FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć porywacza przeglądarki NiceTab StartPage?

Znany również jako: Przekierowanie nicetab.live
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki NiceTab StartPage z Mac?

Czym jest NiceTab StartPage?

NiceTab StartPage to porywacz przeglądarki, prezentowany jako narzędzie do personalizacji interfejsu strony głównej przeglądarki. Te reklamowane funkcje obejmują: różne widżety (np. czas lokalny, aktualną pogodę i prognozy pogody itp.), wybór tapet strony głównej itd. Jednak NiceTab StartPage zmienia ustawienia przeglądarek w celu promowania nicetab.live - fałszywej wyszukiwarki. Ponadto większość programów sklasyfikowanych jako porywacze przeglądarki może zbierać informacje związane z przeglądaniem. Ze względu na podejrzane metody dystrybucji, NiceTab StartPage jest również uważany za PUA (potencjalnie niechcianą aplikację).

NiceTab StartPage browser hijacker on a Mac computer

Porywacze przeglądarki są przeznaczone do obierania za cel Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox i innych przeglądarek z dużą bazą użytkowników. Po udanej instalacji ponownie przypisują stronę główną przeglądarki, domyślną wyszukiwarkę i adresy URL nowej karty/okna - do adresów swoich złośliwych wyszukiwarek internetowych. NiceTab StartPage promuje w ten sposób nicetab.live. Te pozornie niewielkie zmiany poważnie obniżają jakość przeglądania. Każda nowa karta/okno i każde zapytanie wpisane na pasku adresu URL – przekierowują do nicetab.live. Niewiele z tych fałszywych narzędzi do wyszukiwania w sieci może faktycznie zapewniać oryginalne wyniki wyszukiwania. Zwykle przekierowują (lub powodują, że łańcuchy przekierowań prowadzące do) do legalnych wyszukiwarek. nicetab.live nie jest wyjątkiem - przekierowuje do wyszukiwarki Google. Co więcej, nie można odzyskać porwanej przeglądarki bez usunięcia oprogramowania odpowiedzialnego za występujące problemy (tj. porywacza przeglądarki). Dzieje się tak, ponieważ wszelkie zmiany, które użytkownicy próbują wprowadzić w swoich przeglądarkach, można automatycznie przywrócić, pod warunkiem, że dostęp do ustawień nie zostanie ograniczony lub całkowicie zabroniony. Jak wspomniano na początku, nierzadko porywacze przeglądarki mają możliwości śledzenia danych. Mogą śledzić aktywność przeglądania (odwiedzane adresy URL, przeglądane strony, wyszukiwane hasła itp.) i zbierać dane osobowe użytkowników (adres IP, geolokalizacje i rzeczywiste dane). Zebrane dane zostaną najprawdopodobniej udostępnione stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), starającym się wykorzystywać je w celach zarobkowych. Podsumowując, obecność programów śledzących dane na urządzeniach może powodować poważne problemy z prywatnością, straty finansowe, a nawet kradzież tożsamości. Dlatego, aby zapewnić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, zaleca się usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i/lub wtyczek rozszerzeń przeglądarki natychmiast po ich wykryciu.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Przekierowanie nicetab.live
Typ zagrożenia Porywacz przeglądarki, malware Mac, wirus Mac
Obsługiwany adres IP (nicetab.live)
128.199.42.156
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Doctopdfsupreme.comsearch.friendlysocket.com, search.gratziany.com to kilka przykładów fałszywych wyszukiwarek promowanych przez porywaczy przeglądarki. Wydają się uzasadnione i zachęcają użytkowników do instalacji dzięki szerokiej gamie „przydatnych" funkcji. Obiecane funkcje rzadko działają zgodnie z reklamą, a w większości przypadków w ogóle nie działają. Dotyczy to prawie wszystkich PUA. Jedynym celem niechcianych aplikacji jest generowanie przychodów dla ich twórców - na koszt użytkownika. Zamiast spełniać obietnice, PUA porywające przeglądarki powodują przekierowania do podejrzanych i złośliwych witryn, prowadzą natrętne kampanie reklamowe i zbierają prywatne dane.

Jak NiceTab StartPage został zainstalowany na moim komputerze?

Niektóre PUA, takie jak NiceTab StartPage, mają swoje „oficjalne" strony promocyjne, z których można je pobrać. Można je jednak pobrać/zainstalować razem z innym oprogramowaniem. Zwodnicza taktyka marketingowa polegająca na dołączaniu niechcianych lub złośliwych programów do zwykłych produktów nazywa się „sprzedażą wiązaną". Pośpieszanie procesów pobierania i instalacji (np. ignorowanie warunków, używanie wstępnych ustawień, pomijanie kroków i sekcji itd) - zwiększa ryzyko potencjalnych infekcji. Natrętne reklamy również rozpowszechniają te aplikacje. Po kliknięciu mogą uruchamiać skrypty do pobierania/instalowania PUA bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zdecydowanie zaleca się sprawdzanie produktów przed ich pobraniem/instalacją i/lub zakupem. Każde pobieranie powinno odbywać się z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Niewiarygodne źródła, takie jak: bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, Gnutella, eMule itp.) i inne zewnętrzne programy pobierania mogą oferować zwodnicze i/lub dodatkowo dołączone programy. Ważne jest, aby podczas pobierania/instalowania oprogramowania dokładnie przeczytać warunki, zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami, skorzystać z „Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawień i zrezygnować z dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itp. Natrętne reklamy zwykle wydają się uzasadnione i nieszkodliwe, jednak przekierowują do niewiarygodnych i podejrzanych witryn internetowych (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i innych). Jeśli użytkownicy napotkają takie reklamy/przekierowania, zaleca się sprawdzenie systemu i natychmiastowe usunięcie z niego wszystkich podejrzanych aplikacji i/lub rozszerzeń/wtyczek przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie usunąć.

Porywacz przeglądarki NiceTab StartPage proszący o zgodę na różne uprawnienia:

NiceTab StartPage browser hijacker asking for permissions

Witryna promująca NiceTab StartPage:

Dubious website used to promote NiceTab StartPage

Inna witryna promująca NiceTab StartPage:

Another dubious website used to promote NiceTab StartPage

NiceTab StartPage zainstalowany na Google Chrome:

NiceTab StartPage browser hijacker on chrome

Ustawienia nowej zakładki Google Chrome porwanej przez NiceTab StartPage:

Chrime settings controlled by NiceTab StartPage browser hijacker

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie przekierowania NiceTab StartPage:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z NiceTab StartPage z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z przekierowanie nicetab.live:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki przekierowanie nicetab.live z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z przekierowanie nicetab.live z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z przekierowanie nicetab.live z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z przekierowanie nicetab.live z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Przekierowanie nicetab.live kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Przekierowanie nicetab.live na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.