FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć rozszerzenie przeglądarki typu adware Ask Ali

Znany również jako: Reklamy Ask Ali
Typ: Adware
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest rozszerzenie przeglądarki Ask Ali?

Nasi badacze odkryli rozszerzenie przeglądarki Ask Ali podczas inspekcji zwodniczych stron pobierania. To rozszerzenie obiecuje łatwy dostęp do „jednej z najbardziej znanych usług zakupów online". Nazwa rozszerzenia i obrazy użyte na jego oficjalnej stronie internetowej sugerują, że platformą handlu elektronicznego, o którym mowa, jest AliExpress. Należy jednak podkreślić, że to oprogramowanie nie jest w żaden sposób powiązane z AliExpress ani Alibaba Group.

Po analizie doszliśmy do wniosku, że rozszerzenie przeglądarki Ask Ali działa jako oprogramowanie reklamowe (adware).

Adware Ask Ali proszące o pozwolenia

Przegląd adware Ask Ali

Po pomyślnym zainstalowaniu na naszym urządzeniu testowym, Ask Ali zaczęło prowadzić natrętne kampanie reklamowe – tj. wyświetlać różne reklamy.

Należy wspomnieć, że oprogramowanie obsługujące reklamy może wymagać spełnienia określonych warunków, aby działać zgodnie z założeniami. Przykładowo, może nie wyświetlać reklam, jeśli przeglądarka/system lub geolokalizacja użytkownika są niezgodne, użytkownicy nie odwiedzają określonych stron internetowych lub podobnych. Niezależnie od tego, czy Ask Ali (czy inne adware) wyświetla reklamy – jego obecność w systemie zagraża bezpieczeństwu urządzenia i użytkownika.

Reklamy wyświetlane przez adware promują przede wszystkim podejrzane/szkodliwe witryny i oprogramowanie, oszustwa internetowe, a nawet malware. Niektóre natrętne reklamy mogą po kliknięciu wprowadzić oprogramowanie do systemów.

Renomowani programiści/twórcy raczej nie będą promować swoich produktów za pomocą tej metody reklamowej, jednak takie produkty można napotkać za pośrednictwem tych reklam. Ten marketing legalnych produktów jest wykorzystywany głównie przez oszustów, którzy nadużywają programów partnerskich w celu uzyskania nielegalnych prowizji.

Ponadto Ask Ali ma funkcje śledzenia danych. Oprogramowanie wspierane przez reklamy zwykle zbiera dane przeglądania, dane osobowe, nazwy użytkownika/hasła, informacje bankowe itp. Następnie zarabia się na zebranych danych poprzez ich sprzedaż stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom).

Podsumowując, obecność oprogramowania takiego jak Ask Ali na urządzeniach może prowadzić do infekcji systemu, poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy Ask Ali
Typ zagrożenia Adware, niechciane reklamy, wirus pop-up
Rozszerzenie(a) przeglądarki Ask Ali
Rzekoma funkcjonalność Łatwy dostęp do witryny e-commerce
Objawy Oglądanie reklam niepochodzących z przeglądanych witryn. Natrętne reklamy pop-up. Zmniejszona prędkość przeglądania internetu.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player.
Zniszczenie Zmniejszona wydajność komputera, śledzenie przeglądarki - problemy z prywatnością, możliwe dodatkowe infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady adware

Przeanalizowaliśmy tysiące próbek adware, a Buyers Assistant, Best Converter Online, External Links Tool to tylko kilka ich przykładów. To oprogramowanie zwykle wygląda na oryginalne i nieszkodliwe. Oferuje również „użyteczne" funkcje, które rzadko działają zgodnie z obietnicą, a w większości przypadków w ogóle nie działają.

Jak zainstalowano Ask Ali na moim komputerze?

Pozyskaliśmy Ask Ali z jej „oficjalnej" witryny promocyjnej, a także odkryliśmy, że to rozszerzenie przeglądarki jest przesyłane przez zwodniczą stronę pobierania.

