FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć spyware SpyMax z systemu operacyjnego Android

Znany również jako: Malware SpyMax
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest SpyMax?

SpyMax to złośliwe oprogramowanie sklasyfikowane jako spyware. Jest skierowane na urządzenia korzystające z systemu operacyjnego Android. To malware posiada różne możliwości/funkcje, które umożliwiają jego użytkownikom (tj. cyberprzestępcom) monitorowanie zainfekowanego urządzenia. SpyMax może infekować urządzenia pod przykrywką innych, legalnych aplikacji.

Zaobserwowano, że malware jest dystrybuowane za pośrednictwem fałszywej witryny apteki jako aplikacja o nazwie „COVIDTZ". Jednak może to nie być jedyna aplikacja używana do maskowania SpyMax.

Podstawową funkcjonalnością SpyMax jest szpiegowanie i zbieranie danych. Oprogramowanie szpiegujące SpyMax może zbierać obszerne informacje dotyczące zainfekowanego urządzenia (np. status, tożsamość użytkownika itp.) oraz zainstalowanych aplikacji. To malware może nawet zmieniać niektóre ustawienia systemu.

Ponadto może obejmować inne aplikacje. Ta ostatnia zdolność daje SpyMax priorytet nad innymi uruchomionymi aplikacjami, ponieważ może się na nie nakładać lub zmieniać ich wygląd (np. wyświetlać okienka pop-up nad aktywnymi aplikacjami itp.). To oprogramowanie szpiegujące może również zbierać dane dotyczące aktywności przeglądania (np. historię przeglądania).

Może uzyskać dostęp do przybliżonej (opartej na sieci) i dokładnej (opartej na sieci i GPS) lokalizacji urządzenia, śledząc w ten sposób ruchy użytkownika. SpyMax może sprawdzać i zmieniać listy kontaktów oraz monitorować połączenia. Jego kontrola nad funkcją połączeń jest dość obszerna, ponieważ może czytać i zarządzać rejestrami połączeń oraz bezpośrednio dzwonić pod numery telefonów.

To malware może wykorzystywać mikrofon urządzenia do monitorowania/nagrywania rozmów poza rozmowami telefonicznymi. W podobny sposób może nadużywać aparatu urządzenia do nagrywania filmów i robienia zdjęć. Wiadomości nie są zwolnione z zasięgu tego spyware, ponieważ SpyMax umożliwia osobie, która szpieguje, odczytywanie wiadomości wymienianych również w formie pisanej.

Przykładowo może czytać wiadomości tekstowe SMS i MMS. Oprogramowanie szpiegujące może lokalizować konta powiązane z urządzeniem i potencjalnie ich nadużywać. Podsumowując, infekcje SpyMax są problemem prywatności, który może prowadzić do poważnych problemów. Dlatego jeśli wiadomo lub podejrzewa się, że to lub inne złośliwe oprogramowanie już zainfekowało urządzenie, zdecydowanie zaleca się jego natychmiastowe usunięcie.

Witryna fałszywej apteki używana do rozsyłania malware SpyMax

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Malware SpyMax
Typ zagrożenia Złośliwe oprogramowanie na Androida, złośliwa aplikacja, niechciana aplikacja.
Nazwy wykrycia Avast-Mobile (Android:Evo-gen [Trj]), DrWeb (Android.Hidden.1.origin), ESET-NOD32 (wariant Android/Spy.SpyMax.E), Kaspersky (HEUR:Trojan-Spy.AndroidOS.SpyNote.e), Pełna lista (VirusTotal)
Powiązane domeny pataraha[.]com (witryna fałszywej apteki).
Nazwy wykrycia (pataraha[.]com) Dr.Web (złośliwa), G-Data (Malware), Fortinet (malware), Kaspersky (malware), Pełna lista (VirusTotal).
Objawy Urządzenie działa wolniej, ustawienia systemu są modyfikowane bez zgody użytkowników, pojawiają się podejrzane aplikacje, znacznie wzrasta zużycie danych i baterii, przeglądarki przekierowują na nieuczciwe strony internetowe, wyświetlane są natrętne reklamy.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, zwodnicze aplikacje, oszukańcze strony internetowe.
Zniszczenie Skradzione dane osobowe (wiadomości prywatne, loginy/hasła itp.), zmniejszona wydajność urządzenia, szybkie rozładowywanie baterii, zmniejszona prędkość internetu, znaczne straty danych, straty finansowe, skradziona tożsamość (złośliwe aplikacje mogą nadużywać aplikacji komunikacyjnych).
Usuwanie malware (Android) Aby wyeliminować infekcje malware, nasi badacze bezpieczeństwa zalecają przeskanowanie twojego urządzenia z Androidem legalnym oprogramowaniem anty-malware. Polecamy Avast, Bitdefender, ESET lub Malwarebytes.

