FacebookTwitterLinkedIn

Usuwanie malware trojańskiego Medusa z twojego urządzenia Android

Znany również jako: Malware Medusa
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest trojan Medusa?

Medusa to nazwa trojana bankowego, którego zbadaliśmy i przeanalizowaliśmy na próbce uzyskanej z VirusTotal. To złośliwe oprogramowanie atakuje systemy operacyjne Android; umożliwia zdalną kontrolę dostępu do zainfekowanych urządzeń i może wydobywać z nich szeroką gamę wrażliwych danych.

Początkowo Medusa był wykorzystywany przeciwko organizacjom finansowym z siedzibą w Turcji; jednak jego działalność rozprzestrzeniła się na Stany Zjednoczone, Kanadę i Europę.

Wykrycia malware Medusa na VirusTotal

Przegląd malware Medusa

Podobnie jak większość szkodliwych programów dla systemu Android, trojan Medusa wykorzystuje usługi ułatwień dostępu systemu Android w celu uzyskania dostępu i kontroli nad zaatakowanymi urządzeniami. Usługi te mają na celu pomoc użytkownikom mającym trudności w interakcji z ich urządzeniami.

Dzięki usługom ułatwień dostępu Medusa może czytać ekran, manipulować ekranem dotykowym i wykonywać inne złośliwe działania. W ten sposób trojan może uzyskać kontrolę nad urządzeniem zbliżoną do kontroli użytkownika (np. wizualizować zawartość, symulować ekran dotykowy, zatwierdzać/odrzucać działania, blokować/odblokowywać ekran itp.).

Medusa ma jednak również inne zdolności. Posiada funkcje keyloggera (tj. nagrywania naciśnięć klawiszy). Ten trojan jest również zdolny do robienia zrzutów ekranu oraz przesyłania strumieniowego audio i wideo na żywo za pośrednictwem mikrofonu i kamery urządzenia. Medusa nadużywa funkcji Android Notification Direct Reply, która pozwala mu przechwytywać i manipulować powiadomieniami.

Większość trojanów bankowych atakuje określone aplikacje bankowości internetowej, ale istnieją dowody sugerujące, że Medusa może próbować uzyskać dane logowania, ominąć procesy 2FA (uwierzytelniania dwuskładnikowego) i wykonać nieuczciwe transakcje za pośrednictwem dowolnej aplikacji bankowej.

Podsumowując, infekcje trojanem Medusa mogą powodować poważne problemy z prywatnością, znaczne straty finansowe, a nawet kradzież tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Malware Medusa
Typ zagrożenia Złośliwe oprogramowanie na Androida, złośliwa aplikacja
Nazwy wykrycia Avast-Mobile (Android:Evo-gen [Trj]), ESET-NOD32 (wariant Android/TrojanDropper.Agent.IV), Fortinet (Android/BianLian.10484!tr), Kaspersky (HEUR:Trojan-Dropper.AndroidOS.Agent.sl), Pełna lista (VirusTotal)
Objawy Urządzenie działa wolno, ustawienia systemu są zmieniane bez zgody użytkownika, pojawiają się podejrzane aplikacje, znacznie wzrasta zużycie danych i baterii, przeglądarki przekierowują na podejrzane strony internetowe, wyświetlane są natrętne reklamy.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, zwodnicze aplikacje, oszukańcze strony internetowe.
Zniszczenie Skradzione dane osobowe (wiadomości prywatne, loginy/hasła itp.), zmniejszona wydajność urządzenia, szybkie rozładowywanie baterii, zmniejszona prędkość internetu, ogromne straty danych, straty finansowe, skradziona tożsamość (złośliwe aplikacje mogą nadużywać aplikacji komunikacyjnych).
Usuwanie malware (Android) Aby usunąć nfekcje malware, nasi badacze bezpieczeństwa zalecają przeskanowanie twojego urządzenia z Androidem legalnym oprogramowaniem anty-malware. Polecamy Avast, Bitdefender, ESET lub Malwarebytes.

Przykłady trojanów bankowych

Ghimob, Basbanke i BlackRock to tylko kilka przykładów przeanalizowanych przez nas trojanów bankowych na Androida. Warto zauważyć, że malware oprogramowanie może mieć różne funkcje w różnych kombinacjach.

Popularne możliwości obejmują pobieranie/instalację dodatkowych złośliwych programów, szpiegowanie (np. nagrywanie ekranu, naciśnięcia klawiszy, audio/wideo itp.), szyfrowanie danych/blokowanie ekranu (ransomware), eksfiltrację plików, ekstrakcję danych itd. Niezależnie od sposobu działania malware, jego infekcje zagrażają bezpieczeństwu urządzenia/użytkownika.

Jak Medusa dostał się na moje urządzenie?

Zaobserwowano, że Medusa rozprzestrzenia się za pomocą „SMiShing", tj. za pośrednictwem wiadomości tekstowych (SMS) zawierających łącza prowadzące do zhakowanych/złośliwych stron internetowych, które rozsyłają tego trojana.