Użytkownicy rzadko wchodzą celowo na takie strony. Większość uzyskuje do nich dostęp za pośrednictwem błędnie wpisanych adresów URL lub przekierowań spowodowanych przez natrętne reklamy, spamowe powiadomienia przeglądarki, witryny korzystające z nieuczciwych sieci reklamowych lub zainstalowane oprogramowanie reklamowe (z funkcjami wymuszania otwierania przeglądarki).

„Sprzedaż wiązana" – dołączanie różnych dodatków do instalatorów zwykłych programów jest również używana do rozsyłania adware. Pobieranie produktów z podejrzanych źródeł (np. nieoficjalnych witryn i stron z freeware do pobrania, sieci udostępniania peer-to-peer itp.) oraz pospieszanie instalacji zwiększają ryzyko wpuszczenia dołączonych produktów do systemu.

Ponadto po kliknięciu niektóre natrętne reklamy mogą pobrać/zainstalować oprogramowanie reklamowe bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji adware?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania i pobieranie go wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów. Procesy instalacji należy traktować z ostrożnością, np. czytając warunki, sprawdzając dostępne opcje, korzystając z „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i rezygnując ze wszystkich dodatków.

Zalecamy również zachowanie ostrożności podczas przeglądania, ponieważ oszukańcze i złośliwe produkty wyglądają zwykle nieszkodliwie. Przykładowo, natrętne reklamy wydają się uzasadnione, ale przekierowują na bardzo podejrzane witryny (np. z pornografią, randkami dla dorosłych, hazardem itp.).

Jeśli napotkasz takie reklamy i/lub przekierowania, sprawdź system i natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Ask Ali, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Zrzut ekranu oficjalnej witryny promocyjnej adware Ask Ali:

Witryna promująca adware Ask Ali

Zrzut ekranu zwodniczej witryny używanej do promowania adware Ask Ali:

Zwodnicza witryna promująca adware Ask Ali

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie adware Ask Ali:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Odinstalowanie adware Ask Ali za pomocą Panelu sterowania

W oknie odinstalowywania programów poszukaj "Ask Ali", wybierz te wpisy i kliknij "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianej aplikacji (która powoduje reklamy Ask Ali), przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie adware Ask Ali z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie reklam Ask Ali z Google Chrome krok 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz „Więcej narzędzi" i kliknij „Rozszerzenia". Zlokalizuj "Ask Ali", wybierz ten wpis i kliknij ikonę kosza.

Usuwanie reklam Ask Ali z Google Chrome krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem reklamy ask ali, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie reklam Ask Ali z Mozilla Firefox krok 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz „Dodatki". Kliknij „Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń "Ask Ali".

Usuwanie reklam Ask Ali z Mozilla Firefox krok 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem reklamy ask ali, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware reklamy ask ali ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat reklamy ask ali lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/23152-ask-ali-adware

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakie szkody może spowodować adware?

Oprogramowanie reklamowe może obniżyć jakość przeglądania i wydajność systemu. Jest również uważane za zagrożenie prywatności, ponieważ to oprogramowanie zwykle ma możliwości śledzenia danych. Ponadto reklamy wyświetlane przez oprogramowanie typu adware mogą promować podejrzane/złośliwe produkty, które mogą powodować poważne problemy.

Co robi adware?

Oprogramowanie obsługujące reklamy (adware) działa poprzez wyświetlanie reklam na odwiedzanych witrynach i/lub innych interfejsach. Może również wymusić otwieranie witryn i wydobywać prywatne dane.

Jak twórcy adware generują przychody?

Twórcy adware generują zyski, promując różne witryny, aplikacje, produkty, usługi itd. Większość przychodów pochodzi z programów partnerskich.

Czy Combo Cleaner usunie adware Ask Ali?

Tak, Combo Cleaner może skanować komputery i usuwać wykryte aplikacje typu adware. Należy wspomnieć, że ręczne usuwanie (bez pomocy oprogramowania bezpieczeństwa) może być nieskuteczne. Po (ręcznym) usunięciu samego adware – w ystemie mogą pozostać różne resztki plików. Co więcej, te pozostałości mogą nadal działać i powodować problemy. Dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie usunąć adware.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
Reklamy Ask Ali kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy Ask Ali na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.