FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć niechcianą aplikację Search Lime?

Znany również jako: Przekierowanie searchlime.com
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki Search Lime z Mac?

Czym jest Search Lime?

Porywacze przeglądarki zmieniają ustawienia przeglądarki bez zgody użytkownika w celu promowania fałszywej wyszukiwarki. Search Lime promuje adres searchlime.com, wyszukiwarkę, która generuje fałszywe wyniki wyszukiwania i zawiera wśród nich podejrzane reklamy. Jest prawdopodobne, że ta aplikacja zbiera również dane przeglądania lub inne informacje. Search Lime jest opracowywana przez Linkury Inc i nie jest jedynym porywaczem przeglądarki opracowanym przez tę firmę. Warto zauważyć, że większość użytkowników nieświadomie pobiera i instaluje aplikacje takie jak Search Lime. Z tego powodu są one nazywane potencjalnie niechcianymi aplikacjami (PUA).

 Porywacz przeglądarki Search Lime na komputerze Mac

Porwane przeglądarki otwierają określony adres, gdy użytkownicy otwierają nowe okno przeglądarki, nową kartę lub wpisują wyszukiwane hasła w pasku adresu. Dzieje się tak, ponieważ po instalacji porywacze przeglądarki ustawiają określony adres jako adres strony głównej, nowej karty i domyślnej wyszukiwarki. Jednak niektóre porywacze przeglądarki mogą być zaprojektowane do promowania stron (fałszywych wyszukiwarek) bez zmiany ustawień przeglądarki. W takich przypadkach otwierają określone adresy po wykryciu, że użytkownicy wprowadzili zapytanie. Jak wspomniano we wstępie, Search Lime promuje adres searchlime.com. Jest to adres wyszukiwarki, która generuje fałszywe, niewiarygodne wyniki i umieszcza podejrzane reklamy obok swoich wyników. Wyniki wyszukiwania przez searchlime.com i zawarte w niej reklamy mogą być używane do promowania różnych podejrzanych witryn, na przykład stron pobierania adware, innych porywaczy przeglądarki, oszukańczych stron, takich jak "You've Made The 9.68-Billionth Search", "Required Video Codec Is Not Installed On Your Computer", a nawet złośliwych witryn. W taki czy inny sposób ani wyniki generowane przez searchlime.com ani jej reklamy nie są godne zaufania.

Search Lime może mieć na celu nie tylko zmuszanie użytkowników do korzystania z adresu searchlime.com do przeglądania sieci, ale także zbieranie geolokalizacji, wprowadzonych zapytań, adresów odwiedzanych stron, adresów IP lub innych danych związanych z przeglądaniem, a nawet informacji poufnych takie jak hasła, dane kart kredytowych lub inne dane osobowe, które mogłyby zostać wykorzystane do kradzieży kont, tożsamości, dokonywania fałszywych zakupów itp. Dlatego zdecydowanie odradza się instalowanie aplikacji takich jak porywacz przeglądarki Search Lime na przeglądarkach lub komputerach.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Przekierowanie searchlime.com
Typ zagrożenia Porywacz przeglądarki, malware Mac, wirus Mac
Obsługiwany adres IP 23.101.120.195
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlania niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Przekierowanie searchlime.com, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Kilka przykładów innych porywaczy przeglądarki opracowanych przez Linkury Inc to Searchlee i SafeFinder. Warto wspomnieć, że jest wiele fałszywych wyszukiwarek, które wyświetlają wyniki generowane przez legalne wyszukiwarki, takie jak Google, Bing, Yahoo. Warto również zauważyć, że użytkownicy porwanych przeglądarek nie mogą usunąć adresu fałszywej wyszukiwarki z ustawień przeglądarki, chyba że odinstalują porywacza przeglądarki. Instrukcje dotyczące usuwania porywaczy przeglądarki (i innych PUA) znajdują się poniżej.

Jak zainstalowano Search Lime na moim komputerze?

Bardzo często różne potencjalnie niechciane aplikacje są dystrybuowane poprzez dołączenie ich do innych programów, zwykle takich, które są łatwo dostępne w internecie. Użytkownicy pobierają i instalują dołączone aplikacje, gdy nie zmieniają ustawień dostępnych w programach pobierania lub instalatorach. Zwykle oferty pobrania lub zainstalowania potencjalnie niechcianych aplikacji można odrzucić za pomocą „Zaawansowanych", „Niestandardowych", „Własnych" lub innych ustawień lub odznaczając pola wyboru niektórych programów do pobierania i instalatorów. Warto wspomnieć, że PUA mogą być również rozsyłane za pośrednictwem zwodniczych reklam: poprzez zaprojektowanie tych reklam tak, aby uruchamiały określone skrypty po ich kliknięciu.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Nie pobieraj aplikacji z nieoficjalnych stron, za pośrednictwem sieci peer-to-peer, takich jak klienci torrent, eMule, programy do pobierania stron trzecich itp., ani nie używaj instalatorów stron trzecich. Pobieraj aplikacje i pliki wyłącznie z oficjalnych stron i za pośrednictwem bezpośrednich linków. Nie finalizuj pobierania i instalowania programów, które mają dołączone niechciane aplikacje bez zmiany „Zaawansowanych", „Niestandardowych" lub innych ustawień. Ponadto, unikaj klikania reklam wyświetlanych przez adware lub pojawiających się na podejrzanych witrynach. Reklamy te mogą otwierać podejrzane witryny lub powodować niechciane pobrania, a nawet instalacje. Usuń wszelkie nieznane, podejrzane wtyczki, dodatki, rozszerzenia, które są już zainstalowane w przeglądarce lub programy tego rodzaju, które są zainstalowane w systemie operacyjnym. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy przeskanowanie go za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Searchlime.com generuje fałszywe wyniki wyszukiwania (i wyświetla reklamy) (GIF):

porywacz przeglądarki search lime searchlime.com pokazuje fałszywe wyniki wyszukiwania

Okienko pop-up, które może sie pojawić, gdy ma się zainstalowanego porywacza przeglądarki Search Lime:

okienko pop-up porywacza przeglądarki search lime, które może się pojawić na komputerach zainfekowanych search lime

Tekst w tym oknie pop-up:

"[random_number]" wants access to control "Safari". Allowing control will provide access to documents and data in "Safari", and to perform actions within that app.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Przekierowanie searchlime.com: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Przekierowanie searchlime.com. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie przekierowania Search Lime:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z Search Lime z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z przekierowanie searchlime.com:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki przekierowanie searchlime.com z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z przekierowanie searchlime.com z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z przekierowanie searchlime.com z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z przekierowanie searchlime.com z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Przekierowanie searchlime.com kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Przekierowanie searchlime.com na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Przekierowanie searchlime.com dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.