Jednak cyberprzestępcy mają tendencję do wykorzystywania wielu technik do rozsyłania malware. Popularne techniki dystrybucji obejmują pobrania drive-by, spam, niewiarygodne kanały pobierania (np. nieoficjalne witryny i strony z freeware, sieci wymiany peer-to-peer itp.), oszustwa internetowe, narzędzia do nielegalnej aktywacji („łamania" zabezpieczeń), fałszywe aktualizacje itd.

Aby omówić niektóre z tych metod, pirackie narzędzia mogą powodować infekcje zamiast aktywować programy licencjonowane. Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując słabości nieaktualnego oprogramowania i/lub instalując malware.

Poczta spamowa (e-maile, SMS-y itp.) jest również wykorzystywana do rozsyłania malware. Wiadomości mogą zawierać zainfekowane pliki jako załączniki lub linki do ich pobrania. Pliki te mogą być dokumentami PDF i Microsoft Office, archiwami, plikami wykonywalnymi, JavaScript itp. Po otwarciu złośliwych plików inicjowany jest łańcuch infekcji.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy ostrożność w przypadku przychodzących wiadomości e-mail, SMS-ów i innej poczty. Nie wolno otwierać/klikać załączników i linków zawartych w podejrzanych wiadomościach, ponieważ może to spowodować infekcję malware. Ponadto wszystkie pliki do pobrania muszą być wykonywane z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Innym zaleceniem jest aktywowanie i aktualizowanie programów wyłącznie za pomocą narzędzi zapewnionych przez legalnych programistów.

Musimy podkreślić, jak ważne jest posiadanie zainstalowanego i aktualizowanego na bieżąco renomowanego programu antywirusowego. To oprogramowanie musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów.

Szybkie menu:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Chrome:

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i wybierz „Historia" w otwartym menu rozwijanym.

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Wyczyść dane przeglądania", wybierz zakładkę „ZAAWANSOWANE", wybierz zakres czasu i typy danych, które chcesz usunąć, i stuknij „Wyczyść dane".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Chrome:

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Ustawienia".

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Ustawienia witryny" i kliknij ją. Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Powiadomienia" i stuknij ją.

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Znajdź witryny, które dostarczają powiadomienia przeglądarki, stuknij je i kliknij „Wyczyść i zresetuj". Spowoduje to usunięcie uprawnień przyznanych tym witrynom w celu dostarczania powiadomień. Jednak jeśli ponownie odwiedzisz tę samą witrynę, może ona ponownie poprosić o pozwolenie. Możesz wybrać, czy udzielić tych uprawnień, czy nie (jeśli zdecydujesz się odmówić, witryna przejdzie do sekcji „Zablokowane" i nie będzie już prosić o pozwolenie).

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Chrome:

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Chrome", wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „ZARZĄDZAJ PAMIĘCIĄ", a następnie „WYCZYŚĆ WSZYSTKIE DANE" i potwierdź czynność, stukając „OK". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox:

Usuń historię przeglądania z Firefoksa w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuń historię przeglądania z Firefoksa w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Wyczyść prywatne dane" i stuknij tę opcję. Wybierz typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „WYCZYŚĆ DANE".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox:

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Odwiedź witrynę, która dostarcza powiadomienia przeglądarki, stuknij ikonę wyświetlaną po lewej stronie paska adresu URL (ikona niekoniecznie będzie oznaczać „Kłódkę") i wybierz „Edytuj ustawienia witryny".

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

W otwartym okienku pop-up zaznacz opcję „Powiadomienia" i stuknij „WYCZYŚĆ".

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Firefox:

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Firefox", wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „WYCZYŚĆ DANE" i potwierdź akcję stukając „USUŃ". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Odinstaluj potencjalnie niechciane i/lub złośliwe aplikacje:

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz potencjalnie niechcianą i/lub złośliwą aplikację, wybierz ją i stuknij „Odinstaluj". Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz usunąć wybranej aplikacji (np. wyświetla się komunikat o błędzie), spróbuj użyć „Trybu awaryjnego".

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom urządzenie z Androidem w „Trybie awaryjnym":

Tryb awaryjny" w systemie operacyjnym Android tymczasowo wyłącza uruchamianie wszystkich aplikacji innych firm. Korzystanie z tego trybu to dobry sposób na diagnozowanie i rozwiązywanie różnych problemów (np. usuwanie złośliwych aplikacji, które uniemożliwiają to, gdy urządzenie działa „normalnie").

Uruchamianie urządzenia z systemem Android w trybie awaryjnym

Naciśnij przycisk „Zasilanie" i przytrzymaj go, aż zobaczysz ekran „Wyłącz". Stuknij ikonę „Wyłącz" i przytrzymaj ją. Po kilku sekundach pojawi się opcja „Tryb awaryjny" i będzie można ją uruchomić ponownie uruchamiając urządzenie.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź zużycie baterii w różnych aplikacjach:

Sprawdzanie zużycia baterii różnych aplikacji w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Konserwacja urządzenia" i stuknij tę opcję.

