FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć trojana Bizarro z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Bizarro
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania wirusa Bizarro

Czym jest trojan Bizarro?

Bizarro to nazwa trojana bankowego. Ten typ złośliwego oprogramowania jest przeznaczony do atakowania informacji bankowych. Ponadto, trojany te często mają dodatkowe możliwości, które poszerzają ich obszar zainteresowań poza banki internetowe. Dotyczy to również Bizarro. Trojan, o którym mowa, to wyrafinowany złośliwy program z wieloma funkcjami. Wykorzystuje silne techniki zaciemniania, które utrudniają jego wykrywanie i analizę. Bizarro jest szczególnie aktywny w Ameryce Południowej i Europie. Listy jego celów obejmują ponad siedemdziesiąt banków z tych kontynentów. Bizarro wykorzystuje socjotechnikę w swojej dystrybucji i działaniach po infekcji.

Wykrycia malware Bizarro na VirusTotal

Trojan Bizarro najpierw kończy działanie procesów przeglądarki, aby zakończyć aktywne sesje ze stronami bankowymi. Robi to, aby ofiary były zmuszone do ponownego podania swoich danych uwierzytelniających podczas uzyskiwania dostępu do ich kont bankowych, umożliwiając w ten sposób złośliwemu programowi ich uzyskanie. Dodatkowo, Bizarro wyłącza funkcję autouzupełniania. Dlatego podczas logowania ofiary muszą wprowadzić pełne dane logowania. Ma to na celu zapewnienie, że złośliwe oprogramowanie będzie w stanie uzyskać pełne dane bankowe. Trojan wykorzystuje również różne okienka pop-up i fałszywe komunikaty o błędach w celu kradzieży kodów uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Okna te mogą pojawiać się jako proste komunikaty o błędach systemu lub rzekomo być wyświetlane przez banki internetowe ofiar (zawierające odpowiednie logo i inne szczegóły graficzne). Tekst prezentowany w tych fałszywych wiadomościach różni się w zależności od tego, czego w danym momencie szuka malware. Na przykład, okienka pop-up mogą żądać od użytkowników ponownego wprowadzenia danych, ponieważ były one nieprawidłowe, zawierać instrukcje rzekomo wydane przez bank, prosić o potwierdzenie trwających operacji/transakcji, powiadamiać o oczekujących ponownych uruchomieniach systemu z powodu procesów związanych z bezpieczeństwem itd. Warto zauważyć, że Bizarro próbuje również przekonać użytkowników do zainstalowania złośliwej aplikacji na ich smartfonach.

Gdy Bizarro zdobędzie docelowe informacje, może zamrozić system i uniemożliwić ofiarom korzystanie z Menedżera zadań systemu Windows – w celu zakończenia złośliwych operacji (np. zakończenia oszukańczych transakcji). W tym czasie ofiary otrzymują fałszywe wiadomości wyjaśniające niesprawność urządzenia. Okienka pop-up mogą informować, że system, jego oprogramowanie zabezpieczające lub przeglądarki zostały naruszone i wymagają aktualizacji. Komunikaty zawierają paski postępu, które śledzą fałszywe procesy aktualizacji/instalacji.

Jednak wyświetlanie różnych okien nie jest jedyną taktyką stosowaną przez Bizarro ani jedyną funkcjonalnością malware. Ten trojan ma również możliwości keyloggera (nagrywania naciśnięć klawiszy). Może sterować klawiaturą i myszą urządzenia. Mówiąc dokładniej, można to wykorzystać do interakcji z opcjami potwierdzenia bez udziału użytkownika. Bizarro przeszukuje system w poszukiwaniu odpowiednich danych i treści. Może przeszukiwać foldery i pliki, a następnie pobierać/przesyłać te ostatnie. Kolejną cechą Bizarro jest robienie zrzutów ekranu. Szkodliwy program monitoruje dane ze schowka (bufor kopiuj-wklej) pod kątem adresów portfeli kryptowaluty Bitcoin. W przypadku wykrycia, malware może następnie zastąpić skopiowany adres adresem należącym do cyberprzestępców. W związku z tym wychodzące transakcje kryptowalutowe mogą być przekazywane przestępcom zamiast zamierzonym odbiorcom. Ponadto, ten trojan może ograniczać funkcjonalność systemu operacyjnego i uruchamiać go ponownie, wyłączać lub uszkadzać sam system. Podsumowując, infekcje Bizarro mogą spowodować uszkodzenie systemu, poważne problemy z prywatnością, znaczne straty finansowe i kradzież tożsamości. Jeśli wiadomo/podejrzewa się, że Bizarro (lub inne złośliwe oprogramowanie) już zainfekowało urządzenie, należy użyć programu antywirusowego, aby je natychmiast usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Bizarro
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, spyware.
Nazwy wykrycia BitDefender (Gen:Variant.Ulise.113708), DrWeb (Trojan.PWS.Banker1.36289), ESET-NOD32 (wariant Win32/Spy.Mekotio.DA), Kaspersky (HEUR:Trojan-Banker.Win32.Bizarro.gen), Microsoft (Trojan:Win32/Casdet!rfn), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia "łamania" oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione hasła i informacje bankowe, kradzież tożsamości, utrata danych, instalacja dodatkowego malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ares, Qakbot, Javali, SolarSys, Mekotio i Zeus Sphinx to tylko niektóre przykłady trojanów bankowych. Ogólnie rzecz biorąc, malware może mieć różne cele i podobnie szeroki zakres funkcji. Typowe możliwości obejmują: eksfiltrację (pobieranie) treści z zainfekowanego urządzenia, instalację dodatkowego malware, wyodrębnianie danych z przeglądarek i innych zainstalowanych aplikacji, szyfrowanie plików i/lub blokowanie ekranu w celach okupu (ransomware), umożliwienie zdalnego dostępu/kontroli nad zaatakowanym urządzenie (RAT – trojan zdalnego dostępu), nagrywanie naciśnięć klawiszy i/lub audio/wideo za pośrednictwem mikrofonów i kamer internetowych, wykorzystanie zasobów systemowych do wydobywania kryptowaluty (górnicy kryptowaluty) itd. Niezależnie od sposobu działania złośliwego oprogramowania, jego infekcje stanowią poważne zagrożenie dla integralności urządzenia i prywatności użytkownika. Dlatego zdecydowanie zaleca się usuwanie wszystkich infekcji natychmiast po ich wykryciu.