Malware ma różne możliwości, które umożliwiają szeroki zakres nadużyć. Oprócz oprogramowania szpiegującego, urządzenia z systemem Android są również celem złośliwego oprogramowania bankowego. Anubis, Eventbot i Cerberus to tylko niektóre przykłady tego malware. Niezależnie od tego, jak działa złośliwy program, cel jest ten sam: generowanie przychodów dla korzystających z niego programistów/cyberprzestępców.

Infekcje złośliwego oprogramowania mogą zagrażać integralności urządzenia i wpływać na stan systemu, a także prowadzić do poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jak SpyMax dostało się na moje urządzenie?

Odnotowano, że oprogramowanie szpiegujące SpyMax jest dystrybuowane za pośrednictwem fałszywej witryny apteki pod przykrywką aplikacji o nazwie „COVIDTZ".

Jest to powszechna technika dystrybucji, w ramach której malware jest maskowane jako legalne i popularne oprogramowanie lub przedstawiane jako normalny i użyteczny produkt na oszukańczej witrynie. Jednak inne niezaufane źródła pobierania mogą również oferować złośliwe produkty w takich przebraniach.

Przykładami takich przebrań są witryny z bezpłatnym hostingiem plików (bezpłatnych), sieci udostępniania peer-to-peer i inne narzędzia pobierania stron trzecich. Inne tryby rozsyłania malware obejmują narzędzia do nielegalnej aktywacji („łamania" zabezpieczeń oprogramowania), fałszywe aktualizacje i kampanie spamowe. Zamiast aktywować licencjonowane produkty, narzędzia do „łamania" zabezpieczeń mogą pobrać/zainstalować malware.

Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując wady nieaktualnych produktów i/lub instalując złośliwe oprogramowanie zamiast obiecanych aktualizacji. Termin „kampania spamowa" określa operację na dużą skalę, podczas której tysiącami są wysyłane oszukańcze wiadomości e-mail. Treść tych wiadomości często nakłania odbiorców do otworzenia zainfekowanych załączników i/lub pobrania linków złośliwego oprogramowania.

Dlatego e-maile są zwykle przedstawiane jako „oficjalne", „pilne", „ważne" lub w inny sposób „priorytetowe". Zainfekowane pliki mogą mieć różne formaty (np. plików archiwalnych i wykonywalnych, dokumentów Microsoft Office i PDF, JavaScript itp.). Po otwarciu tych plików inicjowany jest proces infekcji (tj. pobieranie/instalacja malware).

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zaleca się zachowanie ostrożności podczas przeglądania sieci. Pobieraj produkty wyłącznie z oficjalnych/zweryfikowanych kanałów. Ważne jest również, aby aktywować i aktualizować produkty za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez prawdziwych programistów. Nie należy używać nielegalnych narzędzi aktywacyjnych (tzw. pirackich) ani aktualizacji stron trzecich, ponieważ są one często wykorzystywane do rozsyłania malware.

Nie należy otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza zawierających załączniki lub linki, ponieważ może to spowodować infekcję wysokiego ryzyka. Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia i użytkownika, zdecydowanie zaleca się zainstalowanie renomowanego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Co więcej, musi ono być aktualizowane oraz używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów.

 Spyware SpyMax przebrane jako "COVIDTZ", proszące o różne pozwolenia:

Spyware SpyMax prezentowane jako COVIDTZ

Szybkie menu:

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Chrome:

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i wybierz „Historia" w otwartym menu rozwijanym.

Usuwanie historii przeglądania sieci z Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Wyczyść dane przeglądania", wybierz zakładkę „ZAAWANSOWANE", wybierz zakres czasu i typy danych, które chcesz usunąć, i stuknij „Wyczyść dane".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Chrome:

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Ustawienia".

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Ustawienia witryny" i kliknij ją. Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Powiadomienia" i stuknij ją.

