FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć adware NetworkHelper z przeglądarki i komputera?

Znany również jako: Reklamy NetworkHelper
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć NetworkHelper z Mac?

Czym jest NetworkHelper?

NetworkHelper to nazwa potencjalnie niechcianej aplikacji (PUA), która działa nie tylko jako typu adware, ale także jako porywacz przeglądarki. Obsługuje reklamy i promuje fałszywą wyszukiwarkę (jej adres). Ponadto jest w stanie uzyskać dostęp do poufnych informacji. NetworkHelper nazywa się PUA, ponieważ w większości przypadków użytkownicy nieświadomie pobierają i instalują aplikacje takie jak ta.

NetworkHelper adware

Niektóre przykłady typów reklam wyświetlanych przez aplikacje takie jak NetworkHelper to kuponowe, banerowe, ankietowe, pop-up. Często reklamy te zakrywają treści odwiedzanych witryn. Ponadto mogą być zaprojektowane do otwierania potencjalnie złośliwych witryn, a nawet pobierania i/lub instalowania niechcianego oprogramowania poprzez wykonywanie określonych skryptów. Wiadomo, że NetworkHelper jest przeznaczona do porywania przeglądarek poprzez wprowadzanie zmian w ich ustawieniach. Innymi słowy, ma na celu promowanie fałszywych wyszukiwarek poprzez umieszczanie ich adresu jako adresu domyślnej wyszukiwarki, strony głównej i nowej karty. Zwykle aplikacje takie jak NetworkHelper są zaprojektowane tak, aby uniemożliwić użytkownikom cofanie zmian, które zostały przez nie wprowadzone, o ile są zainstalowane. Ponadto NetworkHelper może odczytywać poufne informacje ze stron internetowych, takie jak hasła, numery telefonów, dane karty kredytowej i inne dane. Informacje te mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości, różnych kont, dokonywania oszukańczych zakupów, transakcji i/lub do innych złośliwych celów. Dlatego użytkownicy NetworkHelper mogą stać się ofiarami kradzieży tożsamości, ponieść straty finansowe, utracić dostęp do kont osobistych i/lub napotkać inne poważne problemy.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Reklamy NetworkHelper
Typ zagrożenia Adware, malware Mac, wirus Mac
Nazwy wykrycia Avast (MacOS:AdAgent-L [Adw]), AVG (MacOS:AdAgent-L [Adw]), ESET-NOD32 (wiele wykryć), Kaspersky (Not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Adload.j), Pełna lista (VirusTotal)
Dodatkowe informacje Ta aplikacja należy do rodziny malware Adload.
Objawy Twój Mac staje się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Więcej przykładów aplikacji, które działają jak NetworkHelper (lub bardzo podobnie), to IndexerInput, OperativeSync i LaunchSystem. Warto wspomnieć, że w większości przypadków aplikacje tego typu są promowane jako przydatne i legalne. Jednak nierzadko zdarza się, że w rzeczywistości te aplikacje są bezużyteczne dla ich użytkowników i mogą powodować różne problemy. Innymi słowy, większość z nich jest przeznaczona wyłącznie do generowania przychodów dla ich programistów.

Jak zainstalowano NetworkHelper na moim komputerze?

Często zdarza się, że porywacze przeglądarki, aplikacje typu adware i inne typy potencjalnie niechcianych aplikacji są dystrybuowane poprzez umieszczanie ich w konfiguratorach pobierania i/lub instalacji innych programów jako dodatkowe oferty. Ta metoda dystrybucji jest nazywana „sprzedażą wiązaną". Działa, gdy użytkownicy pobierają i/lub instalują programy bez zmiany „Własnych", „Zaawansowanych", „Niestandardowych" lub innych ustawień (lub odznaczania dostępnych pól wyboru), które są dostępne w ich konfiguratorach. Innym sposobem nieświadomego pobrania i/lub zainstalowania niektórych PUA jest kliknięcie zwodniczej reklamy zaprojektowanej do wykonywania określonych skryptów. Warto wspomnieć, że w większości przypadków takie reklamy pojawiają się na podejrzanych witrynach.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się pobieranie plików i programów wyłącznie z oficjalnych, legalnych stron i za pośrednictwem bezpośrednich linków. Nie należy używać innych źródeł ani narzędzi, takich jak zewnętrzne programy do pobierania, klienci torrent, eMule lub inne sieci peer-to-peer, nieoficjalne strony itp., a także instalatorów stron trzecich. Zaleca się także, aby przed zakończeniem pobierania lub instalacji zawsze sprawdzić konfiguratory pobierania i/lub instalacji pod kątem „Zaawansowanych", „Niestandardowych" i innych podobnych ustawień (lub pól wyboru). Jak wspomniano w poprzednim akapicie, reklamy wyświetlane na podejrzanych stronach mogą powodować niechciane pobrania, a nawet instalacje (lub otwieranie niewiarygodnych witryn). Dlatego też nie należy ich klikać. Jeśli są jakiekolwiek nieznane, niechciane i/lub podejrzane rozszerzenia, wtyczki lub dodatki już zainstalowane w przeglądarce (lub programy tego typu zainstalowane w systemie operacyjnym), należy je odinstalować. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany NetworkHelper, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to adware.

Zwodniczy instalator aplikacji promujący NetworkHelper:

networkhelper adware pop-up displayed once installation is done

NetworkHelper zainstalowane na Safari:

networkhelper adware installed on safari

Folder instalacyjny NetworkHelper:

networkhelper adware contents folders

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie adware NetworkHelper:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z NetworkHelper z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z reklamy networkhelper:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki reklamy networkhelper z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z reklamy networkhelper z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy networkhelper z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z reklamy networkhelper z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Reklamy NetworkHelper kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Reklamy NetworkHelper na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.