FacebookTwitterLinkedIn

Jak rozpoznać takie oszustwa e-mailowe, jak oszustwo phishingowe Office 365?

Znany również jako: możliwe infekcje malware
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest oszustwo e-mailowe Office 365?

Wiadomości phishingowe służą do nakłaniania odbiorców do podania danych osobowych. Stojący za nimi oszuści próbują uzyskać dane karty kredytowej, numery kont bankowych, numery ubezpieczenia społecznego, dane logowania lub inne informacje. Ta wiadomość phishingowa służy do wyłudzenia danych logowania do poczty e-mail za pośrednictwem fałszywej strony Office 365.

Oszustwo e-mailowe Office 365

Szczegółowe informacje o e-mailu phishingowym Office 365

Oszuści próbują oszukać odbiorców, aby uwierzyli, że ich hasło do konta Office 365 wygaśnie w dniu otrzymania tej wiadomości e-mail i zaktualizowali je za pośrednictwem podanej witryny (hiperlinku „Keep Same Password"). Ta witryna ma wyglądać jak oficjalna strona logowania do usługi Office 365.

Użytkownicy proszeni są o zalogowanie się przy użyciu swojego adresu e-mail (lub nazwy użytkownika) i hasła. Należy wspomnieć, że adres URL oficjalnej strony Office 365 to office[.]com, a nie officce3655[.]com jak podany adres URL tej fałszywej strony Microsoft używanej do kradzieży danych logowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Oszustwo e-mailowe Office 365
Typ zagrożenia Phishing, oszustwo, inżynieria społeczna, oszustwo finansowe
Fałszywe twierdzenie Hasło do konta e-mail wygaśnie dzisiaj
Przebranie Wiadomość z Office 365 (Microsoft)
Powiązana domena officce3655[.]com
Nazwy wykrycia officce3655[.]com Combo Cleaner (Phishing), ESET (Phishing), Fortinet (Phishing), G-Data (Phishing), Lionic (Phishing), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nieautoryzowane zakupy online, zmienione hasła do kont internetowych, kradzież tożsamości, nielegalny dostęp do komputera.
Metody dystrybucji Zwodnicze e-maile, nieuczciwe reklamy internetowe pop-up, techniki zatruwania wyszukiwarek, domeny z błędną pisownią.
Zniszczenie Utrata wrażliwych informacji prywatnych, strata pieniężna, kradzież tożsamości.
Usuwanie

Aby wyeliminować możliwe infekcje malware, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.

Ogólne informacje o e-mailach phishingowych

Większość wiadomości phishingowych jest zamaskowana jako wiadomości od legalnych podmiotów. Zawierają link zaprojektowane w celu otwarcia zwodniczej witryny, na której odwiedzający są proszeni o wprowadzenie danych osobowych. Więcej przykładów podobnych wiadomości e-mail to "New Mail Server System 4.0", "ING Bank" i "MijnOverheid". Wiadomości e-mail mogą być również wykorzystywane do rozsyłania malware.

Jak kampanie spamowe infekują komputery?

Odbiorcy infekują komputery za pośrednictwem wiadomości e-mail, otwierając złośliwe załączniki lub pliki pobrane za pośrednictwem linków do witryn. Większość cyberprzestępców wysyła złośliwe dokumenty PDF, dokumenty Microsoft Office, pliki JavaScript, pliki wykonywalne i archiwa.

Złośliwe dokumenty MS Office nie mogą infekować komputerów, chyba że użytkownicy włączą w nich polecenia makr (edycja/zawartość). Wersje pakietu Microsoft Office wydane przed 2010 rokiem nie mają trybu „Widoku chronionego". Dlatego złośliwe dokumenty otwierane w tych wersjach infekują komputery bez pytania o pozwolenie na włączenie poleceń makr.

Jak uniknąć instalacji malware?

Nie należy otwierać linków ani załączników w e-mailach wysyłanych od podejrzanych, nieznanych nadawców, zwłaszcza jeśli takie e-maile są nieistotne (na przykład wspominają o fakturach za produkty, które nie zostały zamówione. Pliki i programy należy pobierać z oficjalnych witryn i poprzez bezpośrednie linki.

Zainstalowane programy muszą być aktualizowane i aktywowane za pomocą narzędzi dostarczonych/zaprojektowanych przez ich oficjalnych programistów. Komputer powinien być regularnie skanowany pod kątem malware i innych zagrożeń. Wskazane jest, aby zrobić to za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware.

Jeśli już otworzyłeś złośliwe załączniki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Tekst prezentowany w oszustwie e-mailowym Office 365:

Subject: ******** Expiration/Request=43

Office 365

********

Th⁠e Pa⁠s⁠sw⁠ord fo⁠r⁠ ********⁠ Wi⁠ll Ex⁠pi⁠re T⁠od⁠ay
u⁠se cu⁠rren⁠t pa⁠ssword to conti⁠nu⁠e for ********

Ke⁠e⁠p Sa⁠me⁠ Pa⁠ss⁠wor⁠d⁠

Fałszywa strona logowania Office 365 prosząca o wprowadzenie adresu e-mail (lub nazwy użytkownika) i hasła:

Witryna phishingowa oszustwa e-mailowego office 365

Natychmiastowe automatyczne usunięcie możliwe infekcje malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się możliwe infekcje malware. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Wydobycie archiwum Autoruns.zip i uruchomienie aplikacji Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odświezenie wyników aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usunięcie malware w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego otrzymałem ten e-mail?

Cyberprzestępcy stojący za oszustwami phishingowymi wysyłają dokładnie tę samą wiadomość na tysiące adresów e-mail, mając nadzieję, że ktoś się nabierze na ich oszustwo. Te e-maile nigdy nie są osobiste.

Podałem moje dane osobowe, gdy zostałem oszukany przez ten e-mail. Co mam zrobić?

Jeśli podałeś jakiekolwiek dane uwierzytelniające do konta (adresy e-mail, nazwy użytkownika, hasła), natychmiast zmień wszystkie hasła. Jeśli podałeś inne informacje, takie jak dane karty kredytowej, dane dowodu osobistego, numery ubezpieczenia społecznego, jak najszybciej skontaktuj się z odpowiednimi władzami.

Co w sytuacji, gdy do wiadomości e-mail wysłanej przez cyberprzestępców dołączony jest plik, którego nie otworzyłem. Czy mój komputer jest zainfekowany?

Nie, otwieranie e-maili nie jest szkodliwe (nie może powodować szkód). Odbiorcy infekują komputery, otwierając załączniki lub linki.

Czy Combo Cleaner usunie infekcje malware, które były obecne w załączniku do wiadomości e-mail?

Tak, Combo Cleaner jest w stanie wykryć i usunąć prawie wszystkie znane infekcje malware. Zaawansowane złośliwe oprogramowanie może ukrywać się głęboko w systemie operacyjnym. Dlatego zaleca się przeprowadzenie pełnego skanowania systemu w celu wykrycia ukrytego malware.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
możliwe infekcje malware kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania możliwe infekcje malware na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się możliwe infekcje malware dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.