Wyłączanie powiadomień przeglądarki w przeglądarce Chrome w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Znajdź witryny, które dostarczają powiadomienia przeglądarki, stuknij je i kliknij „Wyczyść i zresetuj". Spowoduje to usunięcie uprawnień przyznanych tym witrynom w celu dostarczania powiadomień. Jednak jeśli ponownie odwiedzisz tę samą witrynę, może ona ponownie poprosić o pozwolenie.

Możesz wybrać, czy udzielić tych uprawnień, czy nie (jeśli zdecydujesz się odmówić, witryna przejdzie do sekcji „Zablokowane" i nie będzie już prosić o pozwolenie).

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Chrome:

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Chrome", wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Chrome do ustawień domyślnych w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „ZARZĄDZAJ PAMIĘCIĄ", a następnie „WYCZYŚĆ WSZYSTKIE DANE" i potwierdź czynność, stukając „OK". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Usuń historię przeglądania z przeglądarki Firefox:

Usuń historię przeglądania z Firefoksa w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Stuknij przycisk „Menu" (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) i w otwartym menu rozwijanym wybierz „Historię".

Usuń historię przeglądania z Firefoksa w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Wyczyść prywatne dane" i stuknij tę opcję. Wybierz typy danych, które chcesz usunąć i stuknij „WYCZYŚĆ DANE".

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox:

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Odwiedź witrynę, która dostarcza powiadomienia przeglądarki, stuknij ikonę wyświetlaną po lewej stronie paska adresu URL (ikona niekoniecznie będzie oznaczać „Kłódkę") i wybierz „Edytuj ustawienia witryny".

Wyłącz powiadomienia przeglądarki w przeglądarce Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

W otwartym okienku pop-up zaznacz opcję „Powiadomienia" i stuknij „WYCZYŚĆ".

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć przeglądarkę Firefox:

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż znajdziesz aplikację „Firefox", wybierz ją i wybierz opcję „Pamięć".

Resetowanie przeglądarki Firefox w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Stuknij „WYCZYŚĆ DANE" i potwierdź akcję stukając „USUŃ". Pamiętaj, że przywrócenie przeglądarki usunie wszystkie przechowywane w niej dane. W związku z tym wszystkie zapisane loginy/hasła, historia przeglądania, ustawienia niestandardowe i inne dane zostaną usunięte. Będziesz także musiał ponownie zalogować się do wszystkich stron internetowych.

[Wróć do Spisu treści]

Odinstaluj potencjalnie niechciane i/lub złośliwe aplikacje:

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aplikacje" i stuknij tę opcję.

Usuwanie niechcianych/złośliwych aplikacji z systemu operacyjnego Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz potencjalnie niechcianą i/lub złośliwą aplikację, wybierz ją i stuknij „Odinstaluj". Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz usunąć wybranej aplikacji (np. wyświetla się komunikat o błędzie), spróbuj użyć „Trybu awaryjnego".

[Wróć do Spisu treści]

Uruchom urządzenie z Androidem w „Trybie awaryjnym":

Tryb awaryjny" w systemie operacyjnym Android tymczasowo wyłącza uruchamianie wszystkich aplikacji innych firm. Korzystanie z tego trybu to dobry sposób na diagnozowanie i rozwiązywanie różnych problemów (np. usuwanie złośliwych aplikacji, które uniemożliwiają to, gdy urządzenie działa „normalnie").

Uruchamianie urządzenia z systemem Android w trybie awaryjnym

Naciśnij przycisk „Zasilanie" i przytrzymaj go, aż zobaczysz ekran „Wyłącz". Stuknij ikonę „Wyłącz" i przytrzymaj ją. Po kilku sekundach pojawi się opcja „Tryb awaryjny" i będzie można ją uruchomić ponownie uruchamiając urządzenie.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź zużycie baterii w różnych aplikacjach:

Sprawdzanie zużycia baterii różnych aplikacji w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Konserwacja urządzenia" i stuknij tę opcję.

Sprawdzanie zużycia baterii różnych aplikacji w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij „Bateria" i sprawdź użycie każdej aplikacji. Legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby zużywać jak najmniej energii, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownika i oszczędzać energię. Dlatego wysokie zużycie baterii może wskazywać, że aplikacja jest złośliwa.

