FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware CoinHelper z twojego systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus CoinHelper
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Czym jest CoinHelper?

CoinHelper to złośliwe oprogramowanie przeznaczone do infekowania urządzeń innym malware. Ten program jest specjalnie używany do wstrzykiwania górników kryptowaluty. do systemów. Dodatkowo CoinHelper jest powiązany z clipperami (zamiennikami schowka).

Kampanie CoinHelper są w dużej mierze skoncentrowane na Azji i Europie. Jest szczególnie aktywny w Rosji i Ukrainie. Ten program jest w szczególności rozpowszechniany za pośrednictwem nielegalnych narzędzi aktywacyjnych oprogramowania („łamania" zabezpieczeń), kodów do gier wideo i strojanizowanych instalatorów programów.

Wykryte złośliwe oprogramowanie CoinHelper na VirusTotal

Przegląd malware CoinHelper

CoinHelper najpierw zbiera następujące dane o zainfekowanej maszynie – wersję systemu operacyjnego, pamięć RAM, procesor, kartę graficzną i zainstalowane oprogramowanie zabezpieczające – aby sprawdzić, czy można do niej przeniknąć oraz czy jest odpowiednia do kopania kryptowalut. Jeśli tak jest, to złośliwe oprogramowanie inicjuje proces infekcji, aby wprowadzić do systemu górnika kryptowaluty.

Mówiąc prościej, wydobywanie kryptowaluty to rozwiązywanie problemów matematycznych za pomocą komputerów. Złośliwi górnicy mogą nadużywać skompromitowanych zasobów systemowych w tym procesie do tego stopnia, że przestają działać. Urządzenie może nawet ulec uszkodzeniu sprzętu z powodu ciepła generowanego przez przeciążony system.

Górnicy kryptowaluty wstrzyknięci przez CoinHelper skupili się na wydobywaniu kryptowalut Monero, Ethereum i Bitcoin (prawdopodobnie innych).

Co więcej, CoinHelper był dystrybuowany w pakiecie z innym malware – takim jak clippery. Programy te działają poprzez zamianę danych ze schowka (bufor kopiuj/wklej). Ta funkcja służy do zmiany adresów portfeli kryptowalutowych skopiowanych do schowka na adresy należące do cyberprzestępców przed transakcją wychodzącą. W związku z tym środki są przekierowywane do przestępców, a nie do zamierzonych odbiorców.

Podsumowując, infekcje CoinHelper mogą prowadzić do awarii systemu, uszkodzenia sprzętu, utraty danych, problemów z prywatnością i strat finansowych. Jeśli to (lub inne) malware zostanie wykryte – należy użyć programu antywirusowego, aby je natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus CoinHelper
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Avast (BV:CoinHelper-D [Miner]), Combo Cleaner (AIT:Trojan.Agent.EWPS), ESET-NOD32 (Win32/Injector.Autoit.ANX), Kaspersky (UDS:Trojan.Win32.Miner.gen), Microsoft (Trojan:Win32/Woreflint.A!cl), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany mają na celu potajemną infiltrację komputera ofiary i milczenie, dzięki czemu na zainfekowanej maszynie nie widać wyraźnie żadnych konkretnych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, złośliwe reklamy online, socjotechnika, łamania oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o malware

MosaicLoader, ServHelper i Nyan Worm to kilka przykładów złośliwych programów zdolnych do wywoływania infekcji łańcuchowych, takich jak CoinHelperelper. BitCoinMiner, SHA256, XMR Miner – to kilka godnych uwagi górników kryptowaluty, a Extended Clipper, BitCoin Clipper, Qulab – złośliwego oprogramowania z funkcjami clippera.

Należy podkreślić, że niezależnie od sposobu działania malware – poważnie zagraża ono bezpieczeństwu urządzenia i użytkownika. Dlatego kluczowe znaczenie ma usunięcie wszystkich zagrożeń natychmiast po ich wykryciu.

Jak CoinHelper zainfekował mój komputer?

Zaobserwowano, że CoinHelper jest rozpowszechniany w przebraniu, dołączany i wstrzykiwany do szerokiej gamy popularnego oprogramowania.

