FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie malware bankowego Xenomorph z twojego urządzenia Android

Znany również jako: Wirus Xenomorph
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest malware Xenomorph?

Odkryte przez firmę ThreatFabric, zajmującą się zapobieganiem cyberprzestępczości, Xenomorph to złośliwe oprogramowanie na Androida, które atakuje informacje bankowe.

Z naszych badań wynika, że ten szkodliwy program wciąż znajduje się w fazie rozwoju. Jednak na swojej liście docelowej ma już ponad pięćdziesiąt europejskich banków. Działania tego szkodliwego oprogramowania obejmują wiele instytucji finansowych/bankowych w Belgii, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii.

W momencie pisania tego tekstu, Xenomorph był intensywnie dystrybuowany za pośrednictwem aplikacji zwiększającej wydajność systemu, dostępnej w sklepie Google Play.

Wykrycia malware Xenomorph na VirusTotal

Przegląd Xenomorph

Xenomorph wykorzystuje usługi ułatwień dostępu Androida, aby uzyskać kontrolę nad zainfekowanym urządzeniem. Usługi te mają na celu zapewnienie dodatkowej pomocy użytkownikom w interakcji z ich urządzeniami, np. mogą czytać ekran, symulować ekran dotykowy i wykonywać inne czynności. Dlatego Xenomorph prosi o zgodę na korzystanie z usług ułatwień dostępu. Po uzyskaniu zgody nadużywa usług do wykonywania złośliwych działań.

Kiedy badaliśmy to złośliwe oprogramowanie, było ono dystrybuowane za pośrednictwem aplikacji o nazwie „Fast Cleaner" (która pobierała Xenomorph dopiero po instalacji). Dlatego ta aplikacja poprosiła o zgodę na korzystanie z usług ułatwień dostępu do Androida.

Złośliwy program potrafi wyświetlać okna nakładek, które są przedstawiane jako zaatakowana aplikacja (np. konkretna aplikacja do bankowości internetowej), zbierając w ten sposób dane logowania wpisywane przez użytkowników. Xenomorph może również pozyskiwać hasła jednorazowego użytku, np. używane w celu zwiększenia bezpieczeństwa oprogramowania bankowego. To malware może zarządzać powiadomieniami i SMS-ami (wiadomościami tekstowymi), np. nagrywać, przechwytywać itd.

Istnieją dowody na to, że Xenomorph może zostać zaktualizowany o dodatkowe funkcje do kradzieży danych, takie jak rejestrowanie klawiszy (zapisywanie naciśnięć klawiszy), ponieważ jego kod zawiera ślady takich poleceń.

Podsumowując, takie złośliwe programy przedostające się do urządzenia mogą powodować zmniejszenie wydajności systemu, poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i prowadzić do kradzieży tożsamości. Jeśli istnieje podejrzenie/wiadome, że Xenomorph (lub inne złośliwe oprogramowanie) już zainfekowało system, zdecydowanie zalecamy skorzystanie z programu antywirusowego, aby je natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Xenomorph
Typ zagrożenia Złośliwe oprogramowanie na Androida, złośliwa aplikacja, niechciana aplikacja.
Nazwy wykrycia Avast-Mobile (Android:Evo-gen [Trj]), DrWeb (Android.BankBot.11487), ESET-NOD32 (wariant Android/TrojanDropper.Agent.J), Kaspersky (HEUR:Trojan.AndroidOS.Boogr.gsh), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Urządzenie działa wolno, ustawienia systemu są zmieniane bez zgody użytkownika, pojawiają się podejrzane aplikacje, znacznie wzrasta zużycie danych i baterii, przeglądarki przekierowują na podejrzane strony internetowe, wyświetlane są natrętne reklamy.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, zwodnicze aplikacje, oszukańcze strony internetowe.
Zniszczenie Skradzione dane osobowe (wiadomości prywatne, loginy/hasła itp.), zmniejszona wydajność urządzenia, szybkie rozładowywanie baterii, zmniejszona prędkość internetu, ogromne straty danych, straty finansowe, skradziona tożsamość (złośliwe aplikacje mogą nadużywać aplikacji komunikacyjnych).
Usuwanie malware (Android) Aby usunąć infekcje malware, nasi badacze bezpieczeństwa zalecają przeskanowanie twojego urządzenia z Androidem legalnym oprogramowaniem anty-malware. Polecamy Avast, Bitdefender, ESET lub Malwarebytes.