Jak Bizarro dostał się do komputera?

Bizarro jest aktywnie rozprzestrzeniany poprzez kampanie spamowe – operacje na dużą skalę, podczas których wysyłane są tysiące oszukańczych/zwodniczych e-maili. E-maile ze spamem mogą zawierać linki do pobrania szkodliwych plików i/lub takie pliki są po prostu do nich dołączone. Zwykle e-maile rozprzestrzeniające się Bizarro zawierają linki do pobrania pakietów MSI (format pliku pakietu instalatora Microsoft/Windows). Pakiet MSI pobiera zakaźne archiwum w formacie ZIP. W czasie badań te zainfekowane pliki były hostowane na zainfekowanych witrynach Amazon (AWS), Azure i WordPress. Po otwarciu złośliwego pliku uruchamiany jest proces infekcji programu Bizarro.

Malware nie jest dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem kampanii spamowych. Inną popularną techniką jest dystrybucja za pośrednictwem podejrzanych kanałów pobierania (np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn z hostingiem plików, sieci udostępniania peer-to-peer i innych zewnętrznych programów pobierania). Szkodliwe programy są często maskowane lub dołączane do zwykłego oprogramowania/nośnika. Dlatego użytkownicy zwykle nieumyślnie je pobierają/instalują. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i fałszywe aktualizacje to główne przykłady treści wykorzystywanych do rozsyłania malware. Narzędzia do łamania zabezpieczeń mogą powodować infekcje zamiast aktywować licencjonowane produkty. Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując wady nieaktualnych programów i/lub instalując złośliwe oprogramowanie zamiast obiecanych aktualizacji.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zaleca się zachować ostrożność w przypadku przychodzących wiadomości e-mail – aby uniknąć zainfekowania systemu za pośrednictwem poczty spamowej. Nie wolno otwierać podejrzanych i nieistotnych wiadomości e-mail, w szczególności zawartych w nich linków lub załączników. Ponadto, zaleca się pobieranie tylko z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Równie ważne jest aktywowanie i aktualizowanie programów za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez legalnych programistów. Aby chronić urządzenie i bezpieczeństwo użytkowników, ważne jest, aby mieć zainstalowane i zaktualizowane sprawdzone oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. To oprogramowanie musi być używane do wykonywania regularnych skanów systemu oraz usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne malware.

Przykład e-maila ze spamem rozsyłającego trojanem Bizarro:

E-mail ze spamem używany do rozsyłania trojana Bizarro

Prezentowany w nim tekst:

Subject: Notificacion de Impuestos Internos

 

Estimado(a) Contribuyente

******* : Le informa que existen obligaciones,
producto de una liquidación tributaria que se encuentra impaga. Una liquidación
tributaria corresponde a la determinación de diferencias de impuesto detectadas
por el SII.  Puede descargar el informe generado por el SII en el siguiente enlance:

Descargar Informe

© 2021 | Santiago | Chile

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

złośliwy proces działający na komputerze użytkownika - przykład

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

zrzut ekranu aplikacji autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Tryb awaryjny z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „F5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Tryb awaryjny z obsługą sieci Windows 8

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Tryb awaryjny z obsługą sieci windows 10

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

wydobycie autoruns.zip i uruchomienie autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Kliknij „Opcje” u góry i usuń zaznaczenie opcji „Ukryj puste lokalizacje” i „Ukryj wpisy systemu Windows”

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń". 

zlokalizuj plik złośliwego oprogramowania, który chcesz usunąć

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

wyszukiwanie pliku złośliwego oprogramowania na twoim komputerze

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Bizarro kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Bizarro na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.