[Wróć do Spisu treści]

Sprawdź wykorzystanie danych różnych aplikacji:

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Połączenia" i stuknij tę opcję.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Użycie danych" i wybierz tę opcję. Podobnie jak w przypadku baterii, legalne/oryginalne aplikacje są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zminimalizować zużycie danych. Dlatego znaczne wykorzystanie danych może wskazywać na obecność złośliwej aplikacji. 

Pamiętaj, że niektóre złośliwe aplikacje mogą być zaprojektowane do działania tylko wtedy, gdy urządzenie jest połączone z siecią bezprzewodową. Z tego powodu należy sprawdzić użycie danych mobilnych i Wi-Fi.

Sprawdzanie wykorzystania danych przez różne aplikacje w systemie operacyjnym Android (krok 3)

Jeśli znajdziesz aplikację, która wykorzystuje znaczące dane, mimo że nigdy jej nie używasz, zdecydowanie zalecamy jej natychmiastowe odinstalowanie.

[Wróć do Spisu treści]

Zainstaluj najnowsze aktualizacje oprogramowania:

Utrzymywanie aktualności oprogramowania to dobra praktyka zapewniająca bezpieczeństwo urządzeń. Producenci urządzeń nieustannie publikują różne łatki bezpieczeństwa i aktualizacje Androida, aby naprawić błędy i luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Nieaktualny system jest znacznie bardziej podatny na ataki, dlatego zawsze należy upewnić się, że oprogramowanie urządzenia jest aktualne.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Aktualizacja oprogramowania" i stuknij tę opcję.

Instalowanie aktualizacji oprogramowania w systemie operacyjnym Android (krok 2)

Stuknij opcję „Pobierz aktualizacje ręcznie" i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli tak, zainstaluj je natychmiast. Zalecamy również włączenie opcji „Pobieraj aktualizacje automatycznie" — pozwoli to systemowi powiadomić ię o wydaniu aktualizacji i/lub zainstalować ją automatycznie.

[Wróć do Spisu treści]

Przywróć system do stanu domyślnego:

Wykonanie „Resetu do ustawień fabrycznych" to dobry sposób na usunięcie wszystkich niechcianych aplikacji, przywrócenie ustawień systemowych do wartości domyślnych i ogólne wyczyszczenie urządzenia. 

Pamiętaj również, że wszystkie dane w urządzeniu zostaną usunięte, w tym zdjęcia, pliki wideo/audio, numery telefonów (przechowywane w urządzeniu, a nie na karcie SIM), wiadomości SMS itd. Oznacza to, że urządzenie zostanie przywrócone do stanu początkowego/fabrycznego.

Możesz także przywrócić podstawowe ustawienia systemowe lub po prostu ustawienia sieciowe.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Informacje o telefonie" i stuknij tę opcję.

Resetowanie systemu operacyjnego Android do ustawień domyślnych (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Resetuj" i stuknij tę opcję. Teraz wybierz akcję, którą chcesz wykonać:
Przywróć ustawienia" - przywróć wszystkie ustawienia systemowe do domyślnych;
Przywróć ustawienia sieciowe" - przywróć wszystkie ustawienia związane z siecią do domyślnych;
Przywróć dane fabryczne" - przywróć cały system i całkowicie usuń wszystkie zapisane dane;

[Wróć do Spisu treści]

Wyłącz aplikacje, które mają uprawnienia administratora:

Jeśli złośliwa aplikacja otrzyma uprawnienia administratora, może poważnie uszkodzić system. Aby urządzenie było jak najbardziej bezpieczne, zawsze sprawdzaj, które aplikacje mają takie uprawnienia i wyłączaj te, które nie powinny.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 1)

Przejdź do „Ustawienia", przewiń w dół, aż zobaczysz „Zablokuj ekran i zabezpieczenia" i stuknij tę opcję.

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 2)

Przewiń w dół, aż zobaczysz „Inne ustawienia zabezpieczeń", stuknij tę opcję, a następnie stuknij „Aplikacje administratora urządzenia".

Wyłączanie aplikacji Android, które mają uprawnienia administratora (krok 3)

Zidentyfikuj aplikacje, które nie powinny mieć uprawnień administratora, stuknij je, a następnie stuknij „DEZAKTYWUJ".

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Malware SpyMax kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Malware SpyMax na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.