Lista ta obejmuje: narzędzia do nielegalnej aktywacji („łamania" zabezpieczeń) i różne oszustwa/pomoce z grami wideo (np. Counter-Strike: Global Offensive [CS:GO], Cyberpunk 2077, PlayerUnknown's Battlegrounds [PUBG], Call of Duty [CoD ], Assassin's Creed Valhalla, Among Us, Minecraft itp.), produkty firmy Adobe (np. Photoshop, Lightroom itp.), treści związane z systemem Microsoft Windows (np. obraz ISO systemu Windows 11, pakiet Microsoft Office 2016 itp.), narzędzia antywirusowe (np. Avast itp.), oprogramowanie do wirtualizacji (np. VMware Workstation itp.), programy do komponowania/edycji muzyki (np. Steinberg Cubase Pro itp.), treści związane z przeglądarką (np. ChromeSetup itp.), archiwizatory plików (np. WinRAR itp.), oprogramowanie komunikacyjne (np. Zoom itp.), sterowniki urządzeń (np. sterowniki Logitech do kamer internetowych itp.) itd.

Głównymi źródłami tych szkodliwych produktów były sieci udostępniania peer-to-peer (np. klienty Torrent, eMule itp.). Możliwe jest jednak, że wykorzystywane są do tego również inne podejrzane kanały pobierania, takie jak nieoficjalne witryny i strony internetowe z freeware do pobrania.

Inna popularna technika dystrybucji malware obejmuje kampanie spamowe e-mail. E-maile spamowe mogą zawierać dołączone do nich zainfekowane pliki (np. pliki wykonywalne, archiwa, dokumenty PDF i Microsoft Office, JavaScript itp.) lub wiadomości mogą zawierać linki do pobierania tych plików. Po otwarciu złośliwych plików uruchamiany jest łańcuch infekcji.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zaleca się pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane za pomocą legalnych narzędzi uzyskanych z oficjalnych źródeł. Nie należy otwierać podejrzanych i nieistotnych e-maili, ponieważ ich załączniki i linki mogą powodować infekcje systemowe.

Bardzo ważne jest posiadanie zainstalowanego i zaktualizowanego niezawodnego oprogramowania antywirusowego. Musi ono być używane do wykonywania regularnych skanów systemu i usuwania wykrytych zagrożeń. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Rozpakuj archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware CoinHelper, czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Nie, tak drastyczne środki nie są potrzebne do usunięcia CoinHelper.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware CoinHelper?

Zagrożenia stwarzane przez złośliwy program są podyktowane jego możliwościami i kaprysami cyberprzestępców. CoinHelper jest powiązany z clipperami (używanymi do zastępowania adresów kryptowalut przed wykonaniem transakcji) i wstrzykiwania do systemów górników kryptowaluty (którzy wykorzystują zasoby systemowe do wydobywania kryptowaluty).

Dlatego głównymi zagrożeniami infekcji CoinHelper są awaria systemu, trwała utrata danych, uszkodzenie sprzętu i straty finansowe. Warto wspomnieć, że infekcje malware są uważane za zagrożenie prywatności.

Jaki jest cel malware CoinHelper?

Głównym powodem rozwoju i dystrybucji malware jest zysk. Jednak cyberprzestępcy mogą wydać to oprogramowanie dla własnej rozrywki, aby zaszkodzić konkretnym ofiarom, zakłócić (np. działanie witryny internetowej, usługi, firmy itp.), a nawet zaatakować kraj (tj. motywy polityczne/geopolityczne).

Jak malware CoinHelper przeniknęło do mojego komputera?

CoinHelper było aktywnie dystrybuowane za pośrednictwem nielegalnych narzędzi aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń), kodów do gier wideo i pirackich programów. Te złośliwe produkty były szczególnie rozesłane za pośrednictwem sieci udostępniania peer-to-peer (np. klientów Torrent itp.).

Inne popularne sposoby dystrybucji malware to: spam, drive-by downloads, oszustwa internetowe, nieoficjalne i bezpłatne witryny hostujące pliki, fałszywe aktualizacje itd. Niektóre złośliwe programy mogą się samodzielnie rozsyłać za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed malware?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć praktycznie wszystkie znane infekcje malware. Ponieważ wyrafinowane malware ma tendencję do ukrywania się głęboko w systemach, wykonanie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie dla jego wykrycia/usunięcia.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus CoinHelper kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus CoinHelper na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.