Sprawdzanie zużycia baterii różnych aplikacji w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Bateria" i sprawdź użycie każdej aplikacji. Legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownika i oszczędzać energię. Dlatego wysokie zużycie baterii może wskazywać, że aplikacja jest złośliwa.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź wykorzystanie danych różnych aplikacji:

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Połączenia" i stuknij tę opcję.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Użycie danych" i wybierz tę opcję. Podobnie jak w przypadku baterii, legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zminimalizować zużycie danych. Dlatego znaczne wykorzystanie danych może wskazywać na obecność złośliwej aplikacji. Pamiętaj, że niektóre złośliwe aplikacje mogą być zaprojektowane do działania tylko wtedy, gdy urządzenie jest połączone z siecią bezprzewodową. Z tego powodu należy sprawdzić użycie danych mobilnych i Wi-Fi.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Jeśli znajdziesz aplikację, która wykorzystuje znaczące dane, mimo że nigdy jej nie używasz, zdecydowanie zalecamy jej natychmiastowe odinstalowanie.

[Wróć do Spisu treści]

Zainstaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania:

Utrzymywanie aktualności oprogramowania to dobra praktyka zapewniająca bezpieczeństwo urządzeń. Producenci urządzeń nieustannie publikują różne łatki bezpieczeństwa i aktualizacje Androida, aby naprawić błędy i luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Nieaktualny system jest znacznie bardziej podatny na ataki, dlatego zawsze należy upewnić się, że oprogramowanie urządzenia jest aktualne.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aktualizacja oprogramowania" i stuknij tę opcję.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij opcję „Pobierz aktualizacje ręcznie" i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli tak, zainstaluj je natychmiast. Zalecamy również włączenie opcji „Pobieraj aktualizacje automatycznie" — pozwoli to systemowi powiadomić ię o wydaniu aktualizacji i/lub zainstalować ją automatycznie.

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć system do stanu domyślnego:

Wykonanie „Resetu do ustawień fabrycznych" to dobry sposób na usunięcie wszystkich niechcianych aplikacji, przywrócenie ustawień systemowych do wartości domyślnych i ogólne wyczyszczenie urządzenia. Pamiętaj również, że wszystkie dane w urządzeniu zostaną usunięte, w tym zdjęcia, pliki wideo/audio, numery telefonów (przechowywane w urządzeniu, a nie na karcie SIM), wiadomości SMS itd. Oznacza to, że urządzenie zostanie przywrócone do stanu początkowego/fabrycznego.

Możesz także przywrócić podstawowe ustawienia systemowe lub po prostu ustawienia sieciowe.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Informacje o telefonie" i stuknij tę opcję.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Resetuj" i stuknij tę opcję. Teraz wybierz akcję, którą chcesz wykonać:
Przywróć ustawienia" - przywróć wszystkie ustawienia systemowe do domyślnych;
Przywróć ustawienia sieciowe" - przywróć wszystkie ustawienia związane z siecią do domyślnych;
Przywróć dane fabryczne" - przywróć cały system i całkowicie usuń wszystkie zapisane dane;

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz aplikacje, które mają uprawnienia administratora:

Jeśli złośliwa aplikacja otrzyma uprawnienia administratora, może poważnie uszkodzić system. Aby urządzenie było jak najbardziej bezpieczne, zawsze sprawdzaj, które aplikacje mają takie uprawnienia i wyłączaj te, które nie powinny.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Zablokuj ekran i zabezpieczenia" i stuknij tę opcję.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Inne ustawienia zabezpieczeń", stuknij tę opcję, a następnie stuknij „Aplikacje administratora urządzenia".

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 3)

Zidentyfikuj aplikacje, które nie powinny mieć uprawnień administratora, stuknij je, a następnie stuknij „DEZAKTYWUJ".

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware Medusa. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, Medusa można usunąć bez formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować złośliwe oprogramowanie Medusa?

Zagrożenia stwarzane przez malware zależą od możliwości programu i sposobu działania cyberprzestępców. Ogólnie rzecz biorąc, trojany, takie jak Medusa, mogą powodować poważne problemy z prywatnością, straty finansowe i prowadzić do kradzieży tożsamości.

Jaki jest cel malware Medusa?

Niezależnie od funkcjonalności szkodliwego programu, większość z nich jest publikowana tylko w celu generowania przychodów dla cyberprzestępców. Jednak malware może zostać wydane, aby rozbawić przestępców lub zakłócić niektóre procesy (np. witryny internetowej, usługi, firmy itp.). Ataki te mogą być również motywowane osobistymi urazami lub przyczynami politycznymi/geopolitycznymi.

Jak malware Medusa dostało się do mojego komputera?

Zaobserwowano, że Meduza rozsyła się za pośrednictwem złośliwych wiadomości tekstowych (SMS). Jednak prawdopodobnie stosowane są również inne metody dystrybucji. Malware rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem poczty spamowej (e-maili, SMS-ów itp.), pobrań drive-by, oszustw internetowych, stron internetowych z freeware i stron trzecich do pobrania, sieci wymiany peer-to-peer, nielegalnych narzędzi aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń), fałszywych aktualizacji itd.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Malware Medusa kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware Medusa na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.