FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware Matanbuchus z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Matanbuchus
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest Matanbuchus?

Matanbuchus to złośliwy program ładujący dodatkowe oprogramowanie, oferowany przez jego twórców jako Malware-as-a-Service (MaaS). To oprogramowanie ma na celu wywoływanie infekcji łańcuchowych.

Ponieważ jest używany jako MaaS, zarówno malware, które infiltruje do systemów, jak i przyczyny ataków mogą się różnić – w zależności od obsługujących go cyberprzestępców. Matanbuchus był obserwowany w atakach na amerykańskie uniwersytety i szkoły średnie, a także belgijską organizację high-tech.

Wykryte złośliwe oprogramowanie Matanbuchus na VirusTotal

Przegląd malware Matanbuchus

Matanbuchus jest przeznaczony do infekowania systemów dodatkowym malware. Przed zainicjowaniem infekcji łańcuchowej ten złośliwy program sprawdza odpowiednie dane urządzenia, aby zapewnić powodzenie infekcji.

Teoretycznie złośliwe oprogramowanie ładujące może wstrzyknąć dowolny złośliwy program do systemu. Przykładowo mogą to być trojany, ransomware, górnicy kryptowaluty itp.

"Trojan" to szerokie pojęcie, które definiuje szeroką gamę złośliwego oprogramowania. Aby podać kilka przykładów, istnieją trojany zdalnego dostępu (RAT), które umożliwiają zdalny dostęp/kontrolę nad zaatakowanymi maszynami. Malware kradnące informacje również należy do kategorii Trojanów. Programy te mogą wyodrębniać dane i pliki z systemów lub zainstalowanych aplikacji, niektóre celują w określone informacje, takie jak dane bankowości internetowej.

Oprogramowanie szpiegujące jest również rodzajem trojana; może robić zrzuty ekranu lub zapisywać naciśnięcia klawiszy (klawisze), pulpit, audio/wideo za pomocą mikrofonów i kamer itd. Trojany otwierające tylne drzwi działają podobnie do malware ładującego.

Ransomware jest przeznaczone do szyfrowania danych i/lub blokowania ekranu urządzenia (blokady ekranu) w celu żądania okupu za odszyfrowanie/odzyskanie dostępu. Górnicy kryptowaluty nadużywają zasobów systemowych (potencjalnie aż do trwałej awarii systemu lub uszkodzenia sprzętu) do generowania kryptowaluty. Ponadto złośliwe oprogramowanie może mieć różne możliwości w różnych kombinacjach.

Podsumowując, infekcje Matanbuchus mogą prowadzić do zmniejszenia wydajności lub awarii systemu, utraty danych, uszkodzenia urządzenia, poważnych problemów z prywatnością, strat finansowych i kradzieży tożsamości. Jeśli istnieje podejrzenie, że Matanbuchus przeniknęło do systemu, należy użyć programu antywirusowego, aby je bezzwłocznie usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Matanbuchus
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), Combo Cleaner (Gen:Variant.Graftor.928390), ESET-NOD32 (wariant Win32/Kryptik.HJPA), Kaspersky (Trojan.Win32.Agentb.klom), Microsoft (Trojan:MSIL/Cryptor), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (złośliwego pliku Excel) Avast (VBS:Malware-gen), Combo Cleaner (Trojan.DOC.Agent.AXW), ESET-NOD32 (DOC/TrojanDownloader.Agent.DPA), Microsoft (TrojanDownloader:O97M/EncDoc.SME!MT), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i milczenie, dzięki czemu na zainfekowanej maszynie nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, narzędzia łamania zabezpieczeń oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware ładującego

ServHelper, MosaicLoader, HimeraLoader i Nyan Worm to tylko niektóre przykłady złośliwych programów zdolnych do wywoływania infekcji łańcuchowych. Ponieważ tego typu malware może infekować urządzenia wieloma różnymi szkodliwymi programami – zagrożenia przez nie stwarzane mogą być liczne.

Niezależnie od sposobu działania szkodliwego oprogramowania, jego jedynym celem jest generowanie przychodów kosztem ofiar. Dlatego tak ważne jest usunięcie wszystkich zagrożeń i problemów natychmiast po ich wykryciu.

