FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć aplikację MacClean360 z systemu operacyjnego

Znany również jako: Potencjalnie niechciana aplikacja MacClean360
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest MacClean360?

MacClean360 jest reklamowana jako narzędzie do czyszczenia i zarządzania komputerami Mac, które optymalizuje i poprawia wydajność komputera. W rzeczywistości nie należy ufać tej aplikacji, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że programiści używają podejrzanych metod do jej dystrybucji, a zatem niektórzy użytkownicy mogą nieumyślnie zainstalować MacClean360.

Z tych powodów ta aplikacja jest sklasyfikowana jako potencjalnie niechciana aplikacja (PUA).

Niechciana aplikacja MacClean360

Ta aplikacja zawiera funkcje zwane „Sprzątaczem śmieci", „Menedżerem elementów startowych", „Deinstalatorem", „Menedżerem dysków", „Czyszczeniem internetu" i różnymi innymi, które rzekomo optymalizują i poprawiają wydajność komputera Mac. W rzeczywistości funkcje mogą być w pełni wykorzystywane tylko wtedy, gdy MacClean360 jest aktywowana (nie jest to bezpłatne).

Te PUA mają na celu prezentowanie fałszywych wyników skanowania, aby nakłonić użytkowników do zapłacenia za tak zwane „pełne wersje". Dlatego nigdy nie płać za aplikacje sklasyfikowane jako PUA.

Aplikacje tego rodzaju są często dystrybuowane z innymi potencjalnie niechcianymi aplikacjami, np. aplikacjami typu adware, porywaczami przeglądarki. Aplikacje typu adware generują reklamy (np. banerowe, kuponowe, pop-up, ankietowe), które mogą promować fałszywe strony, a nawet powodować niechciane pobrania i instalacje.

Porywacze przeglądarki promują fałszywe wyszukiwarki, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zarówno aplikacje typu adware, jak i porywacze przeglądarki mogą być zaprojektowane do zbierania informacji dotyczących nawyków przeglądania użytkowników, a nawet poufnych danych osobowych.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Potencjalnie niechciana aplikacja MacClean360
Typ zagrożenia PUP (potencjalnie niechciany program), PUA (potencjalnie niechciana aplikacja), malware Mac, wirus Mac
Rzekoma funkcjonalność Czyszczenie i optymalizacja Mac
Nazwy wykrycia (instalator) Avast (MacOS:AweCleaner-C [PUP]), AVG (MacOS:AweCleaner-C [PUP]), DrWeb(Program.Unwanted.4995), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (aplikacja) Avast (MacOS:AweCleaner-C [PUP]), AVG (MacOS:AweCleaner-C [PUP]), ESET-NOD32 (wariant OSX/AweCleaner.B Potentially Unwanted), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Na twoim komputerze nagle pojawił się program, którego instalowania nie przypominasz sobie. Nowa aplikacja wykonuje skanowanie komputera i wyświetla komunikaty ostrzegawcze o „znalezionych problemach”. Prosi o płatność w celu usunięcia rzekomo znalezionych błędów.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player.
Zniszczenie Strata pieniężna (niepotrzebny zakup fałszywego oprogramowania), niechciane okienka pop-up z ostrzeżeniami, niska wydajność komputera.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

MacCleanBooster, Mac Security i Disk Clean Pro to przykłady innych PUA podobnych do MacClean360.

Aplikacje te często mają na celu nakłonienie użytkowników do zapłacenia za aktywację/rejestrację, rzekomo w celu usunięcia wykrytych problemów, naprawienia błędów itp., podczas gdy w rzeczywistości są bezużyteczne i po prostu prezentują fałszywe wyniki skanowania.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

Użytkownicy czasami nieumyślnie pobierają i instalują niechciane aplikacje za pośrednictwem zwodniczych reklam — klikają reklamy, które powodują niechciane pobrania/instalacje, wykonując określone skrypty.

Niechciane pobrania i instalacje występują również podczas pobierania/instalowania innych programów. To znaczy, gdy PUA są dołączone w ustawieniach jako „dodatkowe oferty". Ta metoda dystrybucji PUA z PUA nosi nazwę „sprzedaży wiązanej".

Zwykle oferty pobrania i zainstalowania tych dodatkowych aplikacji można odrzucić za pomocą „Niestandardowych", „Zaawansowanych" lub innych ustawień albo odznaczając niektóre pola wyboru w konfiguratorach. Gdy użytkownicy pobierają i instalują programy bez ich sprawdzenia i zmiany, często pozwalają na infiltrację PUA.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji

Zaleca się sprawdzanie każdego oprogramowania przed pobraniem/instalacją lub zakupem. Wszystkie pobrania plików muszą być dokonywane z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł, ponieważ podejrzane kanały, takie jak nieoficjalne i bezpłatne witryny hostujące pliki, sieci wymiany peer-to-peer i inne konfiguratory pobierania stron trzecich często oferują oszukańcze lub dołączone produkty.

Podczas pobierania/instalowania przeczytaj warunki, sprawdź wszystkie możliwe opcje, użyj „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawień i zrezygnuj z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itp. Natrętne reklamy mogą wydawać się normalne i nieszkodliwe, jednak mogą przekierowywać na różne podejrzane witryny (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i wiele innych).

Jeśli napotkasz reklamy lub tego rodzaju przekierowania, sprawdź system i natychmiast usuń wszelkie podejrzane aplikacje oraz rozszerzenia/wtyczki przeglądarki.

If your computer is already infected with PUAs, we recommend running a scan with Combo Cleaner to automatically eliminate them.

Wygląd aplikacji MacClean360 (GIF):

Wygląd aplikacji MacClean360 (GIF)

Konfigurator instalacji MacClean360:

Konfigurator instalacji PUA MacClean360

Witryna promująca aplikację MacClean360:

Witryna używana do promowania PUA MacClean360

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W oknie Finder wybierz "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macclean360:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki potencjalnie niechciana aplikacja macclean360 z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macclean360 z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macclean360 z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja macclean360 z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Potencjalnie niechciana aplikacja MacClean360 kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Potencjalnie niechciana aplikacja MacClean360 na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.