FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć searchlee.com z ustawień przeglądarki?

Znany również jako: Przekierowanie searchlee.com
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki Searchlee z Mac?

Czym jest Searchlee?

Porywacz przeglądarki to rodzaj potencjalnie niechcianej aplikacji (PUA), która zmienia ustawienia przeglądarki, aby promować fałszywą wyszukiwarkę (jej adres) i zbierać dane przeglądania. Searchlee promuje adres searchlee.com, podejrzaną wyszukiwarkę, która generuje fałszywe wyniki ze zwodniczymi reklamami. Ten porywacz przeglądarki został opracowany przez Linkury Inc - firmę, która opracowała innego znanego porywacza przeglądarki o nazwie SafeFinder.

Porywacz przeglądarki Searchlee na komputerze Mac

Zwykle uważa się, że przeglądarka została porwana, gdy otwiera określony adres (zwykle fałszywej wyszukiwarki), gdy użytkownicy otwierają nowe okno, nową kartę lub wprowadzają zapytania wyszukiwania w pasku adresu. Innymi słowy, gdy przeglądarka ma zainstalowaną potencjalnie niechcianą aplikację, która zmieniła adres strony głównej, nowej karty i domyślnej wyszukiwarki na adres fałszywej wyszukiwarki. Chociaż istnieją porywacze przeglądarki, które promują swoje adresy bez zmiany ustawień przeglądarki. Jak wspomniano w pierwszym akapicie, Searchlee promuje adres searchlee.com. Po wpisaniu zapytania wyszukiwarka searchlee.com pokazuje fałszywe wyniki i wyświetla wśród nich zwodnicze reklamy. Należy wspomnieć, że searchlee.com można zaprojektować w celu zbierania wyników (i wyświetlania reklam) wykorzystywanych do promowania stron pobierania adware, innych porywaczy przeglądarki, różnych oszukańczych stron, takich jak "Win The New iPhone 12", "WARNING CRITICAL MESSAGE", potencjalnie złośliwych witryn itd.

Jest również prawdopodobne, że porywacz przeglądarki Searchlee jest w stanie zbierać dane przeglądania, takie jak adresy IP, geolokalizacje, wprowadzone zapytania wyszukiwania, adresy URL odwiedzanych stron, a nawet osobiste, wrażliwe dane, takie jak nazwy użytkowników i hasła, dane kart kredytowych i inne dane osobowe. Często zdarza się, że twórcy podejrzanych aplikacji, które mogą odczytywać różne informacje, sprzedają je stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom) lub wykorzystują je do generowania przychodów w inny sposób (lub sposoby). Dlatego użytkownicy, którzy mają Searchlee lub jakąkolwiek inną aplikację tego typu zainstalowaną w przeglądarce lub na komputerze, powinni jak najszybciej ją usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Przekierowanie searchlee.com
Typ zagrożenia Porywacz przeglądarki, malware Mac, wirus Mac
Obsługiwany adres IP 172.67.199.243
Powiązane domeny search.82paodatc.com
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

W internecie jest wiele fałszywych wyszukiwarek, a niektóre przykłady to search.validexplorer.com, search.accessiblelist.com i flip-search.com. Warto wspomnieć, że nie wszystkie z nich generują fałszywe wyniki, tak jak robi to searchlee.com. Dość często fałszywe wyszukiwarki pokazują wyniki generowane przez legalne wyszukiwarki, takie jak Google, Bing, Yahoo. Jednak nie czyni ich to godnymi zaufania, zwłaszcza gdy pojawiają się w ustawieniach przeglądarki po zainstalowaniu jakiegoś porywacza przeglądarki. Firma Linkury Inc. opracowała więcej niż jednego porywacza przeglądarki, a jednym z przykładów jest SafeFinder.

Jak zainstalowano Searchlee na moim komputerze?

Porywacze przeglądarki i PUA innych typów są często dystrybuowane poprzez dołączenie ich do niektórych freeware (bezpłatnych programów). Użytkownicy pobierają lub instalują dołączone aplikacje wraz z innymi programami, gdy pozostawiają niezmienione ustawienia w narzędziach do pobierania lub instalacji. Zwykle dołączone PUA (oferty ich pobrania lub zainstalowania) można odrzucić za pomocą „Zaawansowanych", „Niestandardowych" lub innych ustawień lub odznaczając pola wyboru. PUA można również rozpowszechniać za pomocą fałszywych narzędzi aktualizacyjnych, zwodniczych reklam. Istnieją reklamy, które po kliknięciu uruchamiają skrypty przeznaczone do pobierania lub instalowania niechcianego oprogramowania.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Ważne jest, aby nie kończyć pobierania ani instalacji bez sprawdzenia, czy istnieją „Niestandardowe", „Zaawansowane", „Własne" i inne ustawienia lub zaznaczone pola wyboru, które mogą zostać użyte do odrzucenia niechcianych ofert. Ponadto, zdecydowanie odradza się korzystanie z podejrzanych źródeł do pobierania aplikacji lub plików, takich jak różne nieoficjalne witryny, klienci torrent, eMule (i inne sieci peer-to-peer), programy do pobierania stron trzecich lub instalatory stron trzecich. Aplikacje należy pobierać z oficjalnych stron (lub źródeł takich jak App Store) oraz za pośrednictwem bezpośrednich linków. Ponadto, zaleca się, aby nie ufać żadnym reklamom wyświetlanym na podejrzanych stronach: bardzo często reklamy te są wykorzystywane do promowania innych stron tego rodzaju lub rozpowszechniania niechcianych aplikacji. Jeśli jakieś podejrzane rozszerzenia, wtyczki, dodatki lub inne aplikacje są już zainstalowane w przeglądarce lub systemie operacyjnym, należy je odinstalować. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy przeskanowanie go za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Searchlee.com generuje fałszywe wyniki wyszukiwania i wyświetlan reklamy (GIF):

Porywacz przeglądarki searchlee.com generuje fałszywe wyniki wyszukiwania

Użytkownicy, którzy mają na swoich komputerach zainstalowanego Searchlee, z wysoką pewnością mogą spotkać się z tym pop-upem:

Pop-up wyświetlanuy po tym, jak porywacz przeglądarki Searchlee zinfiltrował system

Prezentowany w nim tekst:

"[random_number]" wants access to control "Safari". Allowing control will provide access to documents and data in "Safari", and to perform actions within that app.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie przekierowania Searchlee:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z Searchlee z twojego folderu "Aplikacje":

Usuwanie porywacza przeglądarki mac z folderu aplikacji

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z przekierowanie searchlee.com:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki przekierowanie searchlee.com z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z przekierowanie searchlee.com z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z przekierowanie searchlee.com z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z przekierowanie searchlee.com z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Przekierowanie searchlee.com kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Przekierowanie searchlee.com na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.