Jak Matanbuchus dostało się do mojego komputera?

Zaobserwowano, że Matanbuchus rozsyła się za pośrednictwem e-mailowych kampanii spamowych, co jest szeroko stosowaną techniką rozsyłania malware. Te e-maile mogą zawierać zainfekowane pliki (np. dokumenty Microsoft Office i PDF, archiwa, pliki wykonywalne, JavaScript itp.) jako załączniki lub linki do pobrania.

Po otwarciu, zawirusowane pliki powodują pobranie/instalację malware. Przykładowo dokumenty Microsoft Office infekują systemy, wykonując złośliwe makropolecenia.

Wersje pakietu Microsoft Office starsze niż z 2010 roku robią to w momencie otwarcia dokumentu. Późniejsze wersje mają tryb „Widoku chronionego", który temu zapobiega. Zamiast tego użytkownicy mogą ręcznie włączyć makra (tj. edycję/treść). Należy podkreślić, że zainfekowane dokumenty często zawierają wiadomości, które nakłaniają użytkowników do zezwolenia na makropolecenia, co zaobserwowano w dystrybucji Matanbuchusa.

Malware jest również często rozpowszechniane za pośrednictwem podejrzanych kanałów pobierania, np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn, sieci udostępniania peer-to-peer itp.

Wykorzystywane są również nielegalne narzędzia do aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń) i fałszywe aktualizacje. Narzędzia „łamania" zabezpieczeń mogą powodować infekcje, zamiast aktywować licencjonowane produkty. Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując nieaktualne programy i/lub instalując malware.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie wolno otwierać/klikać załączników i linków znalezionych w podejrzanych/nieistotnych e-mailach, ponieważ może to prowadzić do infekcji malware. Zaleca się, aby zawsze pobierać produkty z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi zapewnionych przez legalnych programistów.

Bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowany i aktualizowany niezawodny program antywirusowy. To oprogramowanie musi być używane do uruchamiania regularnych skanów systemu i usuwania zagrożeń/problemów. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Zrzut ekranu złośliwego załącznika wykorzystywanego do dystrybucji Matanbuchus:

Złośliwy załącznik rozpowszechniający złośliwe oprogramowanie Matanbuchus

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware Matanbuchus. Czy powinienem sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, formatowanie nie jest konieczne do usunięcia Matanbuchus.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware Matanbuchus?

Ponieważ Matanbuchus zostało zaprojektowane do infekowania systemów innym złośliwym oprogramowaniem, jego zagrożenia są niezwykle zróżnicowane. Ogólnie rzecz biorąc, takie infekcje mogą skutkować obniżoną wydajnością lub awarią systemu, uszkodzeniem sprzętu, trwałą utratą danych, poważnymi problemami z prywatnością, stratami finansowymi i kradzieżą tożsamości.

Jaki jest cel złośliwego oprogramowania Matanbuchus?

Chociaż zwykle złośliwe oprogramowanie służy wyłącznie do generowania przychodów, możliwe są inne cele. Przykładowo, malware zmoże być wykorzystywane do motywacji politycznych/geopolitycznych, celów osobistych (tj. atakowania określonych ofiar), zakłócania niektórych procesów (np. witryn internetowych, usług, firm itp.) lub po prostu dla rozrywki cyberprzestępców.

W jaki sposób malware Matanbuchus przeniknęło do mojego komputera?

Malware rozsyła się za pomocą taktyk phishingowych i socjotechniki. Przykładowo, złośliwe programy są dystrybuowane za pośrednictwem pobrań drive-by, spamu, oszustw internetowych, narzędzi do nielegalnej aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń), fałszywych aktualizacji, nieoficjalnych witryn i stron z freeware do pobrania, sieci udostępniania peer-to-peer itp. Niektóre malware jest zdolne do samodzielnego rozsyłania się w sieciach lokalnych i wymiennych urządzeniach pamięci (np. dyskach flash USB, zewnętrznych dyskach twardych itp.).

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć większość znanych infekcji malware. Warto zauważyć, że wyrafinowane złośliwe oprogramowanie zwykle ukrywa się głęboko w systemach; dlatego uruchomienie pełnego skanowania systemu jest koniecznością.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Matanbuchus kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Matanbuchus na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.