne ofiary klikną.

Po kliknięciu linku prezentowanego w takiej wiadomości ofiary są przekierowywane na fałszywą stronę internetową, która wygląda identycznie lub bardzo podobnie do oryginalnej. Ofiary są następnie proszone o podanie hasła, danych karty kredytowej lub innych informacji, które zostały skradzione przez cyberprzestępców.

Email-virus icon E-maile ze złośliwymi załącznikami

Innym popularnym wektorem ataku jest poczta spamowa ze złośliwymi załącznikami, które infekują komputery użytkowników malware. Złośliwe załączniki zwykle zawierają trojany zdolne do kradzieży haseł, informacji bankowych i innych poufnych informacji.

W przypadku takich ataków głównym celem cyberprzestępców jest nakłonienie potencjalnych ofiar do otwarcia zainfekowanego załącznika do wiadomości e-mail. Aby osiągnąć ten cel, wiadomości e-mail wspominają zwykle o ostatnio otrzymanych fakturach, faksach lub wiadomościach głosowych.

Jeśli potencjalna ofiara wpadnie w pułapkę i otworzy załącznik, jej komputery zostaną zainfekowane, a cyberprzestępcy mogą zebrać wiele poufnych informacji.

Chociaż jest to bardziej skomplikowana metoda kradzieży danych osobowych (filtry spamu i programy antywirusowe zwykle wykrywają takie próby), jeśli cyberprzestępcy będą skuteczni, mogą uzyskać znacznie szerszy wachlarz danych i zbierać informacje przez długi czas.

Sextortion email icon E-maile wyłudzenia seksualnego

To jest rodzaj phishingu. W takim przypadku użytkownicy otrzymują wiadomość e-mail z informacją, że cyberprzestępca może uzyskać dostęp do kamery internetowej potencjalnej ofiary i ma nagranie wideo przedstawiające masturbację.

Aby pozbyć się wideo, ofiary proszone są o zapłacenie okupu (zwykle przy użyciu Bitcoin lub innej kryptowaluty). Niemniej jednak wszystkie te twierdzenia są fałszywe — użytkownicy, którzy otrzymują takie wiadomości, powinni je zignorować i usunąć.

Jak rozpoznać złośliwy e-mail?

Chociaż cyberprzestępcy starają się, aby ich wiadomości z przynętą wyglądały na wiarygodne, oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, próbując wykryć e-mail phishingowy:

  • Sprawdź adres e-mail nadawcy („od"): Najedź kursorem myszy na adres „od" i sprawdź, czy jest prawidłowy. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, sprawdź, czy adres e-mail to @microsoft.com, a nie coś podejrzanego, takiego jak @m1crosoft.com, @microsoft.com, @account-security-noreply.com itp.
  • Sprawdź ogólne powitania: Jeśli powitanie w wiadomości brzmi „Szanowny użytkowniku", „Szanowny @twojamail.com", „Szanowny drogi kliencie", powinno to wzbudzić podejrzliwość. Najczęściej firmy zwracają się do ciebie po imieniu. Brak tych informacji może sygnalizować próbę phishingu.
  • Sprawdź linki w wiadomości e-mail: Umieść wskaźnik myszy nad linkiem przedstawionym w e-mailu. Jeśli link wydaje się podejrzany, nie klikaj go. Przykładowo, jeśli otrzymałeś wiadomość od Microsoft, a link w wiadomości wskazuje, że prowadzi do adresu firebasestorage.googleapis.com/v0... nie powinieneś mu ufać. Najlepiej nie klikać żadnych linków w e-mailach, a najpierw odwiedzić witrynę firmy, która wysłała ci wiadomość.
  • Nie ufaj ślepo załącznikom wiadomości e-mail: Najczęściej legalne firmy proszą cię o zalogowanie się na ich stronie internetowej i przejrzenie znajdujących się tam dokumentów. Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail z załącznikiem, dobrym pomysłem jest przeskanowanie jej programem antywirusowym. Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail są powszechnym wektorem ataku wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko otwarcia phishingu i złośliwych wiadomości e-mail, zalecamy użycie Combo Cleaner

Przykład spamowej wiadomości e-mail:

Przykład e-maila spamowego

Co zrobić jeśli dałeś się oszukać e-mailowi ze spamem?

  • Jeśli kliknąłeś link w wiadomości phishingowej i wprowadziłeś hasło - pamiętaj o jak najszybszej zmianie hasła. Zwykle cyberprzestępcy zbierają skradzione dane uwierzytelniające, a następnie sprzedają je innym grupom, które wykorzystują je do złośliwych celów. Jeśli zmienisz hasło w odpowiednim czasie, istnieje szansa, że przestępcy nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.
  • Jeśli podałeś dane swojej karty kredytowej - jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i wyjaśnij sytuację. Istnieje duża szansa, że będziesz musiał anulować zagrożoną kartę kredytową i uzyskać nową.
  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki kradzieży tożsamości - powinieneś natychmiast skontaktować się z Federalną Komisją Handlu. Ta instytucja zbierze informacje o twojej sytuacji i stworzy osobisty plan naprawczy.
  • Jeśli otworzyłeś złośliwy załącznik - twój komputer jest prawdopodobnie zainfekowany i powinieneś go przeskanować za pomocą renomowanej aplikacji antywirusowej. W tym celu zalecamy użycie Combo Cleaner.
  • Pomóż innym użytkownikom internetu - zgłaszaj e-maile phishingowe do Roboczej Grupy Antyphishingowej, Centrum Skarg Przestępczości Internetowej, Narodowego Centrum Informacji o Przestępstwach Finansowych i Departamentu Sprawiedliwości USA.

Często zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że oszuści uzyskali twój adres e-mail po naruszeniu bezpieczeństwa danych. Wysłali tego e-maila na wszystkie adresy w swojej bazie danych, nawet do osób, które nie używają Tindera. Mówiąc najprościej, ten e-mail nie jest osobisty.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co mam zrobić?

Jeśli podałeś dane logowania do konta (nazwę użytkownika, adres e-mail, hasło lub inne dane uwierzytelniające), natychmiast zmień wszystkie hasła. W innych przypadkach (jeśli podałeś dane karty kredytowej, dane dowodu osobistego lub inne tego rodzaju dane), skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Pobrałem i otworzyłem plik załączony do wiadomości e-mail służącej do dystrybucji malware. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Jeśli plik dołączony do e-maila był dokumentem Microsoft Office i otworzyłeś go, ale nie włączyłeś poleceń makr, oznacza to, że komputer nie jest zainfekowany. Jeśli jednak był to plik wykonywalny, prawdopodobnie twój komputer jest zainfekowany. Zależy to od typu otwieranego pliku.

Przeczytałem e-mail, ale nie otworzyłem załącznika. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, wiadomość e-mail nie może zainfekować komputera (otwarcie e-maila jest nieszkodliwe).

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku do wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć prawie wszystkie znane malware. Ważne jest, aby wiedzieć, że wysokiej klasy złośliwe oprogramowanie często ukrywa się głęboko w systemie operacyjnym. Dlatego komputer zainfekowany tego rodzaju złośliwym oprogramowaniem musi zostać przeskanowany przy użyciu opcji pełnego skanowania.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Oszustwo Someone matched with you on Tinder! kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Oszustwo Someone matched with you on Tinder! na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.