FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć aplikację OriginalSearchManager z przeglądarek?

Znany również jako: Przekierowanie OriginalSearchManager
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki OriginalSearchManager z Mac?

Czym jest OriginalSearchManager?

OriginalSearchManager ma na celu zmianę niektórych ustawień przeglądarki (promowanie adresu search.locatorunit.com) i dodanie funkcji "Managed by your organization" w przeglądarkach Google Chrome. Jest również prawdopodobne, że ta aplikacja została zaprojektowana do zbierania danych przeglądania. Z reguły użytkownicy świadomie pobierają i instalują porywacze przeglądarki. Z tego powodu OriginalSearchManager jest sklasyfikowana jako potencjalnie niechciana aplikacja (PUA).

OriginalSearchManager browser hijacker on a Mac computer

OriginalSearchManager promuje adres search.locatorunit.com, ustawiając go jako adres domyślnej wyszukiwarki. Warto wspomnieć, że większość programów porywających przeglądarkę zmienia również adres strony głównej i nowej karty na adres fałszywej wyszukiwarki. Wyszukiwarki takie jak search.locatorunit.com są nazywane fałszywymi, ponieważ wyświetlają wyniki generowane przez inną wyszukiwarkę (np. Google, Yahoo, Bing) lub generują wyniki, które mogą zawierać linki do podejrzanych witryn. Search.locatorunit.com przekierowuje użytkowników do search.yahoo.com - wyświetla wyniki generowane przez Yahoo. Często zdarza się, że aplikacje takie jak OriginalSearchManager nie pozwalają użytkownikom cofnąć zmian, które zostały przez nie wprowadzone, o ile są zainstalowane. Dlatego search.locatorunit.com nie można usunąć z ustawień przeglądarki, o ile aplikacja OriginalSearchManager jest zainstalowana w przeglądarce (i/lub systemie operacyjnym). Jak wspomniano w pierwszym akapicie, jest prawdopodobne, że OriginalSearchManager jest przeznaczona do zbierania różnych danych. Zwykle porywacze przeglądarki atakują adresy IP, geolokalizacje, adresy odwiedzanych stron, wprowadzone zapytania wyszukiwania i/lub inne dane przeglądania. Chociaż w niektórych przypadkach mogą również uzyskać dostęp do poufnych informacji. Ponadto zebrane dane mogą zostać wykorzystane do generowania przychodów, sprzedając je stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom) lub w inny sposób. W takich przypadkach użytkownicy mogą stać się ofiarami kradzieży tożsamości, mieć problemy z bezpieczeństwem przeglądania, prywatnością w internecie itp.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Przekierowanie OriginalSearchManager
Typ zagrożenia Porywacz przeglądarki, malware Mac, wirus Mac
Obsługiwany adres IP 52.84.53.82
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na różne podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby wyeliminować Przekierowanie OriginalSearchManager, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Kilka przykładów aplikacji, które są również sklasyfikowane jako porywacze przeglądarki, to MovieFinder365, Bright Start i NiceTab StartPage. Cechą wspólną większości z nich jest to, że mają na celu zmusić użytkowników do odwiedzenia określonego adresu poprzez wprowadzenie zmian w ustawieniach przeglądarki. Tak czy inaczej, typowa przeglądarka jest bezużyteczna dla użytkownika i została zaprojektowana wyłącznie w celu generowania przychodów dla programisty.

Jak zainstalowano OriginalSearchManager na moim komputerze?

W niektórych przypadkach użytkownicy pobierają i/lub instalują różne PUA, klikając zwodnicze reklamy, których celem jest wykonywanie określonych skryptów. Jednak częściej powodują to podczas pobierania i/lub instalacji programów, które zawierają PUA jako dodatkowe oferty. Ta metoda dystrybucji PUA nosi nazwę „sprzedaży wiązanej". W większości przypadków oferty pobrania i/lub zainstalowania PUA można odrzucić za pomocą „Niestandardowych", „Zaawansowanych", „Własnych" lub innych ustawień lub odznaczając niektóre pola wyboru, które są dostępne w konfiguratorach. Niechciane aplikacje uzyskują zgodę na pobranie i/lub zainstalowanie, gdy użytkownicy nie wprowadzają żadnych zmian w ustawieniach pobierania i/lub instalacji, które mają dołączone PUA.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się pobieranie oprogramowania z oficjalnych, legalnych stron. Nie powinny być do tego celu używane inne źródła ani narzędzia, takie jak zewnętrzne programy do pobierania, sieci peer-to-peer (takie jak klienci torrent, eMule), nieoficjalne strony itp., ani instalatory stron trzecich. Zaleca się również, aby nie kończyć pobierania i/lub instalacji bez sprawdzenia, czy konfiguratory mają jakiekolwiek „Zaawansowane", „Niestandardowe" i inne ustawienia lub pola wyboru, które mogłyby zostać użyte do odrzucenia ofert pobrania i/lub zainstalowania niechcianych aplikacji. Reklamy wyświetlane na podejrzanych stronach również nie powinny być klikane. Najczęściej mają na celu otwieranie innych, potencjalnie złośliwych witryn. W niektórych przypadkach te reklamy mogą powodować niechciane pobrania i/lub instalacje, uruchamiając określone skrypty. Jeśli w przeglądarce są zainstalowane niechciane aplikacje (rozszerzenia, dodatki lub wtyczki), należy je usunąć. Oprogramowanie tego rodzaju zainstalowane w systemie operacyjnym również powinno zostać usunięte. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy przeskanowanie go za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

OriginalSearchManager zainstalowana w Chrome:

originalsearchmanager browser hijacker chrome extension

Funkcja "Managed by your organization" dodana do Chrome przez aplikację OriginalSearchManager:

originalsearchmanager browser hijacker managed by your organization feature added to chrome

Search.locatorunit.com przypisany jako adres domyślnej wyszukiwarki:

search.locatorunit.com assigned as default search engine

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Przekierowanie OriginalSearchManager: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Przekierowanie OriginalSearchManager. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie przekierowania OriginalSearchManager:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z OriginalSearchManager z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z przekierowanie originalsearchmanager:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki przekierowanie originalsearchmanager z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z przekierowanie originalsearchmanager z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z przekierowanie originalsearchmanager z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z przekierowanie originalsearchmanager z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Przekierowanie OriginalSearchManager kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Przekierowanie OriginalSearchManager na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Przekierowanie OriginalSearchManager dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.