Przykłady malware Android

Przeanalizowaliśmy dziesiątki szkodliwych programów na Androida, a WrobaMedusa, Basbanke i SharkBot to tylko kilka przykładów. Malware może mieć wiele szkodliwych funkcji, które mogą występować w różnych kombinacjach. Niezależnie od tego, jak działa malware, jego obecność na urządzeniu zagraża integralności systemu i bezpieczeństwu użytkownika.

Jak Xenomorph dostało się na moje urządzenie?

W czasie badań Xenomorph było rozpowszechniane za pośrednictwem sklepu Google Play. W szczególności platforma obsługiwała aplikację o nazwie „Fast Cleaner". Uniknęła wykrycia przez Sklep Google Play, pobierając Xenomorph po instalacji. Możliwe są jednak inne przebrania i metody dystrybucji.

Ogólnie rzecz biorąc, malware jest rozsyłane przy użyciu taktyk phishingowych i socjotechniki. Do najczęstszych technik dystrybucji należą: poczta spamowa, pobrania drive-by (ukryte i zwodnicze), nieoficjalne witryny i strony z bezpłatnymi programami do pobrania, sieci wymiany peer-to-peer, oszustwa internetowe, nielegalne narzędzia aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń) i fałszywe aktualizacje.

Aby to rozwinąć niektóre z nich, poczta spamowa (np. e-maile, SMS-y itp.) może zawierać dołączone zainfekowane pliki. Mogą też zawierać linki przekierowujące do złośliwych witryn zaprojektowanych w celu nakłonienia użytkowników do pobrania/zainstalowania malware lub takich, które mogą to zrobić bez bezpośredniej interakcji użytkownika. Pliki te mogą być plikami wykonywalnymi, archiwami, dokumentami PDF i Microsoft Office, JavaScript itp. Po otwarciu zakaźnego pliku uruchamiany jest łańcuch infekcji.

Narzędzia do „łamania" zabezpieczeń mogą infekować systemy zamiast aktywować programy licencjonowane. Fałszywe aktualizacje powodują infekcje, wykorzystując błędy nieaktualnego oprogramowania i/lub instalując malware.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzanie oprogramowania, np. unikanie produktów składających niedorzeczne obietnice, czytanie recenzji użytkowników itp. Ponadto wszystkie pobrania plików muszą być wykonywane z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Inną rekomendacją jest aktywacja i aktualizacja oprogramowania za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów.

Należy zachować ostrożność w przypadku poczty przychodzącej. Nie należy otwierać załączników i linków zawartych w podejrzanych wiadomościach e-mail, SMS-ach i innych wiadomościach, ponieważ może to doprowadzić do infekcji systemu.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego niezawodnego oprogramowania antywirusowego. Programy bezpieczeństwa muszą być używane do wykonywania regularnych skanów systemu i usuwania zagrożeń/problemów.

Wygląd pozwoleń, o które prosi malware Xenomorph przebrane jako aplikacja "Fast Cleaner":

Malware Xenomorph proszące o pozwolenia 1 Malware Xenomorph pozwolenia 2

Szybkie menu:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Chrome:

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i wybierz „Historia" w otwartym menu rozwijanym.

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Wyczyść dane przeglądania", wybierz zakładkę „ZAAWANSOWANE", wybierz zakres czasu i typy danych, które chcesz usunąć, i stuknij „Wyczyść dane".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Chrome:

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Ustawienia".

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 12)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Ustawienia witryny" i kliknij ją. Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Powiadomienia" i stuknij ją.

