FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć search.trustenviroment.com z ustawień przeglądarki?

Znany również jako: Porywacz przeglądarki search.trustenviroment.com
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć porywacza przeglądarki search.trustenviroment.com z Mac?

Czym jest search.trustenviroment.com ?

Search.trustenviroment.com to adres fałszywej wyszukiwarki. Jest nazywana fałszywą, ponieważ nie generuje własnych, unikalnych wyników. Zwykle fałszywe wyszukiwarki/ich adresy są promowane przez potencjalnie niechciane aplikacje (PUA), które są klasyfikowane jako porywacze przeglądarki. Adware można również zaprojektować w celu promowania fałszywych wyszukiwarek. Warto wspomnieć, że takie aplikacje mogą być i często są również przeznaczone do zbierania różnych informacji. W większości przypadków użytkownicy nieświadomie i nieumyślnie je pobierają oraz instalują. Wiadomo, że search.trustenviroment.com jest promowana za pośrednictwem nieoficjalnego, fałszywego instalatora Adobe Flash Player.

search.trustenviroment.com displays resutls generated by Yahoo

Zwykle przeglądarki są porywane, gdy określona PUA (np. porywacz przeglądarki lub adware) zmienia ich ustawienia, takie jak adres domyślnej wyszukiwarki, stronę główną i nową kartę na adres fałszywej wyszukiwarki. Badania pokazują, że w tym przypadku jako domyślna wyszukiwarka zostaje przypisana search.trustenviroment.com. Nazywa się ją fałszywą, ponieważ zapewnia wyniki wygenerowane przez Yahoo - search.trustenviroment.com przekierowuje użytkowników do search.yahoo.com. Zwykle użytkownicy porwanych przeglądarek mogą usunąć adres fałszywej wyszukiwarki z ustawień przeglądarki tylko wtedy, gdy określone PUA zaprojektowane do jej promowania nie są już zainstalowane. Jak wspomniano na początku, takie niechciane aplikacje mogą być zaprojektowane nie tylko do promowania fałszywych wyszukiwarek, ale także do zbierania różnych danych. Najczęściej zbierają takie informacje, jak wprowadzone zapytania, adresy odwiedzanych stron, geolokalizacje, adresy IP. Jednak w niektórych przypadkach mogą również uzyskać dostęp do poufnych informacji. Większy problem polega na tym, że ich programiści mogą sprzedawać zebrane informacje stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom) lub wykorzystywać je do generowania przychodów w inny sposób. W rezultacie użytkownicy mogą stać się ofiarami kradzieży tożsamości, napotkać problemy związane z prywatnością w internecie, bezpieczeństwem przeglądania lub inne problemy. Jeśli jakieś PUA są zainstalowane w przeglądarce i/lub komputerze, należy je jak najszybciej usunąć.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Porywacz przeglądarki search.trustenviroment.com
Typ zagrożenia Porywacz przeglądarki, malware Mac, wirus Mac
Obsługiwany adres IP 13.249.95.100
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku torrent.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie malware (Mac)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Więcej przykładów fałszywych wyszukiwarek to search.getstranto.club, search.standartanalog.com i search.navigationbuffer.com. Zwykle są reklamowane jako przydatne wyszukiwarki, które mają zapewniać dokładne wyniki wyszukiwania. Jednak większość z nich nie zapewnia żadnych unikalnych wyników - wyświetlają wyniki generowane przez inną, legalną wyszukiwarkę, taką jak Yahoo, Google, Bing. Zdarza się jednak, że niektóre fałszywe wyszukiwarki zapewniają własne wyniki, które zawierają linki do podejrzanych stron. Jak wspomniano powyżej, w większości przypadków fałszywe wyszukiwarki są promowane przez potencjalnie niechciane aplikacje.

Jak zainstalowano search.trustenviroment.com na moim komputerze?