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Znajdź witryny, które dostarczają powiadomienia przeglądarki, stuknij je i kliknij „Wyczyść i zresetuj". Spowoduje to usunięcie uprawnień przyznanych tym witrynom w celu dostarczania powiadomień. Jednak jeśli ponownie odwiedzisz tę samą witrynę, może ona ponownie poprosić o pozwolenie. Możesz wybrać, czy udzielić tych uprawnień, czy nie (jeśli zdecydujesz się odmówić, witryna przejdzie do sekcji „Zablokowane" i nie będzie już prosić o pozwolenie).

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Chrome:

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Chrome", wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „ZARZĄDZAJ PAMIĘCIĄ", a następnie „WYCZYŚĆ WSZYSTKIE DANE" i potwierdź czynność, stukając „OK". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox:

Usuń historię przeglądania z Firefoksa w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuń historię przeglądania z Firefoksa w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Wyczyść prywatne dane" i stuknij tę opcję. Wybierz typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „WYCZYŚĆ DANE".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox:

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Odwiedź witrynę, która dostarcza powiadomienia przeglądarki, stuknij ikonę wyświetlaną po lewej stronie paska adresu URL (ikona niekoniecznie będzie oznaczać „Kłódkę") i wybierz „Edytuj ustawienia witryny".

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

W otwartym okienku pop-up zaznacz opcję „Powiadomienia" i stuknij „WYCZYŚĆ".

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Firefox:

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Firefox", wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „WYCZYŚĆ DANE" i potwierdź akcję stukając „USUŃ". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Odinstaluj potencjalnie niechciane i/lub złośliwe aplikacje:

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz potencjalnie niechcianą i/lub złośliwą aplikację, wybierz ją i stuknij „Odinstaluj". Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz usunąć wybranej aplikacji (np. wyświetla się komunikat o błędzie), spróbuj użyć „Trybu awaryjnego".

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom urządzenie z Androidem w „Trybie awaryjnym":

Tryb awaryjny" w systemie operacyjnym Android tymczasowo wyłącza uruchamianie wszystkich aplikacji innych firm. Korzystanie z tego trybu to dobry sposób na diagnozowanie i rozwiązywanie różnych problemów (np. usuwanie złośliwych aplikacji, które uniemożliwiają to, gdy urządzenie działa „normalnie").

Uruchamianie urządzenia z systemem Android w trybie awaryjnym

Naciśnij przycisk „Zasilanie" i przytrzymaj go, aż zobaczysz ekran „Wyłącz". Stuknij ikonę „Wyłącz" i przytrzymaj ją. Po kilku sekundach pojawi się opcja „Tryb awaryjny" i będzie można ją uruchomić ponownie uruchamiając urządzenie.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź zużycie baterii w różnych aplikacjach:

Sprawdzanie zużycia baterii różnych aplikacji w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Konserwacja urządzenia" i stuknij tę opcję.

Sprawdzanie zużycia baterii różnych aplikacji w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Bateria" i sprawdź użycie każdej aplikacji. Legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownika i oszczędzać energię. Dlatego wysokie zużycie baterii może wskazywać, że aplikacja jest złośliwa.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź wykorzystanie danych różnych aplikacji:

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Połączenia" i stuknij tę opcję.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Użycie danych" i wybierz tę opcję. Podobnie jak w przypadku baterii, legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zminimalizować zużycie danych. Dlatego znaczne wykorzystanie danych może wskazywać na obecność złośliwej aplikacji. Pamiętaj, że niektóre złośliwe aplikacje mogą być zaprojektowane do działania tylko wtedy, gdy urządzenie jest połączone z siecią bezprzewodową. Z tego powodu należy sprawdzić użycie danych mobilnych i Wi-Fi.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Jeśli znajdziesz aplikację, która wykorzystuje znaczące dane, mimo że nigdy jej nie używasz, zdecydowanie zalecamy jej natychmiastowe odinstalowanie.

[Wróć do Spisu treści]

Zainstaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania:

Utrzymywanie aktualności oprogramowania to dobra praktyka zapewniająca bezpieczeństwo urządzeń. Producenci urządzeń nieustannie publikują różne łatki bezpieczeństwa i aktualizacje Androida, aby naprawić błędy i luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Nieaktualny system jest znacznie bardziej podatny na ataki, dlatego zawsze należy upewnić się, że oprogramowanie urządzenia jest aktualne.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aktualizacja oprogramowania" i stuknij tę opcję.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij opcję „Pobierz aktualizacje ręcznie" i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli tak, zainstaluj je natychmiast. Zalecamy również włączenie opcji „Pobieraj aktualizacje automatycznie" — pozwoli to systemowi powiadomić ię o wydaniu aktualizacji i/lub zainstalować ją automatycznie.

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć system do stanu domyślnego:

Wykonanie „Resetu do ustawień fabrycznych" to dobry sposób na usunięcie wszystkich niechcianych aplikacji, przywrócenie ustawień systemowych do wartości domyślnych i ogólne wyczyszczenie urządzenia. Pamiętaj również, że wszystkie dane w urządzeniu zostaną usunięte, w tym zdjęcia, pliki wideo/audio, numery telefonów (przechowywane w urządzeniu, a nie na karcie SIM), wiadomości SMS itd. Oznacza to, że urządzenie zostanie przywrócone do stanu początkowego/fabrycznego.

Możesz także przywrócić podstawowe ustawienia systemowe lub po prostu ustawienia sieciowe.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Informacje o telefonie" i stuknij tę opcję.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Resetuj" i stuknij tę opcję. Teraz wybierz akcję, którą chcesz wykonać:
Przywróć ustawienia" - przywróć wszystkie ustawienia systemowe do domyślnych;
Przywróć ustawienia sieciowe" - przywróć wszystkie ustawienia związane z siecią do domyślnych;
Przywróć dane fabryczne" - przywróć cały system i całkowicie usuń wszystkie zapisane dane;

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz aplikacje, które mają uprawnienia administratora:

Jeśli złośliwa aplikacja otrzyma uprawnienia administratora, może poważnie uszkodzić system. Aby urządzenie było jak najbardziej bezpieczne, zawsze sprawdzaj, które aplikacje mają takie uprawnienia i wyłączaj te, które nie powinny.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Zablokuj ekran i zabezpieczenia" i stuknij tę opcję.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Inne ustawienia zabezpieczeń", stuknij tę opcję, a następnie stuknij „Aplikacje administratora urządzenia".

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 3)

Zidentyfikuj aplikacje, które nie powinny mieć uprawnień administratora, stuknij je, a następnie stuknij „DEZAKTYWUJ".

Często zadawane pytania (FAQ)

Moje urządzenie z Androidem jest zainfekowane malware Xenomorph. Czy powinienem sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, formatowanie nie jest konieczne do usunięcia Xenomorph.

Jakie są największe problemy, które może powodować malware Xenomorph?

Zagrożenia stwarzane przez złośliwy program zależą od jego możliwości i celów cyberprzestępców. Xenomorph jest sklasyfikowany jako szkodliwe oprogramowanie bankowe i jako takie posiada różne możliwości kradzieży informacji. Dlatego główne zagrożenia związane z infekcjami Xenomorph obejmują poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i kradzież tożsamości.

Jaki jest cel złośliwego oprogramowania Xenomorph?

Większość ataków malware ma na celu generowanie przychodów dla atakujących, co prawdopodobnie dotyczy Xenomorph, ponieważ jest to złośliwe oprogramowanie bankowe. Ogólnie rzecz biorąc, złośliwe programy mogą być również wydawane dla rozrywki cyberprzestępców, aby zakłócać określone procesy (np. strony internetowe, usługi, firmy itp.) z powodu osobistej wendety lub motywacji politycznych/geopolitycznych itd.

Jak malware Xenomorph dostało się na mój komputer?

Zaobserwowano, że Xenomorph rozsyła się pod przykrywką aplikacji zwiększającej wydajność urządzenia – dystrybuowanej za pośrednictwem sklepu Google Play. Inne powszechnie stosowane techniki dystrybucji malware obejmują: pobrania drive-by, spam, kanały pobierania freeware i stron trzecich, sieci wymiany peer-to-peer, nielegalne narzędzia aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń), fałszywe aktualizacje i oszustwa online.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Xenomorph kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Xenomorph na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.