Badania pokazują, że search.navigationbuffer.com jest promowana przez pewien fałszywy instalator Adobe Flash Player. Korzystanie z takich instalatorów nie jest bezpieczne, ponieważ mogą one być przeznaczone do instalowania złośliwego oprogramowania, na przykład ransomware i niektórego malware typu trojańskiego. PUA, które zmieniają ustawienia przeglądarki w celu promowania fałszywej wyszukiwarki, mogą być również rozpowszechniane za pośrednictwem konfiguratorów pobierania i/lub instalacji innych programów, będąc dołączone do tych ustawień jako dodatkowe oferty. Ta metoda dystrybucji jest nazywana „sprzedażą wiązaną". Zwykle te oferty można znaleźć i odrzucić w „Niestandardowych", „Zaawansowanych" i innych podobnych ustawieniach konfiguratora. Niemniej jednak nie wszyscy użytkownicy sprawdzają i zmieniają te ustawienia (lub odznaczają niektóre dostępne pola wyboru). Gdy użytkownicy pozostawiają powyższe ustawienia niezmienione, pozwalają na pobranie i/lub zainstalowanie PUA wraz z programami, które mają je uwzględnione w swoich konfiguratorach. Ponadto niechciane oprogramowanie można pobrać i/lub zainstalować, klikając zwodnicze reklamy, których celem jest uruchomienie określonych skryptów. W większości przypadków takie reklamy pojawiają się na podejrzanych witrynach.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zaleca się pobieranie programów (i plików) z oficjalnych witryn oraz poprzez bezpośrednie linki. Nie jest bezpieczne korzystanie do tego celu z innych źródeł i narzędzi. Na przykład zewnętrznych programów do pobierania, nieoficjalnych witryn, sieci peer-to-peer, takich jak klienci torrent, eMule itp. Nie należy również używać do tego celu instalatorów stron trzecich. Zaleca się również sprawdzenie konfiguratorów pobierania i/lub instalacji, które zawierają takie ustawienia, jak „Niestandardowe", „Zaawansowane", i sprawdzenie, czy zawierają one oferty pobrania i/lub zainstalowania niechcianych aplikacji. Innym sposobem uniknięcia niechcianych pobrań i/lub instalacji jest unikanie klikania reklam wyświetlanych na podejrzanych witrynach. Zwykle mają one na celu promowanie podejrzanych witryn oraz mogą być przeznaczone do pobierania i instalowania niechcianego oprogramowania. Jeśli w przeglądarce są zainstalowane podejrzane, niechciane rozszerzenia, wtyczki i/lub dodatki lub aplikacje tego typu są zainstalowane w systemie operacyjnym, należy je odinstalować. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany porywaczami przeglądarki, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Zwodniczy instalator użyty do promowania search.trustenviroment.com:

fake adobe flash player installer used for search.trustenviroment.com promotion

Search.trustenviroment.com przypisana jako adres domyślnej wyszukiwarki w Chrome:

search.trustenviroment.com assigned as default search engine on chrome

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć adware i porywaczy przeglądarki z komputera Mac:

Usuwanie przekierowania search.trustenviroment.com:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z search.trustenviroment.com z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z porywacz przeglądarki search.trustenviroment.com:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza.

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

 

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki porywacz przeglądarki search.trustenviroment.com z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z porywacz przeglądarki search.trustenviroment.com z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie preferencji wybierz "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich znalezieniu kliknij przycisk "Odinstaluj" obok każdego z nich. Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie jest istotne dla jej normalnego funkcjonowania.

Zmiana twojej strony domowej:

changing homepage in safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Ogólne". Aby ustawić URL swojej preferowanej strony domowej (na przykład: www.google.com) wpisz go w polu Strony domowej. Możesz również kliknąć przycisk "Ustaw obecną stronę", jeśli chcesz ustawić obecnie odwiedzaną stronę jako swoją stronę domową.

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Safari browser

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Szukaj". Tutaj znajdziesz rozwijane menu nazwane "Wyszukiwarka:" po prostu wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z rozwijanej listy.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki search.trustenviroment.com z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing mozilla firefox homepage

Aby zmienić swoją stronę domową kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome) i wybierz "Preferencje" z rozwijanego menu. Aby ustawić twoją stronę domową, wpisz URL preferowanej strony (przykładowo: www.google.com) w polu Strona domowa.

Zmiana domyślnej wyszukiwarki:

mozilla firefox about config

W pasku adresu URL wpisz "about:config" i kliknij przycisk "Będę ostrożny, obiecuję!".

changing mozilla firefox default Internet search engine

W polu „Szukaj:" wpisz nazwę porywacza przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem znalezione preferencje oraz kliknij "Przywróć" z rozwijanego menu.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z porywacz przeglądarki search.trustenviroment.com z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

Zmiana twojej strony domowej:

changing Google Chrome homepage

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Podczas uruchamiania" kliknij link "Ustaw strony" obok opcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron". Usuń URL porywacza przeglądarki (na przykład trovi.com) i wprowadź URL swojej preferowanej strony (na przykład, google.com).

Zmiana twojej domyślnej wyszukiwarki:

changing the default Internet search engine in Google Chrome

Kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) i wybierz "Ustawienia". W sekcji "Szukaj" kliknij przycisk "Zarządzaj wyszukiwarkami...". W otwartym oknie usuń niechcianą wyszukiwarkę klikając znajdujący się obok niej przycisk "X". Wybierz swoją preferowaną wyszukiwarkę z listy i kliknij znajdujący się obok niej przycisk "Ustaw jako domyślną".

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Google Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Porywacz przeglądarki search.trustenviroment.com kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Porywacz przeglądarki search.trustenviroment.com na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.